اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

موازی کردن دو رگولاتور ولتاژ

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

موازی کردن دو رگولاتور ولتاژ

سلام.
    برای یه مداری من ناچار شدم ورودی دو رگولاتور ولتاژ 7805 و 7810 رو به هم وصل کنم (خروجی به هم وصل نیستن) و در واقع از یک نقطه تغذیه بشن.
    مشکلی که پیش اومده اینه که یکیشون میسوزه! (معمولا کوچکتره) oo:
    جایی به این مطلب اشاره کرده بود مثل اینکه وقتی ورودی رو موازی میکنی باید یه خازنی باشه تو ورودی که این اتفاق نیافته اما اینکه چه خازی باید باشه اشاره نکرده بود. :question:
    کسی از دوستان اطلاعاتی داره؟ :redface:

پاسخ : موازی کردن دو رگولاتور ولتاژ

سلام
    چرا می وای موازی کنی؟؟؟؟اگه واسه افزایش جریان هستاین کار اصولی نیست باید از ترانزیستورMJE2955استفاده کنی تا جریان بره بالا
    Proudly @real_ahmadi
    #real_ahmadi

واسه اسمت بجنگ

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hannan
      سلام.
      برای یه مداری من ناچار شدم ورودی دو رگولاتور ولتاژ 7805 و 7810 رو به هم وصل کنم (خروجی به هم وصل نیستن) و در واقع از یک نقطه تغذیه بشن.
      مشکلی که پیش اومده اینه که یکیشون میسوزه! (معمولا کوچکتره) oo:
      جایی به این مطلب اشاره کرده بود مثل اینکه وقتی ورودی رو موازی میکنی باید یه خازنی باشه تو ورودی که این اتفاق نیافته اما اینکه چه خازی باید باشه اشاره نکرده بود. :question:
      کسی از دوستان اطلاعاتی داره؟ :redface:
      مدارتون رو بذارید

خروجی ها مرتبط نباشن نمیسوزه بسوزه هم دلیلش این نیست جریان کشی بخش متصل به رگلاتور سوخته هست
      اشک هایی که پس از هر شکست ریخته میشوند همان عرق هاییست که برای پیروزی ریخته نشده است

دیدگاه

مدار خاصی نیست.برای افزایش جریان هم اینکار رو نکردم.مهمترین علت حذف نویز با جدا کردن تغذیه.ولی خب به علتی نامعلوم میسوزه! البته با جرقه.
        ورودی هم 24 ولت

دیدگاه

تا اونجایی ک در خاطرم هست ورودی 7805 و سری 78 نباید بیشتر 18 باشه
          در ورودی رگلاتور ها خازن الکترولیت هزار میکروفاراد و صد نانو قرار بدین

من هیچ دلیلی تو سوختنش نمیبینم دیگه! بنده هم با ورودی البته 17 ولت تو پروژه های گوناگون این کارو کردم نه سوختن نه هیچی
          اشک هایی که پس از هر شکست ریخته میشوند همان عرق هاییست که برای پیروزی ریخته نشده است

دیدگاه

24 ولت برا رگلاتور 7810 و 7805 خیلیییی زیاده!!!!! :angry:
            به راحتی میسوزونه.

به این مثال توجه کنید:
            این رگولاتور ها دارای یک توان ثابت هستند ( بسته به نوع بسته بندی رگولاتور و سری اون ) .
            این توان از حاصلضرب ولتاژ افت کرده بر روی رگولاتور * مقدار جریان خروجی بدست میاد . توی بخش منحنی های رگولاتور نمودار مقدار گرمای بدنه بر حسب توان موجود بر روی رگولاتور وجود داره .
            مثلا برای رگولاتور 7805 ، اگه ولتاژ ورودی 10 ولت باشه و جریان خروجی 1 امپر(سری 78 همشون 1 آمپر میدن البته قلابی هاشون به زور!) ، توان 5 وات بر روی رگولاتور تلف میشه ، در این حالت دمای بدنه میشه 40 درجه
            برای همون رگولاتور با ولتاژ ورودی 20 ولت ، توان تلف شده میشه 15 وات که در این حالت دما بدنه به 80 درجه میرسه که در این حالت باید هیت سینگ بزرگتری برای رگولاتور انتخاب بشه .
            اینو از ایران میـــکرو کپی کردم...
            ==============
            درضمن چرا خازن براش نزاشتید؟ :question:
            خازن برای نویزگیری خروجی استفاده میشه ، صد میکرو برا ورودی بزار ، 10 میکرو هم برا خروجی... :arrow:
            ==========
            رگلاتور پیشنهادی من برا شما :
            lm317 ، یه رگلاتور متغییری که با یه پتانسیومتر ولتاژ ورودیش تغییر میکنه .
            حداکثر ولتاژ ورودیش 40 ولته و حداقل ولتاژ خروجی 1.25 ولت و حداکثرش 37
            حدود 1.5 آمپر تو خروجیش جریان میده...

