ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

نمایش نتایج: از 1 به 9 از 9
    2015/07/15
    14
    2

سوال در مورد توان مقاومت ها

سلام

دوستان ما همیشه توی کلاسامون (آزمایشگاه) یه سری مقاومت بود و ما فقط مقدار اهمشو در نظر میگرفتیم اما الان می بینم که پارامتر دیگری (توان) رو هم باید در نظر بگیریم. چند تا سوال دارم که ممنون میشم پاسخ بدید و کمکم کنید:

1- اون مقاومتا که توی کلاس بودن و برای مدارای ساده آزمایش میکردیم توانشون چقدر بود؟
    2- آیا روشی هست که بتونیم مقدار توان مقاومتی که داریم رو محاسبه کنیم؟
    3-اگه مقاومتی که نیازه توان کمی لازم داشته باشه و ما یه مقاومت با توان بالا استفاده کنیم از نظر عملکرد مدار مشکلی که به وجود نمیاد؟
    4-یه مقاومتی رو وصل کردم به 12 ولت 2 آمپر همچین داغ شد که... اگه این مقاومت توان بالاتری داشت داغ نمیشد؟ مقاومت اینجا نسوختش اگه ادامه میدادم مقاومت میسوخت؟ و مقاومت سوخته اتصال باز میشه یا کوتاه؟
    5-این توانی که هنگام خرید نوشته شده حداکثر مقدار توانی هست که میتونیم بهش بدیم و مقاومت بدون مشکل کار کنه؟ اگر توانی ازون بیشتر بهش برسه چی میشه؟
    6-درکم از مطلب با توجه به سوالاتی که پرسیدم چطوری هست؟ اشتباه خیلی ضایع که تو سوالام نبود؟ :angry:

من از اینجا یه سری مقاومت 1 وات خریداری کردم اینا اصلا شبیه اونچیزی که تاحالا ازش استفاده میکردم نبود:دی بزرگترن! الان میخوام 1/4 وات بگیرم(درسته؟). من باید حساب کنم حداکثر چه توانی سر مقاومتم میفته و بعد بیام حداقل مقدار توانیو بگیرم که بتونه نیازمو برطرف کنه، درسته؟

ببخشیدا تقصیر من نیست. اینارو به ما یاد ندادن. تازه دارم با اینجور مسائل روبه رو میشم :cry: دستتون درد نکنه
    2009/12/28
    2,138
    66

پاسخ : سوال در مورد توان مقاومت ها

سلام
    1_ما که نديديم شما ديدي.....معمولآ مقاومتهاي ريز در آزمايشات معمولي 1/4 وات هستن..
    2_معمولآ اين بعهده سازنده هست که با آزمايشات فراوان مشخص ميکنه حد تحمل مقاومت چقدر هست...تا جايي ولتاژ
    دو سر مقاومت رو افزايش ميدن که مقاومت نه در کوتاه مدت و نه در بلند مدت نسوزه.......شرايط محيط هم شرايط بحراني در نظر
    ميگيرن....مثل حرارت بالاي محيط....
    3_خير....اما با اين کا حجم مدار و هزينه تموم شده بالا ميره...
    4_باز هم همون قدر حرارت توليد ميشد اما مقاومت نميسوخت يا ديرتر ميسوخت.....معمولآ سطح تماس
    مقاومت با توان بيشتر بزرگتره با اين وصف حرارت راحتتر به پيرامونش انتقال پيدا ميکنه ...و تجمع حرارت
    کمتر بوجود مياد و بنظر خنکتر مياد.....در صورتي ميزان حرارت توليد شده يکي هست .....اوني که
    کوچکتره بسيار داغ ميشه چون تبادل حرارتي کمتري با محيط داره........
    5_هر چقدر توان رو افزايش بديم عمر مقاومت کمتر ميشه ...البته اين به دماي محيط هم بستگي داره....
    مسلمآ در محيط سرد بيشتر عمر ميکنه تا در محيطي گرم.....
    6_درک شما طبيعي هست همه ابتدا با اين جور مفاهيم مشکل دارن.........
    توان مقاومت به جنس مقاومت هم بستگي داره .....يک جنس در برابر حرارت بيشتر دوام مياره يک جنس کمتر ..
    مثل مقاومت هاي کربني ..........مقاومت هاي سيمي يا همون آجري .......مقاومت هاي سيمي تحمل بيشتري دارن....

