اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

رطوبت سنج

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

رطوبت سنج

با سلام
    دنبال یک رطوبت سنج قوی می گردم که بتونه رطوبت و دما با دقت بالایی اندازه گیری کنه!!!برای کار صنعتی نمیخوام بلکه برای خانه میخوام!! ولی دقت مهمه برام!!
    به نظر شما sht11 خوب هست برای این کار با dht22 یا dht11 ؟
    البته dht11 را بستم ولی کار نکرد!! انگار سنسوراش سوخته بود!
    البته یکسری دستگاه های اماده هم هست مثل مدل پایینی: به نظر شما کدام یک از اینها بهترند؟ یعنی دستگاه اماده را بخریم بهتره یا خودمان مدار ببندیم؟
    http://iran-micro.com/%D8%AA%D8%B1%D9%85%D9%88%D9%85%D8%AA%D8%B1-%D8%B1%D8%B7%D9%88%D8%A8%D8%AA-%D8%B3%D9%86%D8%AC-%D8%AF%DB%8C%D8%AC%DB%8C%D8%AA%D8%A7%D9%84-%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D9%87-%D8%B3%D9%86%D8%B3%D9%88%D8%B1%D9%87-%D9%85%D8%AF%D9%84-p-9083.html
    سپاس

پاسخ : رطوبت سنج

من چند سال پیش SHT11 رو مدارشو با atmega8 بستم یه سورس آماده بود توی نت با بیسیک ....به نظر من که خیلی خوب بود و من هیچ مشکلی باهاش نداشتم...البته نمیدونم شما تا دقت چقدر میخواهید ولی کار منو راه انداخت...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Soheilas
      من چند سال پیش SHT11 رو مدارشو با atmega8 بستم یه سورس آماده بود توی نت با بیسیک ....به نظر من که خیلی خوب بود و من هیچ مشکلی باهاش نداشتم...البته نمیدونم شما تا دقت چقدر میخواهید ولی کار منو راه انداخت...
      ممنون دوست عزیز از نظرتان: در مورد sht11 تعریف زیاد شنیدم ولی یک چیزی که من را به شک انداخته طریقه نصب قطعه اش هست!! از ظاهراش معلوم هست که smd هست !! انگار برد راه انداز می خواد!! مثل این لینک زیر: انگار راه اندازی اش سخت هست !! الان بین dht22 و sht11 ماندم !! راستی عمر sht11 تا چند سال هست!؟ کار بکن هست با توجه به اینکه المانی هست :mrgreen:
      http://www.roboeq.ir/products/detail/%D8%A8%D8%B1%D8%AF%20%D8%B3%D9%86%D8%B3%D9%88%D8%B 1%20SHT/
      لطفا دوستان دیگر هم نظر بدهند!
      سپاس

دیدگاه

والا تا اونجایی که حافظم یاری میکنه sht10 یا sht11 یه ایسی smd هستش که هم رطوبت سنج هستش هم سنسور دما...من واسه یه پروژه نظامی ازش استفاده کردم....قیمتش 2 سال پیش که من استفاده کردم حدود 50-60 بود....راه اندازشو از همون مگا8 استفاده کردم ...خیلی خوب جواب داد...یه سورس بیسیک از نت گرفتم و همونو روی میکرو AVR پروگرم کردم..به نظر من اکی بود...حالا دقیقا مصرف شمارو نمیدونم..از بقیه دوستان هم نظرخواهی کنید...

دیدگاه

دیتاشیتش توی لینک زیر هستش:
          http://www.sensirion.com/fileadmin/user_upload/customers/sensirion/Dokumente/Humidity/Sensirion_Humidity_SHT1x_Datasheet_V5.pdf
          همه چی رو کامل توش توضیح داده....یه نگاهی بندازی متوجه میشی...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Soheilas
            والا تا اونجایی که حافظم یاری میکنه sht10 یا sht11 یه ایسی smd هستش که هم رطوبت سنج هستش هم سنسور دما...من واسه یه پروژه نظامی ازش استفاده کردم....قیمتش 2 سال پیش که من استفاده کردم حدود 50-60 بود....راه اندازشو از همون مگا8 استفاده کردم ...خیلی خوب جواب داد...یه سورس بیسیک از نت گرفتم و همونو روی میکرو AVR پروگرم کردم..به نظر من اکی بود...حالا دقیقا مصرف شمارو نمیدونم..از بقیه دوستان هم نظرخواهی کنید...
            ممنون دوست عزیز: والا من با smd بودن اش مشکل دارم!! هنگام نصب بد شکل در میاد !! مثل این عکس!! پایه هاش ببین چطور وصل کرده!!
            دنبال یک روش تمیز تر می گیردم !! مثلا به نظر شما میشه به پایه هاش پین هدر نری وصل کرد تا توی pcb مثل قطعه نصب بشه!!

