اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

راهنمایی خرید پروگرامر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

راهنمایی خرید پروگرامر

سلام
    من خیلی مبتدی هستم و می خوام یک پروگرامر بخرم برای کار با میکروکنترلر AVR
    لطفا یک مدل خوب پیشنهاد کنید

پاسخ : راهنمایی خرید پروگرامر

اگر برای اولین بار پروگرامر را تهیه میکنید، بهتر است برخی از مزایا و معایب پروگرامرهای موجود را بدانید و بعد با توجه به نیاز خود اقدام به تهیه کنید :

1- در برخی پروگرامرهای موجود،هیچ پیش بینی خاصی برای رفع مهمترین و بیشترین اشکال پیش آمده در حین پروگرام کردن ندارند. این مشکل همان تنظیمات فیوز بیت CKSEL است. که در صورتیکه پروگرامر نتواند کلاک لازم را تولید کند، میکرو از کار خواهد افتاد و قابل شناسایی توسط پروگرامر نخواهد بود. البته برخی پروگرامرها فقط یک کریستال خارجی برای تامین کلاک در نظر گرفته اند که کافی نیست ولی متاسفانه مدعی تامین کامل کلاک هستند.

2- یکی از گزینه های موزد علاقه همه، داشتن زیف سوکت برای پروگرام میکرو بر روی خود پروگرامر است. متاسفانه اکثر پروگرامرهای موجود زیف سوکت را به پروگرامر خورانده اند. یعنی فقط با موازی کردن برخی پایه های زیف سوکت سعی کردن تا تمامی میکرو ها فقط بر روی یک زیف سوکت پروگرام شود. و این روش دارای معایب زیر است :
    --- تغذیه بصورت دائم به برخی از پایه های میکرو وصل است. و در صورتیکه میکرو را اشتباه وصل کنید باعث صدمه دیدن میکرو خواهد شد. به تاپیک زیر مراجعه کنید که چگونه کاربر فوق تعدادی از میکروهای خود را از دست داده است :
    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=111151.0

--- به دلیل موازی کردن پین ها به هم و از طرفی تامین تغذیه بصورت دائم، میکرو بر روی پروگرامر همیشه روشن خواهد بود. و از طرفی دیگر تعدادی از پین های میکروها همیشه به سیگنال های پروگرامر وصل هستند و این احتمال تداخل سیگنالی و عدم شناخته شدن میکرو توسط پروگرامر را افزایش میدهد. خیلی از کاربران از این موضوع شکایت داشتند که چرا پس از پروگرام میکرو ، پروگرام قادر به شناسایی آن نیست.

--- عدم درج تمامی میکروها از پین یک زیف سوکت، در پروگرامرهایی که پایه ها با هم موازی شده اند. هر میکرو بسته به نوع آن در محلی متفاوت از سایرین بر روی زیف سوکت نصب میشود. و این کار باعث میشود که احتمال خطای شما در هنگام درج میکرو بالا رود. و صد البته احتمال صدمه دیدن میکرو بالاست.

بطور کلی پروگرامرهایی که بصورت استاندارد زیف سوکت را ساپورت میکنند. تمامی میکروها فقط از پین یک زیف سوکت درج میشوند. از طرف دیگر تامین کلاک بصورت اصولی و استاندارد انجام میشود. در نتیجه میکرو در حین پروگرام از کار نخواهد افتاد. و در نهایت اینکه سیگنال های پروگرامر و منجمله تغذیه فقط در زمان برنامه ریزی به سوکت اعمال میشوند و قبل و یا بعد از اتمام عملیات پروگرام تمامی خطوط از زیف سوکت قطع هستند و میکرو خاموش خواهد بود. و مشکل تداخل سیگنالی وجود نخواهد داشت. و همین موضوع مانع از صدمه دیدن میکرو در صورت درج اشتباه آن بر روی زیف سوکت خواهد شد.

نکات بسیار مهم در تهیه پروگرامر که متاسفانه فراموش میشود!

