اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ایجاد الکتریسیته ساکن از برق

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ایجاد الکتریسیته ساکن از برق

سلام
    یک سوال درسی دارم که یه جا کارم رو لنگ کرده لطفا کمک کنید
    همان طور که میدانید اگر یک میله پلاستیکی را با موی سر یا پارچه پشمی مالش دهید بار دار شده و میتوان با آن بعضی چیزهای کوچک مثل خورده کاغذ را بلند کرد خوب :nerd:
    حالا من میخوام این کار یعنی بلند کردن اجسام کوچک مثل خورده کاغذ را بدون مالش میله یعنی با ولتاژ مستقیم(dc) انجام بدم
    اولین فکری که به ذهنم رسید این بود که مثبت منبع تغذیه 12 ولت رو به یک صفحه وصل کنم که جوابی نداد
    لطفا کمک کنید
    ممنون
    ...
    دواي درد عاشق را کسي کو سهل پندارد ز فکر آنان که در تدبير درمانند در مانند
    چو منصور از مراد آنان که بردارند بر دارند بدين درگاه حافظ را چو ميآ‌خوانند ميآ‌رانند
    در اين حضرت چو مشتاقان نياز آرند ناز آرند که با اين درد اگر در بند درمانند در مانند
    http://www.iranboomerang.blogfa.com

پاسخ : ایجاد الکتریسیته ساکن از برق

نوشته اصلی توسط mrbp
    سلام
    یک سوال درسی دارم که یه جا کارم رو لنگ کرده لطفا کمک کنید
    همان طور که میدانید اگر یک میله پلاستیکی را با موی سر یا پارچه پشمی مالش دهید بار دار شده و میتوان با آن بعضی چیزهای کوچک مثل خورده کاغذ را بلند کرد خوب :nerd:
    حالا من میخوام این کار یعنی بلند کردن اجسام کوچک مثل خورده کاغذ را بدون مالش میله یعنی با ولتاژ مستقیم(dc) انجام بدم
    اولین فکری که به ذهنم رسید این بود که مثبت منبع تغذیه 12 ولت رو به یک صفحه وصل کنم که جوابی نداد
    لطفا کمک کنید
    ممنون
    سلام
    بار دار کردن توسط تغذیه dcسالهاست که مورد استفاده قرار میگیره.........
    کافی در مورد بار دار کردن کاغذ در پرینتر لیزری........یا بار دار کردن رنگ پودری تحقیق کنید.....

اگر شاد بودی آرام بخند تا غم بیدار نشود

دیدگاه

سلام.داداش اون برق 12 ولت رو به چه صفحه ای وصل کردی؟جنسش چی بود؟

دیدگاه

با سلام
        این کار با ولتاژ 12 و بدون تغییر شدنی نیست
        اول نیاز هست ولتاژ رو ac کنید بعد با دیود و خازن و یا با یک ترانس ولتاژ رو افزایش بدید و تا حدود 4 کیلو ولت برسونید بعد میتونید الکتریسیته ی ساکن بسازید
        برای افزایش میتونید از ترانس های فلایبک موجود در مانیتور ها و تلویزیون های crt استفاده کنید
        در این نمایشگر ها دقیقا کاری که شما قصد انجامش رو دارید, انجام میشه و اگر روی سطح تلوزیون دست بکشید متوجه الکتریسیته ی ساکن میشید
        با جستجو در سایت میتونید مدارات عملی زیادی در این زمینه پیدا کنید ولی در جریان باشید که کار با این ولتاژ میتونه کشنده باشه !
        قلب انسان با جریان 5 میلی امپر دچار دیسریتمی میشه... oo:
        مفید بود ؟ بجای اسپم میتونید از دکمه ی تشکر استفاده کنید.
        [img width=405 height=100]http://eros8631.persiangig.com/image/pp.png[/img]

دیدگاه

ممنون از جوابهاتون ولی چند سوال
          اول این که من تو دستگاه کپی تحقیق کردم دیدم یه ولتاژ 600 تا 800 ولت دی سی رو با یک منبع ac سری کرده و با سطح مورد نظر تماس داده http://www.emptycartridge.co.kr/eng/info/info_sense.asp
          دوستمون هم گفتند ولی چرا باید ac داشته باشه آیا منظور شما اینه که باید برق شهر رو افزایش داد و بعد dc کرد
          و تا حدود 4 کیلو ولت برسونید
          فکر نکنم اینقدر نیاز باشه ولتاژ رو بالا برد دلیلتون چیه؟
          داداش اون برق 12 ولت رو به چه صفحه ای وصل کردی؟جنسش چی بود؟
          مگه فرقی هم میکنه که چه جنسی باشه من به یک رسانا وصل کردم؟؟
          ...
          چو منصور از مراد آنان که بردارند بر دارند بدين درگاه حافظ را چو ميآ‌خوانند ميآ‌رانند
          در اين حضرت چو مشتاقان نياز آرند ناز آرند که با اين درد اگر در بند درمانند در مانند

دیدگاه

داداش شما میخوای چیکار کنی؟کاغذ یه بار داره.نمیشه + - یه برق رو وصل کرد به یه صفحه توش الکتریسیته ایجاد کرد.مثلا اگه بار کاغذ منفی باشه شما باید یه صفحه بار دار با بار + ایجاد کنی.شما فقط میتونی با 2 روش الکتریسیته ساکن ایجاد کنی.یکی مالش یکی القا.
            با روش مالش میتونی با یه تسمه و یه آرمیچر و یه صفحه آلومینیومی ایجاد کنی

