اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

طراحی سلف هسته فریت

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

طراحی سلف هسته فریت

سلام به همگی،
    من یک مبدل بوست 3.3 به 66 ولت 20 کیلو هرتز ساخته ام. بازده مبدل 70 درصد! شده که خیلی کم هست.
    15 درصد توان را ماسفت تلف می کند و 15 درصد بقیه را سلف.

مقاومت سلف 50 میلی اهم هست و جریان عبوری از آن 5 آمپر و بنابراین حدود نیمی از تلفات سلف مربوط به هسته می باشد. هسته از نوع حلقوی پودر آهن است.
    برای کاهش تلفات سلف چه کار هائی می توان انجام داد؟ هسته های پودر آهن برای این طراحی بهتر هستند یا فریت؟
    کلا روش حل این مسائل چیه و از کجا باید شروع کرد؟
    توی نت، فروشگاه ها را دیدم؛ هسته پیدا نکردم جز یکی دو مورد آن هم بدون مشخصات!

کسی میتونه در این زمینه کمک کنه؟ ممنون میشوم.

در هر صورت متشکرم.

با بهترین آرزو ها،
    اگر موضوعی را در انجمن مطرح کرده اید لطفا با استفاده از "موضوع به نتیجه رسید" بقیه را از این وضعیت مطلع فرمائید.

پاسخ : طراحی سلف هسته فریت

سلام
    توی این مدت داشتم روی این موضوع کار می کردم.
    خلاصه نتایج رو می گم. امیدوارم مفید باشند.

در طراحی سلف عوامل مختلفی در نظر گرفته می شه؛ بازده، قیمت، دما، وزن و حجم

هسته ها با مشخصات مختلفی وجود دارند؛ توی بازار داخل من فقط یک نوع فریت و یک نوع پودر آهن پیدا کردم.
    فریت نفوذ پذیذی بیشتری داره و بر عکس پودر آهن چگالی شار بیشتر.
    فرکانس هر چه بالا تر باشه تلفات پودر آهن بیشتر میشه.
    ...

من برای مبدلی که ساخته بودم از سلف آماده 100 میکرو هانری پودر آهن استفاده می کردم که توی فرکانس 20 کیلو هرتز کار می کرد.
    با توجه به این که سلف یه مقدار گرم میشد و بازده اولین عامل تعیین کننده بود از یک هسته EI 20x28 فریت استفاده کردم که با تعداد دور کم تونستم به اندوکتانس مورد نظر برسم. این باعث شد در همون فرکانس و جریان، سلف خیلی کم تر گرم بشه.

با بهترین آرزو ها
    اگر موضوعی را در انجمن مطرح کرده اید لطفا با استفاده از "موضوع به نتیجه رسید" بقیه را از این وضعیت مطلع فرمائید.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
    X