اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

نحوه لحیم کاری SMD

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

نحوه لحیم کاری SMD

سلام دوستان
    چنتا ویدئو از لحیم کاری قطعات SMD دیدم که اول روی پایه ها قلطع میریخت و بعد با بادگرم از کنار به پایه ها میزد تا قطع هارو باد ببره و فقط دور پایه ها بمونن
    تا حالا SMD لحیم نکردم , اما واقعا انقد یرخیه؟! اینکه از لحیم کاریه DIP هم راحت تره و دقتی نمیخاد ! چطوری اون فاصله های کم بین پین ها قلع نمیمونه لابه لاش و بهم نمیچسبه !
    این پمپ بادها قیمتش چنده؟
    آیا راه دیگری هم وجود داره؟(با دستگاه های معمولی)

پاسخ : نحوه لحیم کاری SMD

نوشته اصلی توسط intel_amd
    سلام دوستان
    چنتا ویدئو از لحیم کاری قطعات SMD دیدم که اول روی پایه ها قلطع میریخت و بعد با بادگرم از کنار به پایه ها میزد تا قطع هارو باد ببره و فقط دور پایه ها بمونن
    تا حالا SMD لحیم نکردم , اما واقعا انقد یرخیه؟! اینکه از لحیم کاریه DIP هم راحت تره و دقتی نمیخاد ! چطوری اون فاصله های کم بین پین ها قلع نمیمونه لابه لاش و بهم نمیچسبه !
    این پمپ بادها قیمتش چنده؟
    آیا راه دیگری هم وجود داره؟(با دستگاه های معمولی)
    با سلام. به دلیل اینکه بین پایه ها هیچ مسی وجود نداره به همین دلیل قلع دور پایه ها جمع میشه. البته قبل از لحیم کاری باید با مایع فلاکس برد مسی رو تمیز کرد. اسم اون پمپ هم هیتر ( هویه هوای گرم) هستش و قیمتش از 260 ت شروع میشه.
    موفق باشید
    انسانها 10 دسته اند: دسته اي که باينري ميدانند و دسته اي که باينري نميدانند!

دیدگاه

لحیم کاری قطعات smd آسونتر از اونچیزیه که به نظر میاد (با هویه معمولی و بدون نیاز به هیتر؛ با کمی صبر) من بدون عکس توضیح میدم امیدوارم بدردت بخوره
      پدهای روی PCB رو روغن میزنی (هر چقدر دوست داری زیاد بزنی فقط کمی کار کثیف میشه بعدا با الکل میشوری پس قشنگ چرب کن پایه ها رو )
      با پنس آیسی رو میگیری و سر جای خودش نگه میداری (وقتی احساس کردی آیسی دقیقا سرجای خودشه ؛ کمی فشار دستت رو روی آیسی زیاد میکنی که لرزش دستت کمتر بشه و دیگه آیسی تکون نخوره)
      با سر هویه کمی قلع میگیری (مقدارش مهم نیست و با کمی تمرین مقدار مناسب دستت میاد ولی بطور کلی کمتر از لحیمیه که موقع لحیم کاری dip استفاده میشه)
      سر هویه رو تقریبا با زاویه همسطح افق (همون برد PCB) به اولین و آخرین پایه های یکطرف برد (اگه راست دست هستی همون طرف راست آیسی) سریع میچسبونی و هویه رو میکشی عقب (در اینحالت اگه چند تا از پایه ها بهم چسبید اصلا نگران نمیشی). حالا آیسی دیگه از سرجاش تکون نمیخوره و شما میتونی پنس رو از کنار آیسی بر داری و محض احتیاط اونو بذاری روی آیسی و کمی فشار بدی (برای اینکه مطمئن بشی پایههای طرف دیگه آیسی از روی برد بلند نشن )
      حالا دوباره کمی قله میگیری با هویه ؛ با همون زاویه نزدیک به افق و بدون وقفه سر هویه رو نزدیک میکنی به پایه های آیسی و عقب میکشی (در اینحالت حتی نیاز نیست سر هویه به پایه های آیسی برسی ؛ همینکه قلع داغ به پدهای PCBآ‌ برسه سریعا روی پد و پایه پخش میشه؛ توجه داشته باش که با هر بار نزدیک شدن سر هویه به پدها میتونی چند پایه رو همزمان قلع بریزی )
      تمام پایه های آیسی رو که لحیم کردی برمیگردی سراغ پایه هایی که بهم چسبیدن
      سر هویه رو تمیز میکنی و میزنی داخل روغن. سر هویه رو با همون زاویه میچسبونی به پایه ها و عقب میکشی(از آیسی دور میکنی). قلع های اضافه به سر هویه میچسن و پایه ها جدا میشن. (ممکنه مجبور بشی دو یا سه بار سر هویه رو تمیز کنی و همینکار رو ادامه بدی؛آ‌ در اینحالت حتی نیازی نیست از سیمهای قلع جمع کن هم استفاده کنی)
      موفق باشی

