ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

جهت تبلیغ در وب سایت ECA کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

نمایش نتایج: از 1 به 9 از 9
    2011/07/02
    73
    5

ایجاد الکتریسیته ساکن از برق

سلام
    یک سوال درسی دارم که یه جا کارم رو لنگ کرده لطفا کمک کنید
    همان طور که میدانید اگر یک میله پلاستیکی را با موی سر یا پارچه پشمی مالش دهید بار دار شده و میتوان با آن بعضی چیزهای کوچک مثل خورده کاغذ را بلند کرد خوب :nerd:
    حالا من میخوام این کار یعنی بلند کردن اجسام کوچک مثل خورده کاغذ را بدون مالش میله یعنی با ولتاژ مستقیم(dc) انجام بدم
    اولین فکری که به ذهنم رسید این بود که مثبت منبع تغذیه 12 ولت رو به یک صفحه وصل کنم که جوابی نداد
    لطفا کمک کنید
    ممنون
    ...
    دواي درد عاشق را کسي کو سهل پندارد ز فکر آنان که در تدبير درمانند در مانند
    چو منصور از مراد آنان که بردارند بر دارند بدين درگاه حافظ را چو ميآ*خوانند ميآ*رانند
    در اين حضرت چو مشتاقان نياز آرند ناز آرند که با اين درد اگر در بند درمانند در مانند
    http://www.iranboomerang.blogfa.com
    2009/12/28
    2,138
    66

پاسخ : ايجاد الکتريسيته ساکن از برق

نقل قول نوشته اصلی توسط mrbp
    سلام
    يک سوال درسي دارم که يه جا کارم رو لنگ کرده لطفا کمک کنيد
    همان طور که ميدانيد اگر يک ميله پلاستيکي را با موي سر يا پارچه پشمي مالش دهيد بار دار شده و ميتوان با آن بعضي چيزهاي کوچک مثل خورده کاغذ را بلند کرد خوب :nerd:
    حالا من ميخوام اين کار يعني بلند کردن اجسام کوچک مثل خورده کاغذ را بدون مالش ميله يعني با ولتاژ مستقيم(dc) انجام بدم
    اولين فکري که به ذهنم رسيد اين بود که مثبت منبع تغذيه 12 ولت رو به يک صفحه وصل کنم که جوابي نداد
    لطفا کمک کنيد
    ممنون
    سلام
    بار دار کردن توسط تغذيه dcسالهاست که مورد استفاده قرار ميگيره.........
    کافي در مورد بار دار کردن کاغذ در پرينتر ليزري........يا بار دار کردن رنگ پودري تحقيق کنيد.....

اگر شاد بودی آرام بخند تا غم بیدار نشود
    2014/12/19
    185
    7

سلام.داداش اون برق 12 ولت رو به چه صفحه اي وصل کردي؟جنسش چي بود؟
    2011/12/20
    کرج
    430
    11

با سلام
    اين کار با ولتاژ 12 و بدون تغيير شدني نيست
    اول نياز هست ولتاژ رو ac کنيد بعد با ديود و خازن و يا با يک ترانس ولتاژ رو افزايش بديد و تا حدود 4 کيلو ولت برسونيد بعد ميتونيد الکتريسيته ي ساکن بسازيد
    براي افزايش ميتونيد از ترانس هاي فلايبک موجود در مانيتور ها و تلويزيون هاي crt استفاده کنيد
    در اين نمايشگر ها دقيقا کاري که شما قصد انجامش رو داريد, انجام ميشه و اگر روي سطح تلوزيون دست بکشيد متوجه الکتريسيته ي ساکن ميشيد
    با جستجو در سايت ميتونيد مدارات عملي زيادي در اين زمينه پيدا کنيد ولي در جريان باشيد که کار با اين ولتاژ ميتونه کشنده باشه !
    قلب انسان با جريان 5 ميلي امپر دچار ديسريتمي ميشه... oo:
    مفید بود ؟ بجای اسپم میتونید از دکمه ی تشکر استفاده کنید.
    [img width=405 height=100]http://eros8631.persiangig.com/image/pp.png[/img]
    2011/07/02
    73
    5

