اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تنظیم فیوزبیت خارجی در progisp

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تنظیم فیوزبیت خارجی در progisp

با سلام بر اساتید
    میخواستم بدونم تنظیم کریستال خارجی 11 مگاهرتز چطوری هست؟ یعنی تنظیم فیوزبیت اش به چه شکلی هست؟
    ایا یکی از این 4 گزینه باید انتخاب شود؟

پراگرامر این هست:
    http://eshop.eca.ir/%D9%BE%D8%B1%D9%88%DA%AF%D8%B1%D8%A7%D9%85%D8%B1%D 9%87%D8%A7/490-avr-usb-programmer.html
    سپاس

پاسخ : تنظیم فیوزبیت خارجی در progisp

آیا جهالت نیست که آدمی ساعات شیرین امروز را فدای روزهای آینده کند؟

دیدگاه

ممنون دوست عزیز: اینی که نشان دادید برای 11مگاهرتز هست؟ میشه بیشتر توضیح بدهید؟ برای 8 مگاهرتز خارجی چی میشه؟
      http://eshop.eca.ir/%DA%A9%D8%B1%DB%8C%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%84/577-%DA%A9%D8%B1%DB%8C%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%84-110592MHZ.html
      سپاس

دیدگاه

همان مقداری که دوستمان اشاره کردن برای 8 مگاهرتز نیز جواب میدهد.
        در مجموع برای فرکانس سه مگاهرتز به بالا میتوانید CKSEL3:1 را برابر 111 قرار دهید.

توجه داشته باشید که بدلیل اینکه بعد از پروگرام فیوز بیت فوق، میکرو نیاز به کریستال جهت راه اندازی خواهد داشت. حتما کریستال در مدار و یا بر روی پروگرامر نصب شده باشد.
        قبل از پروگرام مجددا از تنظیم صحیح مطمئن شوید. در صورتیکه همانند تصویر نخست فیوز بیت را بر روی RC اسیلاتور خارجی 8 مگاهرتز قرار دهید پروگرامر شما بر خلاف توضیحات فروشگاه مبنی بر "مولد پالس ساعت جهت بازیابی میکروهایی که فیوز بیت آنها به اشتباه تغییر داده شده است ." نخواهد توانست، میکرو را راه اندازی کند و فیوز بیت ها را نمی تواند بازیابی کند.

نکات بسیار مهم در تهیه پروگرامر که متاسفانه فراموش میشود!

دیدگاه

مولد پالس ساعت جهت بازیابی میکروهایی که فیوز بیت آنها به اشتباه تغییر داده شده است ." نخواهد توانست، میکرو را راه اندازی کند و فیوز بیت ها را نمی تواند بازیابی کند.
          ممنون دوست عزیز : منظور شما از این جمله چی هست؟

دیدگاه

پروگرامر شما همین نمونه ای است که در تصویر زیر نشان داده شده است :

جمله زیر دقیقا توضیحات فروشگاه است :
            مولد پالس ساعت جهت بازیابی میکروهایی که فیوز بیت آنها به اشتباه تغییر داده شده است .

اما اگر به برد و توضیحات بعدی فروشگاه دقت کنید. متوجه میشوید که بر روی پروگرامر فقط یک سوکت کریستال (Ex-XTAL) در نظر گرفته شده است. و همانطور که میدانید کریستال خارجی فقط یکی از چندین گزینه تامین کلاک در میکروهای AVR است. به عبارت دیگر درصورتیکه شما با تنظیمات فیوز بیت CKSEL کلاک میکرو را بر روی RC اسیلاتور خارجی (Ext. RC Osc) و یا اسیلاتور خارجی (Ext. Clock) قرار دهید. حتی با قرار دادن کریستال در سوکت پروگرامر، میکرو شما راه اندازی نمیشود و قطعا پروگرامر فوق نمی تواند میکروها را در این حالت بازیابی کند.

و بعد از تنظیم فیوز بیت CKSEL بر روی گزینه های فوق پروگرامر قادر به راه اندازی و شناسایی بر روی زیف سوکت نخواهد بود و خطای Chip Enable Program Error میدهد.

بطور خلاصه در پروگرامر فوق مولد پالس ساعت وجود ندارد.