اگر شاد بودی آرام بخند تا غم بیدار نشود
    2010/05/28
    350
    79

درود بر شما

در مورد پرسش 2 و محاسبه ی توان یک مقاومت:
    کافیست مقدار ولتاژی که قرار است روی یک مقاومت افت کند را در نظر بگیرید و سپس با استفاده از قانون اهم مقدار توانی را که در مقاومت تلف خواهد شد به این صورت محاسبه کنید:

مثال: مقاومت 10 اهم، افت ولتاژ دو سر مقاومت 6 ولت

W = V^2 / R = 6V x 6V / 10R = 36V / 10R = 36 / 10 = 3,6W

مقدار تلفات به صورت حرارت روی مقاومت 3.6 وات خواهد بود. یک ضریب 3 در نظر می گیریم و مقاومت را از نوع 10 وات انتخاب می کنیم.

در مورد پرسش 4 خود به اینجا مراجعه کنید:

http://etesalkootah.blog.ir/1394/05/03/MELF_SMD_Components

پیروز باشید
    2009/12/28
    2,138
    66

نقل قول نوشته اصلی توسط مته به خشخاش
    درود بر شما

در مورد پرسش 2 و محاسبه ي توان يک مقاومت:
    کافيست مقدار ولتاژي که قرار است روي يک مقاومت افت کند را در نظر بگيريد و سپس با استفاده از قانون اهم مقدار تواني را که در مقاومت تلف خواهد شد به اين صورت محاسبه کنيد:

مثال: مقاومت 10 اهم، افت ولتاژ دو سر مقاومت 6 ولت

W = V^2 / R = 6V x 6V / 10R = 36V / 10R = 36 / 10 = 3,6W

مقدار تلفات به صورت حرارت روي مقاومت 3.6 وات خواهد بود. يک ضريب 3 در نظر مي گيريم و مقاومت را از نوع 10 وات انتخاب مي کنيم.

در مورد پرسش 4 خود به اينجا مراجعه کنيد:

http://etesalkootah.blog.ir/1394/05/03/MELF_SMD_Components

پيروز باشيد
    ظاهرآ متوجه سئوال 2 نشديد ........شما توان تلف شده يک مقاومت در داخل مدار رو محاسبه ميکنيد...
    در صورتي که يک مقاومت به شما بدن .....چطور ميگيد توانش چقدر ه.....
    غير از تجربه و اندازه مقاومت راهي نيست .....مگر اينکه ديتا شيت داشته باشه.....

2010/05/28
    350
    79

بله، حق با شماست. من درست متوجه منظور شما در پرسش 2 نشده بودم.

اما پاسخ آن (در صورتی که به داده برگ آن دسترسی ندارید) به عنوان یک قاعده ی عمومی در مورد افزاره های الکترونیکی این است که آنقدر جریان از آن بگذرانید تا به جایی برسد که دست شما را بسوزاند، یعنی نتوانید تحمل لمس آن در بیش از یکی دو ثانیه را داشته باشید. این بیشینه ی جریانی است که می توانید "به طور مطمئن" از مقاومت عبور دهید.

سپس با همان فرمول بالا توان را محاسیه کنید.

پیروز باشید.
    2009/12/28
    2,138
    66

بله، حق با شماست. من درست متوجه منظور شما در پرسش 2 نشده بودم.

اما پاسخ آن (در صورتي که به داده برگ آن دسترسي نداريد) به عنوان يک قاعده ي عمومي در مورد افزاره هاي الکترونيکي اين است که آنقدر جريان از آن بگذرانيد تا به جايي برسد که دست شما را بسوزاند، يعني نتوانيد تحمل لمس آن در بيش از يکي دو ثانيه را داشته باشيد. اين بيشينه ي جرياني است که مي توانيد "به طور مطمئن" از مقاومت عبور دهيد.

سپس با همان فرمول بالا توان را محاسيه کنيد.

پيروز باشيد.
    سلام
    لزومآ اينطور نيست يک مقاومت آجري 5 يا 10 وات براحتي در توان ناميشون اونقدر گرم ميشن که از سوزوندن دست
    فراتر ميرن.........اگر ديده باشيد پينهاي مخصوصي براي لحيم کردن روي فيبر مدار چاپي براشون در نظر ميگيرين....
    که حتي اگر حرارت لحيم رو ذوب کرد از مدار جدا نشن...........