دیدگاه

مطمئنین آی سی های smd مثل vs1003 که سراشون خیلی ریز و نزدیک همن اینجوری میشه لحیم کرد؟ شاید بعضی smd هائی که پایه هاشون در حد dip از هم دور بودن و فقط رو سطح برد لحیم میشدن اینجوری لحیم کردید چون خیلی سخت و طاقت فرسا میشه
        تو فیلم با هیتر , فقط قلع میریخت رو تمام پایه های ریز و به شدت نزدیک هم بعد یک باد میداد همه قلع ها میرفتن کنار فقط دور پایه ها میموندن و بهم هم نمیچسبیدن ! خیلی باحال بود اصلا دقت نمیخاست تو چند ثانیه کل پایه ها لحیم میشدن !

دیدگاه

می خوام با هویه 40 وات این کار رو کنم مشکلی بوجود نمی اره

دیدگاه

مطمئنین آی سی های smd مثل vs1003 که سراشون خیلی ریز و نزدیک همن اینجوری میشه لحیم کرد؟ شاید بعضی smd هائی که پایه هاشون در حد dip از هم دور بودن و فقط رو سطح برد لحیم میشدن اینجوری لحیم کردید چون خیلی سخت و طاقت فرسا میشه
            تو فیلم با هیتر , فقط قلع میریخت رو تمام پایه های ریز و به شدت نزدیک هم بعد یک باد میداد همه قلع ها میرفتن کنار فقط دور پایه ها میموندن و بهم هم نمیچسبیدن ! خیلی باحال بود اصلا دقت نمیخاست تو چند ثانیه کل پایه ها لحیم میشدن !
            سلام،
            این روش که دیدین قطعا جواب میده و خیلی ها از این روش اسفاده می کنند. ام اگر هیتر ندارین با هویه معمولی که نوک هیه مخصوص SMD باشه بدون قلع کاری اولیه هم می تونید لحیم کاری کنید. لحیم کاری SMD نیاز به چند بار تست فقط داره به نظرم.
            من با این که هیتر دارم اما از اون روش استفاده نمی کنم... و همه سایز قطعه تا 208 پایه هم زدم و مشکلی هم نبوده...
            روش کارم اینه که ابتدا دو یا سه تا از گوشه های آی سی رو میزنم تا فیکس بشه بعد روغن لحیم یا فلکس با یک اسفنج یا چیزی شبیه به اون روی همه پایه ها می کشم و بعد قلع کاری...
            روغن باعث میشه که قلع بین پایه ها نمونه و سریع قلع به پایه و پد بچسبه.
            به نظرم شما سریع تر دوسه تا ای سی بزن البته بگم دو سه تای اول رو احتمالا با سختی بزنید اما بعد دستتون راه می افته...
            هر انسانی که احساس بی نیازی کند سرکش و طغیان گر می شود...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arm7
              می خوام با هویه 40 وات این کار رو کنم مشکلی بوجود نمی اره
              نوک هویه SMD باشه مشکلی پیش نمیاد
              فقط زیاد هویه رو روی پایه ها نگیرین.

دیدگاه

اما فکر کنم شدیدا به چشم فشار بیاد اینجوری که رو نقاط کوچیک و کنار هم تمرکز کنیم
                شماکه تو این روش انقدر حرفه ای شدید که حتی با وجو اینکه هیتر دارید هم هیتر کنار گذاشتین و اینجوری لحیم میکنید یک کار خیر انجام بدید
                یک آی سی پایه ریز و کنار هم SMD بردارید , بعد موبایلتونو یکجاکه به کارتون دید داشته باشه و نزدیک کارتون هم باشه فیکس کنید و رکورد بزنید و آی سیو 10 تا پایه کنار همشو اقلا اینجوری لحیم کنید فیلمشو اینجا بگذارید
                دیدن خیلی تاثیر داره اینجور چیزا با گفتن زیاد فایده نداره
                ممنون

دیدگاه

امروز چند تا مقومت smd رو لحیم کردم هر کاری می کنم مقومتش رو حساب کنه جواب نمی ده(10k)
                  بیرون برد هم جیزی رو مولتی متر نمایش نمیده!یه مقاومت رو چه جوری حساب می کنند؟

