اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوال در مورد توان مقاومت ها

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سوال در مورد توان مقاومت ها

سلام

دوستان ما همیشه توی کلاسامون (آزمایشگاه) یه سری مقاومت بود و ما فقط مقدار اهمشو در نظر میگرفتیم اما الان می بینم که پارامتر دیگری (توان) رو هم باید در نظر بگیریم. چند تا سوال دارم که ممنون میشم پاسخ بدید و کمکم کنید:

1- اون مقاومتا که توی کلاس بودن و برای مدارای ساده آزمایش میکردیم توانشون چقدر بود؟
    2- آیا روشی هست که بتونیم مقدار توان مقاومتی که داریم رو محاسبه کنیم؟
    3-اگه مقاومتی که نیازه توان کمی لازم داشته باشه و ما یه مقاومت با توان بالا استفاده کنیم از نظر عملکرد مدار مشکلی که به وجود نمیاد؟
    4-یه مقاومتی رو وصل کردم به 12 ولت 2 آمپر همچین داغ شد که... اگه این مقاومت توان بالاتری داشت داغ نمیشد؟ مقاومت اینجا نسوختش اگه ادامه میدادم مقاومت میسوخت؟ و مقاومت سوخته اتصال باز میشه یا کوتاه؟
    5-این توانی که هنگام خرید نوشته شده حداکثر مقدار توانی هست که میتونیم بهش بدیم و مقاومت بدون مشکل کار کنه؟ اگر توانی ازون بیشتر بهش برسه چی میشه؟
    6-درکم از مطلب با توجه به سوالاتی که پرسیدم چطوری هست؟ اشتباه خیلی ضایع که تو سوالام نبود؟ :angry:

من از اینجا یه سری مقاومت 1 وات خریداری کردم اینا اصلا شبیه اونچیزی که تاحالا ازش استفاده میکردم نبود:دی بزرگترن! الان میخوام 1/4 وات بگیرم(درسته؟). من باید حساب کنم حداکثر چه توانی سر مقاومتم میفته و بعد بیام حداقل مقدار توانیو بگیرم که بتونه نیازمو برطرف کنه، درسته؟

ببخشیدا تقصیر من نیست. اینارو به ما یاد ندادن. تازه دارم با اینجور مسائل روبه رو میشم :cry: دستتون درد نکنه

پاسخ : سوال در مورد توان مقاومت ها

سلام
    1_ما که ندیدیم شما دیدی.....معمولآ مقاومتهای ریز در آزمایشات معمولی 1/4 وات هستن..
    2_معمولآ این بعهده سازنده هست که با آزمایشات فراوان مشخص میکنه حد تحمل مقاومت چقدر هست...تا جایی ولتاژ
    دو سر مقاومت رو افزایش میدن که مقاومت نه در کوتاه مدت و نه در بلند مدت نسوزه.......شرایط محیط هم شرایط بحرانی در نظر
    میگیرن....مثل حرارت بالای محیط....
    3_خیر....اما با این کا حجم مدار و هزینه تموم شده بالا میره...
    4_باز هم همون قدر حرارت تولید میشد اما مقاومت نمیسوخت یا دیرتر میسوخت.....معمولآ سطح تماس
    مقاومت با توان بیشتر بزرگتره با این وصف حرارت راحتتر به پیرامونش انتقال پیدا میکنه ...و تجمع حرارت
    کمتر بوجود میاد و بنظر خنکتر میاد.....در صورتی میزان حرارت تولید شده یکی هست .....اونی که
    کوچکتره بسیار داغ میشه چون تبادل حرارتی کمتری با محیط داره........
    5_هر چقدر توان رو افزایش بدیم عمر مقاومت کمتر میشه ...البته این به دمای محیط هم بستگی داره....
    مسلمآ در محیط سرد بیشتر عمر میکنه تا در محیطی گرم.....
    6_درک شما طبیعی هست همه ابتدا با این جور مفاهیم مشکل دارن.........
    توان مقاومت به جنس مقاومت هم بستگی داره .....یک جنس در برابر حرارت بیشتر دوام میاره یک جنس کمتر ..
    مثل مقاومت های کربنی ..........مقاومت های سیمی یا همون آجری .......مقاومت های سیمی تحمل بیشتری دارن....

