اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل با پروگرامر uspasp

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشکل با پروگرامر uspasp

فیوزبیت های میکرو مگا32 را مطابق شکل زیر پروگرام کردم اما بعد از این کار میکرو توسط پروگرامر نمیشناسه همین کار را با مگا8 انجام دادم اونم انیطوری شد :angry: :angry:
    http://uupload.ir/files/22c_33.jpg

پاسخ : مشکل با پروگرامر uspasp

دوست عزیز شما فیوز بیت CKSEL را بر روی اسیلاتور RC خارجی 3 تا 8 مگاهرتز تنظیم کردید و به همین علت پروگرامر شما قادر به شناسایی نیست. بهتر است. پروگرامرهای USBASP و اکثر پروگرامرهای دیگر پیش بینی خاصی برای تامین کلاک در حین پروگرام ندارند و در نتیجه اتفاق فوق بسیار تکرار میشود. و متاسفانه علاوه بر دادن هزینه مالی (برای شما در حدود 10 هزار تومان) باعث از دست دادن زمان و از همه بدتر از بین رفتن انرژی مثبت جهت راه اندازی مدار و تبدیل آن به حس منفی میشود.
    متاسفانه برخی از پروگرامرها فقط با قرار دادن یک کریستال خارجی ادعای داشتن "مولد پالس ساعت برای بازیابی میکروهایی که فیوز بیت آنها به اشتباه تغییر داده شده است" را دارند که متاسفانه صحیح نیست و این پروگرامرها در دو حالت برخلاف ادعای خود قادر به کاری نیستند :

1- تنظیم فیوز بیت بر روی اسیلاتور RC خارجی.
    2- تنظیم فیوز بیت بر روی اسیلاتور خارجی.

تنها پروگرامر USBASP که قادر است مورد فوق را بصورت هوشمندانه پوشش دهد و در عین حال دارای ویژگی های برجسته دیگری نیز هست پروگرامر سانا است.

برای رفع مشکل البته میتوانید:
    1- با مراجعه به دیتا شیت و اتصال RC به میکرو آنرا راه اندازی کنید.
    2- یک مولد پالس ساعت درست کرده و سیگنال تولیدی را به پین XTAL1 داده و امیدوار باشید که با این روش در صورت نبودن مشکل دیگری میکروها زنده شوند.

البته تمام موارد فوق داخل مدار یا برد توصیه میشود انجام دهید نه درون زیف سوکت. بخصوص در رابطه با میکرو ATmega32 که 40 پین است.

نکات بسیار مهم در تهیه پروگرامر که متاسفانه فراموش میشود!

دیدگاه

الان هم با یه مقاومت و خازن کارتون راه میوفته.
      سرج کنید منبع کلاک rc خارجی فرمولش هست.کافیه فرکانس تو رنج تنظیم شده باشه.
      من خودم این اشتباه را کردم و درستش هم کردم.
      آیا جهالت نیست که آدمی ساعات شیرین امروز را فدای روزهای آینده کند؟

دیدگاه

من چیکار باید کنم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط akbar_online
          من چیکار باید کنم
          اینجا را بخونید.
          http://www.tebyan.net/newmobile.aspx?pid=89790
          مقدار خازن و مقاومت را طوری انتخاب کنید که فرکانس بین 3 تا 8 مگا هرتز بشه.فرمولش هم 1/3rc.
          مدارش هم کشیده.روی برد ببندید.و کابل پروگرمر را وصل کنید.

دیدگاه

مگا 32 را مطابق منبع کلاک گفته شده نجات دادم :applause: حالا دوتا مگا8 دارم که به صورت زیر تغییر دادم این دوتا را چجوری نجات بدم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط akbar_online
              مگا 32 را مطابق منبع کلاک گفته شده نجات دادم :applause: حالا دوتا مگا8 دارم که به صورت زیر تغییر دادم این دوتا را چجوری نجات بدم

اینا که دیگه راحت تر از قبلیه.کافیه بین xtal1 و xtal2 یه کریستال بذارید.

دیدگاه

به شما تبریک میگم. و همنطور که دوستمان اشاره کردند مورد آخر بسادگی قرار دادن کریستال خارجی قابل برطرف شدن است.
                در ضمن نوع پروگرامر را مشخص میکنید؟ البته مشخص هست که USBASP استفاده کردید ولی برای چه شرکتی و احیانا چه مدلی بوده؟

نکات بسیار مهم در تهیه پروگرامر که متاسفانه فراموش میشود!

دیدگاه

[quote author=lachini link=topic=110998.msg719937#msg719937 date=1435990551]
                  به شما تبریک میگم. و همنطور که دوستمان اشاره کردند مورد آخر بسادگی قرار دادن کریستال خارجی قابل برطرف شدن است.
                  در ضمن نوع پروگرامر را مشخص میکنید؟ البته مشخص هست که USBASP استفاده کردید ولی برای چه شرکتی و احیانا چه مدلی بوده؟
                  [/qu

خودم ساختم عکسش اینه

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                  X