اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

اخطار در صورت کم شدن ولتاژ!

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

اخطار در صورت کم شدن ولتاژ!

سلام
    میشه مداری رو بهم معرفی کنید که سر راه یه باتری 12 ولت 7آمپر بزارم تا وقتی مثلا زیر 11.5 ولت رسید یه ال ایی دی روشن بشه
    خیلی واجب میخوام
    تشکر از همتون

پاسخ : اخطار در صورت کم شدن ولتاژ!

با ی پ امپ در حالت مقایسه کننده خیلی ساده این کارو میتونید بکنید
    ی نمونه ساده بدون هیسترزیس به شکل زیر هست

نکته : وقتی ولتاژ پایه مثبت بیشتر از ولتاژ روی پایه منفیش بشه خروجیش میره به سمت یک منطقی میتونید ی ال ای دی رو برعکس در خروجی وصل کنید که وقتی ولتاژ پایه مثبت کمتر از پایه منفی شد خروجی میره به سمت صفر منطقی و ال ای دی روشن بشه

محاسبه مقاومت 1 مگ و 100 کیلو باید طبق رابطه تقسیم ولتاژ انجام بدین از اونجایی ک جریان ورودی پ امپ طبق روابط ریاضی در حالت ایده آل صفر در نظر گرفته میشه پس کقدار مقاومت ها رو در حدود رنج مگ در نظر بگیرید و نکته مهمی که هست اینه :
    تقسیم ولتاژ رو بین اون 12 ولت باتری و زمین نزنید چرا ؟
    چون وقتی باتریتون ولتاژش افت میکنه روی 11.5 ، مقاومت هاتونو بر اساس ولتاژ 12 ولت محاسبه کردین ک روی پایه منفی 11.5 بیوفته حالا ک تغذیه اصلی بجای 12 شده 11.5 پس ولتاژ حاصل از تقسیم ولتاژ دیگه ولتاژ مرجع ثابت 11.5 ک شما میخواین نمیمونه

راه حل :
    ی رگلاتور 7805 استفاده کنید و خروجی رگلاتور 7805 5 ولت هست اون 5 ولت رو مبنای قانون تقسیم ولتاژتون قرار بدین حالا بجا 11.5 تو خروجی رگلاتور ی تقسیم ولتاژ میزنین ک بشه مثلا 4.5 ( مبناتون بجای 12 الان 5 شده تو مقایسه )
    وقتی باتریی شما بجای 12 بشه 10 بازم خروجی رگلاتور 5 ولته ، تا وقتی باتری شما برسه ب زیر 7 خروجی رگلاتور افت میکنه و ولتاژ مرجع شما بهم میریزه
    برای نمونه برداری از سطح ولتاژ باطری ، ی تقسیم ولتاژ با مقاومت های بزرگ میزنید برای پایه مثبت

به این صورت ک ولتاژ روی پایه + اگه زیر 4.5 شد ال ای دی روشن بشه ( سطح مقایسه فقط عوض میشه ) مقاومت ها رو بزرگ در رنج مگ در نظر بگیرید چون جریان ورودی پ امپ خیلی ناچیزه و همین طور تقسیم مقاومتی جریان زیادی نکشه ک خودش ی مصرف کننده بشه ک فقط توانو تلف میکنه

اشک هایی که پس از هر شکست ریخته میشوند همان عرق هاییست که برای پیروزی ریخته نشده است

دیدگاه

برای ولتاژ ریفرنس میتونید از سری 78L05 استفاده کنید که کوچیکتره . یا tl431 :agree:

دیدگاه

من واقعا از وقتی که گذاشتید بسیار ممنونم ولی یادم رفت بگم من مبتدی هستم و بدون نقشه مدار چیزی رو متوجه نمیشم
        شاید اینجوری راحت تر بتونید راهنماییم کنید
        من با یه ماژول کاهنده LM2596 یه شارژر موبایل برای سفر درست کردم که به باتری 12 ولت وصله(البته رادیو و فلش پلیر و اینا هم هست! :nice
        میخواستم روی جعبه یه ولتمتر بزارم تا در صورت کم شدم شارژ متوجه بشم که فهمیدم مصرفش بالا هست
        حالا اگه مداری رو بهم معرفی کنید که مثلا 3 تا ال ای دی داشته باشه و تا 11.5 ولت مثلا سبز باشه تا 10 ولت زرد و به 9 که رسید قرمز بشه خیلی خیلی عالیه!
        میدونم وقت گیره ولی خواهش میکنم برام مدار بزارید
        741 و 7805 و 78L05!و همه نوع مقامتی هم تو خونه دارم البته تا حالا با 741 کار نکردم

دیدگاه

با LM324 کارکن بهتره 4 تا اوپ آمپ داره خیلی خوبه میتونی 4 تا لول رو براش تعیین کنی

