ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

نمایش نتایج: از 1 به 3 از 3
 1. #1
  2005/12/28
  تبريز
  4,230
  1,222

  نيروگاههاي جذر و مدي دريا

  سلام
  كسي اطلاعاتي در مورد نيروگاههاي جذر و مدي دريا داره؟
  چقدر كاربرد داره؟ چقدر برق توليد ميكنه؟ اصلا تو ايران همچين چيزي هست؟!
 2. #2
  2006/03/24
  ECA
  2,425
  247

  نيروگاههاي جذر و مدي دريا

  شرمندتونم ... توی اینترنت چیز بدرد بخوری پیدا نکردم .

  یه توضیح که از معلومات خودمه میدم . :roll:


  همونطور که می دونید سطح آب به خاطر نیروی جاذبه ماه بالا و پایین میره . که به این بالا و پایین رفتن اون جذر و مد می گن . مهندسان نیروگاهها هم با ابتکار تونستند که از این پدیده به نفع بشریت استفاده کنند .
  ابتدا یه مخزن بزرگ در کنار دریا درست می کنند ، به طوری که در بزرگی داره و باز و بسته میشه . هنگامی که سطح آب بالا اومد ، مخزن پر میشه . بعد از اینکه بالا اومدن سطح آب متوقف شد ، درهای اون مخزن بزرگ بسته میشه و دیگه آب نمی تونه برگرده . بعد این مخزن شبیه به یک سد میشه . حالا آب توی مخزن رو از یک مسیر که توی اون مسیر یه توربین قرار داره عبور می دن و به دریا می ریزن . و بوسیله نیروی برگشتی آب ، چروانه های توربین به حرکت در میان و نیروی برق تولید میشه .
  این روش تولید برق یکی از چند روش تولید تیروی برق بوسیله نیروهای طبیعیه . کلا بشر تونسته از روشهای زیادی برای تولید نیروی الکتریسیته استفاده کنه ، که مهمترین اونها .. نیروی آبی (سد) که کاربرد زیادی داره .
  از نظر تولید نیروی برق هم این نیروگاهها از نیروگاههای آبی به روش سد چیزی کم ندارند و همونطور که از اسمشون معلومه کنار دریا ساخته میشن ...
  البته من اطلاعی هم از اینکه توی کشور خودمون هم از این نوع نیروگاهها استفاده میشه یا نه ندارم ولی ایران از نظر سدسازی خیلی ماهره و فکر کنم توی این زمینه هم باید چند نوع سد داشته باشیم .


  دوستان اگر ایرادی توی گفته های من دیدند .. منو عفو کنید . البته از بقیه دوستان هم انتظار دارم که اگر اطلاعاتی در این زمینه دارند مارو بی نصیب نزارند.
  :roll: :roll:

  مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

  عضویت

  مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

  عضویت

  مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

  عضویت

  مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

  عضویت


 3. #3
  2005/12/28
  تبريز
  4,230
  1,222

  نيروگاههاي جذر و مدي دريا

  توليد الكتريسيته با كمك نيروى جزر و مد
  انرژى پايان ناپذير

  نگين كرويى

  نيروگاه هاى توليد الكتريسيته در اعماق آب درياها با استفاده از قدرت جزر و مد مى توانند كمكى براى مسئله انرژى جامعه بشرى باشند. نخستين پروژه از اين نمونه با يك سيستم نوين، در حال حاضر مشغول به كار است.

  پره هاى 11 مترى يك توربين زير آبى به آرامى و بدون سر و صدا در حال گردشند. اين نخستين پروژه توليد الكتريسيته از نيروى جزر و مد در عمق درياست كه به شيوه اى نوين به كار گرفته شده است. توربين هاى توليد انرژى، كه در عمق 20 مترى در فاصله 2 كيلومترى ساحل «دوون» واقع در جنوب غربى انگليس كار مى كنند حاصل 4 سال تلاش مهندسان و كارشناسان دانشگاه كاسل آلمان است. اين تنها نيروى جزر و مد است كه پروانه هاى عظيم اين توربين هاى زيرآبى، با نام «جريان دريايى» را به چرخش درمى آورد. اين توربين ها، برخلاف توربين هاى بادى كه وابسته به شرايط آب و هوايى هستند مى توانند در اعماق دريا و به دور از تغيير و تحولات جوى به طور دائم به كار خود ادامه داده و به توليد الكتريسيته بپردازند.

  در واقع، اينجا، صحبت از يك منبع انرژى پايان ناپذير است. البته بايد خاطرنشان شد كه استفاده از اين نيرو، ايده جديدى نيست. در قرن يازدهم ميلادى نيز آسيابان هاى سواحل ولز، سنگ هاى آسياب خود را با كمك نيروى جزر و مد به كار مى انداختند و بر همين اساس هم يك نيروگاه بهره بردارى از قدرت جزر و مد در «سانت متلو»ى فرانسه از 35 سال پيش تاكنون به كار مشغول است. اما از اين روش، تنها در شمار اندكى از سواحل جهان مى توان استفاده كرد. يعنى در سواحلى كه تفاوت ارتفاع سطح آب، در حين جزر و مد بيش از چندين متر است.

