ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

جهت تبلیغ در وب سایت ECA کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 11
    2012/06/09
    211
    1

ايجاد زمين براي مدار

سلام خدمت دوستان
    سوالم اينه چطوري ميشه براي يه مدار الکترونيکي که ميبنديم يک زمين درست کنيم چون معمولا مدارهاي الکترونيکي ديده ميشه که منفي تغزيه رو با يه خازن به زمين وصل کرده ميخواستم اينو بپرسم که چطوري ميتونم روي برد مدارم زمين ايجاد کنم ممنون ميشم جوابمو بدين
    2014/11/14
    ECA
    4,229
    2,833

پاسخ : ايجاد زمين براي مدار

همیشه منفی مدار میشه زمین گراند منفی همون گراند البته در تغذیه های دوبل هم گراند داریم وهم منفی
    Proudly @real_ahmadi
    (P&Q)
    2012/02/06
    288
    2

سلام.
    گراند یا زمین شما از سمت مدار تغذیه یا power سیستمتون میاد.
    باید ببینید power سیستمتون مدارش چیه !!!
    به عنوان مثال عرض میکنم :
    اگر یه ترانس 2 سر داشته باشید که به پریز برق شهر وصل شده باشه. در طرف ثانویه یک مثبت خواهید داشت و یک منفی که منفی گراند یا زمین مدار شما خواهد بود.
    ولی اگر یک ترانس 3 سر داشته باشید بهتره که در طرف ثانویه سر وسط رو زمین بگیرید و ولتاژ دو طرف اون رو مثبت و منفی بگیرید. در این صورت سر وسط ثانویه به عنوان زمین مدار شما خواهد بود.
    و ...
    2012/06/09
    211
    1

دوستان متوجه منظور من نشديد من ميگم تو مدارها غير از منفي تغزيه هم حرف از زمين مدار ميشه مثلا ميگن منفي مدار رو با يه خازن به منفي تغزيه وصل کنيد منم تا الان همش فک ميکردم چون منفي رو مبدا ميگيرم اون زمينم هست ولي اصلا مثه اينکه اينطور نيس
    من تغزيه مو هميشه از يه شارژر پنج ولت کوچولو ميگيرم يعني کجاش زمينه؟
    2014/11/14
    ECA
    4,229
    2,833

نقل قول نوشته اصلی توسط italia2006
    دوستان متوجه منظور من نشديد من ميگم تو مدارها غير از منفي تغزيه هم حرف از زمين مدار ميشه مثلا ميگن منفي مدار رو با يه خازن به منفي تغزيه وصل کنيد منم تا الان همش فک ميکردم چون منفي رو مبدا ميگيرم اون زمينم هست ولي اصلا مثه اينکه اينطور نيس
    منفی که از شارژر میگیری میشه زمین
    اون خازن که میگی واسه اینه که نویز هارو بگیره
    Proudly @real_ahmadi
    (P&Q)
    2012/06/09
    211
    1

علي اقا اون خازن کارش چيه برام مهم نيس
    برام مهم اينه که خازني که تو مدارها بين منفي تغزيه و زمين رسم ميکنن در عمل بايد منفي تغزيه رو به کجاي مدار از طريق خازن وصل کنم؟يعني کجاي مدار ميشه زمين مثلا پليگون برا مدار بکشم همون ميشه زمين؟؟ يا يه چيز ديگه؟؟؟
    2010/05/28
    350
    79

درود بر شما
    اینجا را ببینید:
    http://etesalkootah.blog.ir/1394/04/27/Earth_Ground_Chassis_Body
    پیروز باشید
    2012/02/06
    288
    2

علي اقا اون خازن کارش چيه برام مهم نيس
    برام مهم اينه که خازني که تو مدارها بين منفي تغزيه و زمين رسم ميکنن در عمل بايد منفي تغزيه رو به کجاي مدار از طريق خازن وصل کنم؟يعني کجاي مدار ميشه زمين مثلا پليگون برا مدار بکشم همون ميشه زمين؟؟ يا يه چيز ديگه؟؟؟
    نگاه کن دوست عزیز مدار زیر رو :

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

این مدار با ولتاژ سینوسی 120 ولت 60 هرتز تحریک میشه. خروجی هم ولتاژ دو سر خازن هستش.
    منفی منبع به سر پایین خازن وصل شده. حالا ما زمین رو همون سر منفی منبع ورودی در نظر میگیریم.

نکته : زمین در مدار شما منحصر به فرد هستش. یعنی چی ؟! یعنی باید یک نقطه رو زمین در نظر بگیرید با ولتاژ 0 ، تا بتونید ولتاژ نقاط دیگه رو بر اساس اون به دست بیارید. اگر این کار رو نکنید فقط نسبت به دست میارید.یعنی میگید ولتاژ فلان نقطه نسبت به فلان نقطه 5 ولت اختلاف داره. ولی نمیتونید بگید به طور قطعی چقدر هستش !!!
    پس یک نقطه رو با ولتاژ 0 در نظر میگیرید و اسمش رو میزارید زمین یا گراند یا gnd تا بتوانید ولتاژ نقاط دیگه رو به طور قطعی و نه نسبیتی تعیین کنید.
    نکته زیادی : برق یک فاز داره یک نول. فاز مسیر ورود برق و نول مسیر برگشت هستش. چرا !؟ الکترون ها دارای حرکت هستند و حرکتی از نوع سینوسی. پس از مسیر فاز وارد سیستم میشن با تابع موج سینوسی و از مسیر نول برمیگردند. این نول هم زمین میشه. یعنی چی !؟ یعنی یک سیم از نول به کف زمین میره که بهش میگن برق گیر یا سیستم ارتینگ که بحث قدرتی هستش و ربطی به الکترونیک نداره. اینها رو کلی گفتم که متوجه بشید.

