اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

خاموش و روشن کردن لامپ با ترایاک و AVR

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

خاموش و روشن کردن لامپ با ترایاک و AVR

سلام
    من میخوام با AVR و ترایاک یک لامپ رو خاموش و روشن کنم
    مدار زیرو بستم:

الان مشکلم اینه که ترایاک روشن میشه ولی دیگه خاموش نمیشه
    لطفا راهنماییم کنید
    با تشکر

پاسخ : خاموش و روشن کردن لامپ با ترایاک و AVR

به جای ترایاک از رله استفاده کن بعد کد پروژت رو بزار
    www.andishmandan-javan.com
    گروه الکترونیک واتس اپ 09140710365 پیام بدید

دیدگاه

http://s6.picofile.com/file/8179011476/triac.bmp

دیدگاه

http://s6.picofile.com/file/8179011476/triac.bmp
        این عکسو خودم توی یکی از پست ها گذاشتم. آند 1 و آند 2 جابجاس توی این عکس.

مدار damino درسته. شاید ایراد از برنامتون باشه. مدارتون رو بدون میکرو تست کنید. یعنی پایه اپتو رو 5 ولت بدید باید روشن بشه و وقتی قطع کنید باید خاموش بشه.
        www.gam-co.blogsky.com

دیدگاه

منهم همین سوال دارم یعنی خاموش روشن کردن یک لامپ 220 ولت با ترایاک توسط میکرو , رله نمیخام بجاش بگذارم
          گویا یک نوع ترایاک کنترل شونده توسط گیت وجود داره که با این به راحتی میشه ترایاک خاموش روشن کرد
          اگر با تریستور هم بگید اشکال نداره چون گویا تریستور و ترایاک یک کار انجام میدن

دیدگاه

منهم همین سوال دارم یعنی خاموش روشن کردن یک لامپ 220 ولت با ترایاک توسط میکرو , رله نمیخام بجاش بگذارم
            گویا یک نوع ترایاک کنترل شونده توسط گیت وجود داره که با این به راحتی میشه ترایاک خاموش روشن کرد
            اگر با تریستور هم بگید اشکال نداره چون گویا تریستور و ترایاک یک کار انجام میدن
            شما طبق شماتیکی که آقای damino گذاشتن ببندید.
            منظورتون همون اپتوترایاکه؟!
            کی گفته تریستور و ترایاک یک کار رو انجام میدن!؟ ترایاک جریان رو از دوطرف عبور میده و تریستور خیر. درواقع تریستور مثل دیودی هستش که با فرمان گیت روشن میشه ولی ترایاک مثل دایاکی هستش که با فرمان گیت روشن میشه. برای قطع و وصل جریان ac از ترایاک استفاده میشه.
            www.gam-co.blogsky.com

دیدگاه

سلام
              با شستی هم چک کردم نشد.
              برنامه ای که نوشتم:
              کد:

#include <mega8.h>
              #include <delay.h>
              void main(void)
              {
              // Input/Output Ports initialization
              // Port B initialization
              // Function: Bit7=In Bit6=In Bit5=In Bit4=In Bit3=In Bit2=In Bit1=In Bit0=In 
              DDRB=(0<<DDB7) | (0<<DDB6) | (0<<DDB5) | (0<<DDB4) | (0<<DDB3) | (0<<DDB2) | (0<<DDB1) | (0<<DDB0);
              // State: Bit7=T Bit6=T Bit5=T Bit4=T Bit3=T Bit2=T Bit1=T Bit0=T 
              PORTB=(0<<PORTB7) | (0<<PORTB6) | (0<<PORTB5) | (0<<PORTB4) | (0<<PORTB3) | (0<<PORTB2) | (0<<PORTB1) | (0<<PORTB0);
              // Port C initialization
              // Function: Bit6=In Bit5=In Bit4=In Bit3=In Bit2=In Bit1=In Bit0=In 
              DDRC=(0<<DDC6) | (0<<DDC5) | (0<<DDC4) | (0<<DDC3) | (0<<DDC2) | (0<<DDC1) | (1<<DDC0);
              // State: Bit6=T Bit5=T Bit4=T Bit3=T Bit2=T Bit1=T Bit0=T 
              PORTC=(0<<PORTC6) | (0<<PORTC5) | (0<<PORTC4) | (0<<PORTC3) | (0<<PORTC2) | (0<<PORTC1) | (0<<PORTC0);
              while (1)
                 {
                 // Place your code here
                 if(PINB.0==0) PORTC.0=!PORTC.0;
                 delay_ms(200);
                 }
              }
                END
              البته فعلا تو پرونئوس تست زدم.
              فقط می خواستم بدونم که مدارو درست بستم یا ایرادی داره؟
              فردا می خوام برم بازار قطعات رو بگیرم عملی تست کنم.
              کلا از رله نمی خوام استفاده کنم هم جا زیاد میگیره و هم نسبت به ترایاک گرونتره و نویز داره و ...

