اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ساخت امپلی فایر CLASS D MONO 1500W ب همراه تغذیه 12ب 40 برای ماشین

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ساخت امپلی فایر CLASS D MONO 1500W ب همراه تغذیه 12ب 40 برای ماشین

سلام
    اول ی توضیحاتی راجب خودم بدم
    دانشجو ترم 2 کاردانی الکترونیک هستم پس هیچی از الکترونیک سرم نمیشه!!
    علاقه زیادی ب امپلی فایر دارم (ی چیزی حدود 11 امپلی فایر داخل خونه دارم بی کار و تقریبا این 11 تا از امپلی فایر های خوب ماشین ب حساب میرن)
    امپ چنتایی تقویت کردم در حد 30 40 وات ولی تا حالا نساختم
    من 2 تا ساب دارم ک هر کدوم تحمل 700 وات ار ام اس دارن و کویل هاشون 2 اهمیه ک چون میخوام 2 تا رو با هم استفاده کنم میشه 1400 وات 1 اهم
    قصد از ایجاد این تاپیک هم همینه یعنی ساخیت ی امپلی فایر 1500 واتی ک روی 1 اهم استیبل باشه!!!
    کلاس امپلی فایر کلاس D هست
    و برای تغذیه باید از سویچینگ استفاده بشه
    برای این امپ نیاز ب ولتاژ دوبل 40 ولت با جریان 40 امپر داریم !!
    خب سوال اول چطور این تغذیه رو بسازیم؟!؟!؟

پاسخ : ساخت امپلی فایر CLASS D MONO 1500W ب همراه تغذیه 12ب 40 برای ماشین

نوشته اصلی توسط AMIR_N
    سلام
    اول ی توضیحاتی راجب خودم بدم
    دانشجو ترم 2 کاردانی الکترونیک هستم پس هیچی از الکترونیک سرم نمیشه!!
    علاقه زیادی ب امپلی فایر دارم (ی چیزی حدود 11 امپلی فایر داخل خونه دارم بی کار و تقریبا این 11 تا از امپلی فایر های خوب ماشین ب حساب میرن)
    امپ چنتایی تقویت کردم در حد 30 40 وات ولی تا حالا نساختم
    من 2 تا ساب دارم ک هر کدوم تحمل 700 وات ار ام اس دارن و کویل هاشون 2 اهمیه ک چون میخوام 2 تا رو با هم استفاده کنم میشه 1400 وات 1 اهم
    قصد از ایجاد این تاپیک هم همینه یعنی ساخیت ی امپلی فایر 1500 واتی ک روی 1 اهم استیبل باشه!!!
    کلاس امپلی فایر کلاس D هست
    و برای تغذیه باید از سویچینگ استفاده بشه
    برای این امپ نیاز ب ولتاژ دوبل 40 ولت با جریان 40 امپر داریم !!
    خب سوال اول چطور این تغذیه رو بسازیم؟!؟!؟
    خلاصش :
    به سختی
    نمیتونی این توان رو بسازی چون حتی اگه تلفات رو هم در نظر نگیریم دینام ماشین نمیتونه همچین جریانی رو تولید بکنه
    اگه پولت زیادی کرده باید دینام ماشین رو با یک دینام حداقل 150 امپری عوض کنی (پراید در عمل 40 امپر و پژو 55-60 امپر میده )
    حداقل 4 تا هسته باید استفاده بشه و خروجی هارو با هم موازی یا سری ببندی (موازی خیلی بهتر در عوض سخت تره پیچیدن ترانسهای مشابه )
    کاهش امپدانس تو خروجی کلاس دی راحته و مشکلی ایجاد نمیکنه
    سنگ بزرگ علامت نزدن هستش. یدونه 100 وات بساز جواب بگیر بعد برو سراغ بالاتر. تو ماشین خیلی چیزا با خونه فرق میکنه و مشکلات زیادی سر راه ادم قرار میگیره

در اخر اون ساب هایی که داری فک نکنم بیشتر از 400 تا وات بخورن پس هزینه الکی نکن. خیلی از این توان ها تجاری و دروغین هستن
    یک المنت بخاری برقی 600 وات هست . فک کنم معیار خوبی باشه تا بتونه عیارا" با وات واقعی اشنات بکنه
    زکات علم نشر آن است
    بیشتر با من اشنا بشین :
    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=1721.375
    ساخت منبع تغذیه ازمایشگاهی :
    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=110170.0

