اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

باز کردن فیوز بیت های قفل شده AVR که جلوی پروگرم کردن هم بسته اند

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

باز کردن فیوز بیت های قفل شده AVR که جلوی پروگرم کردن هم بسته اند

فیوز بیت های چند AVR ام به شکل نادرست پروگرم کرده ام و دیگر حتی پروگرم هم نمیشوند که فیوز بیت را عوض کنم !
    چطور میشه کل فیوز بیت هارو یا اصلا کل میکرو را فلش کرد همه چیز به حالت اول برگرده ؟

پاسخ : باز کردن فیوز بیت های قفل شده AVR که جلوی پروگرم کردن هم بسته اند

تنها پروگرامرهایی که از روش ولتاژ بالا استفاده میکنند میتوانند در هر حالتی میکرو را به حالت اولیه بازگردانند.
    البته میکرو در سه حالت زیر از کار خواهد افتاد :
    1- غیر فعال کردن فیوز بیت SPIEN که در این حالت برنامه ریزی به روش سریال SPI غیر ممکن میشود. و اکثر پروگرامرهای موجود روش برنامه ریزی SPI را استفاده میکنند و تنها راه حل آن استفاده از پروگرامرهای ولتاژ بالا است.
    2- غیر فعال کردن پایه ریست میکرو، در میکروهایی مثل ATmega8 شما میتوانید پایه RESET را به عنوان یک پین IO استفاده کنید. که این امر از طریق برنامه ریزی فیوز بیت RSTDISBL ممکن میشود. در این حالت نیز پروگرامرهای ولتاژ بالا میتوانند به شما کمک کنند.
    3- تنظیمات منبع اسیلاتور میکرو، توسط فیوز بیت CKSEL میتوان منابع مختلفی را برای کلاک میکرو انتخاب کرد. درحالت پیش فرض اسیلاتور داخلی فعال است و میکرو بدون نیاز به مدار جانبی امکان کار کردن دارد. اما در صورتیکه سایر حالات فیوز بیت فعال شود. به مدار مولد پالس کلاک نیاز خواهید داشت. در اغلب پروگرامرهای موجود مولد کلاکی برای پوشش تمامی حالات فیوز بیت CKSEL وجود ندارد. در نتیجه بسادگی میکرو از دست میرود. در این حالت علاوه بر استفاده از روش ولتاژ بالا میتوانید از پروگرامرهایی که دارای مولد کلاک مناسب هستند استفاده کنید و یا اینکه خود مولد مناسب را بسازید و به میکرو اعمال کنید.

پروگرامرهای ولتاژ بالا نسبتا گران هستند و به عنوان مثال میتوان از پروگرامر شرکت TNM نام برد. گزینه ارزان تر آن مدار دکتر فیوز بیت است. که فقط میتواند میکرو را به حالت پیش فرض برگرداند(زنده کند) و برای پروگرام باید از پروگرامر دیگر استفاده کنید.
    اما اگر مشکل شما فقط (فیوز بیت CKSEL) حالت سوم است، میتوانید از پروگرامر سانا نیز استفاده کنید.

نکات بسیار مهم در تهیه پروگرامر که متاسفانه فراموش میشود!

دیدگاه

مدار دکتر فیوزبیت!

دیدگاه

سلام دوست عزیز
        شما میتونید با دنبال کردن الگوریتم پروگرامر موازی که در صفحه 251 دیتاشیت Mega32... بخش 27.6 با عنوان
        Parallel Programming Parameters, Pin Mapping, and Commands
        بدون نیاز به هییییییچ پروگرامری وحتی با چند تا تیکه سیم که در داخل برد بوردبه پایه های میکرو صفر و یک میدیم تموم فیوز بیت ها رو به حالت اولیشون برگردونید...
        من شخصا چنتا از آی سی هامو که نا امیدانه سر و ته به هم لحیم کرده بودم و به عنوان سرسوئیچی استفاده میکردم و با هزار مکافات جدا کردم به همین روش سنتی زندشون کردم
        لذتی که تو زنده کردنشون بهت دست میده تو استفادشون نمیده

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Amir.H.A نمایش پست ها
          مدار دکتر فیوزبیت!
          دوست عزیز
          در مرحله اول پیشنهاد میشه این دستگاه را از فروشگاه سایت بخرید تا دردسر ساخت و .... را نداشته باشید

دستگاه بازیابی میکروکنترلرهای AVR

و یا میتوایند مدار زیر را که از پروژه های بهنام عزیز در سایت کاردستی میباشد استفاده فرمایید

پاره ای از رویکردهای دفاعی

دیدگاه

[QUOTE=mahm2008d;712979]سلام دوست عزیز

سلام عزیز من امشب یه همچین مشکلی برخوردم و همو ن توی دیتاشیت که گفتی رفتم ولی نمی فهمم که باید چکار کنم. لطفا پاسخ بدید.

دیدگاه

سلام وقت بخیر . ببخشید مدار برای ریست را یافتم و بستم فقط سوالی که باقی می*ماند این است که آیا میکرو نیاز به برنامه نویسی دارد یا خیر ؟ زیرا اگر نیاز به برنامه نویسی داشته باشد میکرو قفل شده و دیگر در پروگرامرشاناسایی نمیشود فایده ندارد از این روش استفاده کرد . ممنون میشوم توضیح دهید *.

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

سلام وقت بخیر . ببخشید مدار برای ریست را یافتم و بستم فقط سوالی که باقی می*ماند این است که آیا میکرو نیاز به برنامه نویسی دارد یا خیر ؟ زیرا اگر نیاز به برنامه نویسی داشته باشد میکرو قفل شده و دیگر در پروگرامرشاناسایی نمیشود فایده ندارد از این روش استفاده کرد . ممنون میشوم توضیح دهید *.

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
              X