اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوالاتی در مورد مدار جانبی LPC1788 برای راه اندازی LCD رنگی ؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سوالاتی در مورد مدار جانبی LPC1788 برای راه اندازی LCD رنگی ؟

سلام دوستان.
    چند تا سوال در مورد سخت افزار جانبی LCD داشتم ازتون:
    1- با توجه به اینکه روی بردهای LPC1788 هدر 40 و 50 پین برای اتصال LCD هست، می خواستم بدونم کدوم نوع LCD ها 40 پین و کدوم نوع 50 پین هستند ؟ من دیتاشیت LCD های 4.3 و 7 اینچ فروشگاه رو نگاه کردم. 4.3 اینچ 40 پین و 7 اینچ 50 پین بود. سایزهای دیگه مثلا 2.8 اینچی 37 پین هستش. آیا همیشه اینطوری هستش ؟ یعنی تعداد پایه های 4.3 اینچی همیشه 40 تاست ؟ اونوقت مثل 3.5 اینچی چند تاست ؟
    2- برای تولید ولتاژ بک لایت از یک آی سی سوییچینگ استفاده می کنند. من چند تا شماتیک دیدم. آی سی هایی که استفاده کرده بودند یکی RT9293 و یکی STLD40DPUR بودند که هر دو تو ایران نیستند. آی سی هایی که تو ایران هستند مثل MC34063A، TPS61040DBVR و mp3202. کلا ولتاژ پایه آند و کاتد LCD باید چقدر باشه ؟ کسی از دوستان آی سی دیگه ای سراغ داره که تو ایران موجود باشه؟ اگر دوستی نقشه ای یا شماتیکی با قطعاتی که گفتم تو ایران هستند داره، ممنون میشم برام بفرسته یا لینکشو بزاره اینجا.
    3- داخل دیتاشیت LPC1788 نوشته شده که توانایی درایو کردن LCD های 16 و 24 بیت رو داره. اما داخل شماتیکی که من دیدم، فقط از 16 بیت LCD با اندازه 4.3 اینچی استفاده شده بود. یعنی همون ترکیب معروف rgb565. کسی از دوستان دلیلشو میدونه ؟ کلا این LCD با سایز 7 اینچ رو 16 بیتی راه میندازن ؟ البته دیتاشیت 4.3 اینچ رو هم دیدم که 24 بیتی بود.

سوالام زیاد شد. ممنون.
    ---------
    .
    .
    ...........

پاسخ : سوالاتی در مورد مدار جانبی LPC1788 برای راه اندازی LCD رنگی ؟

من lpc کار نمی کنم
    اما توی stm برای بکار گیری 24 bit بایستی سری ۱۷۸ پین به بالا رو استفاده کرد
    احتمالا اینم همینطوره
    هميشه به ياد خدا باش !

دیدگاه

سلام،
      1- ال سیدی هایی که درایور ندارند معمولا یا 40 پین اند یا 50 پین (فکر کنم با تعداد پین دیگه ای هم باشه اما معروفشن این دو مدلند.)
      در مدل های استاندارد تا سایز 5 اینچ 40 پین هستند و سایز های بزرگتر 50 پین، اون ال سی دی 37 پین خودش درایور داره!
      2- برای بک لایت از ای سی TPS61040DBVR معمولا استفاده می کنم و همون مدار پیشنهادی دیتاشیتش به خوبی جواب می ده، سلف این مدار های سویچینگ خیلی مهمه که جنسش خوب باشه!
      3- معمولا 16 بیتی راه میندازن که تعداد پایه های کمتری بگیره!
      هر انسانی که احساس بی نیازی کند سرکش و طغیان گر می شود...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط DDR3
        من lpc کار نمی کنم
        اما توی stm برای بکار گیری 24 bit بایستی سری ۱۷۸ پین به بالا رو استفاده کرد
        احتمالا اینم همینطوره
        من از lpc1788 میخ وام استفاده کنم که 208 پایه هستش و 24 بیت رو ساپورت می کنه.
        نوشته اصلی توسط حمید لطفعلی زاده
        سلام،
        1- ال سیدی هایی که درایور ندارند معمولا یا 40 پین اند یا 50 پین (فکر کنم با تعداد پین دیگه ای هم باشه اما معروفشن این دو مدلند.)
        در مدل های استاندارد تا سایز 5 اینچ 40 پین هستند و سایز های بزرگتر 50 پین، اون ال سی دی 37 پین خودش درایور داره!
        2- برای بک لایت از ای سی TPS61040DBVR معمولا استفاده می کنم و همون مدار پیشنهادی دیتاشیتش به خوبی جواب می ده، سلف این مدار های سویچینگ خیلی مهمه که جنسش خوب باشه!
        3- معمولا 16 بیتی راه میندازن که تعداد پایه های کمتری بگیره!
        2- من یک عکس از اینترنت پیدا کردم که براتون میزارم ببینید مدارش خوبه برای راه اندازی LCD. واینکه ولتاژ مثبت و منفی برای راه اندازی LCD رنگی معمولا چقدره ؟
        3- حتی وقتی LPC1788 با 208 پایه داریم هم از مد 16 بیتی استفاده می کنند ؟ یعنی 24 بیت ارزش چندانی نداره ؟

---------
        .
        .
        ...........

دیدگاه

سلام،
          1- این مداری که گذاشتین برای LCD های 50 پین هستش. البته من با مداری که کار کردم یکم متفاوت بود اونم به خاطر ای سی سویچینگشه احتمالا، از اونجایی که عکس رو گرفتین ببینید اونها تاییدش کردن، اگر که تایید شده بود به منم خبر بدین. سطح ولتاژ های 50 پین تو ذهنم نیست الان توی دیتاشیتش گفته!
          برای 40 پین فقط یک ولتاژ می سازن فکر کنم حدود 16 ولت باشه (شاید یکم با تقریب گفته باشم!)
          2- با 1788 موبایل یا تبلت نمی سازن که رزولوشن صفحه خیلی مهم باشه! عمدتا برای دستگاه های صنعتی استفاده میشه که در اونجا هم رزولوشن در اولویت بالایی قرار نداره.
          هر انسانی که احساس بی نیازی کند سرکش و طغیان گر می شود...

دیدگاه

وقت بخیر

نکته ای که باید دقت داشته باشید ، این هست که lpc1788 خودش درایور LCD داره و اگر از درایور اون استفاده بشه منظور از 16 و 24 بیت های خود ماجول tft هست ! که معمولا 24 بیت استفاده میشه ! مثل درایور tft که ssd1963 هست ! البته خود lpc1788 در سایز پایه های مختلف توان کنترل 8 و 16 و 24 رو داره !
            ولی در سری stm منظور از آدرس دهی کنروللرهای tft هست که به چه شکلی استفاده بشه یا درایور بشه 16 بیت یا 8 بیت یا 24 بیت !

دیدگاه

بله میکروکنترلر LPC1788 کنترلر داخلی LCD داره که 16 و 24 بیت رو پشتیبانی میکنه.
              منظور من این بود که فرمت RGB888 رو به RGB565 تبدیل کردند داخل چند شماتیک. می خواستم بدونم که این چند بیت حذف شده چه خواهد شد. توضیح دوستمون هم منو قانع کرد.
              با 1788 موبایل یا تبلت نمی سازن که رزولوشن صفحه خیلی مهم باشه! عمدتا برای دستگاه های صنعتی استفاده میشه که در اونجا هم رزولوشن در اولویت بالایی قرار نداره.
              ---------
              .
              .
              ...........

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
              X