دیدگاه

البته من کوچیک شما هستم اقا بهنام
      واسه این توان ها نیازی ب عوض کردن دینام و ... نیست ی باطری 60 یا 74 امپر ماشین هم جواب میده چون قرار نیست اون امپ بیشتر 15 دقیقه یا 20 دقیقه در طول روز با اون توان کار کنه ی باطری سر حال ماشین 600 امپر برق بده در طول اون 20 دقیقه
      من الان روی ماشین ی امپلی فایر دارم JBL 1201 این امپ 1200 وات روی 2 اهم میده ی امپ استریو گرند زیروهم دارم اونم روی هر کانالش 150 وات میده یعنی 300 وات و چون کلاس AB هست 2 تا فیوز 25 امپری داره و جمع جریان کشی این 2 تا به بالای 150 امپر میرسه و تا الان هم مشکلی نداشتم با برق ماشین
      اون 2 تا ساب هم چیزیشون نمیشه حتی تا 1000 وات برای هر کدوم چون داخل باکس های اصولی قرار گرفتن میتونن تا 1 سوم وات مکسشون رو تحمل کنن

راستشو بخواین دارم برای ساختش برای ماشین منصرف میشم چون ظهر تا الان هرچی پروژه سویچینگ بوده خوندم و تقریبا هیچ کدوم با این توان ها ب نتیجه نرسیده
      البته چند نفر رو پیدا کردم داخل فروم ک در این زمینه کاره ای بودن ولی متاسفانه اونا هم راضی ب هم کاری نشدن برای ساخت سویچینگش
      این امپلی ها برای ماشین موجوده قیمت زیاد زیادی هم ندارن منتها حالش ب این بود ک دست ساز باشه

دیدگاه

دوست گرامی اعداد امپ های ماشین عموما تجاری هستن نه واقعی
        1500وات به زبون فقط خوش میچرخه و در عمل 1000 وات واقعی RMS هم نمیشه ساخت که جواب بده بعد شما گفتی تغذیه دوبل 40 ولت! اگ هم میخای از 800وات بزنی بالاتر فکر تغذیه ی 92ولت به بالا باش عزیز
        برا تجربه ساخت مدارات اگه دست بکارت خوبه و از گسسته میخای شروع کنی 100 وات کافیه اونم دو تا ماسفت بیشتر نمیخاد.....همین رو تو امپ ماشین مقدار تجاری بالای 200اعلام میکنن و با ترفندهایی مث 500 وات استریو و یا توان eiaj یا pmpo کار رو لاپوشونی میکنن
        اگر A یک معادله از زندگی موفق باشد،آنگاه فرمولش به این صورت است: X^2 + Y - Z/2=A که در آن
        X : کار وتفکر Y: تفریح Z : حرف بیهوده،خواب و پرخوری تعریف شده است.
        http://s1.picofile.com/sasanscience/Pictures/SIGlogo.gif

دیدگاه

پاسخ : ساخت امپلی فایر CLASS D MONO 1500W ب همراه تغذیه 12ب 40 بر&#1

نوشته اصلی توسط sasan2048
          1500وات به زبون فقط خوش میچرخه و در عمل 1000 وات واقعی RMS هم نمیشه ساخت که جواب بده بعد شما گفتی تغذیه دوبل 40 ولت! اگ هم میخای از 800وات بزنی بالاتر فکر تغذیه ی 92ولت به بالا باش عزیز
          برا تجربه ساخت مدارات اگه دست بکارت خوبه و از گسسته میخای شروع کنی 100 وات کافیه اونم دو تا ماسفت بیشتر نمیخاد.....همین رو تو امپ ماشین مقدار تجاری بالای 200اعلام میکنن و با ترفندهایی مث 500 وات استریو و یا توان eiaj یا pmpo کار رو لاپوشونی میکنن
          مرسی از توجه تون
          یک سری از برند ها داخل همین بحث کار ایدیو موقعی ک توان RMS رو داخل کاتالوگ میزنه حتی یکم بیشتر رو هم میده من اینو با اسکوپ تست کردم

من این امپ رو میخواستم روی 1 اهم ازش اون مقدار رو بگیرم ک فکر کنم همون دوبل 40 کافی باشه براش

برای داخل ماشین توان های خیلی بیشتر این رو هم دارم مثل این ک روی 1 اهم 16000 وات خروجی داره
          http://elettromedia-usa.com/hertz/spl-monster/amplifiers/mp-15k-unlimited
          البته یکی از همین امپ ها داخل ایران هست
          http://www.tuningtalk.com/forum/viewtopic.php?f=372&t=96026