دیدگاه

بهترین نوع پروگرمر فقط پارسه
      چرا؟؟؟
      چون زیف سوکت داره
      در کل برای پروگرم کردن باید میکرو رو بزاری
      اگر بخوای فیوز بیت سرعت کلاکش رو تغییر بدی باید یدونه کلید رو فشار بدی
      اگر میکروت 40 28 و 8 پایه باشه باید جامپرو بزاری سمت راست
      اگر نبشه ام بر میداری میزاری سمت چپ
      کابل ای اس پی هم داره بپر برو تو گلو

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sheperd
        بهترین نوع پروگرمر فقط پارسه
        چرا؟؟؟
        چون زیف سوکت داره
        در کل برای پروگرم کردن باید میکرو رو بزاری
        اگر بخوای فیوز بیت سرعت کلاکش رو تغییر بدی باید یدونه کلید رو فشار بدی
        اگر میکروت 40 28 و 8 پایه باشه باید جامپرو بزاری سمت راست
        اگر نبشه ام بر میداری میزاری سمت چپ
        کابل ای اس پی هم داره بپر برو تو گلو
        اگر منظور شما این پروگرامر هست :

باید عرض کنم که همان زیف سوکت و جامپرها و کلیدها از معایب این دسته از پروگرامرها هستند و نه مزایا!

من از شما چند سئوال میکنم. (بله به سئوالات به معنای نمره منفی است)

1- آیا پروگرامر فوق فقط پین های زیف سوکت را به هم موازی کرده و همان ساختار ISP را بدون تغییر نگاه داشته است؟
        2- آیا این پروگرامر بصورت دائم تغذیه و سایر خطوط مورد نیاز را به زیف سوکت میدهد؟
        3- آیا در صورت تنظیم فیوزبیت بر روی RC خارجی و یا اسیلاتور خارجی، پروگرامر قادر به شناسایی میکرو نیست و میکرو از دست میرود؟
        4- آیا محل درج میکروهای مختلف متفاوت است و همه در پین یک زیف سوکت درج نمی شوند و شما همیشه باید هنگام درج میکرو مراقب باشید تا اشتباه نکنید؟
        5- آیا برای کار با میکرو علاوه بر دقت در محل قرار دادن میکرو بر روی زیف سوکت باید جامپرها و کلیدهایی را تنظیم کرد و پروگرامر خود قادر به تنظیم خودکار نیست؟

دیدگاه

پروگرامر AVR ISP MKII بهتره.
          این پروگرامر توسط کد ویژن و اتمل استودیو شناسایی و پشتیبانی میشه.
          نمونه اورجینالش حدوداً 150 تا 200 هزار تومان قیمت داره!
          درایور هم نمیخواد و روی تمامی سیستم عامل ها اجرا میشه!
          جامپر LOW SPEED هم نداره و میکرو هم شناسایی میکنه(بهت میگه میکرو ات چیه)!
          جالبه بدونی که اکثر پروگرامر های مرغوب و اورجینال فاقد سوکت زیف هستند!
          اما خودت میتونی یه سوکت زیف بخری و بر روی یک PCB کانکتور IDC به آن وصل کنی ...
          من چندتا زیف خریدم و روی یک برد گذاشتم...(40 پایه 28 پایه و...) خیلی باحال شده!
          ولی در کل پروگرامر های ایرانی رو زیاد توصیه نمیکنم... :NO:

دیدگاه

اینکه بخواهیم بگوییم پروگرامرهای خوب فاقد زیف سوکت هستند، درست نیست!
            پروگرامرهای فاقد زیف سوکت، از نوع ISP و یا داخل مداری محسوب میشوند. و این روشی است که اغلب میکروها آنرا ساپورت میکنند.
            اما همین شرکت اتمل سازنده پروگرامر AVR ISP MKII در میکروهای خود روش های دیگری را نیز برای برنامه ریزی پیش بینی کرده است. مثلا روش پروگرام ولتاژ بالا.
            حالا سئوال اینجاست که اگر روش ISP روش صد در صد کاملی است برای چه این روش را نیز در نظر گرفته اند؟
            جواب آن هم مشخص است. روش ISP یک روش کاملا اختیاری است و برای سادگی دسترسی به میکرو و پروگرام آن در نظر گرفته شده است. اما اگر شما بخواهید برای حفاظت بیشتر میکرو در مقابل سرقت برنامه این روش را غیر فعال کنید.(از طریق فیوز بیت SPIEN) و یا حتی اشتباها این فیوز بیت را غیر فعال کنید. تنها راه چاره همین روش ولتاژ بالا خواهد بود.

در کنار این موضوع ممکن است که به دلیل مشکلاتی همچون محیط نویزی و ... ترجیح دهید میکرو را خارج از مدار پروگرام کنید. در اینجا پروگرامرهای زیف سوکت دار گزینه مناسبی خواهند بود.

در هر صورت هر پروگرامری معایب و محاسن خود را دارد و هر فردی با توجه به نیازهای خود یکی را انتخاب میکند. و همیشه بهترین انتخاب برای من، بهترین انتخاب برای شما نیست و بالعکس.

