اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل در روشن کردن لامپ کم مصرف و چسبیدن کنتاکت های رله

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشکل در روشن کردن لامپ کم مصرف و چسبیدن کنتاکت های رله

سلام دوستان
    بک مشکل اساسی در مدارهای من بوجود آمده است آن هم این است که وقتی می خواهم دو مصرف کننده مانند لامپ کم مصرف 35 وات را با رله های 12 ولت 10 آمپری روشن کنم بعد از گرم شدن لامپ وقتی می خواهم لامپ را روشن و خاموش کنم کنتاکت های رله به هم می چسبد بگونه ای که تنها با زدن ضربه می توان کنتاکت ها را از هم جدا کرد. کسی می داند چگونه می توان جرقه های تولیدی را حذف کرد ؟

پاسخ : مشکل در روشن کردن لامپ کم مصرف و چسبیدن کنتاکت های رله

نوشته اصلی توسط irsmeco92
    سلام دوستان
    بک مشکل اساسی در مدارهای من بوجود آمده است آن هم این است که وقتی می خواهم دو مصرف کننده مانند لامپ کم مصرف 35 وات را با رله های 12 ولت 10 آمپری روشن کنم بعد از گرم شدن لامپ وقتی می خواهم لامپ را روشن و خاموش کنم کنتاکت های رله به هم می چسبد بگونه ای که تنها با زدن ضربه می توان کنتاکت ها را از هم جدا کرد. کسی می داند چگونه می توان جرقه های تولیدی را حذف کرد ؟
    با سلام
    احتمالا با یک مدار جرقه گیر ساده (snubber) مشکلتون حل میشه

C1 یک خازن با ظرفیت 47 نانو فاراد و حداقل 250 ولت (سرامیکی ، پلی استر یا MKT فرقی نداره) و R1 مقاومت 2 وات از 470 اهم تا 4.7 کیلو اهم هست.
    مقدار R1 وابسته به بار القایی هست و هرچقدر بار القایی بیشتر بشه مقدار اهمی R1 کمتر میشه.
    موفق باشید
    مفید بود ؟ بجای اسپم میتونید از دکمه ی تشکر استفاده کنید.
    [img width=405 height=100]http://eros8631.persiangig.com/image/pp.png[/img]

دیدگاه

از یک رله با ظرفیت بالا استفاده کنین.مثل 16 آمپر که تو بازار هست

دیدگاه

نوشته اصلی توسط jervis
        با سلام
        احتمالا با یک مدار جرقه گیر ساده (snubber) مشکلتون حل میشه

C1 یک خازن با ظرفیت 47 نانو فاراد و حداقل 250 ولت (سرامیکی ، پلی استر یا MKT فرقی نداره) و R1 مقاومت 2 وات از 470 اهم تا 4.7 کیلو اهم هست.
        مقدار R1 وابسته به بار القایی هست و هرچقدر بار القایی بیشتر بشه مقدار اهمی R1 کمتر میشه.
        موفق باشید
        چرا اسنابر نیاز داره؟

ر

دیدگاه

نوشته اصلی توسط imanxx_81
          چرا اسنابر نیاز داره؟

ر
          این مشکل در لامپ های کم مصرف پیش میاد.
          من هم یک مدار Pir sensor داشتم که زمان روشن کردن لامپ کم مصرف چشمک های متوالی میزد (با اسنابر حل شد)
          برای تست شما چند کار رو انجام بدید
          اول این که یک لامپ رشته ای تست کنید (ترجیها 40 وات)
          دوم یک رله با جریان بالاتر و اگر رله با جریان بالاتر امکانپذیر نیست دو رله
          مفید بود ؟ بجای اسپم میتونید از دکمه ی تشکر استفاده کنید.
          [img width=405 height=100]http://eros8631.persiangig.com/image/pp.png[/img]

دیدگاه

نوشته اصلی توسط irsmeco92
            سلام دوستان
            سلام
            مشکل ظاهرآ به علت وجود خازن در بالاست لامپ کم مصرف بوجود میاد.....
            شارژ ناگهانی خازن مدار بالاست باعث خال زدن و جوش خوردن کنتاکتهای رله میشه...
            میتونی از یک مقاومت در حد چند اهم دو وات در مسیر لامپ قرار بدین تا از ایجاد ضربه جریان جلوگیری کنید...

اگر شاد بودی آرام بخند تا غم بیدار نشود

دیدگاه

این مشکل ربطی به اسنابر پیدا نمیکنه بار شما خازنی هستش و همونطور که قاصد دل گفت باید یه مقاومت با رله سری کنید که البته بهتره NTC بزارین که بسته با توان لامپتون باید مقدارش محاسبه بشه.

دیدگاه

اشکال استفاده از NTC این هست که اگر یک بالاست رو با رله خاموش کردیم و بعد از چند ثانیه روشن کردیم باز کنتاکت رله
                می چسبه....احتمال این مدل رو شن خاموش کردن همیشه هست......علت چسبیدن کنتاکت رله هم این هست که در عرض
                چند ثانیه NTC سرد نمیشه و مقاومتش کم هست.........
                روش دیگه استفاده از دو رله هست .......که پشت سر هم و با فاصله زمانی 2 تا 3 ثانیه عمل میکنن........
                اولی با مقاومت حدود 10 اهم 2 وات لامپ کم مصرف رو روشن میکنه........و دومی بعد از زمانی که گفته شد مقاومت رو اتصال کوتاه میکنه.......

