ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

صفحه 1 از 3 123 آخرین
    39
    16

محدود کننده جریان

سلام به تمامی دوستان

من برای یک پروژه باید به چند قطعه ولتاژ 12 با جریان 2 رو بدم که جریان ورودی به این قطعات نباید بیشتر از 2 آمپر باشه ، منبع تغذیه با راهنمایی دوستان سوئیچینگ 12 ولت و 30 آمپر انتخاب کردم

حالا چه مداری با چه قطعاتی رو برای این کار پیشنهاد میکنید ؟
    مداری که نیاز دارم باید ولتاژ 12 با آمپر 30 رو دریافت کنه و درخروجی ولتاژ 12 با آمپر 2 رو بده ، اگر امکان تغییر آمپر درخواستی وجود داشته باشه خیلی بهتره .

پیشاپیش از راهنمایی و محبت شما تشکر میکنم
    • تبلیغات
      .

1,260
    721

پاسخ : محدود کننده جریان

با سلام
    دوست عزیز از ولتاژ رگولاتورهایی نظیر LM317 میتوان بعنوان رگولاتور جریان استفاده نمود به دیتا شیت آنها مراجعه نمایید.
    39
    16

نقل قول نوشته اصلی توسط nimdar
    با سلام
    دوست عزیز از ولتاژ رگولاتورهایی نظیر LM317 میتوان بعنوان رگولاتور جریان استفاده نمود به دیتا شیت آنها مراجعه نمایید.
    دوست عزیز از راهنمایی شما سپاسگذارم
    تو دیتاشیت این مدار رو پیدا کردم ولی مقدار مقاوت ها چقدر باشه و پتانسیومتر رو میشه به پایه adj وصل کرد تا جریان خروجی قابل تنظیم باشه ؟
    یک سوال دیگه چرا تودیتاشیت زده ماکزیمم آمپرش 1.5 آمپر ، من حداقل 2 آمپر نیاز دارم

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

تهران
    1,551
    1,572

دوست گرامی

در هیچ مدار محدود کننده جریانی امکان حفظ کامل ولتاژ اولیه وجود نداره ....
    در حقیقت در بهترین مدارهای current limiter نیز چند دهم افت ولت وجود خواهد داشت
    در مورد LM317 نیز ولتاژ ورودی باید حداقل 3 ولت از ولتاژ خروجی بیشتر باشد ....علاوه بر اینکه محدود کننده داخلی جریان دارای مقدار ثابتی است که در تولیدات مختلف اندکی تفاوت میکند ...
    اگر واقعا امکان هیچ افت ولتی در مدار مورد نظر شما وجود ندارد بهتر است از یک فیوز استفاده کنید و در غیر این صورت

در اینجا لازمه به نکته ای نیز اشاره گردد
    معمولا محدود کننده های جریان بر دو نوع تقسیم میشوند
    نوع اول به محض سنس افزایش جریان از حدی مشخص ، درست مثل یک فیوز ولتاژ خروجی را قطع مینمایند و مدار مجددا باید به صورت دستی راه اندازی شود ... اکثر مدارهای محدود کننده جریان مبتنی بر رله و تایریستور به این شکل عمل میکنند
    در نوع دوم به محض افزایش جریان از حد مشخص ولتاژ خروجی کاهش میابد ( تا جریان نیز کاهش یابد ) که در صورت اتصال کوتاه در خروجی ولتاژ به صفر کاهش میابد ( البته بسته به طرح مدار ممکن است در حالت اتصال کوتاه نیز جریان تا سقف مجاز ، جریان داشته باشد )

از ساده ترین مدارهای محدود کننده جریان یکی این مدار است که البته برای جریان 600 میلی آمپر تنظیم گردیده ولی با تغییر R1 میتوانید جریان را افزایش دهید

برای این منظور مقاومت R1 را از یک اهم به 0.3 اهم و توان 2 وات تغییر دهید
    ورودی مدار باید حداقل یک ولت از خروجی بیشتر باشد یعنی از 13 به بالا

1,260
    721

با سلام
    از رگولاتور LM317K استفاده نمایید نوع قابلمه ای . یا از LM358
    39
    16

نقل قول نوشته اصلی توسط emitor
    دوست گرامی

در هیچ مدار محدود کننده جریانی امکان حفظ کامل ولتاژ اولیه وجود نداره ....
    در حقیقت در بهترین مدارهای current limiter نیز چند دهم افت ولت وجود خواهد داشت
    در مورد LM317 نیز ولتاژ ورودی باید حداقل 3 ولت از ولتاژ خروجی بیشتر باشد ....علاوه بر اینکه محدود کننده داخلی جریان دارای مقدار ثابتی است که در تولیدات مختلف اندکی تفاوت میکند ...
    اگر واقعا امکان هیچ افت ولتی در مدار مورد نظر شما وجود ندارد بهتر است از یک فیوز استفاده کنید و در غیر این صورت

