اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

راهنمایی در انتخاب موضوع پایان نامه

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

راهنمایی در انتخاب موضوع پایان نامه

سلام دوستان
    من برای پایان نامه ارشدم (الکترونیک) به واسطه علاقه ای که دارم قصد دارم موضوع لیزر رو انتخاب کنم
    به نظر شما حوزه لیزر (نوع مخابراتیش) موضوع داغی برای رشته ما حساب میشه ؟
    معمولا لیزر یکی از مباحث مهم برای بچه های فیزیک برای پایان نامه ارشده
    میخواستم بدونم تو چه حوزه هایی میشه کار کرد که کارم الکترونیکی باشه نه فیزیکی

ممنون میشم راهنماییم کنین

اضافه شده در تاریخ :
    البته اینم بگم که به فیبر نوری و کلا مبحث الکترونیک نوری علاقه مندم
    به نظر شما کدوم یکی ارزش بیشتری دارن؟

پاسخ : راهنمایی در انتخاب موضوع پایان نامه

بنظرم روی پهنای باند امواج نوری کار کن.مثلا بررسی انتقال دیتا با نور(در حالت ساده انتقال 0و1).بعد این مبحثو به چالش بکش یعنی ببین تا چه پهنای باندی میشه دیتا رو انتقال داد.صدا؟تصویر ؟هر دو؟wireless internet؟(یعنی به جای wifi از نور برای دانلود و پلود فایل استفاده بشه)بعد بیا ببین چه عواملی به عنوان نویز برای این نوع ارتباط محسوب میشن.
    البته این مواردی که گفتم رو اگه بخای خودت با آزمایش بهش برسی جالبه و چالش برانگیز وگرنه تمام این مطالبو میشه با یه سرچ بدست آورد.
    مثلا شما یه اسپکتروم آنالایزر (این نقش کلیدی داره)میخای که در آزمایشهای در مورد پهنای باند رو انجام بدی

دیدگاه

خیلی ممنون دوست عزیز
      راستش سمیناری که من کار کردم بررسی یه نوع لیزر در طول موجهای مختلف (با مواد مختلف) بود
      این تز شما چیز خیلی جالبی میتونه باشه.. البته احتیاج به کار آزمایشگاهی و وقت زیاد داره
      راستش حتما باید یه مقاله از تزم بیرون بدم.. واقعا بهش احتیاج دارم
      همین موضوع شما یجور بررسی پهنای باند طول موجهای مختلفه .. از یکی به عنوان پلود کریر و دیگری دانلودش و ... استفاده می کنیم
      پس حتما باید فهم کامل از انتقال نوری داشته باشیم!
      اول باید بدونم کارم نتیجه داره بعدش پروپوزالمو بدم..

کلا رو کاربردهای مخابراتی الکترونیک نوری دوست دارم کار کنم
      منابع درست حسابی براش پیدا نکردم.. آیا منبع فارسی برای این حوزه وجود داره ؟
      ممنون میشم دوستان راهنمایی کنن

دیدگاه

بنظرم برای نتیجه اصولی از رفرنسهای زبان اصلی و همچنین patent ها استفاده کن.
        https://www.google.com/?tbm=pts&gws_rd=ssl