دیدگاه

نوشته اصلی توسط AMIR_N
            البته من کوچیک شما هستم اقا بهنام
            واسه این توان ها نیازی ب عوض کردن دینام و ... نیست ی باطری 60 یا 74 امپر ماشین هم جواب میده چون قرار نیست اون امپ بیشتر 15 دقیقه یا 20 دقیقه در طول روز با اون توان کار کنه ی باطری سر حال ماشین 600 امپر برق بده در طول اون 20 دقیقه
            من الان روی ماشین ی امپلی فایر دارم JBL 1201 این امپ 1200 وات روی 2 اهم میده ی امپ استریو گرند زیروهم دارم اونم روی هر کانالش 150 وات میده یعنی 300 وات و چون کلاس AB هست 2 تا فیوز 25 امپری داره و جمع جریان کشی این 2 تا به بالای 150 امپر میرسه و تا الان هم مشکلی نداشتم با برق ماشین
            اون 2 تا ساب هم چیزیشون نمیشه حتی تا 1000 وات برای هر کدوم چون داخل باکس های اصولی قرار گرفتن میتونن تا 1 سوم وات مکسشون رو تحمل کنن

راستشو بخواین دارم برای ساختش برای ماشین منصرف میشم چون ظهر تا الان هرچی پروژه سویچینگ بوده خوندم و تقریبا هیچ کدوم با این توان ها ب نتیجه نرسیده
            البته چند نفر رو پیدا کردم داخل فروم ک در این زمینه کاره ای بودن ولی متاسفانه اونا هم راضی ب هم کاری نشدن برای ساخت سویچینگش
            این امپلی ها برای ماشین موجوده قیمت زیاد زیادی هم ندارن منتها حالش ب این بود ک دست ساز باشه
            یکم حرفایی که زدی رو بزار تو فرمول ریاضی ببن با عقل جور در میاد ؟
            باطری 20 دقیقه 600 امپر میده ؟؟؟؟ :eek: :eek:
            من فقط اینو میگم بقیش رو خودت حساب کن
            باطری 12 ولته
            استانداردش 60 امپر / ساعت (یعنی اگه 60 امپر جریان بکشی در عرض یک ساعت خالی میشه طوری که تو خروجیش به صفر میل کنه )
            12*60=720 وات
            اگ بخوایم ازش 600 امپر بکشیم تو 6 دقیقه باطری کامل خالی میشه
            تو سیستم ماشین زیر 9 ولت ایسی سوییچینگ خاموش میشه و امپ رو از کار میندازه
            یعنی یک اگه چهارم ولتاژ باطری کم بشه دیگه بدردمون نمیخوره
            یک چهارم 6 دیقه میشه 1.5 که چون تو اوایل جریان کشی باطری تازه نفسه و زودتر خالی میشه 1 دقیقه تازه اونم اگه باطری منفجر نشه میتونه بهمون جریان بده !
            حالا باز میگی 600 امپر میده ؟

به اون واتهایی که نوشته اعتماد نکن خودم رو ماشین 500 وات دارم جی بی ال سوییچینگش بیشتر از 200 تا میخوابه کلا. با تلفات امپ و ... 150 تا بده هنر کرده بماند 500 وات
            شمام که میگین 1000 وات طوریشون نمیشه با هم سری کنید بشه 4 اهم بزنید تو پریز برق ببینید چیزیشون میشه یا نه !
            رو 180 ولت 1000 وات میشه تقریبا
            شما سری ببندین سابها میشن 2000 وات و برق شهری حدودا 1500 وات میده به سابتون . اگه جرات کردین و زدین به برق و سابها سالم موند تمام مدار رو اماده منتاژ تقدیم میکنم

اینکه میگم نمیشه واسه اینه هزینه زیادی نکنی واگرنه اگه اصرار داری همین رو میتونیم روش کار کنیم
            زکات علم نشر آن است
            بیشتر با من اشنا بشین :

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sasan2048
              سلام من تاحالا گسسته نساختم می شه این مداری که میگی دوتا ماسفت میخواد بدی من؟؟؟؟؟تغذیش چند ولته؟؟
              Proudly @real_ahmadi
              #real_ahmadi

واسه اسمت بجنگ

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Ali-Ahmadi
                سلام من تاحالا گسسته نساختم می شه این مداری که میگی دوتا ماسفت میخواد بدی من؟؟؟؟؟تغذیش چند ولته؟؟
                اگه واسه ماشین میخوای باید 4 تا ماسفت یا ترانزیستور بزاری تا هیت سینک کوچکتری نیاز داشته باشی. محدودیت فضا و ارتفاع داریم واسه جعبه امپ تو ماشین
                زکات علم نشر آن است
                بیشتر با من اشنا بشین :

دیدگاه

دو ماسفت همون نسخه کم جحم شده هولتون با دو ماسفت تا 8 تا بخوبی درایورش جواب میده و بقول اقا بهنام باید دوتا ازش بسازی که بشه استریو یعنی 4 ماسفت درکل ....