2015/07/15
    14
    2

سلام دستتون واقعا درد نکنه خیلی با دقت جوابم رو دادین @};-
    دیگه سوالی واسم باقی نمونده
    خیلی ممنونم @};-
    2010/05/28
    350
    79

نقل قول نوشته اصلی توسط Ghasede del
    سلام
    لزومآ اينطور نيست يک مقاومت آجري 5 يا 10 وات براحتي در توان ناميشون اونقدر گرم ميشن که از سوزوندن دست
    فراتر ميرن.........اگر ديده باشيد پينهاي مخصوصي براي لحيم کردن روي فيبر مدار چاپي براشون در نظر ميگيرين....
    که حتي اگر حرارت لحيم رو ذوب کرد از مدار جدا نشن...........
    درود بر شما،

بله، "لزوماً" این طور نیست، اما چون در دمای 75 درجه سانتی گراد اغلب مواد مصنوعی شروع به خمیری شدن و تغییر شکل و تصاعد می کنند، و در 100 درجه آب بخار می شود، این حدود دمایی بالاترین حدودی است که یک وسیله ی الکترونیکی "به طور مطمئن و در زمان طولانی" می تواند در آن کارکند. مساله این نیست که مقاومت آجری می تواند تا 200 درجه هم گرم شود. مساله این است که هیچوقت دستگاهی نداریم که فقط از یکی یا چند تا مقاومت آجری تشکیل شده باشد. دستگاه ها معمولاً حاوی نیمه رساناها، خارن های الکترولیت و دیگر اجزا و افزاره هایی هستند که به حرارت بالا و بخصوص در مدت طولانی حساس هستند و ماهیت فیزیکی و شیمیایی شان از حرارت همسایگان دچار تغییر در جهت منفی می شود.

تجربه ی من نشان داده که هیچگاه مداری طراحی نمی شود که دمای کاری دایمی آن بالای 60 درجه ی سانتی گراد باشد.

پیروز باشید
    2009/12/28
    2,138
    66

درود بر شما،

بله، "لزوماً" اين طور نيست، اما چون در دماي 75 درجه سانتي گراد اغلب مواد مصنوعي شروع به خميري شدن و تغيير شکل و تصاعد مي کنند، و در 100 درجه آب بخار مي شود، اين حدود دمايي بالاترين حدودي است که يک وسيله ي الکترونيکي "به طور مطمئن و در زمان طولاني" مي تواند در آن کارکند. مساله اين نيست که مقاومت آجري مي تواند تا 200 درجه هم گرم شود. مساله اين است که هيچوقت دستگاهي نداريم که فقط از يکي يا چند تا مقاومت آجري تشکيل شده باشد. دستگاه ها معمولاً حاوي نيمه رساناها، خارن هاي الکتروليت و ديگر اجزا و افزاره هايي هستند که به حرارت بالا و بخصوص در مدت طولاني حساس هستند و ماهيت فيزيکي و شيميايي شان از حرارت همسايگان دچار تغيير در جهت منفي مي شود.

تجربه ي من نشان داده که هيچگاه مداري طراحي نمي شود که دماي کاري دايمي آن بالاي 60 درجه ي سانتي گراد باشد.

پيروز باشيد
    گرم شدن يک قطعه.......چه ربطي به گرم شدن کل مجموعه داره؟........شايد بدنه يک قطعه 200 هم گرم بشه ولي دماي
    اطرافش 30 درجه باشه.....بعد من نميدونم اين چه اخلاقي هست که شما ها داريد....خوب دوست عزيز برو يک مقاومت
    10وات وصل کن به يک منبع تغذيه و اونقدر ولتاژ رو بالا ببر تا به 10 وات توان برسي .....بعد دماي بدنش رو اندازه بگير..
    اگر اينقدر تجربه داري بايد بدوني در مواردي که تجمع قطعات حرارت زا در بردي بالا باشه يا حرارت توليدي نيمه هادي ها بالا باشه
    با تهويه مناسب دماي محيط برد رو کنترل ميکنن........سر هر مسئله پيش پا افتاده بايد بحث کنيم ....

نمایش نتایج: از 1 به 9 از 9