دیدگاه

مدارتون درسته. در عمل تست کنید ایشالا جواب میده.
                www.gam-co.blogsky.com

دیدگاه

نوشته اصلی توسط vahidabedi
                  شما طبق شماتیکی که آقای damino گذاشتن ببندید.
                  منظورتون همون اپتوترایاکه؟!
                  کی گفته تریستور و ترایاک یک کار رو انجام میدن!؟ ترایاک جریان رو از دوطرف عبور میده و تریستور خیر. درواقع تریستور مثل دیودی هستش که با فرمان گیت روشن میشه ولی ترایاک مثل دایاکی هستش که با فرمان گیت روشن میشه. برای قطع و وصل جریان ac از ترایاک استفاده میشه.
                  یک چیزی میخام مثل ترانزیستور که رو یکی از پایه هاش فاز 220 ولت وصل کنم و یکی از پایه هاشو به یکی از پایه های لامپ 220 ولت وصل کنم و اون پایه لامپ هم به نول 220 ولت و زمانی که با میکرو به پایه سوم اون قطعه پالس دادم اون قطعه پایه 220 ولتیش به پایه لامپش وصل شه و وقتی پالس ندادم این ارتباط قطع شه , حالا تریستور لازمه یا ترایاک و چجوری؟
                  ممنون

دیدگاه

یک چیزی میخام مثل ترانزیستور که رو یکی از پایه هاش فاز 220 ولت وصل کنم و یکی از پایه هاشو به یکی از پایه های لامپ 220 ولت وصل کنم و اون پایه لامپ هم به نول 220 ولت و زمانی که با میکرو به پایه سوم اون قطعه پالس دادم اون قطعه پایه 220 ولتیش به پایه لامپش وصل شه و وقتی پالس ندادم این ارتباط قطع شه , حالا تریستور لازمه یا ترایاک و چجوری؟
                    ممنون
                    بله این دقیقا همون شماتیک آقای damino هستش. اون مقاومت 39 اهمی و خازن 10نانو هم برای بارهای سلفی لازمه ولی برای لامپ نیازی نیس. بقیه قسمت ها هم برای حفاظت میکرو در برابر نویز و همینطور تامین جریان گیت ترایاک هستش.
                    www.gam-co.blogsky.com

دیدگاه

در تصویر u2 ترایاک است؟ u1 چیست؟
                      r2,r3,r5 وجودشان الزامی است؟ کاربرد هریک چیست؟
                      r1,c1 گفتید برای بار سلفی مثل موتور است , در بار سلفی بجای این دو سلف می توان قرار داد؟
                      با قطع پالس ترایاک قطع می کند؟ چون در تریستور قبلا دیده بودم در برخی مدل هایش با قطع پالس گیت تریستور هم قطع میکند و در برخی مدل ها اینطور نیست
                      کاربرد تریستور چیست؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط intel_amd
                        در تصویر u2 ترایاک است؟ u1 چیست؟
                        r1,c1 گفتید برای بار سلفی مثل موتور است , در بار سلفی بجای این دو سلف می توان قرار داد؟
                        با قطع پالس ترایاک قطع می کند؟ چون در تریستور قبلا دیده بودم در برخی مدل هایش با قطع پالس گیت تریستور هم قطع میکند و در برخی مدل ها اینطور نیست
                        کاربرد تریستور چیست؟
                        سلام
                        u1 همون ترایاک مون هستش
                        و u2 یه اپتو ترایاک هستش برا ایزولاسیون
                        R1 و C1 مدار اسنابر هست و برای بار سلفی همین جوری باید باشه
                        در عمل با قطع پالس گیت باید ترایاک قطع بشه.(ولی تو پروتئوس این جوری نمیشه)

دیدگاه

اپتو ترایاک کاربردش چیست؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط intel_amd
                            اپتو ترایاک کاربردش چیست؟
                            اپتو ترایاک وظیفه ایزوله کردن طبقه میکرو و مدار فرمان و سیستم قدرت رو برعهده داره و همین طور از عبور نویز خط به میکرو جلوگیری میکنه
                            ی دیود اگه در بایاس مستقیم قرار بگیره چی میشه ؟ در حالت ایده آل شبیه ی کلید بسته عمل میکنه پس جریانش محدود نشه صدمه میبینه
                            باتوجه به اینکه جریان خروجی هر پایه میکرو 20 میلی آمپر بیشتر نیست به احتمال قوی جریان فوروارد دیود اپتوترایاک هم بیشتر 20 میله ولی اگه زیر 20 میلی آمپر باشه آسیب میبینه با توجه به ولتاژ فرواردش و ی رابطه ساده مبتنی بر قانون اهم مقاومتش حساب میشه

R3 R2 هم به نظر جهت محدود سازی جریان اپتوترایاک و تنظیم ولتاژ گیت جهت آتش شدن ب کار رفته از طرفی هم جهت جلوگیری از افتادن جریان مصرف کننده روی اپتوترایاک و سوختنش لازمه ، فرض کن ترایاک موقع آتش شدن اتصال کوتاه بشه بنابر یک مفهوم پیش پا افتاده جریان از مسیر ترایاک سوییچ میشه و جریان بار روی اپتوترایاک فشار خیلی کمتری وارد میکنه (در حالت ایده آل مثلا ترایاک تو سوییچ ی سیم فرض کنی جریان ب کل از مسیر اون سیم به بار منتقل میشه پس اپتوترایاک مشکلی براش پیش نمیاد
                            اشک هایی که پس از هر شکست ریخته میشوند همان عرق هاییست که برای پیروزی ریخته نشده است

دیدگاه

نوشته اصلی توسط damino

الان مشکلم اینه که ترایاک روشن میشه ولی دیگه خاموش نمیشه
                              در مورد این مشکل
                              بارتون چیه ؟ سلفیه ؟> موتوره ؟
                              فقط وقتی میتونه در حالت کموتاسیون طبیعی و با گذر از صفر خاموش نشه ک نمودار جریان بار منطبق بر نمودار ولتاژ نشه
                              در این حالت اختلاف فازی ک وجود داره مانع از خاموشی میشه تا زمانی ک هردو نمودار از صفر عبور کنن و اگه اختلاف فاز زیاد باشه فرضا ولتاژ از صفر رد میشه جریان تا سیکل بعدی به اندازه زاویه زیادی تا صفر شدن اختلاف داشته باشه میتونه روشن به نظر برسه بدون خاموش شدن
                              اشک هایی که پس از هر شکست ریخته میشوند همان عرق هاییست که برای پیروزی ریخته نشده است

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X