دوست عزیز اقا امیر یکم ارقام رو با واقعیت و شم مهندسی بسنج ،رو کاغذ همه کار میشه کرد، موتور جت ساخت، با باطری قلمی لپتاب شارژ کرد و.....1000وات توان یه کولر12هزار فوته هاا! اگه اون باتری ماشینت(ولو کلسیم یون هم باشه!اصلا لیتیم !) اگه تونستی با اینورتر باهاش کولر رو 20 دقیقه کار بندازی فبها آمپ هم اوکی :eek: ولی هرچی قاعده داره، ما اینقد مشتاق بودیم و مدار ساختیم امپ با امپدانس 2اهم کمتر نتونستیم بزنیم که پایا بمونه شما اگه 1اهم ساختی گسسته بیا اظلاعات بده دوستان هم استفاده کنن! درایور معمول ماسفت ها mj350 و سری bd13x اینا نمیشه باهاشون 1 اهم...اصلا اصول به ما اجازه نمیده،توان حرارتی و تلفات بالا میره و صافی تغذیه سر به فلک میکشه

وات RMS رو با اسیلوسکوپ اندازه گرفتی!!!! یا منظورتون ولتاژ RMS و پیک تو پیک بوده! وات واقعی طبق قانون "بل" و معیاری نسبی و وابسته به حجم محیط، فاصله از منبع صوت،دامنه ی منبع، نوع موج تولیدی و بسامد و کلی معیارهای دیگست که شرکتای معتبر اصلا از اینکه آرم RMS رو محصولشون بزنن ابا دارن، شما اگه امکانش هست تشریف ببر یه ازمایشگاه اکوستیک دانشکده تون اگه داره و بگو برام صدای یک پدیده طبیعی رو با توان 100 وات واقعی شبیه سازی کنید، اگه تونستی دستتو رو گوشت نذاری و بگی قعععش کن،اونوقت بیا راجب توان های کیلو واتی حرف بزنیم
                  ماهم که از توان مدارا حرف میزنیم و همچنین توان اکثر امپ های معتبر منظورمون توان مصرفیه که از امپر و ولت مصرفی بدست میاد نه اون وات واقعی صوتی ازمایشگاهی
                  درضمن محاله با 40 ولت بیشتر از 200وات دستتو بگیره و اینو بدون تو امپ قدرت توان و دامنه بشدت به ولتاژ وابسته است نه امپر
                  اگر A یک معادله از زندگی موفق باشد،آنگاه فرمولش به این صورت است: X^2 + Y - Z/2=A که در آن

دیدگاه

نوشته اصلی توسط b e h n a m
                    اگه واسه ماشین میخوای باید 4 تا ماسفت یا ترانزیستور بزاری تا هیت سینک کوچکتری نیاز داشته باشی. محدودیت فضا و ارتفاع داریم واسه جعبه امپ تو ماشین
                    سلام
                    میشه یه مدار بزاری من واسه ماشین نمی خوام
                    چون حالا میخوام گسسته بسازم چون نساختم میگم یکی با اینا بسازم.....تا تتجربه بیاد دسستم اگه یه مدار بدید در توان من ممنون میشم
                    Proudly @real_ahmadi
                    #real_ahmadi

واسه اسمت بجنگ

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Ali-Ahmadi
                      سلام
                      میشه یه مدار بزاری من واسه ماشین نمی خوام
                      چون حالا میخوام گسسته بسازم چون نساختم میگم یکی با اینا بسازم.....تا تتجربه بیاد دسستم اگه یه مدار بدید در توان من ممنون میشم
                      مدار تو انجمن زیاده تو تاپیک هر کدوم هم خوبی ها و بدی های همون مدار رو نوشتن بچه هایی که ساختن
                      یکم بگرد خودت دنبال لقمه اماده نباش
                      بهتره این بحثو اینجا ادامه ندیم که تاپیک دوستمون خراب نشه . سوالی کاری داشتین تا جایی که بتونم تو پی وی در خدمتم
                      زکات علم نشر آن است
                      بیشتر با من اشنا بشین :