اگر شاد بودی آرام بخند تا غم بیدار نشود

دیدگاه

درود بر شما

در مورد پرسش 2 و محاسبه ی توان یک مقاومت:
      کافیست مقدار ولتاژی که قرار است روی یک مقاومت افت کند را در نظر بگیرید و سپس با استفاده از قانون اهم مقدار توانی را که در مقاومت تلف خواهد شد به این صورت محاسبه کنید:

مثال: مقاومت 10 اهم، افت ولتاژ دو سر مقاومت 6 ولت

W = V^2 / R = 6V x 6V / 10R = 36V / 10R = 36 / 10 = 3,6W

مقدار تلفات به صورت حرارت روی مقاومت 3.6 وات خواهد بود. یک ضریب 3 در نظر می گیریم و مقاومت را از نوع 10 وات انتخاب می کنیم.

در مورد پرسش 4 خود به اینجا مراجعه کنید:

http://etesalkootah.blog.ir/1394/05/03/MELF_SMD_Components

پیروز باشید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مته به خشخاش
        درود بر شما

در مورد پرسش 2 و محاسبه ی توان یک مقاومت:
        کافیست مقدار ولتاژی که قرار است روی یک مقاومت افت کند را در نظر بگیرید و سپس با استفاده از قانون اهم مقدار توانی را که در مقاومت تلف خواهد شد به این صورت محاسبه کنید:

مثال: مقاومت 10 اهم، افت ولتاژ دو سر مقاومت 6 ولت

W = V^2 / R = 6V x 6V / 10R = 36V / 10R = 36 / 10 = 3,6W

مقدار تلفات به صورت حرارت روی مقاومت 3.6 وات خواهد بود. یک ضریب 3 در نظر می گیریم و مقاومت را از نوع 10 وات انتخاب می کنیم.

در مورد پرسش 4 خود به اینجا مراجعه کنید:

http://etesalkootah.blog.ir/1394/05/03/MELF_SMD_Components

پیروز باشید
        ظاهرآ متوجه سئوال 2 نشدید ........شما توان تلف شده یک مقاومت در داخل مدار رو محاسبه میکنید...
        در صورتی که یک مقاومت به شما بدن .....چطور میگید توانش چقدر ه.....
        غیر از تجربه و اندازه مقاومت راهی نیست .....مگر اینکه دیتا شیت داشته باشه.....

دیدگاه

بله، حق با شماست. من درست متوجه منظور شما در پرسش 2 نشده بودم.

اما پاسخ آن (در صورتی که به داده برگ آن دسترسی ندارید) به عنوان یک قاعده ی عمومی در مورد افزاره های الکترونیکی این است که آنقدر جریان از آن بگذرانید تا به جایی برسد که دست شما را بسوزاند، یعنی نتوانید تحمل لمس آن در بیش از یکی دو ثانیه را داشته باشید. این بیشینه ی جریانی است که می توانید "به طور مطمئن" از مقاومت عبور دهید.

سپس با همان فرمول بالا توان را محاسیه کنید.

پیروز باشید.

دیدگاه

بله، حق با شماست. من درست متوجه منظور شما در پرسش 2 نشده بودم.

اما پاسخ آن (در صورتی که به داده برگ آن دسترسی ندارید) به عنوان یک قاعده ی عمومی در مورد افزاره های الکترونیکی این است که آنقدر جریان از آن بگذرانید تا به جایی برسد که دست شما را بسوزاند، یعنی نتوانید تحمل لمس آن در بیش از یکی دو ثانیه را داشته باشید. این بیشینه ی جریانی است که می توانید "به طور مطمئن" از مقاومت عبور دهید.

سپس با همان فرمول بالا توان را محاسیه کنید.

پیروز باشید.
            سلام
            لزومآ اینطور نیست یک مقاومت آجری 5 یا 10 وات براحتی در توان نامیشون اونقدر گرم میشن که از سوزوندن دست
            فراتر میرن.........اگر دیده باشید پینهای مخصوصی برای لحیم کردن روی فیبر مدار چاپی براشون در نظر میگیرین....
            که حتی اگر حرارت لحیم رو ذوب کرد از مدار جدا نشن...........