1 در دنیا 100 در آخرت (درس و مشق فعالیتمو تو انجمن کم کرده)
            من آنچه شرط بلاغست با تو میآ‌گویم. تو خواه از سخنم پند گیر و خواه ملال. سعدی
            !Electronic On! Programming On
            هوشمندانه سوال بپرسیم!
            http://ir02x6.persiangig.com/logo/eca/tanks_01.png

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Mahan.Rafiee
              24 ولت برا رگلاتور 7810 و 7805 خیلیییی زیاده!!!!! :angry:
              به راحتی میسوزونه.

به این مثال توجه کنید:
              اینو از ایران میـــکرو کپی کردم...
              ==============
              درضمن چرا خازن براش نزاشتید؟ :question:
              خازن برای نویزگیری خروجی استفاده میشه ، صد میکرو برا ورودی بزار ، 10 میکرو هم برا خروجی... :arrow:
              ==========
              رگلاتور پیشنهادی من برا شما :
              lm317 ، یه رگلاتور متغییری که با یه پتانسیومتر ولتاژ ورودیش تغییر میکنه .
              حداکثر ولتاژ ورودیش 40 ولته و حداقل ولتاژ خروجی 1.25 ولت و حداکثرش 37
              حدود 1.5 آمپر تو خروجیش جریان میده...
              اون اول نوشتید زیاده24ولت ولی دیتا شیت زده7805تا7815رو میشه35ولت دادو بقیه رو 40ولت جالبه......
              Proudly @real_ahmadi
              #real_ahmadi

واسه اسمت بجنگ

دیدگاه

نه این 78 های چینی و بی کیفیت زیاد دوام نمیارن
                هوشمندانه سوال بپرسیم!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Mahan.Rafiee
                  نه این 78 های چینی و بی کیفیت زیاد دوام نمیارن
                  ازکجا میشه فهمید چنی هستن؟
                  من چند تا رگو لاتور خریدم شرکتشst microtronicهستش
                  Proudly @real_ahmadi
                  #real_ahmadi

واسه اسمت بجنگ

دیدگاه

حتی از جنس اصل هم استفاده کنی با این ولتاژ میسوزه
                    بار چه مقدار جریان می خواد ؟ سوختنش فقط به ولتاژ ورودی مربوط نیست به جریانی هم که ازشون میکشی مربوطه چقدر جریان میکشی ؟؟؟؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط omid atri
                      حتی از جنس اصل هم استفاده کنی با این ولتاژ میسوزه
                      بار چه مقدار جریان می خواد ؟ سوختنش فقط به ولتاژ ورودی مربوط نیست به جریانی هم که ازشون میکشی مربوطه چقدر جریان میکشی ؟؟؟؟
                      من خیلی بکشم800میلی ولی500میکشم بیشتر راستی اون شرکتی که گفتم شرکت چینیه؟؟؟؟؟شرکت خوبیه یا نه؟؟؟
                      Proudly @real_ahmadi
                      #real_ahmadi

واسه اسمت بجنگ

دیدگاه

شرکت STMicroelectronics یه غول قطعات هستش...
                        میکرو های ARM این شرکت واقعا فوق العاده هستش...
                        این شرکت در ژنو سوئیس هستش...
                        درباره این شرکت:
                        http://www.st.com/web/en/about_st/st...formation.html
                        =========
                        چین هم بزرگترین سازنده قطعاته ، جنس چینی هزار مدل هستش ، از بدترین کیفیت تا بهترین کیفیت از هر قطعه رو داره...
                        متاسفانه اکثر ایرانی ها برا اینکه ارزون بشه میان بدترین کیفیت هارو انتخاب میکنن...
                        درضمن تو همه ی کشور ها جنس قلابی و اصل همه جوره تولید میشه... (ربطی هم به اسم کشور نداره، مثلا جنس آمریکایی داریم کپی بی کیفیت هستش، یا اینکه یه جنس دیگه چینی هستش اما با کیفیت!)
                        درواقع انسان های سودجو و غیر سودجو در همه ی کشور ها هستند...
                        پس نمیشه به آسونی کیفیت خوب و بد رو تشخیص داد.
                        =============
                        بعضیا میان قطعه قلابی رو روش مینویسن ST !!! oo:
                        هوشمندانه سوال بپرسیم!