دیدگاه

با سلام دوباره
          خیلی ازت ممنونم دوست عزیز
          درحال حاضر دارم روی vcselها مطالعه میکنم و با استادم هم روی همین موضوع به نتیجه رسیدم ولی ایشون انتخاب موضوع رو به خودم واگذار کردن
          حالا من موندم و پروپوزالم و این موضوع بدون رفرنس ایراتی!
          از دوستان کسی هست که آشنایی با این نوع لیزر داشته باشه؟
          آیا میشه روی حوزه مدار داخلیش کاری انجام داد؟
          خودم از نظر تئوری کامل باهاش آشنا شدم ولی تو انتخاب موضوع چیز خاصی رو پیدا نکردم که کسی روش کار نکرده باشه ...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Motorhead
            با سلام دوباره
            خیلی ازت ممنونم دوست عزیز
            درحال حاضر دارم روی vcselها مطالعه میکنم و با استادم هم روی همین موضوع به نتیجه رسیدم ولی ایشون انتخاب موضوع رو به خودم واگذار کردن
            حالا من موندم و پروپوزالم و این موضوع بدون رفرنس ایراتی!
            از دوستان کسی هست که آشنایی با این نوع لیزر داشته باشه؟
            آیا میشه روی حوزه مدار داخلیش کاری انجام داد؟
            خودم از نظر تئوری کامل باهاش آشنا شدم ولی تو انتخاب موضوع چیز خاصی رو پیدا نکردم که کسی روش کار نکرده باشه ...
            شما میتونید توی patentهای خارجی یه search کنید تا بتونید ایده بگیرید و موضوعتونو انتخاب کنید.
            از اینجا جستوجو کنید:https://www.google.com/?tbm=pts&gws_rd=ssl#tbm=pts&q=vcsel
            اینم یه نمونه:https://www.google.com/patents/US6888871?dq=vcsel&hl=en&sa=X&sqi=2&am p;pjf=1&ved=0CBwQ6AEwAGoVChMI6rPa5vOHyAIV8QjbC h0lGw_3
            اومده بهره ی لیزرو بالا برده.

دیدگاه

دوست گرامی

در ارتباطات مبتنی بر لیزر چند گرایش وجود دارد که بیشتر مورد توجه بوده اند :

پهنا باند همانطور که دوستمان اشاره کردند که مستلزم بحث در باره بسیاری مباحث مخابراتی مثل Subcarrier ها و اینترفیس های ارتباطی ( مثل مبحث Fiber-optic ) میباشد

Long range communication یا ارتباط با فاصله زیاد که البته در چند سال اخیر مورد توجه بسیاری از آماتورها بوده است
              در این زمینه اگر برای کار با وسایل نوری ( نظیر انواع تلسکوپ و ... ) مشکلی نداشته باشید یکی از بهترین انتخابها میباشد

Security که شامل دو مبحث coding , decoding و انحراف نور لیزر میباشد ( که بحث دومی کاملا فیزیکی میباشد )

و نهایتا بحث ارتباطات گسترده با لیزر که مبحثی نسبتا جدید میباشد و بر پایه آن نور لیزر در نقطه ای پراکنده گردیده و عده زیادی میتوانند از آن استفاده نمایند
              پاره ای از رویکردهای دفاعی

دیدگاه

خیلی ممنون از لطف شما دوستان عزیز
                باید تغییری تو ساختار لیزر vcsel بدیم و بعدش همین پهنای باند و تغییرات دمایی و treshold رو بررسی کنیم
                من موندم که با این قضیه چیکار کنم
                چون این موضوع کاملا فیزیکیه و ما که الکترونیک خوندیم چیزی ازش نمیدونیم

معمولا تعییر باید تو چاه کوانتومی رزوناتور و یا آینه های dbr اعمال بشه
                اگه بخوام تو مسائل کارشده وارد بشم که موضوع تکراری میشه....

کسی تو این موضوع وارد شده یا اطلاعی داره ؟

دیدگاه

سلام بر دوستان
                  الکترونیک رو در تحصیلات تکمیلی تو سه سطح میشه بررسی کرد:
                  1. ادوات device
                  2. مدار مجتمع integrated circuit
                  3. سیستم های دیجیتال

اولی و سومی در حقیقت مرزهای الکترونیک با علوم پایه(به ویژه فیزیک) و مهندسی رایانه(به ویژه نرم افزار و هوش مصنوعی) هستند شما ادوات رو انتخاب کردید اون هم ادوات نوری، خواسته و یا ناخواسته باید سراغ برخی از مطالب علوم پایه مانند مباحث اپتیک و فیزیک کوانتوم برید
                  در مورد این موضوع، البته من نمیدونم که شما این تغییرات رو میخاید به صورت آزمایشگاهی انجام بدید و یا شبیه سازی؟ ولی نرم افزار سیلواکو چندین مثال خیلی خوب از این لیزر داره
                  این نکته رو هم برادرانه به شما عرض می کنم که نیاز نیست که شما یک ایده ی جدید جدید داشته باشید اکثر مقالات خوب بهبود یک روش بودند و خیلی از مقالات بازم خوب هم کارهای تکراری بودند!