دیدگاه

آی سیو دارم میشه مدارشو بزارید یا بگید چی سرچ کنم تا مدارشو پیدا کنم

دیدگاه

http://electronicsarea.com/8-led-vu-meter-made-ic-lm324/

دیدگاه

خیلی ممنون درستش کردم و جواب داد و روی 11.5 و 10.5 و 9.5 و 8.5 چراغ ها روشن خاموش میشن!
                فقط بخاطر یه سهل انگاری آی سی به فنا رفت و دیگه نتونستم روش کار کنم
                فقط یه سوال:
                همون طور که آقا مهران گفتن(تازه حالیم شده :angry وقتی ولتاژ باتری پایین بیاد و مثلا بشه 11 ولت، آی سی خطا میده دیگه درسته یا نه
                چون من مقامت ها رو با 12 ولتی که رو سر آی سی بوده ست کردم و حالا اون از 11 ولت داره حساب میکنه
                آیا اینجا باید از رگلاتور استفاده کنم و برق آی سی رو 5 ولت بدم

دیدگاه

به این مدار میگن Voltage brown-out detector . سرچ کنی مدار پیدا میکنی.
                  DSPIC33FJ32MC204 : My Love.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط F A R Y A D
                    خیلی ممنون درستش کردم و جواب داد و روی 11.5 و 10.5 و 9.5 و 8.5 چراغ ها روشن خاموش میشن!
                    فقط بخاطر یه سهل انگاری آی سی به فنا رفت و دیگه نتونستم روش کار کنم
                    فقط یه سوال:
                    همون طور که آقا مهران گفتن(تازه حالیم شده :angry وقتی ولتاژ باتری پایین بیاد و مثلا بشه 11 ولت، آی سی خطا میده دیگه درسته یا نه
                    چون من مقامت ها رو با 12 ولتی که رو سر آی سی بوده ست کردم و حالا اون از 11 ولت داره حساب میکنه
                    آیا اینجا باید از رگلاتور استفاده کنم و برق آی سی رو 5 ولت بدم
                    میتونید مدارتون رو کلا با یه رگولاتور راه اندازی کنید مثلا همون که گفتید 5 ولت خوبه چون با افت ولتاژ نور LED ها تغییر نمیکنه ، یه فیلم هم ازش برامون بزاری خیلی خوبه :applause:

دیدگاه

مرسی ،حتما این کار رو میکنم :wow:

دیدگاه

سلام
                        چطوری برق باتری رو از 12 ولت به 5 ولت تبدیل کنم البته با نسبیت!
                        یعنی اگه 12.4 ولت میشه 5.4 ولت وقتی باتری شد 12.2 ولت خروجی من بشه 5.2 ولت
                        پس چیزی غیراز رگولاتور میخواد فک کنم!

دیدگاه

سلام
                          چطوری برق باتری رو از 12 ولت به 5 ولت تبدیل کنم البته با نسبیت!
                          یعنی اگه 12.4 ولت میشه 5.4 ولت وقتی باتری شد 12.2 ولت خروجی من بشه 5.2 ولت
                          پس چیزی غیراز رگولاتور میخواد فک کنم!
                          با سلام
                          شما مگه یه ایندیکیتور باتری نمیخوای که ولتاژ باتری رو کنترول کنید که از یه حدی پایینتر نیاد ؟
                          دیگه اگر برای چیز دیگه هست که اون بحثش جداس و این نسبت ها رو میتونید با تقسیم مقاومتی بدست بیارید
                          چون گفتید مبتدی هستید وارد محاسبات تقسیم مقاومتی هم نمیشیم و براتون یه کانورتور آنلاین میزارم که با اون در بیارید فقط مقدار اهمی مقاومت ها رو تا حد امکان بالا بگیرید که هم مقاومت گرم نشه هم جریان بیاد پایین :
                          http://www.raltron.com/cust/tools/voltage_divider.asp
                          ویک نکته !
                          با توجه به ولتاژ و آمپراژی که برای باتری گفتید به نظر میاد یا باید خشک باشه یا اسیدی
                          ولتاژ این باتری ها اگر از یه حدی پایینتر بیاد باتری عملا خراب شده و دیگه شارژ نمیگیره و این ولتاژ هم برای باتری 12 ولت حدود 11.5 هست !!! (فول شارژ 13.5تا 13.8 میده)
                          موفق باشید
                          مفید بود ؟ بجای اسپم میتونید از دکمه ی تشکر استفاده کنید.
                          [img width=405 height=100]http://eros8631.persiangig.com/image/pp.png[/img]

دیدگاه

ممنون از پاسختون
                            بله باتری خشک هست
                            سوالم اینه که بغیر از مقامت چیز دیگه ی نیست
                            مثل دیود که 0.7 ولت رو کم میکنه

دیدگاه

ممنون از پاسختون
                              بله باتری خشک هست
                              سوالم اینه که بغیر از مقامت چیز دیگه ی نیست
                              مثل دیود که 0.7 ولت رو کم میکنه
                              چرا اتفاقا بیشتر دیود ها بجز دیودای شاتکی نزدیک همین مقدار افت میدن
                              میتونید از 1n4007 یا 1n4001 استفاده کنید که از همه در دسترس تر هستن.
                              مفید بود ؟ بجای اسپم میتونید از دکمه ی تشکر استفاده کنید.
                              [img width=405 height=100]http://eros8631.persiangig.com/image/pp.png[/img]

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X