اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

اندازه گیری ولتاژ َAC با استفاده از اینتراپت خارجی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

اندازه گیری ولتاژ َAC با استفاده از اینتراپت خارجی

سلام
    من برای اندازه گیری ولتاژ ac از وفقه ی خارجی در مد بالارونده استفاده کردم و در زیر برنامه ی اینتراپت پس از 5 میلی ثانیه یعنی ( پیک نیم سیکل مثبت موج سینوسی 50 هرتز )مقدار ADC رو که طبق معمول با شبکه مقاومتی به adc(0) دادم رو تو برنامه میخونم، و با ولت متر دقیق همون ولتاژ رو اندازه گرفتم و بر طبق اون عدد خوانده شده رو تصحیح کردم ،اما مشکل اینجاست که وقتی خیلی از این عددی که با ولتمتر تطبیق دادم فاصله میگیریم مقدار کمی از مقدار صحیح که با ولت متر خونده میشه اختلاف داره. برنامه رو هم با بسکام نوشتم،کسی میتونه در این مورد کمک کنه ؟ در ضمن اگه از دوستان کسی شکل واقعی موج سینوسی برق شهر رو داره لطفا بذاره ممنون میشم چون خودم اسیلوسکپ ندارم.

پاسخ : اندازه گیری ولتاژ َAC با استفاده از اینتراپت خارجی

به نظر من شما راهی رو انتخاب کردین که هیچ جا استفاده نمیشه
    اگه میخواین ولتاژ برق شهرو بخونین من فکر میکنم از این روش بهتره استفاده کنین
    ابتدا بدین به ی یکسوساز پل
    و بعدش بدین به ی فیلتر RC جهت میانگین گیری ولتاژ و بعد از خروجی فیلتر ی تقسیم مقاومتی بزنین و ولتاژ رو با توجه به ماکزیمم میانگین ، بین 0 تا 5 محدود کنید و با adc میکرو بخونین قطعا همیشه ی جواب خواهد داشت
    اشک هایی که پس از هر شکست ریخته میشوند همان عرق هاییست که برای پیروزی ریخته نشده است

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mehran901
      به نظر من شما راهی رو انتخاب کردین که هیچ جا استفاده نمیشه
      اگه میخواین ولتاژ برق شهرو بخونین من فکر میکنم از این روش بهتره استفاده کنین
      ابتدا بدین به ی یکسوساز پل
      و بعدش بدین به ی فیلتر RC جهت میانگین گیری ولتاژ و بعد از خروجی فیلتر ی تقسیم مقاومتی بزنین و ولتاژ رو با توجه به ماکزیمم میانگین ، بین 0 تا 5 محدود کنید و با adc میکرو بخونین قطعا همیشه ی جواب خواهد داشت
      ممنونم،فکر کنم حق با شماست ،ولتاژی که به این روش خونده میشه آیا RMS هست؟

دیدگاه

من به طور عملی این کاریو که گفتید انجام دادم و برق شهر رو از پل دیود و خازن صافی گذروندم، مقدار DC رو با مقدار ولتاژ RMS خوانده شده توسط ولت متر RMS دقیق در ولتاژ های مختلف مقایسه کردم (برای مثال در ولتاژ 313 ولت دی سی مقدار ولتاژ RMS برابر228 ولت)و جالبه که دقیقا در همه ی مقادیر این دو نسبت ثابتی دارند(این نسبت برابر 1.37 بود)پس معلومه جواب میده ، ولی فکر کنم یه ایراد کوچیک داره که در این حالت اگر فرکانس تغییر کنه این مدار تغییر فرکانس رو تشخیص نمیده.
        ممنون،

دیدگاه

نوشته اصلی توسط em_eca
          ممنونم،فکر کنم حق با شماست ،ولتاژی که به این روش خونده میشه آیا RMS هست؟
          بله
          اشک هایی که پس از هر شکست ریخته میشوند همان عرق هاییست که برای پیروزی ریخته نشده است