دیدگاه

سلام دستتون واقعا درد نکنه خیلی با دقت جوابم رو دادین @};-
              دیگه سوالی واسم باقی نمونده
              خیلی ممنونم @};-

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Ghasede del
                سلام
                لزومآ اینطور نیست یک مقاومت آجری 5 یا 10 وات براحتی در توان نامیشون اونقدر گرم میشن که از سوزوندن دست
                فراتر میرن.........اگر دیده باشید پینهای مخصوصی برای لحیم کردن روی فیبر مدار چاپی براشون در نظر میگیرین....
                که حتی اگر حرارت لحیم رو ذوب کرد از مدار جدا نشن...........
                درود بر شما،

بله، "لزوماً" این طور نیست، اما چون در دمای 75 درجه سانتی گراد اغلب مواد مصنوعی شروع به خمیری شدن و تغییر شکل و تصاعد می کنند، و در 100 درجه آب بخار می شود، این حدود دمایی بالاترین حدودی است که یک وسیله ی الکترونیکی "به طور مطمئن و در زمان طولانی" می تواند در آن کارکند. مساله این نیست که مقاومت آجری می تواند تا 200 درجه هم گرم شود. مساله این است که هیچوقت دستگاهی نداریم که فقط از یکی یا چند تا مقاومت آجری تشکیل شده باشد. دستگاه ها معمولاً حاوی نیمه رساناها، خارن های الکترولیت و دیگر اجزا و افزاره هایی هستند که به حرارت بالا و بخصوص در مدت طولانی حساس هستند و ماهیت فیزیکی و شیمیایی شان از حرارت همسایگان دچار تغییر در جهت منفی می شود.

تجربه ی من نشان داده که هیچگاه مداری طراحی نمی شود که دمای کاری دایمی آن بالای 60 درجه ی سانتی گراد باشد.

پیروز باشید

دیدگاه

درود بر شما،

بله، "لزوماً" این طور نیست، اما چون در دمای 75 درجه سانتی گراد اغلب مواد مصنوعی شروع به خمیری شدن و تغییر شکل و تصاعد می کنند، و در 100 درجه آب بخار می شود، این حدود دمایی بالاترین حدودی است که یک وسیله ی الکترونیکی "به طور مطمئن و در زمان طولانی" می تواند در آن کارکند. مساله این نیست که مقاومت آجری می تواند تا 200 درجه هم گرم شود. مساله این است که هیچوقت دستگاهی نداریم که فقط از یکی یا چند تا مقاومت آجری تشکیل شده باشد. دستگاه ها معمولاً حاوی نیمه رساناها، خارن های الکترولیت و دیگر اجزا و افزاره هایی هستند که به حرارت بالا و بخصوص در مدت طولانی حساس هستند و ماهیت فیزیکی و شیمیایی شان از حرارت همسایگان دچار تغییر در جهت منفی می شود.

تجربه ی من نشان داده که هیچگاه مداری طراحی نمی شود که دمای کاری دایمی آن بالای 60 درجه ی سانتی گراد باشد.

پیروز باشید
                  گرم شدن یک قطعه.......چه ربطی به گرم شدن کل مجموعه داره؟........شاید بدنه یک قطعه 200 هم گرم بشه ولی دمای
                  اطرافش 30 درجه باشه.....بعد من نمیدونم این چه اخلاقی هست که شما ها دارید....خوب دوست عزیز برو یک مقاومت
                  10وات وصل کن به یک منبع تغذیه و اونقدر ولتاژ رو بالا ببر تا به 10 وات توان برسی .....بعد دمای بدنش رو اندازه بگیر..
                  اگر اینقدر تجربه داری باید بدونی در مواردی که تجمع قطعات حرارت زا در بردی بالا باشه یا حرارت تولیدی نیمه هادی ها بالا باشه
                  با تهویه مناسب دمای محیط برد رو کنترل میکنن........سر هر مسئله پیش پا افتاده باید بحث کنیم ....

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                  X