اگر در همین انجمن جستجو کنید، مشاهده میکنید که چقدر تاپیک های مختلف در همین زمینه با عنواین مثل میکرو پس از پروگرام از کار افتاد مواجه میشوید و بسیاری میکروهای زیادی را به همین طریق از دست دادند. و برخی در نهایت با استفاده از مولد کلاک خارجی (نه پروگرامر) میکرو را زنده کرده اند.
            معدود پروگرامرهایی نیز وجود دارند که کلاک را بصورت واقعی تامین میکنند. و مشکل از کار افتادن میکرو در آنها وجود ندارد. معمولا این دسته از پروگرامرها دارای سخت افزار و نرم افزار پیشرفته تری هستند. که من در تاپیک زیر آنرا شرح دادم :
            http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=110330.0

راحت ترین روش تشخیص این نوع پروگرامرها که دارای فقط یک زیف سوکت هستند، توجه به محل درج میکرو در زیف سوکت است. در پروگرامرهایی که زیف سوکت در آنها بصورت غیر استاندارد قرار داده شده است. هر میکرو با توجه به تعداد پین های آن در محل های مختلف زیف سوکت درج میشود.
            اما در پروگرامرهایی که زیف سوکت بصورت استاندارد قرار داده شده است، تمامی میکروها بدون توجه به نوع و یا تعداد پایه های آن، همگی از پین یک زیف سوکت درج میشوند.

دیدگاه

ممنون دوست عزیز: من زیاد به این مباحث وارد نیستم و اصطلاحات را نمیدانم!! قاتی کردم!
              ه عبارت دیگر درصورتیکه شما با تنظیمات فیوز بیت CKSEL کلاک میکرو را بر روی RC اسیلاتور خارجی (Ext. RC Osc) و یا اسیلاتور خارجی (Ext. Clock) قرار دهید. حتی با قرار دادن کریستال در سوکت پروگرامر، میکرو شما راه اندازی نمیشود و قطعا پروگرامر فوق نمی تواند میکروها را در این حالت بازیابی کند.
              RC اسیلاتور خارجی (Ext. RC Osc) و یا اسیلاتور خارجی (Ext. Clock)
              فرق این دو چی هست؟ مثلا من میخوام کریستال را روی 8 یا 11 مگاهرتز خارجی تنظیم کنم!! یعنی قطعه کریستال روی قسمت Ex-XTAL بگذارم و فیوزبیت اش را همانطوری دوستمان در پست 2 گفت بگذارم و بعد ای سی را پروگرام کنم !! یعنی این جوری تنظیم نمیشه کلاک اش و روی مگاهرتز خارجی ست نمیشه!!؟
              و بعد از تنظیم فیوز بیت CKSEL بر روی گزینه های فوق پروگرامر قادر به راه اندازی و شناسایی بر روی زیف سوکت نخواهد بود و خطای Chip Enable Program Error میدهد.
              برای من خطایی نیامد!!

بطور خلاصه در پروگرامر فوق مولد پالس ساعت وجود ندارد.
              مولد پالس ساعت چی هست؟ به درد چی میخوره؟

سپاس

دیدگاه

برای اینکه شما بتوانید میکرو خودتان را بر روی کریستال خارجی تنظیم کنید، فقط طبق پست دوم فیوز بیت ها را تغییر دهید. و همانطور که خودتان هم اشاره کردید یک کریستال در پروگرامر قرار دهید.

RC اسیلاتور خارجی (Ext. RC Osc)
                یک روش تامین کلاک میکرو است که توسط یک مقاومت و خازن که به میکرو متصل است انجام میشود.

اسیلاتور خارجی (Ext. Clock)
                روش دیگری برای تامین کلاک میکرو است که توسط دادن پالس مربعی به عنوان کلاک به میکرو انجام میشود.

اگر برای شما خطایی نیامده حتما یا بر روی اسیلاتور داخلی تنظیم کرده اید و یا اینکه بر روی همان کریستال خارجی. البته ممکن است شما بر روی RC خارجی قرار بدهید و با تنظیم فیوز بیت خطایی ظاهر نشود ولی در ادامه دیگر با پروگرامر نمیتوانید با میکرو خود کار کنید و خطا خواهد داد.

هر پردازنده ای برای اینکه بتواند کار کند (دستورات برنامه را اجرا کند) باید یک پالس مربعی به عنوان کلاک در اختیار داشته باشد. فرکانس کلاک سرعت پردازنده را تعیین میکند. مداری که این پالس را تولید میکند را مولد کلاک می گویند.

دیدگاه

اگر برای شما خطایی نیامده حتما یا بر روی اسیلاتور داخلی تنظیم کرده اید و یا اینکه بر روی همان کریستال خارجی. البته ممکن است شما بر روی RC خارجی قرار بدهید و با تنظیم فیوز بیت خطایی ظاهر نشود ولی در ادامه دیگر با پروگرامر نمیتوانید با میکرو خود کار کنید و خطا خواهد داد.
                  دوست عزیز: من میخوام روی 8 مگاهرتز خارجی که برای برنامه ساعت هست فیوزبیت های ای سی را تنظیم کنم !! مدار اش هم عکس پایینی هست !!