دیدگاه

نوشته اصلی توسط em_eca
            من به طور عملی این کاریو که گفتید انجام دادم و برق شهر رو از پل دیود و خازن صافی گذروندم، مقدار DC رو با مقدار ولتاژ RMS خوانده شده توسط ولت متر RMS دقیق در ولتاژ های مختلف مقایسه کردم (برای مثال در ولتاژ 313 ولت دی سی مقدار ولتاژ RMS برابر228 ولت)و جالبه که دقیقا در همه ی مقادیر این دو نسبت ثابتی دارند(این نسبت برابر 1.37 بود)پس معلومه جواب میده ، ولی فکر کنم یه ایراد کوچیک داره که در این حالت اگر فرکانس تغییر کنه این مدار تغییر فرکانس رو تشخیص نمیده.
            ممنون،
            فرکانس برق شهر ک نمیتونه تغییر کنه! پس اون نیروگاه وظیفش چیه ...
            فرض کن ی تغییر کوچیک تو فرکانس شهر ی مشکلاتی ایجاد میکنه ... الان ساده ترین چیز و دم دست ترین مشکلی ک پیش میاد لامپای مهتابی میسوزن ؟ چرا ؟ چون اندوکتانس چوکشون وابسه به فرکانسه و با تغییرش و کاهشش جریان بیشتری از لامپ میگذره
            حالا بقیه وسایلم به همین ترتیب ...ترانس ها و ..

دیدگاه

سلام
              من با مدار تقسیم کننده ولتاژ مشکل دارم .اولش دیدم که ولتاژ خروجی تقسیم کننده با ولتاژ ورودی رابطه خطی نداره!! بعد از کلی ور رفتن تازه متوجه شدم که بخاطر دیود زنره ،زنری که ورودی ADC میکرو برای حفاظت باید بذارم باین صورت که حتی وقتی ورودی مثلا 4 ولت هست و من زنر 4.7 ولتی سر راهش میذارم با وجودی که ولتاژ کمتر از مقدار دیود هست باز هم ولتاژ رو حدود یک ولت کم میکنه و این کم کردن در ولتاژهای مختلف فرق میکنه و خطی نیست و در نتیجه نمیشه تصحیحش کرد .از طرف دیگه وجود این دیود هم لازمه. کسی در این زمینه میتونه کمک کنه؟

دیدگاه

اولا شما باید یا تقسیم ولتاژی بزنی که مثلا اگه برق و.رودی 220 ولت شد 300 ولت به میکرو مثلا 5 ولت وارد بشه پس دیگه نیازی به دیود زنر نیست. در ثانی اگه هم ولتاژ به حد شکست دیود زنر نرسه اصولا دیود باید مثل بایاس معکوس که در اینجا مثل مدار باز عمل کنه.
                ضمنا اگه میخوای دقیق عمل کنه مقاومتها باید از نوع دقیق باشند مثلا 1% یا کمتر.
                چرا پل بستی؟با یه دیود هم جواب میده و بهتره چون مقدار پیک کمتر میشه و دقت اندازه گیری در نوسانات برق هم بالاتر میره
                الهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

دیدگاه

تا به حال شما مدار یک محافظ ولتاژ رو باز کردید؟
                  مدار بالا اشکالاتی داره که عرض میکنم
                  نیاز به چهار دیود نیست و یکی هم کافیه
                  خازن 33میکرو - 350 یا 400 ولت نیاز داره!!! برای یک اندازه گیری ساده
                  حجم بالای خازن، قیمت بالا، خطر ولتاژ بالا و دیر تخلیه شدنش (حدود یک دقیقه)
                  این خازن با پل دیود به برق متصل میشه، در لحظه اول خازن شارژ نداره و مثل اتصال کوتاه رفتار میکنه و بعد از چند بار قطع و وصل آسیب میبینه

توی مدارات محافظ (چه آنالوگ باشن و چه دیجیتال) از مدار مشابه مدار زیر استفاده می کنند
                  چند مدل رو باز کردم- این مدار بخش اندازه گیری در یکی از اونهاست
                  http://s6.picofile.com/file/8206153100/Vmeasure2.PNG
                  بهتره مقاومتها دقیق باشن- اگر هم نبودن عیبی نداره و با یک ضریب توی میکرو کالیبره میشه
                  اگر مدار آنالوگ بود میشه مقاومت آخری رو یک پتانسیومتر گذاشت و کالیبره کرد
                  ولتاژ خازن (c10) متناسب با پیک ولتاژ ورودیه که اون هم متناسب با rms میشه
                  موفق باشید

