اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

اگه پورت USB اتصال کوتاه بشه چه اتفاقی می افته؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

اگه پورت USB اتصال کوتاه بشه چه اتفاقی می افته؟

سلام.من جدیدا یک MotherBoard خوب گرفتم و ضمنا می خواستم از پورت USB به عنوان منبع تغذیه برای مداراتم استفاده کنم.اما می ترسم که یه وقت +5 ولت با زمین اتصال کوتاه بشه و MotherBoard بسوزه. ایا همچین چیزی می شه؟ یا مشکلی واسه MotherBoard بوجود نمی آید؟
    دوستانی که در سوزوندن MotherBoard تجربه دارند منو راهنمایی کنند. :mrgreen:
    مثلا نمی شه سر راه +5 ولت پورت USB یک دیود گذاشت یا کارهای دیگه...؟

پاسخ : اگه پورت USB اتصال کوتاه بشه چه اتفاقی می افته؟

اگه قرار باشه اتفاقی بیفته احتمالا پورت می سوزه نه مادربورد. چند روز پیش من وقتی سیستمم روشن بود 12 ولت پاور رو اشبتاها به گراندش وصل کردم. سیستم درجا ریست شد اما نسوخت.
    دلا یاران سه قسمند ار بدانی
    زبانی اند و نانی اند و جانی
    به نانی نان بده از در برانش
    محبت کن به یاران زبانی
    و لیکن یار جانی را به دست آر
    به جانش جان بده تا می توانی

دیدگاه

با سلام
      معمولا کنترلرهای USB-Host قسمت کنترل جریان دارند (حداقل باید داشته باشند) و معمولا جریان رو محدود میآ‌کنند و در مواقع که احساس مشکل هم میآ‌کنند پاور دستگاه USB رو قطع میآ‌کنند. البته به هر حال شما باید با دقت ازش استفاده کنید.
      من دوست دارم آزاد فکر کنم، نرمآ‌افزارآ‌ و سختآ‌افزارهای آزاد را به کار ببرم و اگر توانستم نرمآ‌افزار، سختآ‌افزار و محتوای آزاد درست کنم!

دیدگاه

ممنونم.
        یعنی اینکه هر پورتی که اتصال کوتاه بشه امکانش هست بسوزه و به بقیه پورت ها که اسیبی نمی رسه؟

دیدگاه

برق و زمین پورت USB معمولن بدون هیچ قطعهآ‌ی واسط خاصی ( یه دونه سلف smd ) به پاور وصل میشه، بنابراین در اکثر موارد در صورت اتصال فقط کامپیوتر ریآ‌استارت میشه و برای روشن کردن مجدد نیاز به جدا کردن کابل برق پاور از برق شهر و وصل مجدد آن هست.

دیدگاه

برای من هم همچین اطفاقی افتاد فکر نکنم چیزی بشه فقط سیمش خیلی گرم شد چون بیشتر از این المنتهای USB که باهاش آب گرم میکنند که فشار نمیاره
            Difficult But possible
            به اميد ايراني آباد.
            http://art-net.ir

دیدگاه

برق و زمین پورت USB معمولن بدون هیچ قطعهآ‌ی واسط خاصی ( یه دونه سلف smd ) به پاور وصل میشه، بنابراین در اکثر موارد در صورت اتصال فقط کامپیوتر ریآ‌استارت میشه و برای روشن کردن مجدد نیاز به جدا کردن کابل برق پاور از برق شهر و وصل مجدد آن هست.
              بله در اکثر کامپیوتر های برق یو اس بی به همین صورت گرفته شده (مستقیم رفته به 5Vsb+) که در صورت اتصال کوتاه باید همین کاری رو که دوستمون گفتن انجام بدین. اما در بعضی مادر بورد ها (مثلا مادربورد خودم) به نظر می رسه که مستقیم وصل نشده و این از طریق یک سوییچ که خود مادربورد کنترلش میکنه، قطع و وصل میشه
              راه تشخیصش هم اینه که در حالت اول، شما به محض اینکه پی سی رو روشن میکنین 5 ولت داخل یو اس بی هست، حتی زمانی که بحالت Stand-By میره
              اما در حالت دوم، در زمان Stand-By برق یو سا بی قطع میشه. من اینو از روی شارژر موبایلم فهمیدم.
              پس در حالت دوم، اگر در اون سویچ محافظ تعبیه نشده باشه، احتمال سوختنش هست، دیگه بستگی داره به مادربوردتون، ولی اصولا باید داشته باشه

شهریار
              Circuit Designers Choose Different Horses For Different Courses!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط شهریار
                بله در اکثر کامپیوتر های برق یو اس بی به همین صورت گرفته شده (مستقیم رفته به 5Vsb+) که در صورت اتصال کوتاه باید همین کاری رو که دوستمون گفتن انجام بدین. اما در بعضی مادر بورد ها (مثلا مادربورد خودم) به نظر می رسه که مستقیم وصل نشده و این از طریق یک سوییچ که خود مادربورد کنترلش میکنه، قطع و وصل میشه
                راه تشخیصش هم اینه که در حالت اول، شما به محض اینکه پی سی رو روشن میکنین 5 ولت داخل یو اس بی هست، حتی زمانی که بحالت Stand-By میره
                اما در حالت دوم، در زمان Stand-By برق یو سا بی قطع میشه. من اینو از روی شارژر موبایلم فهمیدم.
                پس در حالت دوم، اگر در اون سویچ محافظ تعبیه نشده باشه، احتمال سوختنش هست، دیگه بستگی داره به مادربوردتون، ولی اصولا باید داشته باشه

شهریار
                اما یک بار که پورت USB سیستم من اتصال کوتاه شد یه بالن Warning گوشه ی دسکتاپ ظاهر شد و گفت پورت یو اس بی Over Current شده.

There is nothing so practical as a good theory. — Kurt Lewin, 1951

دیدگاه

سلام.از همه ممنونم.خیالم راحت شد.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                  X