پروگرامرهای ایرانی خوبی هم داریم که باعث افتخار ما هستند مثل پروگرامر یونیورسال TNM.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط lachini
              اینکه بخواهیم بگوییم پروگرامرهای خوب فاقد زیف سوکت هستند، درست نیست!
              پروگرامرهای فاقد زیف سوکت، از نوع ISP و یا داخل مداری محسوب میشوند. و این روشی است که اغلب میکروها آنرا ساپورت میکنند.
              اما همین شرکت اتمل سازنده پروگرامر AVR ISP MKII در میکروهای خود روش های دیگری را نیز برای برنامه ریزی پیش بینی کرده است. مثلا روش پروگرام ولتاژ بالا.
              حالا سئوال اینجاست که اگر روش ISP روش صد در صد کاملی است برای چه این روش را نیز در نظر گرفته اند؟
              جواب آن هم مشخص است. روش ISP یک روش کاملا اختیاری است و برای سادگی دسترسی به میکرو و پروگرام آن در نظر گرفته شده است. اما اگر شما بخواهید برای حفاظت بیشتر میکرو در مقابل سرقت برنامه این روش را غیر فعال کنید.(از طریق فیوز بیت SPIEN) و یا حتی اشتباها این فیوز بیت را غیر فعال کنید. تنها راه چاره همین روش ولتاژ بالا خواهد بود.

در کنار این موضوع ممکن است که به دلیل مشکلاتی همچون محیط نویزی و ... ترجیح دهید میکرو را خارج از مدار پروگرام کنید. در اینجا پروگرامرهای زیف سوکت دار گزینه مناسبی خواهند بود.

در هر صورت هر پروگرامری معایب و محاسن خود را دارد و هر فردی با توجه به نیازهای خود یکی را انتخاب میکند. و همیشه بهترین انتخاب برای من، بهترین انتخاب برای شما نیست و بالعکس.

پروگرامرهای ایرانی خوبی هم داریم که باعث افتخار ما هستند مثل پروگرامر یونیورسال TNM.
              دوست عزیز!
              پروگرامر های های ولتاژ پارالل پروگرامر هایی هستند که روی پایه ریست میکرو ولتاژ 12 ولت می اندازند...
              و پورت B هم برای انتقال اطلاعات است...
              برای بازیابی فیوزبیت ها مداری به نام دکتر فیوزبیت وجود دارد که در سایت ECA هم فروخته شده است این مدار نوعی پروگرامر موازی ولتاژ بالا است...
              ولی آقای لاچینی ، اگر بخواهید با سری های 16 بیتی AVR کار کنید، MKII انتخاب مناسبی است.
              البته شما رابط JTAG را فراموش کرده اید و جالب است بدانید که پروگرامر JTAG MKII قیمتش در حدود 500 هزار تومان است و قابلیت دیباگ دارد...
              علاوه بر آن پروگرامر های MKII قابلیت پدیت دارند...
              یعنی اگر میکروی جدیدی تولید شود، با پدیت پروگرامر میتوان این میکرو رو شناسایی و پروگرام نمود.
              خود من یه پروگرامر PICKIT3 هم دارم که قیمت اش الآن حدوداً 300 هزار تومان است. این پروگرامر استاندارد برای PIC و EEPROM سریال است و قابلیت پروگرام بدون کامپیوتر ، دیباگ و پدیت هم داره.
              MKII هم دارم، البته JTAG اش رو داشتم یکی از دوستام به اصرار ازم خرید{پشــــــــــــــــــیمانم!}... الآن یه دونه ISP اش رو دارم و نسبت به پروگرامر های دیگه که داشتم برای AVR عالیه!
              ولی در میکرو های سری مگا به بالا JTAG فعاله و میکرو مورد نظر هم باید IO کافی داشته باشه... (پورت C مگا 32 پورت JTAG هست و در مگا 8 این پروتکول پشتیبانی نمیشود... )
              TNM2000 هم یه دونه داشتم ولی اصلاً ازش راضی نبودم... این پروگرامر برای میکرو های PIC بسیار بد عمل میکرد. حتی شناسایی خودکار این تراشه ها انجام نمیداد و درست پروگرام نمیکرد... منم از شرش خلاص شدم... ضمن اینکه این پروگرامرها قابلیت دیباگ ندارند
              پروگرامر MKII شرکتی ایرانی با قیمت 60 - 70 تومن هم موجوده ولی... شما یکبار با اصلیش کار کن،مشتریش میشی!