دیدگاه

ممنون از پاسختون، من یه محافظ با سون سگمنت درست کردم که تا دهم ولتاژ رو نشون میده و مقدار خونده شده رو با یک ولت متر دقیق RMS مقایسه میکنم و راستش در این زمینه خیلی وسواس هستم و حتی اختلاف 0.1 ولت هم برام مهمه ، در زمینه دیود زنر هم برای حل مشکلش شبکه مقاومت رو طوری گذاشتم که 600 ولت که نهایت ولتاژ دی سی برق شهر میشه(در حالت دوفاز شدن یا موارد دیگه)معادل 5 ولت بشه و برای میکرو مشکلی پیش نیاد .اما در زمینه نیاز به خازن ولتاژ بالا و خطراتش حرف شما درسته،من برنامه ی این مدار رو نوشتم و بصورت عملی بستمش و اگر از اختلاف های دهمی بگذریم خیلی دقیق هست ولی مشکلم همون طور که گفتم اینه که وقتی مثلا در ولتاژ 230 ولت مقدار ضریب را که از ولت متر RMS بدست میارم و در برنامه میذارم ،در ولتاژ 210 بعلت تغییر دما و تغییر مقاومت حدود 0.2 الی 0.4 با ولتمتر اختلاف پیدا میکنه .در مورد استفاده از یک دیود و خازن که شما فرمودید بجای پل دیود ،من داخل یه محافظ که از ATTiny13 استفاده کرده بود این مورد رو دیدم اما آیا برای اندازه گیری دقیق و نمایش ولتاژ RMS مناسب هست ، آیا شما به طور عملی این مدار رو بستید و دقیق بوده؟

دیدگاه

اینکه میفرمایید مدار عملیه یانه گفتم که بخشی از یک مدار عملیه
                      یه رله کنترل شونده بود مال شرکت شیواامواج که ولتاژ رو نشون میداد- شماره کدش رو برنداشتم
                      اگر محافظ ولتاژ رو باز کردید خوب بخش اندازه گیریش رو بردارید
                      در مورد دقتش هم در حد دهم ولت نیست
                      عدد محافظ ولتاژ تو خونه رو با ولتمتر که مقایسه میکنم دو- سه ولتی تفاوت دارن
                      محافظ این اتاق با اون اتاق هم یک عدد نشون نمیدن :biggrin:
                      عدد ولتمتر با عدد کنتور هم یکی نیست و حدود یک ولت اختلاف دارن
                      حالا کدومش دقیقه؟ کی درست میگه؟
                      به نظر من اینقدر وسواس به خرج ندید
                      اگر فقط یک نمایش ولتاژه یا محافظ ولتاژ که همون خوبه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط smf121
                        اینکه میفرمایید مدار عملیه یانه گفتم که بخشی از یک مدار عملیه
                        یه رله کنترل شونده بود مال شرکت شیواامواج که ولتاژ رو نشون میداد- شماره کدش رو برنداشتم
                        اگر محافظ ولتاژ رو باز کردید خوب بخش اندازه گیریش رو بردارید
                        در مورد دقتش هم در حد دهم ولت نیست
                        عدد محافظ ولتاژ تو خونه رو با ولتمتر که مقایسه میکنم دو- سه ولتی تفاوت دارن
                        محافظ این اتاق با اون اتاق هم یک عدد نشون نمیدن :biggrin:
                        عدد ولتمتر با عدد کنتور هم یکی نیست و حدود یک ولت اختلاف دارن
                        حالا کدومش دقیقه؟ کی درست میگه؟
                        به نظر من اینقدر وسواس به خرج ندید
                        اگر فقط یک نمایش ولتاژه یا محافظ ولتاژ که همون خوبه
                        راستش با این حرفتون کمی خیالم راحت شد :smile: ،مداری که گذاشتید بنظر خیلی خوب میرسه ،حتما ازش استفاده میکنم،ممنون از شما که وقتتون رو گذاشتید.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                        X