  توربين موسوم به «جريان دريايى» نيز، از اين تفاوت ارتفاع استفاده مى كند. اما كار اين توربين، بر اصل ديگرى استوار است. اين چرخ آسياب زير دريايى، مانند نمونه هايى كه قبلاً از آنها ياد كرديم از نيروهاى عمودى بالا و پائين رفتن سطح آب استفاده نمى كند بلكه از جريان هاى افقى اى بهره مى گيرد كه بر اثر جزر و مد به وجود مى آيند. به همين دليل اين توربين جديد مى تواند در مكان هاى ديگر با ميزان كمتر جزر و مد نيز به كار گرفته شود.

  از مزيت هاى ديگر اين توربين ها مى توان به اين نكته اشاره كرد كه براى به حركت درآوردن اين توربين ها نيروى زيادى لازم نبوده و اين توربين ها قادرند با سرعت هاى بسيار پائين نيز به حركت درآيند. ميزان كار مفيد به دست آمده از اين توربين ها 2 برابر ميزان كار مفيد توربين هاى بادى بر روى زمين است چرا كه جرم حجمى آب 700 بار بيشتر از جرم حجمى هواست و به همين علت نيروهاى انتقال يافته بزرگتر هستند. بايد يادآورى كنيم كه توربين «جريان دريايى» هنوز به صورت آزمايشى و با ميزان توليد حداكثر 300 كيلووات كار مى كند اما قرار است به زودى توربين ديگرى به كار گرفته شود كه حداقل 2 برابر توربين كنونى است.

  متخصصان امر، تنها در اروپا 100 محل را شناسايى كرده اند كه مى توان در آنها با كمك نيروى جريان هاى دريايى، اختلاف ارتفاع سطح آب در هنگام جزر و مد و امواج، جمعاً 12 هزار مگاوات الكتريسيته توليد كرد: يعنى به ميزان 10 نيروگاه بزرگ اتمى. انرژى توليد شده 15 تا 20 درصد انرژى مورد نياز كشورهاى اروپايى است.

  در سواحل نروژ توربين هاى مشابهى به كار گرفته شده اند. اين توربين ها قرار است به صورت آزمايشى، ابتدا تامين كننده برق ،50 سپس 1000 و سرانجام 20 هزار خانه مسكونى باشند. در سواحل جزيره «شتلند» توربين ديگرى به توليد الكتريسيته مشغول است. در مقابل سواحل كاليفرنيا، فلوريدا و كرانه شرقى كانادا پروژه اى مشابه به كار گرفته شده است. كارشناسان معتقدند طى 30 سال آينده مى توان از اين توربين ها براى توليد 40 درصد از انرژى مورد نياز خانه هاى مسكونى بهره جست.

  در سواحل اسكاتلند براى توليد الكتريسيته تنها از نيروى امواج استفاده مى شود. باله ها جريان امواج را به درون تونلى منتقل كرده و به اين ترتيب توده هوا را به جلو مى رانند و با كمك اين توده هوا توربينى به گردش در مى آيد. اما ساده ترين سيستم بهره بردارى از انرژى جزر و مد سيستمى است كه دانماركى ها به كار مى گيرند. در اين سيستم، امواج مستقيماً توسط يك سطح شيب دار به سوى پره هاى توربين رانده مى شوند و آن را به حركت درمى آورند. طبق محاسبات شوراى مشورتى انرژى جهانى، حركت هاى دريايى از اين پتانسيل برخوردارند كه تمامى نياز جهان به انرژى را تامين سازند. البته سواحل كشور آلمان به خاطر رفت و آمد زياد كشتى ها و سرعت اندك جريان هاى آبى براى اين منظور مناسب نيستند.

  در حال حاضر تقريباً 86 درصد از انرژى مورد نياز جهانيان توسط زغال سنگ، گاز طبيعى و نفت خام تامين مى گردد. اين سوخت هاى فسيلى نه تنها اثر گلخانه اى را در اتمسفر زمين تشديد مى كنند كه به نوبه خود تغييرات آب و هوايى را به دنبال دارد، بلكه منابع پايان ناپذيرى نبوده و سرانجام، روزى به پايان خواهند رسيد. طبق ارزيابى كارشناسان امر منابع نفت خام زمين كه به تنهايى 40 درصد از انرژى جهان را تامين مى كنند طى 50 تا 70 سال آينده به پايان خواهند رسيد.

  منبع :www.sharghnewspaper.com
نمایش نتایج: از 1 به 3 از 3

موضوعات مشابه

 1. پاسخ: 11
  آخرين نوشته: 2016/05/08, 11:11
 2. نياز به ارتباط از دريا با ساحل
  توسط نگين906 در انجمن ماژول های RF - ISM Band و بلوتوث
  پاسخ: 3
  آخرين نوشته: 2013/10/09, 22:27
 3. پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 2008/08/25, 16:47
 4. جلد 1و2 تجربيات نيروگاههاي پيشرفته
  توسط elizabethelixirelite در انجمن ابزار دقیق
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 2008/07/22, 10:31

کلمات کلیدی این موضوع

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •