ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 1 از 3 123 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 23
    2015/07/15
    14
    2

چه میشه اگر دو سر منبع تغذیه رو اتصال کوتاه کنیم؟

سلام خسته نباشید.
    یه سوالی هست که از قدیم داشتم و بی جواب مونده...

اون اینکه اگر ما دو سر منبع تغذیه رو اتصال کوتاه کنیم چه میشه؟ هم در ac و هم در dc
    میدونم جریان زیادی عبور میکنه و اگه قوی باشه جرقه هم میزنه...
    اما میخوام بدونم که این جریانی که عبور میکنه مقدارش چقدره؟ و چه ربطی به مقدار ولتاژ منبع تغذیمون داره؟
    چطور باید جریان رو بدست بیاریم؟ این جریان برای چه مدتی ادامه پیدا میکنه؟ بعد این که کلا اگه از یه طرف به مدار نگاه کنیم (طرف منبع) اختلاف ولتاژ 5 ولته اما از طرف دیگه (سیم) ببینیم اختلاف ولتاژمون صفره! اینجا چطوری میشه؟ ضربه اینجا معنی پیدا میکنه؟ یا ربطی نداره؟

میدونم سوالاتم خیلی ساده و مبتدیانس.. .ببخشید دیگه
    ممنون
    2013/08/28
    539
    12

پاسخ : چه میشه اگر دو سر منبع تغذیه رو اتصال کوتاه کنیم؟

با سلام
    قانون اهم دوست من، سیم بدون مقاومت فقط تو کتابا پیدا میشه، پس ولتاژ بخش بر مقاومت سیم میشه جریان، که محدود هم هست و کار به ضربه نمیکشه، اگه منبع محافظ جریان نداشته باشه، چون مقدار جریان زیاده داغ می کنه و احتمالا میترکه، اما اگه محدود کننده جریان داشته باشه، نمیزاره جریان از یه حدی بیشتر شه و خب اتفاقی نمیافته،
    The healthy human mind doesn't wake up in the morning thinking this is his last day on earth.
    2015/07/15
    14
    2

نقل قول نوشته اصلی توسط hessam2013
    با سلام
    قانون اهم دوست من، سیم بدون مقاومت فقط تو کتابا پیدا میشه، پس ولتاژ بخش بر مقاومت سیم میشه جریان، که محدود هم هست و کار به ضربه نمیکشه، اگه منبع محافظ جریان نداشته باشه، چون مقدار جریان زیاده داغ می کنه و احتمالا میترکه، اما اگه محدود کننده جریان داشته باشه، نمیزاره جریان از یه حدی بیشتر شه و خب اتفاقی نمیافته،
    ممنونم ازتون. فکر نمیکردم انقدر زود جوابی دریافت کنم :nerd:

اگر من مولتی مترمو با برق شهر سری کنم چه اتفاقی می افته؟
    قبول جریان برابر است با ولتاژ تقسیم بر مقاومت. حالا الان من یه سیم رو مقاومتشو اندازه گرفتم 0.4 اهم مقدارش بود.
    من اگه این سیمو با 5 ولت اتصال کوتاه کنم. میشه 5 به 0.4 که برابر میشه با 12.5 آمپر...
    حالا من اگه این 5 ولتمو با یه آداپتور 9 ولت و 1 آمپر(با رگولاتور) تامین کنم یعنی این آداپتور نمیتونه که اون 12.5 آمپر رو تامین کنه؟ الان چه وضعیتی واسه جریان سیم پیش میاد؟ یعنی این آداپتور فقط تا زمانی با اون قانون اهم کار میکنه که دیگه جریان از اون جریانی که رو خودش نوشته بیشتر نشه؟ یعنی این جریان کشی که میگن ما فقط حداکثر تا یک آمپر میتونیم جریان بکشیم؟ راستی رگولاتور هیچ کاری به جریان نداره و فقط ولتاژو تنظیم میکنه؟
    آیا این همون محدود کردن جریان نبود که گفتید؟
    2013/08/28
    539
    12

خواهش می کنم،
    سری به چه صورت؟ ولت متر یا امپر متر؟ نباید مشکلی پیش بیاد، فقط امپر متر رو مواری نکنید که ......
    بله دقیقا، تمام مواردی که گفتین صادقه،
    ذگولاتور ولتاژ رو تثبیت می کنه، اما حداکثر تا یه جریانی میتونه این کارو اجام بده، پس محدود میکنه جریان رو
    محدود کننده جریان مدار محافظی هست که مثلا در خروجی ای سی میزارن تا جریانش از حد قابل تحمل ای سی بیشتر نشه، البته استباه نشه، مدار رو خود سازنده ای سی در داخلش تعبیه کرده، منظورم از خروجی مسیر پین خروجی ای سی بود، این طوری اگه شما حواست نباشه گراند و تغذیه رو اشتباه بزنی، از ای سی جریان زیاد و مخرب عبور نمیکنه و نمیسوزه، حالا شاید رگولاتور ها هم یدونه از این مدارا تو خروجیشون داشته باشن تا از جریان کشی بالا جلوگیری کنن
    The healthy human mind doesn't wake up in the morning thinking this is his last day on earth.
    2014/12/19
    185
    7

پاسخ : چه ميشه اگر دو سر منبع تغذيه رو اتصال کوتاه کنيم؟

اگه مدار محافظ داشته باشه تو هر جاي مدار که اتصال کوتاه رخ بده سري خاموش ميکنه و نياز به restart داره.اما اگه محافظ نداشته باشه جريان زيادي ميکشه.مثلا تو باطري ماشين اگه سيما نازک باشن سريع ذوب ميشن :biggrin: اگه تحملشون بالا باشه باطري به سرعت خالي ميشه.حالا اگه 2 سر سيم برق شهر رو اتصال کوتاه کنيم چون جريان زيادي کشيده ميشه فيوز ميپره و از اتصال کوتاه جلو گيري ميکنه
    اما راجع به مولتي متر.رنج رو تنظيم کنيد(مثلا براي اندازه گيري برق شهر بزاريد رو 220 ac) ... براي آمپر هم رنج رو تنظيم کنيد معمولا براي اندازه گيري آمپر پراب رو به يه جاي ديگه بايد اتصال بديد بعد از تنظيم ac & dc يک سر پراب رو به منبع وصل کنيد و يک سر ديگرو به مصرف کننده.و اون سر مصرف کنندرو مستقيم به منبع وصل کنيد
    2015/07/15
    14
    2

نقل قول نوشته اصلی توسط hessam2013
    خواهش می کنم،
    سری به چه صورت؟ ولت متر یا امپر متر؟ نباید مشکلی پیش بیاد، فقط امپر متر رو مواری نکنید که ......
    بله دقیقا، تمام مواردی که گفتین صادقه،
    ذگولاتور ولتاژ رو تثبیت می کنه، اما حداکثر تا یه جریانی میتونه این کارو اجام بده، پس محدود میکنه جریان رو
    محدود کننده جریان مدار محافظی هست که مثلا در خروجی ای سی میزارن تا جریانش از حد قابل تحمل ای سی بیشتر نشه، البته استباه نشه، مدار رو خود سازنده ای سی در داخلش تعبیه کرده، منظورم از خروجی مسیر پین خروجی ای سی بود، این طوری اگه شما حواست نباشه گراند و تغذیه رو اشتباه بزنی، از ای سی جریان زیاد و مخرب عبور نمیکنه و نمیسوزه، حالا شاید رگولاتور ها هم یدونه از این مدارا تو خروجیشون داشته باشن تا از جریان کشی بالا جلوگیری کنن
    خیلی ممنون.
    سریو موازیو بیخیال... منظورم اینه که همینطوری بدون هیچ مصرف کننده جریان بیاد از تو آمپرمتر رد شه مشکلی پیش نمیاد؟
    220 ولت به 0.4 که میشه 550 آمپر! فکر کنم هنوز اونطور که باید جا افتاده باشه برام نیافتاده:دی
    2015/07/15
    14
    2

