اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوال درمورد میکروآمپر متر.

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سوال درمورد میکروآمپر متر.

سلام دوستان . در مداری بناست جریان DC ضعیفی که در محدوده زیر 10 میلی آمپر هست اندازه گیری بشه . حالا
    سوال اول : دقت باید بالا باشه (رزولیشن حداقل 2،3 میکروآمپر)
    سوال دوم : آیا تراشه ای برای اندازه گیری جریان و خروجی مناسب ترجیحا ولتاژی بین 0 تا 3.3 ولت هست یا اگه نه سریال برای این کار هست یا این که باید برم تو نخ سنسور ساختن .
    نکته : ولتاژ کاری مدار زیر 15 ولت هست .
    بازم از شما دوستان تشکر می کنم .
    در جهان رازهایی هست که جز به بهای ریختن خون فاش نمی شود . شهید مرتضی آوینی

پاسخ : سوال درمورد میکروآمپر متر.

روش هایی کهبه ذهن من میرسه برای این مقدار جریان به ذهن من میرسه یکیش استفاده از مقاومت شنت(سری) یکیش هم که تردید دارم استفاده از آیسی ها ابزاردقیق هست(4میلی تا 20میلی آمپر)

دیدگاه

سلام.
      روشی که به ذهن من میرسه استفاده از ADC هستش.
      مثال عرض میکنم :
      فرض کنید یک ولتاژی دارید بین 0 تا 5 ولت.(مثلاً خروجی یک رگولاتور ) میخاید در بار های مختلف که به خروجی وصل میشه جریان رو اندازه گیری کنید.
      کاری که میشه کرد اینه که توسط ADC ولتاژ رو اندازه گیری کنید و بعد بر مقاوت تقسیم کنید تا جریان به دست بیاد.
      هرچه قدر قدرت تفکیک ADC بیشتر باشه دقت و رزولیشن بیشتر میشه.

دیدگاه

فکر میکنم ابتدا باید جریان رو با op_amp دقیق تقویت کنید ......بعد اندازه گیذی کنید
        و در نهایت در نرم افزار مقدار بدست امده رو بر ضریب تقویت تقسیم کنید تا مقدار اصلی
        بدست بیاد.............

اگر شاد بودی آرام بخند تا غم بیدار نشود

دیدگاه

شاید اگه بتونم نقشه بزارم راحت تر به نتیجه برسم . به زودی یه نقشه میزارم و خوب توضیح میدم که چی میخام.شاید روش جدیدی باشه برای اندازه گیری مقاومت معادل یه مدار !

دیدگاه

اینم تصویر

هدف اندازه گیری VA و مقاومت Rin است . :nerd:
            البته VA به طور دقیق اندازه گیری شده و معلوم است .
            نکته : VS میتواند به یک مقاومت که به جایی هم وصل نیست (شناور) هم وصل باشد.

دیدگاه

نکته ای مفید :شما Vs را ترمینال یا سوکتی در نظر بگیرید که در حالت ایده ال مقاومتش صفر اهم است و در صورت سولفاته زدن (اکسید شدن تمام یا بخشی از کانکنتور که یک مقاومت در مسیر سیگنال ایجاد می کند و باعث تضعیف آن می شود) .

نکته ای مفید دیگر : شاید نیاز باشد برای اندازه گیری مقاومت شناور که ولتاژی همراهش نیست متوصل به افزودن یک منبع ولتاز هم باشیم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط حمزه پوراقبالی
                سلام دوستان . در مداری بناست جریان DC ضعیفی که در محدوده زیر 10 میلی آمپر هست اندازه گیری بشه . حالا
                سوال اول : دقت باید بالا باشه (رزولیشن حداقل 2،3 میکروآمپر)
                سوال دوم : آیا تراشه ای برای اندازه گیری جریان و خروجی مناسب ترجیحا ولتاژی بین 0 تا 3.3 ولت هست یا اگه نه سریال برای این کار هست یا این که باید برم تو نخ سنسور ساختن .
                نکته : ولتاژ کاری مدار زیر 15 ولت هست .
                بازم از شما دوستان تشکر می کنم .
                با سلام

من با استفاده از مدار زیر که جریان را به ولتاژ (دردو سر مقاومت شنت 0.1 اهم) تبدیل میکند در منبع تغذیه ای که ساختم استفاده میکنم (درحد میلی آمپر)

برای جریان های کمتر از پل واتسون استفاده میشود
                امیدوارم مفید باشد

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X