و امّا اینکه میگید خازن بین زمین و منفی تغذیه هستش اگر منظورتون این هستش که یک خازن بین زمین و سر منفی تغذیه ورودی وصل شده این کار اشتباه و به درد نخور هستش !!!
    چونکه شما عملاً خازن رو اتصال کوتاه کردید. یعنی توی همین مثالی که من زدم براتون با عکس ، فرض کنید خازن رو بین زمین و سر منفی ولتاژ ورودی قرار بدید. چی میشه ؟! خازن اتصال کوتاه میشه . چرا !؟ چونکه ما سر منفی ورودی رو همون زمین در نظر گرفتیم.
    حالا در مثال دیگه و در جای دیگه ای ممکنه سر منفی ورودی زمین نباشه !!! یعنی شما اون رو زمین در نظر نگیرید. اونوقت میشه خازن رو بین زمین و اون سر در نظر گرفت. مثل ترانس با 3 سر خروجی.
    زمین رو شما انتخاب میکنید. میتونید سر مثبت ورودی رو زمین در نظر بگیرید میتونید سر منفی اون رو در نظر بگیرید.
    و امّا اگر زمین شما از لحاظ الکتریکی در سیستم وجود نداشته باشه سیستم دچار خطا خواهد شد. و اساساً تمام طراحی ها به هم میریزه چرا که همه ولتاژ ها باید نسبت به یک مرجع اندازه گیری بشن و اون مرجع هم باید به سیستم وصل باشه.
    پس نمیشه یک زمین رو ایجاد کرد طوری که به سیستم وصل نباشه. چرا که اون زمین باید هادی باشه ، باید بار ازش عبور کنه ، باید خودش بار داشته باشه!!!!
    البته این بحث اگر خیلی پیش بره به بحث های مغناطیسی و الکترومغناطیسی خواهید رسید. چرا که شاید بشه زمینی بدون اتصال به تغذیه تعبیه کرد. ولی بحثش اینجا نمیگنجه و شاید اصلاً اسمش زمین نباشه!!!

2008/09/29
    6,000
    414

زمینی که شما میگید درواقع برای جلوگیری از برق گرفتکی یا حذف نیزها هستش که باید به بدنه دستگاه و از بدنه دستگاه به سیم Earth نصب بشه ، اگر دقت گرده باشی وقتی دست به کامپیوتر میزنی و یه دست دیگتو به شوفاژ برق شدیدی میگیرتت این بخاطر اینکه که بدنه دستگاه به نقطه شناور ترانس سویچینگ وصله که مهمه که این نقطه شناور یه جا تخلیه بشه وگر نه ممکنه باعث این مثال بشه. بعضی از دستگا ها هم برای جلوگیری از برق گرفتگی میان بدنه دستگاه رو زمین فرض میکنن و همه نقاط صفر رو به اونجا وصل میکنن. ایدشونم اینه که اگر اتصالی ایجاد شد از اون طریق وارد زمین بشه و فیوز بپره که اینا همش لازمش اینه که پریزهاتون به چاه ارت وصل باشه که ما نداریم این چیزارو.

یه مورد دیگم هست که میگن نول میتونه زمین فرض بشه که درسته چون نول سر وسط ترانسها هست که میاد به به چاه ارت اتاق های تقسیم و ترانسهای هوایی وصلش میکنن و میگن این نقطه صفر هستش برای همینه که به نول دست میزنیم برق نمیگیرمون ولی به فاز دست بزنیم برق میگریره :icon_razz:

حالا چرا نول میشه زمین باشه ولی نباید باشه؟
    چون نول رو وقتی زمین میکنیم رو کاغذ بله میشه 0 اخلاف پنانسیلش ولی در واقعیت یه 5-30 ولتی برق داره نسبت به زمین که بستگی به کیفیت ارتی که نول شما بهش وصله داره وفاضله شما از اون و حتی بعضی وقتا نول فاز دار میشه !!!
    2010/05/28
    350
    79

این «زمینی» که مورد نظر شماست، می تواند مثلاً آهن ترانسفورماتور دستگاه تان باشد که نه مثبت است و نه منفی و نه به طور مستقیم در مدار شما نقشی دارد. شما می توانید، بسته به نوع دستگاهی که دارید، خط منفی تغذیه مدارتون رو با یک خازن 4700 پیکوفاراد 400 ولت به آهن ترانس مدار یا قطعات فلزی بدنه (جعبه ی دستگاه) وصل کنید.
    پیروز باشید
صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 11