نقل قول نوشته اصلی توسط mmohamadd
    اگه مدار محافظ داشته باشه تو هر جاي مدار که اتصال کوتاه رخ بده سري خاموش ميکنه و نياز به restart داره.اما اگه محافظ نداشته باشه جريان زيادي ميکشه.مثلا تو باطري ماشين اگه سيما نازک باشن سريع ذوب ميشن :biggrin: اگه تحملشون بالا باشه باطري به سرعت خالي ميشه.حالا اگه 2 سر سيم برق شهر رو اتصال کوتاه کنيم چون جريان زيادي کشيده ميشه فيوز ميپره و از اتصال کوتاه جلو گيري ميکنه
    اما راجع به مولتي متر.رنج رو تنظيم کنيد(مثلا براي اندازه گيري برق شهر بزاريد رو 220 ac) ... براي آمپر هم رنج رو تنظيم کنيد معمولا براي اندازه گيري آمپر پراب رو به يه جاي ديگه بايد اتصال بديد بعد از تنظيم ac & dc يک سر پراب رو به منبع وصل کنيد و يک سر ديگرو به مصرف کننده.و اون سر مصرف کنندرو مستقيم به منبع وصل کنيد
    خیلی ممنونم از شما... جریانو بلدم اندازه بگیرم... میخوام بدونم که اگه اون مصرف کننده (مقاومت 1 کیلو در شکل) رو از مدار حذف کنیم چه اتفاقی میافته؟ اصلا ولتاژو میتونیم پیش بینی کنیم که در چه حدی هست اما جریانو چطوری پیشبینی کنیم که آیا بیش از حد مجازه یا نه؟!
    2014/12/19
    185
    7

بله ولتاژ رئ ميشه اندازه گرفت.اما چون مصرف کننده اي وجود نداره جرياني هم نميگذره که اندازه بگيريم
    معمولا مولتي متر ها ميتونن تا 20 آمپر رو اندازي گيري کنند.تقريبا هيچ دستگاهي نيست که مصرف خونگي داشته باشه و 20 آمپر مصرف کنه.مگر اينکه يه منبع تغذيه داشته باشي که جريان بالا بهت بده.مثلا يه باطري 100 آمپر داشته باشي با يه مصرف کننده 80 آمپر.اينو نميشه با مولتي متر 20 آمپر اندازه گرفت.براي اندازه گرفتن جريان هاي بالا از مولتي متر کلمپ استفاده ميشه
    2013/08/28
    539
    12

نقل قول نوشته اصلی توسط Shahrivar1992
    خیلی ممنون.
    سریو موازیو بیخیال... منظورم اینه که همینطوری بدون هیچ مصرف کننده جریان بیاد از تو آمپرمتر رد شه مشکلی پیش نمیاد؟
    220 ولت به 0.4 که میشه 550 آمپر! فکر کنم هنوز اونطور که باید جا افتاده باشه برام نیافتاده:دی
    نکن این کارو،اگه امپر مترت نسوزه ، خودت هم در اثر جرقه مات و مبهوت نمونی،فیوز میپره، فیوز خونه رو برای جلوگیری از این ماجراجویی ها گزاشتن دیگه، فبوز ها معمولا 15، 20 امپر بیشتر عبور نمیدن
    2014/10/05
    1,546
    1,088

نقل قول نوشته اصلی توسط Shahrivar1992
    خیلی ممنون.
    اگر آمپر متر رو مستقیم به 2 شاخه برق شهری بزنی مثل این هست که ی سیم معمولی رو به دوشاخه بزنی و اتفاقی که میافته اینه که به مولتی متر شوک وارد میشه و هم مولتی متر می سوزه و هم کار خطرناکی هست و ممکنه سیم های مولتی متر ذوب بشه و ممکنه فیوز هم بپره. پس این کار رو انجام ندهید
صفحه 1 از 3 123 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 23