در اینجا لازمه به نکته ای نیز اشاره گردد
    معمولا محدود کننده های جریان بر دو نوع تقسیم میشوند
    نوع اول به محض سنس افزایش جریان از حدی مشخص ، درست مثل یک فیوز ولتاژ خروجی را قطع مینمایند و مدار مجددا باید به صورت دستی راه اندازی شود ... اکثر مدارهای محدود کننده جریان مبتنی بر رله و تایریستور به این شکل عمل میکنند
    در نوع دوم به محض افزایش جریان از حد مشخص ولتاژ خروجی کاهش میابد ( تا جریان نیز کاهش یابد ) که در صورت اتصال کوتاه در خروجی ولتاژ به صفر کاهش میابد ( البته بسته به طرح مدار ممکن است در حالت اتصال کوتاه نیز جریان تا سقف مجاز ، جریان داشته باشد )

از ساده ترین مدارهای محدود کننده جریان یکی این مدار است که البته برای جریان 600 میلی آمپر تنظیم گردیده ولی با تغییر R1 میتوانید جریان را افزایش دهید

برای این منظور مقاومت R1 را از یک اهم به 0.3 اهم و توان 2 وات تغییر دهید
    ورودی مدار باید حداقل یک ولت از خروجی بیشتر باشد یعنی از 13 به بالا

مهندس عزیز از راهنماییتون بینهایت سپاسگذارم
    از نظر شما کدوم یک از این دو مدار عملکرد بهتری دارن ؟
    و برای ولتاژ ورودی من میتونم ولتاژ بیشتری رو اعمال کنم ولی چه جوری مطمئن بشم که خروجی رگوله شده و 12 ولت بهم میده ؟
    تهران
    1,551
    1,572

دوست عزیز
    اگر واقعا دست شما در اعمال ولتاژ بالاتر باز باشه ....

میتوانید همانطور که دوستان اشاره کردند از 7812K یا LM317K یا به قولی همان نوع قابلمه ای استفاده کنید که تثبیت نسبتا خوبی دارند ولی حقیقتا رو محدود کردن دقیق جریان توسط آنها نمیشه حساب کرد ...یعنی ممکنه یک مدل در 2 آمپر جریان را محدود و مدل دیگری در 1.5 آمپر و .... خصوصا که الان بازار ما پر جنسهای آشغال چینیه که معلوم هم نیست اصولا استانداردی در آنها رعایت شده یا خیر

نمونه مدار 12 ولت با LM317

دقت کنید ولتاژ ورودی این مدارها حداقل 3 ولت از خروجی بیشتر باشند
    39
    16

خیلی ممنون از پاسختون

اگه اجازه بدید بنده کامل تر هدفم رو توضیح بدم
    بنده برای پروژه ای از المان خنک کننده استفاده کردم که این المان با 12 ولت کار میکنه و تا 6 آمپر جریان میکشه این جریان میتونه از 1 آمپر باشه تا 6 آمپر و هرچقدر جریان بیشتر باشه سردتر میشه ، دمایی که مانیاز داریم با جریان 2 آمپر برقرار میشه
    منبع تغذیه ای هم که در نظر گرفتم یک سوئیچینگ 12 ولت 30 آمپر است چون قرار چند المان خنک کننده رو تغذیه کنم
    ومتاسفانه توسیستم مدار تغذیه تجربه کافی ندارم الان هم واقغا گیج شدم که به چه صورت میتونم مدار تغذیه این المان ها رو درست کنم به شکلی که جریان خروجی قابل تنظیم باشه یعنی بشه هم 2آمپر خروجی بده و هم به عنوان مثال با پتانسیومتر بشه جریان خروجی رو بیشتر کرد و تا 6 آمپر رسوند

واقعا شرمنده که اینقدر سوال میکنم
    به بزرگی خودتون ببخشید و به پای نداشتن تجربه کافی بگذارید
    لینک المان خنک کننده :

لینک سوئیچینگ انتخابی :

تهران
    1,551
    1,572

دوست عزیز

مدار اول منظور شما را کاملا براورده میکنه

اگر المان خنک کننده در ولتاژ 12 ولت دقیقا 6 آمپر آمپر مصرف کند و با جریان کمتر هم قادر به کار کردن باشه به نظر میرسه مثل یک عنصر خطی رفتار میکنه

میتوانید در جریان 2 آمپر ولتاژ دو سرش را اندازه بگیرید و بعد فقط با همان ولتاژ ( که احتمالا کمتر میباشد و در صورت رفتار کاملا خطی باید نزدیک 4 ولت باشد ) آن را تغذیه کنید به منظور خود رسیده اید ..... ولی مدار اولیه که خدمت شما ارائه شد صرفنظر از ولتاژ جریان را در 2 آمپر محدود میسازد که از این نظر برای کار شما کاملا ایده آل میباشد ...فقط به خاطر داشته باشید همانطور که گفته شده مقاومت سنس جریان یا R1 را از مقدار یک اهم فعلی به 0.3 اهم یا در رنج استاندارد به 0.33 اهم کاهش داده و توان 2 وات را برای آن در نظر بگیرید همچنین شاید لازم باشد برای ترانزیستور T2 خنک کننده مناسبی در نظر گرفته شود
    39
    16

مهندس جان این مدار قابلیت تنظیم جریان رو هم میده ؟ یعنی میشه با پتاسیومتر جریان رو کم و زیاد کرد ؟
    ولتاژ ورودی چقدر باشه تا در خروجی 12 ولت رو بده ؟
صفحه 1 از 3 123 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 21