دیدگاه

چیزی که من دارم روش تحقیق میکنم یه دستگاهی هست که قراره یک مخلوطی از دانه های سبک و سنگین را جدا کنه به این صورت که دانه های سبک به وسیله ی الکتریسیته ساکن جذب شده و ما بقی باقی می ماند این دستگاه در یک قسمت از یک کارخانه ای(که نمی تونم اسمش رو بگم) کاربرد داره
              من باید یک طرف یک ورق که به صورت رول هست رو با بار مثبت یا منفی باردار کنم بعد این مخلوط رو که گفتم رو در مجاورت این رول عبور بدم تا دونه های سبک جدا بشه
              حالا مشکل اصلی من اینه که نمیدونم چطور باید این رول را باردار کنم؟؟ :-??
              اگر کسی نظری تجربه ای داره بگه که بشدت محتاجم
              ...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mrbp
                چیزی که من دارم روش تحقیق میکنم یه دستگاهی هست که قراره یک مخلوطی از دانه های سبک و سنگین را جدا کنه به این صورت که دانه های سبک به وسیله ی الکتریسیته ساکن جذب شده و ما بقی باقی می ماند این دستگاه در یک قسمت از یک کارخانه ای(که نمی تونم اسمش رو بگم) کاربرد داره
                من باید یک طرف یک ورق که به صورت رول هست رو با بار مثبت یا منفی باردار کنم بعد این مخلوط رو که گفتم رو در مجاورت این رول عبور بدم تا دونه های سبک جدا بشه
                ببین دوست عزیز برای پاشیدن رنگ پودری ابتدا اونو بار دار میکنن تا رنگ به سطح کار بچسبه.......
                مدار تشکیل شده از یک اسیلاتور قدرت که بوبین یک ترانس با هسته فریت رو تغذیه میکنه ثانویه ترانس چون تعداد دور زیادی داره
                مانند هایولتاژ عمل میکنه و ولتاژ رو افزایش میده بعد با چند برابر کننده دیودی خازنی خروجی ترانس هم dc میشه هم
                چند برابر میشه خروجی چند برابر کننده با یک مقاومت 10 مگا اهم در مسیر عبوری پودر و هوا قرار میگیره وباردار ش میکنه....
                ولتاژ خروجی چندین کیلو ولت بود ......که درتست حدود چند سانت آرک ایجاد میکرد.......
                در نظر داشته باشید ولتاژ خروجی مثبت و منفی داشت که منفی به به بدنه دستگاه و در نهایت زمین میشد و خروجی مثبت با مقاومت سری برای بار دار کردن بکار میرفت تو اطاق که روشنش کردم موهای دستم سیخ میشد :biggrin:

اگر شاد بودی آرام بخند تا غم بیدار نشود

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mrbp
                  ممنون از جوابهاتون ولی چند سوال
                  اول این که من تو دستگاه کپی تحقیق کردم دیدم یه ولتاژ 600 تا 800 ولت دی سی رو با یک منبع ac سری کرده و با سطح مورد نظر تماس داده
                  ببینید در پرینتر و دستگاه کپی به نسبت نیاز ولتاژ بالا برده میشه
                  هم فاکتور صرفه جویی در برق و قطعات مطرحه و هم بدست آوردن یک نتیجه ی مطلوب با حداقل پارامتر ها
                  بار کاغذ در پرینتر به اندازه ای کم هست که شما میتونید با نور معمولی هم کاغذ رو دیسشارژ کنید
                  تنها دلیل استفاده از لیزر متمرکز بودن اون هست
                  پرینتر ها هم در این بازه کالیبره میشن و نمیشه گفت که حتما همه با 600 کار میکنن یا با 800
                  شما میتونید با 400 هم شارژ کنید ولی به کار شما نمیاد !
                  نوشته اصلی توسط mrbp
                  دوستمون هم گفتند ولی چرا باید ac داشته باشه آیا منظور شما اینه که باید برق شهر رو افزایش داد و بعد dc کرد
                  فکر نکنم اینقدر نیاز باشه ولتاژ رو بالا برد دلیلتون چیه؟
                  دقیقا منظورم برای افزایش بود
                  در نهایت ولتاژ dc میشه
                  در مورد دلیل و مقدار ولتاژ کافیه یک نگاه اجمالی به قوانین کولن برای بار های الکتراستاتیک بندازید (برای کار شما نیاز هست این روابط با قوانین نیوتن ترکیب بشه و جرم دانه های قابل جذب داخل رابطه بره)
                  و در مورد انتخاب جنس صفحه های باردار بهتر هست با توجه به الکترو نگاتیوی عناصر انتخاب کنید به زبان ساده تر میتونید از جنس الکترود های باتری استفاده کنید (البته بجز سرب با توجه به کار شما که با مواد غذایی کار میکنید.از روی جدول مندلیف یک مشابه پیدا کنید مثل روی،مس،قلع (از جهت بی خطر بودن))
                  نوشته اصلی توسط mrbp
                  این کار رو میتونید با ترکیبی از ترانس و شبکه ی نردبانی والتون(walton ladder network) انجام بدید
                  مدار پیچیده ای نداره و با یک جستجو ی ساده میتونید مدار های تمام موج و نیم موج نردبان والتون رو پیدا کنید
                  این مدار در یونایزر های هوا و رنگپاش های الکتریکی بسیار کاربرد داره
                  در دودکش کارخانه جات هم از همین روش برای جدا کردن ذرات معلق در خروجی استفاده میشه
                  باز اگر سوالی داشتید من در حد اطلاعاتم در خدمتم
                  مفید بود ؟ بجای اسپم میتونید از دکمه ی تشکر استفاده کنید.
                  [img width=405 height=100]http://eros8631.persiangig.com/image/pp.png[/img]

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                  X