لطفا به من بگید طبق عکس ایا فیوزبیت اش را درست تنظیم کردم ؟و کلا تنظیماتش درست انجام شده !! توی چک باکس ها ایا تیک کادر قرمز باید زده بشود ؟ دیگر چک باکس ها چی ؟
                  من روی پایه ex-xtal پراگرامر کریستال خارجی 8 مگاهرتز می گذارم و مراحل بدون هیچ اروری انجام میشه!!! ولی زمانیکه کریستال را نمی گذارم ایا نباید اروری بدهد؟ برای من هیچ اروی نمی دهد !! و عملیات بدون ارور انجام میشه!!

سپاس

دیدگاه

اگه روی پروگرمر دو تا کریستال باشه،دیگه نیازی نیست خودتون کریستال بذارید.خودشون براتون وضل کردند.
                    فقط فیوزبیت ها را تنظیم میکنید گزینه write راه م میزنید دیگه؟برای اطمینان یکبار هم read را بزنید و ببینید درست شده یا نه.
                    فک نمیکنم اون تیک کادر قرمز را نیاز باشه بزنید.
                    آیا جهالت نیست که آدمی ساعات شیرین امروز را فدای روزهای آینده کند؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط pooyan-shafiei
                      اگه روی پروگرمر دو تا کریستال باشه،دیگه نیازی نیست خودتون کریستال بذارید.خودشون براتون وضل کردند.
                      فقط فیوزبیت ها را تنظیم میکنید گزینه write راه م میزنید دیگه؟برای اطمینان یکبار هم read را بزنید و ببینید درست شده یا نه.
                      فک نمیکنم اون تیک کادر قرمز را نیاز باشه بزنید.
                      ممنون دوست عزیز : مشکل همان write بود که نمی زدم !! اصلا نمی دانستم که باید بزنم ان هم: کاش زودتر می گفتید :mrgreen: من صفر کیلومتر هستم و دوستان هم خیلی حرفه ای راهنمایی می کنند و چیز های جزیی که را نمی گویند!!! و...........
                      سپاس

دیدگاه

جالب بود!

یک فیلم که در آن عملیات نوشتن (پروگرام کردن - Write) و خواندن (Read) فیوز بیت ها نشان داده شده است. توجه داشته باشید که در هر بار نوشتن و خواندن باید پیغام موفقیت آمیز بودن در بخش پیام ها ظاهر شود. که در فیلم زیر پیام ها دقیقا نشان داده میشوند.

http://www.aparat.com/v/CE2xj

موفق باشید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط lachini
                          جالب بود!

یک فیلم که در آن عملیات نوشتن (پروگرام کردن - Write) و خواندن (Read) فیوز بیت ها نشان داده شده است. توجه داشته باشید که در هر بار نوشتن و خواندن باید پیغام موفقیت آمیز بودن در بخش پیام ها ظاهر شود. که در فیلم زیر پیام ها دقیقا نشان داده میشوند.

http://www.aparat.com/v/CE2xj

موفق باشید.
                          ممنون دوست عزیز: توی این فیلم ان شخص داره چه کار می کنه!! هی read و هی write !!! چند تا فیوزبیت داره تنظیم می کنه !! ؟؟ ان RD چی هست !!؟؟
                          read چه کاربردی داره؟
                          سپاس

دیدگاه

در آن فیلم چندین بار عملیات تکرار شده که در هر بار فیوزبیت بر روی گزینه دیگری از حالات مختلف CKSEL تنظیم میشود. که هدف آن نشان دادن عملکرد پروگرامر در تامین کلاک مورد نیاز میکرو در هر یک از حالات است. که بسیاری از پروگرامرها امکان تامین کلاک به صورت کامل را ندارند. منجمله همین پروگرامر شما.

از بحث فوق بگذریم، چیزی که برای شما در فیلم مهم بود، نحوه عملیات نوشتن و خواندن و سپس توجه به پیغام موفقیت آمیز بودن در بخش پیغام های برنامه پروگرامر است. و طبیعتا شما فقط یکبار نیاز به پروگرامر دارید و نه چند بار پروگرام فیوز بیت.

دیدگاه

سلام من ی برد با atmega32 dip طراحی کردم که خوب کار میکرد الان تبدیلش کردم به ATMEGA32A-AU smd تا فرکانس خارجی تعریف میکنم میکرو به باد میره، رو فرکانس داخلی خوب کار میکنه ، ممنون میشم راهنمائی کنید؟؟؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X