پاسخ : ایجاد الکتریسیته ساکن از برق

ممنون از جوابهاتون ولی چند سوال
    اول این که من تو دستگاه کپی تحقیق کردم دیدم یه ولتاژ 600 تا 800 ولت دی سی رو با یک منبع ac سری کرده و با سطح مورد نظر تماس داده

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

دوستمون هم گفتند ولی چرا باید ac داشته باشه آیا منظور شما اینه که باید برق شهر رو افزایش داد و بعد dc کرد
    و تا حدود 4 کيلو ولت برسونيد
    فکر نکنم اینقدر نیاز باشه ولتاژ رو بالا برد دلیلتون چیه؟
    داداش اون برق 12 ولت رو به چه صفحه اي وصل کردي؟جنسش چي بود؟
    مگه فرقی هم میکنه که چه جنسی باشه من به یک رسانا وصل کردم؟؟
    ...
    چو منصور از مراد آنان که بردارند بر دارند بدين درگاه حافظ را چو ميآ*خوانند ميآ*رانند
    در اين حضرت چو مشتاقان نياز آرند ناز آرند که با اين درد اگر در بند درمانند در مانند
    2014/12/19
    185
    7

داداش شما ميخواي چيکار کني؟کاغذ يه بار داره.نميشه + - يه برق رو وصل کرد به يه صفحه توش الکتريسيته ايجاد کرد.مثلا اگه بار کاغذ منفي باشه شما بايد يه صفحه بار دار با بار + ايجاد کني.شما فقط ميتوني با 2 روش الکتريسيته ساکن ايجاد کني.يکي مالش يکي القا.
    با روش مالش ميتوني با يه تسمه و يه آرميچر و يه صفحه آلومينيومي ايجاد کني
    2011/07/02
    73
    5

چیزی که من دارم روش تحقیق میکنم یه دستگاهی هست که قراره یک مخلوطی از دانه های سبک و سنگین را جدا کنه به این صورت که دانه های سبک به وسیله ی الکتریسیته ساکن جذب شده و ما بقی باقی می ماند این دستگاه در یک قسمت از یک کارخانه ای(که نمی تونم اسمش رو بگم) کاربرد داره
    من باید یک طرف یک ورق که به صورت رول هست رو با بار مثبت یا منفی باردار کنم بعد این مخلوط رو که گفتم رو در مجاورت این رول عبور بدم تا دونه های سبک جدا بشه
    حالا مشکل اصلی من اینه که نمیدونم چطور باید این رول را باردار کنم؟؟ :-??
    اگر کسی نظری تجربه ای داره بگه که بشدت محتاجم
    ...
    2009/12/28
    2,138
    66

چيزي که من دارم روش تحقيق ميکنم يه دستگاهي هست که قراره يک مخلوطي از دانه هاي سبک و سنگين را جدا کنه به اين صورت که دانه هاي سبک به وسيله ي الکتريسيته ساکن جذب شده و ما بقي باقي مي ماند اين دستگاه در يک قسمت از يک کارخانه اي(که نمي تونم اسمش رو بگم) کاربرد داره
    من بايد يک طرف يک ورق که به صورت رول هست رو با بار مثبت يا منفي باردار کنم بعد اين مخلوط رو که گفتم رو در مجاورت اين رول عبور بدم تا دونه هاي سبک جدا بشه
    حالا مشکل اصلي من اينه که نميدونم چطور بايد اين رول را باردار کنم؟؟ :-??
    اگر کسي نظري تجربه اي داره بگه که بشدت محتاجم
    ببين دوست عزيز براي پاشيدن رنگ پودري ابتدا اونو بار دار ميکنن تا رنگ به سطح کار بچسبه.......
    مدار تشکيل شده از يک اسيلاتور قدرت که بوبين يک ترانس با هسته فريت رو تغذيه ميکنه ثانويه ترانس چون تعداد دور زيادي داره
    مانند هايولتاژ عمل ميکنه و ولتاژ رو افزايش ميده بعد با چند برابر کننده ديودي خازني خروجي ترانس هم dc ميشه هم
    چند برابر ميشه خروجي چند برابر کننده با يک مقاومت 10 مگا اهم در مسير عبوري پودر و هوا قرار ميگيره وباردار ش ميکنه....
    ولتاژ خروجي چندين کيلو ولت بود ......که درتست حدود چند سانت آرک ايجاد ميکرد.......
    در نظر داشته باشيد ولتاژ خروجي مثبت و منفي داشت که منفي به به بدنه دستگاه و در نهايت زمين ميشد و خروجي مثبت با مقاومت سري براي بار دار کردن بکار ميرفت تو اطاق که روشنش کردم موهاي دستم سيخ ميشد :biggrin:

اگر شاد بودی آرام بخند تا غم بیدار نشود
    2011/12/20
    کرج
    430
    11

ممنون از جوابهاتون ولی چند سوال
    اول این که من تو دستگاه کپی تحقیق کردم دیدم یه ولتاژ 600 تا 800 ولت دی سی رو با یک منبع ac سری کرده و با سطح مورد نظر تماس داده
    ببینید در پرینتر و دستگاه کپی به نسبت نیاز ولتاژ بالا برده میشه
    هم فاکتور صرفه جویی در برق و قطعات مطرحه و هم بدست آوردن یک نتیجه ی مطلوب با حداقل پارامتر ها
    بار کاغذ در پرینتر به اندازه ای کم هست که شما میتونید با نور معمولی هم کاغذ رو دیسشارژ کنید
    تنها دلیل استفاده از لیزر متمرکز بودن اون هست
    پرینتر ها هم در این بازه کالیبره میشن و نمیشه گفت که حتما همه با 600 کار میکنن یا با 800
    شما میتونید با 400 هم شارژ کنید ولی به کار شما نمیاد !
    دوستمون هم گفتند ولی چرا باید ac داشته باشه آیا منظور شما اینه که باید برق شهر رو افزایش داد و بعد dc کرد
    فکر نکنم اینقدر نیاز باشه ولتاژ رو بالا برد دلیلتون چیه؟
    دقیقا منظورم برای افزایش بود
    در نهایت ولتاژ dc میشه
    در مورد دلیل و مقدار ولتاژ کافیه یک نگاه اجمالی به قوانین کولن برای بار های الکتراستاتیک بندازید (برای کار شما نیاز هست این روابط با قوانین نیوتن ترکیب بشه و جرم دانه های قابل جذب داخل رابطه بره)
    و در مورد انتخاب جنس صفحه های باردار بهتر هست با توجه به الکترو نگاتیوی عناصر انتخاب کنید به زبان ساده تر میتونید از جنس الکترود های باتری استفاده کنید (البته بجز سرب با توجه به کار شما که با مواد غذایی کار میکنید.از روی جدول مندلیف یک مشابه پیدا کنید مثل روی،مس،قلع (از جهت بی خطر بودن))
    چیزی که من دارم روش تحقیق میکنم یه دستگاهی هست که قراره یک مخلوطی از دانه های سبک و سنگین را جدا کنه به این صورت که دانه های سبک به وسیله ی الکتریسیته ساکن جذب شده و ما بقی باقی می ماند این دستگاه در یک قسمت از یک کارخانه ای(که نمی تونم اسمش رو بگم) کاربرد داره
    من باید یک طرف یک ورق که به صورت رول هست رو با بار مثبت یا منفی باردار کنم بعد این مخلوط رو که گفتم رو در مجاورت این رول عبور بدم تا دونه های سبک جدا بشه
    حالا مشکل اصلی من اینه که نمیدونم چطور باید این رول را باردار کنم؟؟ :-??
    اگر کسی نظری تجربه ای داره بگه که بشدت محتاجم
    این کار رو میتونید با ترکیبی از ترانس و شبکه ی نردبانی والتون(walton ladder network) انجام بدید
    مدار پیچیده ای نداره و با یک جستجو ی ساده میتونید مدار های تمام موج و نیم موج نردبان والتون رو پیدا کنید
    این مدار در یونایزر های هوا و رنگپاش های الکتریکی بسیار کاربرد داره
    در دودکش کارخانه جات هم از همین روش برای جدا کردن ذرات معلق در خروجی استفاده میشه
    باز اگر سوالی داشتید من در حد اطلاعاتم در خدمتم
    مفید بود ؟ بجای اسپم میتونید از دکمه ی تشکر استفاده کنید.
    [img width=405 height=100]http://eros8631.persiangig.com/image/pp.png[/img]
نمایش نتایج: از 1 به 9 از 9