اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

پیش تقویت کننده با ورودی 10 میکرو ولت

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پیش تقویت کننده با ورودی 10 میکرو ولت

سلام دوستان،من میخوام یه تقویت کننده با ورودی 10 میکروولت با بهره 2000 بسازم. چند مدل BJT و JFET امتحان کردم، اما وقتی ورودی کمتر از 1 میلی ولت میشه مقدار نویز توی خروجی بیشتر از سیگنال میشه. اگه کسی تو این سطح ولتاژ تجربه ای داره ممنون میشم راهنمایی کنه! نمیدونم ترانزیستور یا اپ امپ خاصی باید استفاده کنم یا طرح خاصی یا اینکه از فیلتر برای کاهش نویز؟1؟؟؟

پاسخ : پیش تقویت کننده با ورودی 10 میکرو ولت

نوشته اصلی توسط .77mohammad
    سلام دوستان،من میخوام یه تقویت کننده با ورودی 10 میکروولت با بهره 2000 بسازم. چند مدل BJT و JFET امتحان کردم، اما وقتی ورودی کمتر از 1 میلی ولت میشه مقدار نویز توی خروجی بیشتر از سیگنال میشه. اگه کسی تو این سطح ولتاژ تجربه ای داره ممنون میشم راهنمایی کنه! نمیدونم ترانزیستور یا اپ امپ خاصی باید استفاده کنم یا طرح خاصی یا اینکه از فیلتر برای کاهش نویز؟1؟؟؟
    از چه مداری استفاده کردی؟ چند طبقه تقویتش کردی؟

دیدگاه

اول با چهار طبقه و یه فیدبک ولتاژ موازی مدار رو بستم، ورودی کمتر از 2 میلی ولت دیگه توی خروجی دیده نمیشد. بعد فقط یک طبقه با بهره حدود 200 با jfet و یه بارم bjt بستم، ورودی حدود 100 میکروولت رو با نویز زیاد توی خروجی میشد دید. اما بهره افزایش پیدا کنه این نویزه هم بیشتر میشه.
      ناگفته نماند که این مدار ها رو روی برد برد بستم، وقتی که دور برد برد یه فویل پیچیدم و به زمین مدار وصلش کردم شد خروجی با ورودی 100 میکرو ولت رو دید، و گرنه ورودی 2 میلی ولت هم توی خروجی تقریبا نویز خالی بود!
      مدارم باید توی فرکانس 20khz تا 100khz کار کنه، نمیدونم باید ترانزیستور خاص یا طرح خاص یا فیلتر برای این ورودی کم استفاده کنم که علاوه بر تقویت 2000 نویز خروجی در حد میکرو ولت باقی بمونه؟

با اپ امپ 741 هم یه تقویت کننده ابزار دقیق بستم نویز محیط برطرف شده بود ولی ورودی های زیر 1 میلی ولت رو خود اپ امپ نمیدید و خروجی هنوز در حد میلی ولت نویز ناشی از خود اپ امپ ها رو داشت.
      اپ امپ lm318 رو توی spice امتحان کردم خیلی خوب جواب میداد ولی نمدونم چرا در عمل اصلا lm318 هام کار نمیکنن؟ oo:

هر چند تمام مدارهایی رو که بستم توی spice جواب میدن ولی در عمل نه!

دیدگاه

از بورد سوراخ دار استفاده کنید.
        تقویت کننده ترانزیستوری از نوع تفاضلی نویز را حذف میکنه.مثلا با گین 200 تو طبقه اول.بعدش هم دیگه نویز کاریش نمیتونه بکنه.با یه تقویت کننده ساده به سطحی که میخواید میرسونیدش.
        آیا جهالت نیست که آدمی ساعات شیرین امروز را فدای روزهای آینده کند؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
        X