دیدگاه

از نطر شخصی بنده پروگرامری خوب است که:
                0- توسط سازنده تراشه توصیه شده باشد
                1- توسط کامپایلر های استاندارد پشتیبانی شود(که معمولاً نیازی هم به درایور و فریم ویر ندارد)
                2- قابلیت دیباگ کردن داشته باشد.
                3- قابلیت پدیت داشته باشد.
                4-طبق استاندارد ROHS ساخته شده باشد (بدون سرب و جیوه)

دیدگاه

ممنون که بحث را دنبال میکنید چون این بحث ها باعث میشود که نکات بیشتری در این زمینه روشن شود.
                  در رابطه با JTAG هم باید عرض کنم که من فراموش نکرده بودم ولی همانطور که خودتان هم اشاره کردید، کاربرد JTAG عیب یابی است و در کنار آنهم میتوان پروگرام انجام داد. البته به شرط آنکه رابط آن در میکرو وجود داشته باشد و یک پروتکل همگانی نیست. پس در مجموع نمیتوان به عنوان پروگرامر صد در صد توصیه کرد.

اما اینکه بخواهیم یک پروگرامر را به عنوان تنها گزینه مناسب معرفی شود و سایر گزینه ها را اصلا قبول نداشته باشیم. به نظر من فایده ای ندارد. در همین مطلبی که خودتان بالا اشاره کردید تاکید بر اورجینال بودن پروگرامر داشتید. این یک حسن بزرگ است ولی سایر پروگرامرها نیز مزایای خاص خودشان را دارند که موارد اورجینالی که شما به آنها اشاره داشتید از آن بی بهره بودند. مثلا همین بحث فیوز بیت های CKSEL , SPIEN, RSTDISBL از جمله مواردی هستند که پروگرامرهای ولتاژ بالا و یا حداقل در رابطه با CKSEL که یک مشکل عمومی تری است و برای اغلب کاربران اتفاق افتاده، داشتن پروگرامری که بتواند کلاک لازم را تولید کند، نکته مثبتی محسوب میشود که نمونه های اورجینال فاقد آن هستند.

خیلی ها هستند که از پروگرامرهای ارزانتر هم استفاده میکنند و جوابگوی نیاز آنها نیز بوده و این ارزانتر بودن نشانه عدم حرفه ای بودن استفاده کننده نیست. بسیاری از شرکت ها و افراد با تجربه هم از همین پروگرامرها استفاده میکنند. حتی STK200/300.

و باز هم تاکید میکنم که بهترین گزینه برای من، همیشه بهترین گزینه برای شما نیست. و هر فردی بسته به نیاز خود گزینه مناسب را انتخاب میکند. و یک فرد مشاور خوب کسی است که بجای کسی تصمیم نگیرد. بلکه شرایط را کامل تشریح کرده تا فرد مقابل بهترین انتخاب برای خود را انجام دهد.