دیدگاه

این رگولاتور های انالوگ دو نوع 500 میلی و 1 امپر دارند حتی اگر از نوع یک امپر هم استفاده کنی باز هم میسوزن مخصوصا رگولاتور 5 ولت چون ورودیت 24 ولته که باید 19 ولت رگولاتور دو سرش افت ولتاژ پیدا کنه تا خروجی 5 ولت بهت بده و چون 500 میلی امپر هم ازش باید بگذره پس توان تلف شده میشه 19 * 0.5 یعنی چیزی در حد 10 وات :surprised: شاید بتونی به عنوان هویه ازش استفاده کنی :biggrin:

دیدگاه

راه حل
                            1 - استفاده از رگولاتور سوئیچینگ (میتونی یه رگولاتور 12 ولت سوئیچینگ بزاری قبل از مدارت یا از دو تا رگولاتور سوئیچینگ 5 ولت و 10 ولت استفاده کنی
                            2 - قبل از رگولاتور یه مقاومت بزاری تا اون هم باعث افت ولتاژ بشه و به رگولاتور کمک کنه ( دما بین مقاومت و رگولاتور تقسیم بشه ) که باید بگی دقیقا تو چه رنجی ازش امپر میکشی تا مقدار مقاومت و وات شو برات بگم که این روش وقتی به درد میخوره که تغییرات جریانت کم باشه و هیچ وقت هم از اون مقدار کمتر یا بیشتر جریان نکشی مثلا هیچ وقت نباید کمتر از 500 میلی و بیشتر از 800 میلی جریان بکشی
                            3 - استفاده از رگولاتور های سری یعنی بیای با یه رگولاتور ولتاژ و بکنی 18 ولت بعدش با یه رگولاتور دیگه بکنیش 12 ولت بعد بدی به مدارت ( رگولاتور تو رگلاتور شد :mrgreen که روش چرت و گرونیه
                            4 - 15 دیود با هم سری کن تا حدود 10 ولت افت ولتاژ ایجاد کنن :mrgreen: تا ورودی مدارت بشه 14 ولت که بازم رگولاتور 5 ولت می سوزه :mrgreen: که این از همشون چرت تره
                            زیاد چرت پرت گفتم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط omid atri
                              راه حل
                              1 - استفاده از رگولاتور سوئیچینگ (میتونی یه رگولاتور 12 ولت سوئیچینگ بزاری قبل از مدارت یا از دو تا رگولاتور سوئیچینگ 5 ولت و 10 ولت استفاده کنی
                              2 - قبل از رگولاتور یه مقاومت بزاری تا اون هم باعث افت ولتاژ بشه و به رگولاتور کمک کنه ( دما بین مقاومت و رگولاتور تقسیم بشه ) که باید بگی دقیقا تو چه رنجی ازش امپر میکشی تا مقدار مقاومت و وات شو برات بگم که این روش وقتی به درد میخوره که تغییرات جریانت کم باشه و هیچ وقت هم از اون مقدار کمتر یا بیشتر جریان نکشی مثلا هیچ وقت نباید کمتر از 500 میلی و بیشتر از 800 میلی جریان بکشی
                              3 - استفاده از رگولاتور های سری یعنی بیای با یه رگولاتور ولتاژ و بکنی 18 ولت بعدش با یه رگولاتور دیگه بکنیش 12 ولت بعد بدی به مدارت ( رگولاتور تو رگلاتور شد :mrgreen که روش چرت و گرونیه
                              4 - 15 دیود با هم سری کن تا حدود 10 ولت افت ولتاژ ایجاد کنن :mrgreen: تا ورودی مدارت بشه 14 ولت که بازم رگولاتور 5 ولت می سوزه :mrgreen: که این از همشون چرت تره
                              زیاد چرت پرت گفتم
                              فعلا که به ماژول یو اس بی پلیر زدم اونم یه رگولاتور6ولت داره فعلا که خوب کار می کنه خدارو شکر
                              یه رگولاتور12ولت زدم بهش توی پخش ماشینه.......پراید...............
                              Proudly @real_ahmadi
                              #real_ahmadi

واسه اسمت بجنگ

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X