اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

افزایش جریان در مدار پیزوالکتریک

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

افزایش جریان در مدار پیزوالکتریک

سلام دوستان.
    رشته من مهندسی مکانیک هست و روی پیزو الکتریک ها کار میکنم. پیزو الکتریک ها میتوانند انرژی مکانیکی ( ارتعاش) را به الکتریسیته تبدیل کنند. قصد من برداشت انرژی از حرکات بدن انسان هست. اگرچه من روی قسمت مکانیکی پیزو ها کار میکنم باید قسمت الکتریکی اون رو هم در نظر بگیرم. پیزو ها جریان AC تولید میکنند. مقدار ولتاژ Ac برابر 60 ولت هست اما آمپر بشدت پایین هست در حد 0.001 آمپر و حتی پایینتر که البته نوسان هم داره. من از 4 دیود برای تبدیل ac به DC استفاده کردم و بعد از اون یک خازن گذاشتم . مقدار ولتاژ DC در مدار باز 34 آمپر هست اما بعلت شدت جریان بسیار پایینتر در حد میکرو آمپر قابل استفاده در هیچ وسیله ای نیست. کسی راهی سراغ داره که :

1- بتونم بدون استفاده از بریج و دیودها AC رو به DC تبدیل کنم؟
    2- بشه شدت جریان رو در حالت AC یا DC افزایش بدم؟
    3- بطریقی در خازن یا باطری در کوتاه ترین زمان ذخیره کنم؟

من الکترونیک نیستم . لطفا بیش از حد معمول توضیح بدین یا اگه در تاپیک اشتباه مطرح کردم لطفا انتقال بدین.

متشکر

پاسخ : افزایش جریان در مدار پیزوالکتریک

دوست عزیز کلیات روشی ک استفاده کردین به نظر من درسته. اما پیشنهاد میکنم یک مهندس الکترونیک رو به کار بگیرید.
    1- از دیودهای شاتکی Low Power استفاده کنید.
    2- برای تبدیل توانی که میخواید باید مدار سویچمد طراحی کنید.
    3- خازن که نه، انرژی رو داخل یک باتری ذخیره کنید.
    این مقاله رو ببینید: http://cap.ee.imperial.ac.uk/~pdm97/powermems/2008/pdfs/289-292%20Tabesh,%20A.pdf
    DSPIC33FJ32MC204 : My Love.

دیدگاه

سلام
      اول اینکه توان بسیار ناچیزه و هیچ راهی وجود نداره که افزایش پیدا کنه ....
      مگر اینکه از تعداد زیادی پیزو استفاده بشه .......
      به این صورتکه تک تک خروجی پیزوها یکسو بشن....بعد با هم موازی بشن......جریان
      در خازن ذخیره شده با سویچینگ تغیر سطح داده بشه برای شارژ باطری.......
      برای یکسو سازی میشه از دیودهای smd با حدالقل جریان استفاده کرد تا بریدج دیود
      کوچک باشه........راه دیگه ای برای یکسو سازی ...نمی شناسم..

اگر شاد بودی آرام بخند تا غم بیدار نشود

دیدگاه

دوست عزیز شما قبل از هر چیز باید یه مرحله تقویت توان انجام بدید و گرنه نمی تونید از سیگنالتون استفاده کنید
        در این مورد ولتاژ Dc مدار باز مهم نیست چون پیزو می تونه امپدانس معادل فقط چند اهم داشته باشه
        به طور کلی پیزوها خیلی پر دردسر هستند و من خودم چون باهاشون سر و کله زدم خدمتتون عرض می کنم که خیلی بهتره که از یک همکار که به الکترونیک وارد هست استفاده کنید.
        جریانی که شما می گید بعیده بتونه هیچ دیودی رو بایاس کنه، بنابراین قبل از تقویت توان ( حفظ سطح ولتاژ و افزایش جریان در این مورد ) نمی تونید از پل دیودی استفاده کنید.

دیدگاه

سلام
          منم همین مشکل توی جریان خروجی پیزو دارم امدم با پل دیود ۴۱۴۸ dcکردم که فایده نداشت امدم با یه دیود dcکردم ولتاژ دوبرابر شد ولی بازم تو جریان مشکل دارم من اصلا جریان برام مهم نیست فقط می خوام ماژور افزاینده را روشن کنه بهم ۱۲dc تحویل بده ولی تغیر نکنه تقریبا بیکس باشه

دیدگاه

با سلام
            شما این اصل را در نظر بگیرید که نمیتوانید انرژی اضافی خلق کنید فقط میتوانید آنرا تبدیل نمایید . حالا مگر انرژی مکانیکی (لرزش) داده شده به پیزو چقدر است ؟ با در نظر گرفتن تلفات که اجتناب ناپذیر است حاصلضرب ولتاژ در جریان + تلفات انرژی داده شده اولیه است لذا چون انرژی لرزشی داده شده به پیزو بسیار ناچیز است انرژی الکتریکی گرفته شده هم ناچیز خواهد بود ممکن است ولتاژ را بالا ببرید ، جریان کم خواهد شد و بالعکس چون انرژی (توان) ثابت است پس خودتان خسته نکنید و معطل پیشنهادات غیر علمی نباشید.