سپاس

دیدگاه

درسته..ولی معمولا همینطوری باید باشه چون جاییکه رطوبتشو اندازه میگیرید شاید بایستی از مدار اصلیتون جدا باشه....وبایستی با سیم به مدار کنترلتون وصل بشه و یا..........

دیدگاه

میتونی برای رطوبت از سنسور hs1101 استفاده کنی. برای دما هم از سنسور ds18b20 که دقت بالایی داره.
                هزینت خیلی پایین میاد.
                در مورد برنامه نویسی هم زیاد مشکل نیست. برای رطوبت باید سنسور به آی سی تایمر ساده 555 متصل بشه و خروجی آی سی به کانتر میکرو. برای دما هم سنسور با پروتکل 1wire مستقیما به میکرو متصل میشه. من چند سال پیش یه پروژه انجام دادم با همین عنوان. ینی رطوبت سنج و دماسنج با این دوتا سنسور. اگه بخوای برات پیداش میکنم از سیستمم. در ضمن هیچکدوم smd نیستن. نوع ضد آب و نوع معمولی سنسور ds18b20 توی فروشگاه سایت موجوده.
                انسانها 10 دسته اند: دسته اي که باينري ميدانند و دسته اي که باينري نميدانند!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hamedtaran
                  میتونی برای رطوبت از سنسور hs1101 استفاده کنی. برای دما هم از سنسور ds18b20 که دقت بالایی داره.
                  هزینت خیلی پایین میاد.
                  در مورد برنامه نویسی هم زیاد مشکل نیست. برای رطوبت باید سنسور به آی سی تایمر ساده 555 متصل بشه و خروجی آی سی به کانتر میکرو. برای دما هم سنسور با پروتکل 1wire مستقیما به میکرو متصل میشه. من چند سال پیش یه پروژه انجام دادم با همین عنوان. ینی رطوبت سنج و دماسنج با این دوتا سنسور. اگه بخوای برات پیداش میکنم از سیستمم. در ضمن هیچکدوم smd نیستن. نوع ضد آب و نوع معمولی سنسور ds18b20 توی فروشگاه سایت موجوده.
                  ممنون دوست عزیز: والا شنیدم ds18b20 یکی از بهترین سنسور های دما هست ولی hs1101 می گویند به درد نمیخوره !! یعنی کالیبره نیست و دنگ و فنگ داره و میزان رطوبت را دقیق نشان نمیده!!
                  حالا نمیدانم چکار کنم!!
                  سپاس

دیدگاه

سلام
                    dht22 هم براشما میتونه گزینه خوبی باشهتا 20 مترسیم میتونی بکشی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط میثم قاسمی نیا
                      سلام
                      dht22 هم براشما میتونه گزینه خوبی باشهتا 20 مترسیم میتونی بکشی
                      ممنون دوست عزیز: گزینه های مورد نظر من dht22 و sht11 هست !! بین این 2 ماندم !! بین چینی یا المانی :mrgreen:

دیدگاه

با سلام
                        بهترین سنسورها برای خواندن دما و رطوبت سری SHTxx هستن.
                        برای کنترل دما و رطوبت آزمایشگاه استفاده کردم که فوق العاده بود بردمش کالیبراسیون دقیق دقیق بود.
                        مشکل طول سیم داشت که اونم رو رفع کردم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hamedtaran
                          هزینت خیلی پایین میاد.
                          سلام دوست عزیز . میشه طریقه محاسبه رطوبت از روی فرکانس خروجی 555 بگبید . من مدار طبق دیتا شیت بستم و فرکانسش هم بدست اوردم ولی نمیدونم چطور از روی فرکانس رزوبت بگیرم.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                          X