اگر شاد بودی آرام بخند تا غم بیدار نشود

دیدگاه

دوستان گرامی این مشکل حل نشد چند نمونه رله از بازار تهیه کردم از رله های هم نام موجود 12 ولت فقط چند عدد مقاومت می کرد ولی بعد از مدتی دوباره پلاتین ها می چسبید . اسنابر هم امتحان کردم ولی باز هم چسبید حتی برای کنترل جریان یک رله شیشه ای 11 پایه 220 ولت خریدم و دو کنداکت آن را باهم موازی کردم ولی جالب اینجاست بعد از مدتی این کنداکت هم به هم چسبید و مدار یکسره شد تنها راهی که پیدا کردم از لامپ توان پایین تر استفاده کنیم فعلا کار می کنه ولی متاسفانه با این اتفاق مشتری کمی ناراضی شده و اعتماد کامل خود را نسبت به سیستم از دست داده است . اگر دوستان تجربه حل مشکل را دارند خواهش می کنم بنده را راهنمایی نمایند

دیدگاه

سلام
                    اسنابر باید مشکل رو بر طرف کنه، چون اصولاً کاربردش همین هست. مقاومت 39 اهم معمولی (0.25W) رو با یک خازن 10nF از نوع MKT یا Polyester و 400V سری کرده و این ترکیب را با سوییچ رله ای موازی کنید.
                    البته من همیشه دوستان رو به فاصله گرفتن از سوییچ های الکترومکانیکی و گرایش به سمت سوییچ های نیمه هادی (مثلاً ترایاک) دعوت می کنم. کاربردش هم بسیار ساده است. شخصاً پروژه های زیادی رو با سوییچ های نیمه هادی انجام دادم که در %100 موارد موفق بوده. بحث محافظت از سوییچ در نیمه هادی ها هم مطرح هست و من از همین مدار اسنابر برای سوییچ های نیمه هادی (که اتفاقاً حساس تر هم هستند) استفاده می کنم.
                    *** يا راهي خواهم يافت، يا راهي خواهم ساخت ... ***

دیدگاه

نوشته اصلی توسط K1.IEEE
                      سلام
                      اسنابر باید مشکل رو بر طرف کنه، چون اصولاً کاربردش همین هست. مقاومت 39 اهم معمولی (0.25W) رو با یک خازن 10nF از نوع MKT یا Polyester و 400V سری کرده و این ترکیب را با سوییچ رله ای موازی کنید.
                      البته من همیشه دوستان رو به فاصله گرفتن از سوییچ های الکترومکانیکی و گرایش به سمت سوییچ های نیمه هادی (مثلاً ترایاک) دعوت می کنم. کاربردش هم بسیار ساده است. شخصاً پروژه های زیادی رو با سوییچ های نیمه هادی انجام دادم که در %100 موارد موفق بوده. بحث محافظت از سوییچ در نیمه هادی ها هم مطرح هست و من از همین مدار اسنابر برای سوییچ های نیمه هادی (که اتفاقاً حساس تر هم هستند) استفاده می کنم.
                      این مشکل ارتباطی به اسنابر پیدا نمیکنه برای بارهای سلفی اسنابر کاربرد داره و براط محافظت از تریاک

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx
                        این مشکل ارتباطی به اسنابر پیدا نمیکنه برای بارهای سلفی اسنابر کاربرد داره و براط محافظت از تریاک
                        نظر شما هم محترمه دوست عزیز..
                        لطفاً در صورت برخورد با مسائل جدید، پیش از ایراد گرفتن از دیگران و اصرار به تحمیل نظرتون، یا مسئله را خوب بررسی کنید و یا مثل بقیه فقط نظرتون رو بفرمایید.
                        اسنابر چه در لحظه ی خاموشی بارهای سلفی و چه در لحظه ی روشن شدن بارهای خازنی، جریان لحظه ای رو تأمین می کنه.

دیدگاه

یه ان تی سی 5 اهم سر راه هر لامپ بذارید
                          اگه جواب نداد میتونین مقدار ntc رو بالا ببرید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط K1.IEEE
                            نظر شما هم محترمه دوست عزیز..
                            لطفاً در صورت برخورد با مسائل جدید، پیش از ایراد گرفتن از دیگران و اصرار به تحمیل نظرتون، یا مسئله را خوب بررسی کنید و یا مثل بقیه فقط نظرتون رو بفرمایید.
                            اسنابر چه در لحظه ی خاموشی بارهای سلفی و چه در لحظه ی روشن شدن بارهای خازنی، جریان لحظه ای رو تأمین می کنه.
                            چطور اینکارو میکنه وقتی همیشه تو مداره؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx
                              چطور اینکارو میکنه وقتی همیشه تو مداره؟
                              متوجه منظورتون نمیشم دوسته عزیز..!
                              مگه نباید تو مدار باشه؟؟ چه اشکالی ایجاد می کنه اگه تو مدار باشه؟!!
                              خازن در برابر جریان AC تولید امپدانس می کنه. این امپدانس طبق فرمول ها اجازه ی عبور جریانی در حدود 69mA/uF (در ولتاژ 220V و 50Hz) رو میده. این میزان جریان نشتی که اسنابر در زمان خاموشی ترایاک (یا قطع بودن رله) از خودش عبور میده، مشکل جرقه زدن رو بر طرف می کنه.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X