دیدگاه

با شما موافقم...
                    البته STK200/300 هم توسط سازنده توصیه شده است...
                    رابط JTAG در تراشه های پیشرفته تر کاربرد دارد... مثل خانواده های XMEGA و UC3 از AVR.
                    البته ARM های شرکت اتمل هم با رابط JTAG پروگرام میشوند.
                    باهمین JTAG تراشه های CPLD و FPGA هم پروگرام میکنند.
                    DSP های شرکت تگزاس با رابط JTAG پروگرام میشوند.
                    تراشه های ARM با رابط JTAG پروگرام میشود...پروگرامر های TNM هم بر همین اصل استوار است...
                    البته بسته به شرایط حرفه ای باید پروگرام انتخاب نمود.
                    اگر کسی فقط با یکی دو نوع تراشه از یک خانواده کار میکند ، یک پروگرامر ایرانی زیاد هم هست!
                    پروگرامر های یونیورسال به دلیل قابلیت پروگرام کردن مموری ، و تست قطعات دیجیتال مورد توجه تعمیر کاران است ، علی الخصوص تعمیر کاران ECU و کامپیوتر.
                    البته اگر در کار مهندسی معکوس هم فعال باشید ، برای شناسایی چیپ های ناشناس این پروگرامر ها مناسب اند...
                    اگر با تولید یک شرکت در حد حرفه ایی کار میکنید، پروگرامر استاندارد برای شما لازم است. علی الخصوص که سیاست شرکت های تولید کننده چیپ های EMBEDDED این است که تراشه های جدید و پیشرفته با پروگرامر های تولید خودشان پروگرام شود.
                    خود من با تراشه های سری 18F میکروچیپ کار میکنم. پروگرامر PICKIT3 هم خریدم. سرعتش بالا ست و از خود کامپایلر پروگرام میکنم. حتی میتونم میکرو رو روشن و خاموش کنم، ولتاژ تغذیه اش رو کم یا زیاد کنم ، یا اصلاً برنامه ایی روی پروگرامر لود کنم و با خودم ببرم. بدون اینکه لب تاپ نیاز داشته باشم.
                    البته میکروچیپ نسل های قدیمی تر اش رو به صورت مبتنی بر EPROM هم تولید میکند که پروگرامر اش بسیار گران و نایاب است...
                    شما در نظر داشته باش که پروگرامر های جدید Atmel این قابلیت را دارند که سرعت پروگرام کردن را از طریق کامپایلر تغیر دهید، نه یک جامپر! اونهم به شما حداکثر سرعت مجاز را پیشنهاد میده!
                    این پروگرامر میکرو را شناسایی میکند، که نسخه های قدیمی تر از آن بهره مند نبودند.
                    شناسایی خودکار پروگرامر های غیر اورجینال هم زیاد قابل اعتماد نیست چون در عمل برای خودم ثابت شده است.
                    ولی باز در خرید پروگرامر باید نیاز های فعلی و نیاز های آینده فرد را بررسی کرد. تا از هزینه های اضافی جلوگیری شود.

دیدگاه

با توجه به توضیحات سازنده. پروگرامر بنزین از نوع USBASP است.
                      عمده تولیدات داخلی هم بر مبنای پروگرامرهای همچون STK200/300 و STK500 و MKII و JTAG ICE و نهایتا USBASP است. البته به جز برخی پروگرامرها که طراحی نویی داشته اند. اغلب پروگرامرهای فوق اکثرا نسخه هایی هستند که :
                      --- یا بصورت کامل از نمونه اصلی ساخته میشوند مثل STK200/300 و JTAG ICE و USBASP.
                      --- و یا نسخه های معمولا کلون شده هستند مثل STK500 و MKII که این دسته از پروگرامرها امکان پدیت نسخه اصلی را ندارند به اضافه اینکه برخی امکانات که در نسخه اصلی وجود دارد در این مدل ها اصلا وجود ندارد. برای مثال STK500 قابلیت برنامه ریزی ولتاژ بالا را داشته و قادر به تنظیم ولتاژ و ... است که در نسخه های تولید داخل وجود ندارند و در نتیجه بعضا کاربران را ناراضی میکند و فکر میکنند که پروگرامر STK500 خوب نیست!
                      --- البته مشکل برخی از تولیدات داخلی که مبتنی بر پروگرامرهای داخلی است به اینجا ختم نمیشود. و یکی از مهمترین ایرادات به نظر من اضافه کردن زیف سوکت به پروگرامرهایی است که اساسا داخل مداری ISP هستند. تمامی پروگرامرهای فوق ISP هستند و سیستم کار پروگرامرهای زیف سوکت دار واقعی بسیار متفاوت با نوع ISP است. مثلا در زیف سوکت باید کلاک میکرو بصورت کامل جهت پوشش تمامی حالات CKSEL تامین شود و نباید تغذیه به صورت داپم وصل باشد و همچنین نباید پایه های زیف با هم موازی باشند. اما تمامی این نبایدها در پروگرامرهای داخلی که زیف سوکت به آنها خورانده شده است دیده میشود و همین باعث ایجاد دردسرهای زیادی نیز میشود.

البته یک راه ساده هم برای تشخیص پروگرامرهای دارای زیف سوکت استاندارد با غیر استاندارد وجود دارد. فقط کافیست به راهنمای محل درج قطعات بر روی زیف سوکت دقت کنید. اگر همه قطعات از پین یک بر روی زیف درج میشوند. پروگرامر فوق زیف سوکت را به روش استاندارد ساپورت میکند.
                      اما اگر هر میکرویی بر اساس تعداد پایه ها در محل مجزایی درج میشوند. قطعا پروگرامر زیف سوکت را به روش استاندارد ساپورت نمیکند. به همین سادگی!

دیدگاه

البته آقای لاچینی ، AVR910 هم هست که اونو ساختم ولی جالب نبود...
                        STK700 یکی از محصولات باحال اتمله که قیمتش هم ...

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                        X