اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کنترل لوازم برقی با AVR

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کنترل لوازم برقی با AVR

سلام .امیدوارم امروزتون بهتر از دیروزتون باشه . چطور میتونم یه شیر برقی رو با میکرو کنترل کنم.

پاسخ : کنترل لوازم برقی با AVR

سلام دوست عزیز خیلی ممنون همچنین
    خب لطفا اول یه توضیحاتی راجبه پروژه بدین
    اینکارو میشه با دادن یکی از خروجی های میکرو به بک رله انجام داد
    ولی باز به پروژه بستگی داره
    موفق باشین

دیدگاه

نوشته اصلی توسط filehverin
      سلام .امیدوارم امروزتون بهتر از دیروزتون باشه . چطور میتونم یه شیر برقی رو با میکرو کنترل کنم.
      اگه شیر برقی که میخاید کنترل کنید دو حالته هست (باز یا بسته) میتونید از ترانزیستور استفاده کنید.اگه قصد دارید با رله کنترل کنید بهتره که از یه اوپتو کوپلر و تغذیه جداگانه برای رله یا تغذیه به همراه ترکیب خازن و سلف استفاده کنید (به جهت اینکه هنگام سوئیچ خوردن رله به خاطر خاصیت سلفی که داره جریان زیادی از سیم پیچ رله عبور میکنه و در نتیجه ممکنه افت ولتاژی پدید بیاد و میکرو ریست بشه).
      در نهایت اگه از رله استفاده میکنید استفاده از دیود هرزگرد رو فراموش نکنید...
      موفق باشید
      تولید کننده تجهیزات برنامه پذیر اتوماسیون صنعتی

www.intelart.ir

ساخت کنترلر دما PID فازي با AVR [آموزشی]

دیدگاه

از توضیحاتی که دادید ازتون تشکر میکنم.
        میخوام از رله برای قطع و وصل کردن یه شیر برقی استفاده کنم تا بتونم مایعات داخل مخزن رو کنترل کنم. اگه بخوام رله 5 ولتی استفاده کنم چون امپر بالایی داره میکرو دچار مشکل میشه . اگه راه حلی دارید بفرمایید . اگه مدارشو برام ارسال کنید ازتون ممنون یشم

دیدگاه

میخوام از رله برای قطع و وصل کردن یه شیر برقی استفاده کنم تا بتونم مایعات داخل مخزن رو کنترل کنم. اگه بخوام رله 5 ولتی استفاده کنم چون امپر بالایی داره میکرو دچار مشکل میشه . اگه راه حلی دارید بفرمایید . اگه مدارشو برام ارسال کنید ازتون ممنون یشم
          سلام و درود
          پایه خرجی میکروکنترلر رو به یک ترانزیستور مثل TIP 41 که یک ترانزیستور NPN با جریان دهی چند آمپری هست بدید و از پایه امیتر ترانزیستور برای فعال سازی رله استفاده کنید. و برای روشن شدن شیر آب هم از پایه های COM و NO رله استفاده کن.

* پایه های بیس و کلکتور ترانزیستور TIP 41 یه مقداری جاهاشون فرق داره پس قبل از استفاده برگه اطلاعاتی رو ببین.
          * به ضریب تقویت یا همون بهره ی ترانزیستور هم توجه داشته باش و با توجه به اینکه میکروکنترلر تا 40 میلی آمپر از پایه خودش جریان خروجی دارد یک مقاومت هم بزار.
          * میتونی برای خاموش و روشن کردن رله از ماژول بلوتوث و یا رادیو کنترل 1 کاناله و یا زمان سنج خود میکروکنترلر استفاده کنی.
          * شما میتونی از رله ی 3 ولت هم استفاده کنی.
          * من یک مدار برای دستگاه آبیاری خودکار ساختم و رله از حدود 80 میلی آمپر تا حدود 200 میلی آمپر جریان کشی داشت و وقتی مقاومت متصل به پایه بیس رو کم و زیاد می کردم جریان کشی رله هم تغییر پیدا می کرد.

اضافه شده در تاریخ :
          نوشته اصلی توسط Mahdi.Faani
          اگه شیر برقی که میخاید کنترل کنید دو حالته هست (باز یا بسته) میتونید از ترانزیستور استفاده کنید.اگه قصد دارید با رله کنترل کنید بهتره که از یه اوپتو کوپلر و تغذیه جداگانه برای رله یا تغذیه به همراه ترکیب خازن و سلف استفاده کنید (به جهت اینکه هنگام سوئیچ خوردن رله به خاطر خاصیت سلفی که داره جریان زیادی از سیم پیچ رله عبور میکنه و در نتیجه ممکنه افت ولتاژی پدید بیاد و میکرو ریست بشه).
          در نهایت اگه از رله استفاده میکنید استفاده از دیود هرزگرد رو فراموش نکنید...
          موفق باشید
          از چه دیودی به عنوان دیود هرز گرد استفاده کنیم؟

دیدگاه

ببخشید دیر سر میزنم
            ببینید اگه ناچارا تغذیه میکروکنترلر و رله مشترک هست میتونید از یه ترانزیستور کوچکتر هم استفاده کنید.نیازی به ترانزیستور دارلینگتونی (و بزرگ!!!) TIP41 نیست...با یه BC338 هم میتونید رله رو درایو کنید.در ضمن حداکثر جریان خروجی هر پین میکروکنترلر 20ma هستش....
            اگه میتونید یه خازن با ظرفیت بالا رو با غذیه موازی کنید.اینطوری به کاهش افت ولتاژ کمک میکنه...

دیود هرزگرد رو واسه این میذارن که پس از خاموش شدن رله جریان برگشتی از رله (به خاطر خاصیت سلفی که داره) داخل دیود برگرده و در مقاومت خود سیم پیچ رله تلف بشه..پس از یه دیود مثل 1N4001 هم میتونید استفاده کنید...جهت اتصال دیود رو هم میدونید دیگه...آند دیود به زمین و کاتد دیود به خروجی ترانزیستور...

این شماتیک ها رو واسه اتصال با اوپتوکوپلر و ترانزیستور میتونید استفاده کنید...

موفق باشید

www.intelart.ir

دیدگاه

بهترین راه و کم هزینه ترین راه استفاده از یه ترایاک مناسبه که بنظر من از ترایاک
              BT136
              است اگه خواستی نقششو بذارم یه پیام خصوصی بزنید.
              Telegram:
              @reza_br_2489

Instagram:
              _amp_c

دیدگاه

نوشته اصلی توسط noorworkshop
                بهترین راه و کم هزینه ترین راه استفاده از یه ترایاک مناسبه که بنظر من از ترایاک
                BT136
                است اگه خواستی نقششو بذارم یه پیام خصوصی بزنید.
                نظر منم هم همینه ولی ایشون اصرار دارند که حتما با رله انجام بشه وگرنه با تریاک خیلی راحتتر و کم هزینه تره...

www.intelart.ir

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X