اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کنترل دور موتور DC با توان بالا

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کنترل دور موتور DC با توان بالا

با سلام
    دوستان من تصمیم دارم یک کاری بکنم نمی دونم درسته یا نه لطفاً نظرتون را بگید.
    من یک موتور DC خاص دارم که توان مجازش حدود نیم کیلو وات است. در ولتاژ 100 ولت آمپراژ 5 آمپر می کشد. این موتور به گونه ای است که اگر 5 امپر ازش بکشید گشتاور نامی را به ما می دهد. حال اگر ولتاژ دوسر موتور 100 ولت باشه و 5 امپر بکشه سرعت دورانش مثلا 1000 rpm و اگر ولتاژ 10 ولت باشه 100 rpm است.
    من این موتور را به صورت حلقه بسته با گرفتن فیدبک از جریان کنترل می کنم به طوری که موتور همیشه 5 امپر بکشد.

حالا من می خوام این موتور را در دور پایین مثلا 100 دور بر دیقه راه اندازی کنم. من اومدم اول 100 ولت را دادم بهش بعد با PWM دور را کنترل کردم. مشکل اینجاس که برای کاهش دور خیلی شدید باید دیوتی سایکل را خیلی کم کرد؛ تا جایی که دیگه سوئیچ های من و همچنین مولد PWM جواب کار را نمی ده (یعنی فاصله ی بین روشن شدن و خاموش شدن مجدد سوئیچ به قدری کم هست که سوئیچ به طور کامل روشن نمی شه و در حالت خطی قرار می گیره و دود میشه). حالا من اومدم و ولتاژ دو سر موتور را به 30 ولت کاهش دادم و بعد با PWM کنترلش کردم، مثل بنز کار می کنه. خوب تا اینجا مشکلی نبود. البته فرکانس PWM را یکمی بالا در نظر گرفتم که موتور سوت نکشه. به علت مکان خاصی که موتور استفاده می شه نمی تونم فرکانس را کم کنم. موتور نباید صدا بده.

مشکل از اینجا شروع میشه که من می خوام موتور را با یک مدار به طور مدام از رنج 100 تا 1000 کنترل کنم. از اونجا که نمی شه کل 100 ولت را با PWM کنترل کرد، من می خوام بیام برق AC را در ولتاژ های مورد نظرم برش بدم (مثل دیمر).
    یعنی برای دور 300~100 دور ولتاژ را تا 30 ولت برش بدم
    برای دور 600~300 دور ولتاژ را تا 60 ولت برش بدم
    برای دور 1000~600 دور ولتاژ را تا 100 ولت برش بدم.
    بعد ولتاژ برش خورده را با خازن صافش کنم که بشه یک ولتاژ DC و بعد این ولتاژ را در سرعت های دورانی مد نظر و به کمک تکنیک PWM به موتور اعمال کنم.
    حال سوالم اینه که به نظرتون این کار منطقه؟ یا اینکه مثلا بیام از یک ترانس با سه خروجی استفاده کنم؟ حجم ترانس چقدر میشه؟ ورودی هم 220 برق شهر باشه.
    من می تونم سه عددمنبع تغذیه با ولتاژ های مذکور بگیرم و به هدفم برسم، ولی منابع سوئیچینگ گرونه و من می خواستم خود مدارم مستقیم به برق شهر وصل بشه.
    به نظرتون در مدار اول بازم ترانس ایزوله لازمه؟

با تشکر

لطفا صبر کنید...
X