دیدگاه

سلام
              پیزو الکتریک خیلی جالبه!
              این پیزوالکتریک در کدام قطعات وجود داره؟
              لطفا قطعه ای یا جایی رو معرفی کنید که پیزوالکتریک باشه.
              البته به قول یکی از دوستان همین فروم،
              منظورم پیزوی فندک نیست منظورم پیزو سرامیکی یا پلیمر هست که باهاش کفش مولد ساختن
              جدیدترین ویرایش توسط nasdo; ۰۰:۳۰ ۱۳۹۹/۰۶/۱۶.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط nasdo نمایش پست ها
                سلام
                پیزو الکتریک خیلی جالبه!
                با سلام و درود،
                قطعات پیزوالکتریک در وسایل مختلفی یافت می شوند مانند برخی از اسباب بازی ها که صداهای مختلفی ایجاد می کنند، اما به صورت جداگانه هم در بازار در ابعاد مختلف یافت می شوند.

در جشنواره ی علمی گوگل(Google Science Fair) سال 2014 یکی از دانش آموزانی که در این جشنواره شرکت نموده بود و برنده یکی از جوایز این جشنواره هم شدند، یک نمونه کفش برای تولید انرژی الکتریکی با استفاده از پیزوالکتریک ها ساخته بود که یک عدد پاور بانک کوچک هم به آن متصل می شود

ایشان مطلبی آموزشی در مورد چگونگی ساخت آن کفش را نگارش نموده اند که از طریق این لینک در دسترس است:
                Electricity Generating Footwear - Generate Electricity by Walking (Concept) : 16 Steps (with Pictures) - Instructables

ویدئوی توضیحات این دانش آموز در مورد کفش تولید کننده ی انرژی الکتریکی(ویدئو مرتبط با جشنواره علمی گوگل سال 2014)
                Generating Electricity By Walking - Google Science Fair 2014 - YouTube
                Did you know that you can produce electricity by just walking? Here's my documentation of the gizmo that I've conceptualize over the years. It's a shoe insole that generates electricity solely by walking! ____________Read More....______________ Curious what my projects are? Feel free to visit: - GSF 2014 Entry: http://goo.gl/fXW0H4 - Instructables: http://www.instructables.com/member/ASCAS/?show=INSTRUCTABLES _____________________________________ This is my entry for the "2014 Google Science Fair" Results: The results showed that it was possible to charge a powerbank after playing 2 straight hours of basketball. Though the output was a bit faint but showed signs that the project can be developed. Reflection/ Future Design: People's first impression upon seeing this project was like "Why in the world would I like to charge my phone with a shoe?". Yes it sounds very ridiculous and impractical, on the contrary the project has opened doors for new designs for technology. The project is ideal for smart clothing, sport apparels that sync to your smart device/phone/watch wirelessly. It can supply an independent power for on-board chips, chips to be mounted on smart shoes/ apparels. Author/ Editor/ Entrant: Angelo Casimiro Background Music: The XX - Intro (Itunes Free Version) دیدئو dideo

ویدئوی آزمایش پیروالکتریک ها هنگام وارد آمدن فشار به آنها مرتبط با کفش تولید کننده انرژی الکتریکی:
                Testing The Piezoelectric Generator - YouTube

همچنین با جستجوی عبارت هایی همانند
                Electricity Generation From Piezoelectric Element
                DIY Piezoelectric Generator
                مطالب بیشتری یافت می شود.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط nasdo نمایش پست ها
                  سلام
                  پیزو الکتریک خیلی جالبه!
                  برق به روش های مختلفیتولید می شود.:
                  1-روش الکترومقناطیس:محبوب ترین روش تولید برقه که دراون یک اهنربا حول یک سیم پیچ چرخش می کند.و در سیم پیچ القای اکتریکی انجام میشود.(برق تولید شده در سدها-نیروگاهای گازی-نیروگاه های بادی-نیروگااهی هسته ای و ...از با این روش تولید می شود.)
                  2-روش فوتو الکتریک: این قاونو میگه اصولا نور به هرچی که به تابد الکرتونهای سطحی آن دچار لرزش می شوند.به عبارتی حرکت میکنند.حرکت الکترون هم که هممون برقه.(سلول های خورشیدی)
                  3-روش پیزو الکتریک:در این روش که مد نظر شماست.میگه هروقت به یک جسم پیزو فشار بیاد قاعدتا الکترونهای ان دچار حرکت میشن.که معمولا راندمان این روش چندان بالا نیست.ولی اگه در جای مناسب خودش کاربردیه.
                  eshop-hodhod.ir

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                  X