دیدگاه

اما فکر کنم شدیدا به چشم فشار بیاد اینجوری که رو نقاط کوچیک و کنار هم تمرکز کنیم
                    شماکه تو این روش انقدر حرفه ای شدید که حتی با وجو اینکه هیتر دارید هم هیتر کنار گذاشتین و اینجوری لحیم میکنید یک کار خیر انجام بدید
                    یک آی سی پایه ریز و کنار هم SMD بردارید , بعد موبایلتونو یکجاکه به کارتون دید داشته باشه و نزدیک کارتون هم باشه فیکس کنید و رکورد بزنید و آی سیو 10 تا پایه کنار همشو اقلا اینجوری لحیم کنید فیلمشو اینجا بگذارید
                    دیدن خیلی تاثیر داره اینجور چیزا با گفتن زیاد فایده نداره
                    ممنون
                    در حال حاضر برد با آی سی پایه ریز در دست ندارم که لحیم کنم، من دیگه تقریبا لحیم کاری نمی کنم توی شرکت مگر برد هایی که برای بار اول طراحی کنم!
                    اما هفته دیگه یه تعداد برد می خواهیم مونتاژ کنیم که روشون ای سی at90us162 داره، یه چک کنید اگر بدردتون می خوره رکورد کنم. :rolleyes:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arm7
                      امروز چند تا مقومت smd رو لحیم کردم هر کاری می کنم مقومتش رو حساب کنه جواب نمی ده(10k)
                      بیرون برد هم جیزی رو مولتی متر نمایش نمیده!یه مقاومت رو چه جوری حساب می کنند؟
                      این جوری که شما می گین نه بیرون برد اندازه می گیره نه روی برد، احتمالا مولتی مترتون مشکل داره!!!
                      البته ممکنه روی رنج پایین قرار داده باشید.
                      دوتا تست بگیرین:
                      1-روی رنج بالاتر از 10 کیلو بزارید و اندازه بگیرین
                      2- یک مقاومت 10کیلو دیپ رو باهاش اندازه بگیرین

دیدگاه

نوشته اصلی توسط حمید لطفعلی زاده
                        در حال حاضر برد با آی سی پایه ریز در دست ندارم که لحیم کنم، من دیگه تقریبا لحیم کاری نمی کنم توی شرکت مگر برد هایی که برای بار اول طراحی کنم!
                        اما هفته دیگه یه تعداد برد می خواهیم مونتاژ کنیم که روشون ای سی at90us162 داره، یه چک کنید اگر بدردتون می خوره رکورد کنم. :rolleyes:
                        هرچی بذارید از هیچی بهتره , ممنون

راستی تاحالا چیپ sim900A از نزدیک ندیدم , آیا جایگاه های لحیمش خیلی بهم نزدیک و ریزن و نمیشه با شیوه ای که میگید لحیم کرد یا میشه؟ برد آمادش که چیپ رو برد لحیم شده تقریبا 50 تومن گرون تره !

دیدگاه

چشم فیلم رو سعی می کنم هرچه زودتر بگیرم و بزارم!
                          SIM900a پایه هاش رو اگر دیده باشید بیرو نیست و به صورت شیار هستش! فاصله پایه هاش زیاده نمیشه هویه رو سراسری کشید روی پایه هاش!
                          اما خیلی راحت میشه دونه دونه پایه هاش رو لحیم کرد!

دیدگاه

پس خیلی عالیه اگر بشه با هویه لحیمش کرد
                            آقا ما شدیدا چنتا فیلم ازتون میخایم دیگه تقصیر خودتونه :biggrin:
                            اگر چیپ کوچیک هم لحیم کنید بگذارید خیلی عالیه
                            چیپ nrf هم میشه اینجوری لحیم کرد؟ nrf خیلی چیپش کوچیکه ...
                            الان برای اینکه به این روش لحیم کنیم چه ابزارهائی میتونه بهمون کمک کنه؟ ذره بین فایده داره؟
                            از این نوک هویه هائی که نازکن به درد میخوره؟
                            سیم لحیم نازک چی؟

دیدگاه

سلام به همه مخصوصا اقای لطفی زاده...قربان بنده در حال مونتاژ یه بورد سیم900 هستم.

توی اولین تجربه یه سیم 900 رو سوزوندم.(نه بدلیل لحیم کاری،یه ولتاژ بالا رسید بهش) اما من برعکس با هویه نوک تیز کار نکردم !! با همین هویه معمولیا کار کردم.

اول اومدم فلکس زدم رو پد ها،بعدش اومدم با سیم لحیم 0.3، یه پایه رو لحیم کردم!(به زور ای سی رو میشه فیکس کرد اگع بلدین کمکم کنید!!) بعدش با زاویه 70 و80 درجه نسبت به بورد،شروع به

لحیم کاری کردم.خوب من اومدم ابتدا روی نوک هویه،قلع گذاشتم.بعدش اومدم از اولین پین سمت راست ای سی ،نوک هویه رو گذاشتم و بالا پایین کردم ...خیلی جالب بود که راحت همه ی پین ها

سریع لحیم شدن!!!فقط بعضی جاها زودی گلوله میشد و سفت میشد که با قلع کش جمش میکردم.سیم900 تمیز لحیم شد تقریبا اما به دلیل ولتاژ سوخت!شایدم لحیم کاری هم بی تاثیر نبوده!

حالا به نظر شما این کار با هویه نوک درشت معمولی امکان پذیر هست که درست پیش بره؟

* دارم روی یه پی سی بی دیگه امتحان میکنم ببینم چی میشه...نتیجشو میگم

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X