اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوال در مورد عملکرد گیت های منطقی(ساده اما مهم)

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سوال در مورد عملکرد گیت های منطقی(ساده اما مهم)

سلام دوستان

سوال در مورد گیت های منطقی داشتم.

من به آزمایشگاه واقعی دسترسی ندارم، خواهشا دوستانی که امکانات رو دارند لطف کنند و در آزمایشگاه واقعی موضوع زیر را
    تست کنند و پاسخ رو بگویند.

فرض کنید گیت منطقی OR یا AND را داریم به یکی از پایه ها 5 ولت می دهیم و پایه دوم را بدون اتصال می گذاریم آیا در این حالت خروجی 5 ولت از گیت خواهیم داشت؟

من در شبیه ساز پروتئوس این مدار رو بستم:

همانطور که می بینید یکی از پایه ها اصلا وصل نشده و بدون اتصال باقی مانده هست اما LED روشن شده هست؟؟؟؟

در چندین شبیه ساز دیگر مثل مولتی سیم هم امتحان کردم که همین نتیجه را داد یعنی LED روشن شد.

یعنی با دادن ولتاژ 5 ولت فقط به یک پایه می توان خروجی 5 ولت داشت؟ و پایه دیگر بدون اتصال باقی می ماند؟

با تشکر.

پاسخ : سوال در مورد عملکرد گیت های منطقی(ساده اما مهم)

سلام

من تست کردم تو هر دو گیت AND و OR

تو هر دوتاش هم اگه یکی از پایه هاش یک بود و دیگری آزاد ، خروجی یک بود.

دیدگاه

به این میگن پایه شناور

و از اونجایی که ممکنه امپدانس بالایی داشته باشن میتونه به هر سمتی گرایش پیدا کنه چه به سمت منفی و چه مثبت و به صورت کلی در مدار اخلال ایجاد کنه

و در طراحی اینگونه مدارا اصلا نباید اجازه بدیم پایه شناوری وجود داشته باشه
      --------------------------- --------------------------

دیدگاه

البته بستگی به ساختار درونی گیت هم داره ( TTL, Cmos و ... ). برای مثال فکرکنم تو ساختار TTL پایه های آزاد مثل یک منطقی در نظر گرفته میشن که چون آی سی های سری 74xx (که احتمالا دوستان با اون ها امتحان کردن) ساختار TTL دارن با نتایج عملی هم سازگار هست.

دیدگاه

سلام
          باتوجه به اینکه ورودی ها امپدانس بالایی دارند،اکثر یک میشوند.
          من دریافته ام که ایده های بزرگ هنگامی به ذهن راه می یابند که اراده کنیم چنین ایده هایی را داشته باشیم. "چارلز چاپلین "

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
          X