موفق باشید
                  انما الحیوة عقیدة و جهاد

دیدگاه

حیلی ممنون دوست من
                    آره من با شبیه سازی قراره انجام بدم

حرفم دقیقا همین بود.. یعنی میخوام از مرز الکترونیکی خارجش نکنم
                    میخوام بدونم روی مدار خود لیزر چه کارهایی میشه کرد.. یا اینکه مثلا با تعییر دادن روی یه قسمت از آینه یا چاه کوانتومی رفتار الکترونیکیشو بررسی کنم
                    دوست دارم بدونم کسی این کارو انجام داده ؟
                    چطوری باید وارد این مسئله شد ؟
                    جنس مواد چاه یا آینه های رفلکتور رو چطوری تغییر بدم ؟؟؟
                    سوال من دقیقا همینه
                    متاسفانه تو مقالات ایرانی بطور کلی رو این قضیه کار شده

دیدگاه

مطمئنا باید سراغ مقالات خارجی برید تو این حوزه منابع فارسی بسیار ناچیز است
                      انما الحیوة عقیدة و جهاد

دیدگاه

خیلی ممنون از همه دوستان که راهنماییم کردن

در مورد پروپوزال با استادم صحبت کردم و قرار شد که یکی از لایه های داخلی ناحیه اکتیو رو از نظر سایز تغییر بدیم و به یه نتایجی برسیم

به نظر شما از کدوم نرم افزار بهتره استفاده کنم؟
                        درمورد کامسول و سیلواکو نظرتون چیه؟
                        طرز کار هیچکدوم رو بلد نیستم... بنظرتون با کدوم یکی میشه لایه های داخلی رو تغییر داد؟

دیدگاه

من اون کار شما رو با کامسول انجام ندادم. کارهای دیگه fem با کامسول انجام دادم. بسیار نرم افزار user friendly هست. میتونید داخل help نرم افزار نگاه بندازید ببینید میتونه کارتونو انجام بده یا نه. فقط چون ماژولهای مختلف داره بهتره تو ماژول مربوط به کار خودتون سرچ کنید

دیدگاه

خوب خدارو شکر یکی تو این سایت با کامسول کار کرده ...
                            توی help در مورد vcsel هیچی نداشت

فرض میکنیم من میخوام توی کامسول یه افزاره رو شبیه سازی کنم (با توجه به موادی که دارم)
                            باید با معادلات ، لیزر رو به برنامه معرفی کنم یا اینکه میشه تو محیطی گرافیکی این کارو انجام داد؟
                            ممنون

دیدگاه

[quote author=Motorhead link=topic=110827.msg747924#msg747924 date=1444768129]
                              خوب خدارو شکر یکی تو این سایت با کامسول کار کرده ...
                              توی help در مورد vcsel هیچی نداشت

فرض میکنیم من میخوام توی کامسول یه افزاره رو شبیه سازی کنم (با توجه به موادی که دارم)
                              باید با معادلات ، لیزر رو به برنامه معرفی کنم یا اینکه میشه تو محیطی گرافیکی این کارو انجام داد؟
                              ممنون
                              [/q ote]
                              من خودم با قسمت لیزر کار نکردم ببینم داره یا نه. ولی اگه داشته باشه هم محیط گرافیکی میتونید کار کنید. اگه محیط گرافیکی نداشت میتونید معادلات مشتق جزیی حاکم بر سیستمتون رو بدید با شرایط مرزی و اولیه معلوم. بعد کامسول براتون حل کنه.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X