دیدگاه

نوشته اصلی توسط b e h n a m
                        یکم حرفایی که زدی رو بزار تو فرمول ریاضی ببن با عقل جور در میاد ؟
                        باطری 20 دقیقه 600 امپر میده ؟؟؟؟ :eek: :eek:
                        من فقط اینو میگم بقیش رو خودت حساب کن
                        باطری 12 ولته
                        استانداردش 60 امپر / ساعت (یعنی اگه 60 امپر جریان بکشی در عرض یک ساعت خالی میشه طوری که تو خروجیش به صفر میل کنه )
                        12*60=720 وات
                        اگ بخوایم ازش 600 امپر بکشیم تو 6 دقیقه باطری کامل خالی میشه
                        تو سیستم ماشین زیر 9 ولت ایسی سوییچینگ خاموش میشه و امپ رو از کار میندازه
                        یعنی یک اگه چهارم ولتاژ باطری کم بشه دیگه بدردمون نمیخوره
                        یک چهارم 6 دیقه میشه 1.5 که چون تو اوایل جریان کشی باطری تازه نفسه و زودتر خالی میشه 1 دقیقه تازه اونم اگه باطری منفجر نشه میتونه بهمون جریان بده !
                        حالا باز میگی 600 امپر میده ؟

به اون واتهایی که نوشته اعتماد نکن خودم رو ماشین 500 وات دارم جی بی ال سوییچینگش بیشتر از 200 تا میخوابه کلا. با تلفات امپ و ... 150 تا بده هنر کرده بماند 500 وات
                        شمام که میگین 1000 وات طوریشون نمیشه با هم سری کنید بشه 4 اهم بزنید تو پریز برق ببینید چیزیشون میشه یا نه !
                        رو 180 ولت 1000 وات میشه تقریبا
                        شما سری ببندین سابها میشن 2000 وات و برق شهری حدودا 1500 وات میده به سابتون . اگه جرات کردین و زدین به برق و سابها سالم موند تمام مدار رو اماده منتاژ تقدیم میکنم

اینکه میگم نمیشه واسه اینه هزینه زیادی نکنی واگرنه اگه اصرار داری همین رو میتونیم روش کار کنیم
                        درود .بهههههنام کجایی تو؟
                        حاجی مگه نیروگاه که 600 امپر بده باطری ماشین!! من اولین بار میشنوم. با 600 امپر فکر کنم بشه اهن سوراخ کنیم نه؟
                        Fail Never
                        گروه انجمن صوتی در تلگرام 09159126127
                        دوستانی که تمایل دارن لطفا پیام بدین

دیدگاه

نوشته اصلی توسط jooly
                          درود .بهههههنام کجایی تو؟
                          حاجی مگه نیروگاه که 600 امپر بده باطری ماشین!! من اولین بار میشنوم. با 600 امپر فکر کنم بشه اهن سوراخ کنیم نه؟
                          الله شاهده همین الان داشتم جوشکاری میکردم 40 امپر ورق رو سوراخ میکرد !
                          با 200 امپر بجای هوا گاز برش میزدیم بماند 600 امپر

ولی تو جاهایی مثل نقطه جوش این مقدار جریان با بانک خازنی تامین میشه تو زمان کم واسه جوش
                          زکات علم نشر آن است
                          بیشتر با من اشنا بشین :

دیدگاه

بهرترتیب که هست مثل اینکه دوستمون خداروشکر از ساخت امپ 1500!!!!وات منصرف شدن و اون باطری کذایی رو ترجیحا رو همون اتوموبیلشون استفاده کنن و واسه اول راه الکترونیکش میتونه از یه آمپ پیوسته هایبرید STK یا گسسته 100وات مونو با ماسفت240 یا 250 یا ترانزیستور های فت 5200 و... بهره بگیره
                            پیشرفتت که بیشتر شد بیا مدارای متقارن و توان بالاتر
                            اگه بدون بایاس و دردسراش میخای مث این
                            http://s1.picofile.com/file/5264752375/amp400wt8.pdf.html
                            اگه فویتر و ترتمیز تر میخای هم هولتون800 که نهایت آمال یه موزیسین با امپلیه
                            http://s1.picofile.com/file/5264732365/800W_.pdf.html

چونکه: ره چنان رو که رهروان رفتند
                            وگرنه از الکترونیک لذتی که نمیبری ازش دل زده هم میشی

دیدگاه

سلام
                              من دارم یک ضبط کامل برای ماشین میسازم
                              با ایسی 7294(100 وات)
                              مشکلم تغذیه است
                              مداری که من ساختم 30 ولت دوبل 5 امپر میخواهد
                              خواهشا اگر کسی مدارش را دارد و جواب داده است بگذارد.
                              ممنون
                              منتظر شما هستم

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X