اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

گرفتن تغذیه میکرو از باتری لیتیوم یون

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

گرفتن تغذیه میکرو از باتری لیتیوم یون

سلام به همه
    میخوام از باتری های لیتیوم یون برای تغذیه میکروکنترلر های arm استفاده کنم
    مشکل محدوده تغیرات باتری هستش و میکرو های lpc معمولا از 3 تا 3.6 ولت کار میکنن
    بنظرتون چه مداری استفاده کنم؟
    محدوده باتری های لیتیوم یون :
    2 تا 4.2v
    اي خدا ، من بايد از نظر علم از همه برتر باشم، تا مبادا که دشمنان مرا از اين راه طعنه زنند. بايد به آن سنگدلاني که علم را بهانه کرده و به ديگران فخر ميآ*فروشند، ثابت کنم که خاک پاي من هم نخواهند شد. بايد همه آن تيره دلان مغرور و متکبر را به زانو در آورم، آنگاه خود خاضع ترين و افتاده ترين مرد روي زمين باشم.
    شهيد دکتر مصطفي چمران
    اللهم صل علي محمد و ال محمد و عجل فرجهم
    ; C is not for children

پاسخ : گرفتن تغذیه میکرو از باتری لیتیوم یون

سلام
    من از LTC3407 استفاده کردم و خیلی خوب جواب داده. محدوده ولتاژ باطری لیتیوم از 3 تا 4.2 ولته و از 3.3 کمتر باید شارژ بشه و با این سری آیسی ها، ولتاژ شما روی 3 ولت ثابت میشه فقط با رعایت نکات گفته شده در دیتاشیت.
    این آی سی شاید الان موجود نباشه ولی چیزایی شبیه به این هست و قیمتشون حدود 7 تا 20 تومنه. و بازده شون در صورت درست طراحی شدن بیشتر از 90 درصده.
    شبنم از سعی به سرچشمه خورشید رسید صائب تبریزی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط شهاب طاهری
      سلام
      من از LTC3407 استفاده کردم و خیلی خوب جواب داده. محدوده ولتاژ باطری لیتیوم از 3 تا 4.2 ولته و از 3.3 کمتر باید شارژ بشه و با این سری آیسی ها، ولتاژ شما روی 3 ولت ثابت میشه فقط با رعایت نکات گفته شده در دیتاشیت.
      این آی سی شاید الان موجود نباشه ولی چیزایی شبیه به این هست و قیمتشون حدود 7 تا 20 تومنه. و بازده شون در صورت درست طراحی شدن بیشتر از 90 درصده.
      ممنون دوست عزیز بابت پاسختون
      این محدوده قیمت خیلی گرون در میاد

قطعه یا روش ارزونتری کسی سراغ داره؟
      اي خدا ، من بايد از نظر علم از همه برتر باشم، تا مبادا که دشمنان مرا از اين راه طعنه زنند. بايد به آن سنگدلاني که علم را بهانه کرده و به ديگران فخر ميآ*فروشند، ثابت کنم که خاک پاي من هم نخواهند شد. بايد همه آن تيره دلان مغرور و متکبر را به زانو در آورم، آنگاه خود خاضع ترين و افتاده ترين مرد روي زمين باشم.
      شهيد دکتر مصطفي چمران
      ; C is not for children

دیدگاه

سلام،
        دیود یری کنید با باطری!
        دیود 1n5822 افتش حدود 0.18 تا 0.2 ولت هستش دوتاشو با اطری سری کنید می تونیند از باطری استفاده کنید. قیمتش هم بسیار ارزونه!
        هر انسانی که احساس بی نیازی کند سرکش و طغیان گر می شود...

دیدگاه

سلام
          حمید جان این کار درستی نیست. وقتی ولتاژ 4.2 باشه مقدار یه چیزه و وقتی 3.3 باشه یه چیز دیگه.
          مهدی جان شما میتونی از رگولاتور خطی استفاده کنی و یا سوییچینگ ارزون و بدون مشکل جواب میده ولی انتظار کاری رو که قطعات اصل انجام میدن نباید ازش داشت.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط شهاب طاهری
            سلام
            حمید جان این کار درستی نیست. وقتی ولتاژ 4.2 باشه مقدار یه چیزه و وقتی 3.3 باشه یه چیز دیگه.
            مهدی جان شما میتونی از رگولاتور خطی استفاده کنی و یا سوییچینگ ارزون و بدون مشکل جواب میده ولی انتظار کاری رو که قطعات اصل انجام میدن نباید ازش داشت.
            ممنون بابت پاسخ دوستان
            استفاده از دیود جالب نیست چون از طرفی افت ولتاژ دو سر دیود با جریانی که از دیود میگذره تغییر میکنه از طرفه دیگه دستگاهایی که با باتری کار میکنن براشون انرژی خیلی مهمه اما دیودها توان زیادی استفاده میکنن حتی از تقسیم ولتاژ با مقاومت هم توان بیشتری استفاده میکنن
            در غیر اینصورت استفاده از دیود زنر هم راحتتره و هم ثبات بیشتری داره

استفاده از رگولاتر های خطی و سوییچینگ خوبه اما اونا نیاز به یه اختلاف ولتاژ معمولا 1.5v بین ورودی و خروجی دارن که البته رگولاتور های خطی این اختلاف ولتاژ تا 0.5v هم میرسه که این کم بودن اختلاف ولتاژش خوبه اما بیشتر از رگولاتورای سوییچینگ داغ میکنه
            با این وجود اگر همین اختلاف ولتاژ رو 0.5v در نظر بگیریم و رگولاتور هم 3.3v ولت باشه اینجوری فقط تا زمانی که باتری لیتیوم ولتاژش بالای 3.8v باشه مدار کار میکنه و بقیه باتری بلا استفاده میشه

راه حل دیگه ای هست؟
            شهيد دکتر مصطفي چمران
            ; C is not for children

دیدگاه

بده به یک رگولاتور سویچینگ که خروجی ثابت مثلا 5 داره، بعد بده به یک رگولاتور خطی و ازش 3.3 بگیر.
              یک سری از رگولاتورها هستند که بهشون میگن باک-بوست. یعنی ولتاژ ثابتی رو تو خروجی دارند و بر طبق ورودی خود قطعه در داخلش تبدیل به مبدل باک یا بوست میشه. البته قیمتشون بالاست اما خوبیش به جز نکته ای که گقتم تعداد قطعات کم مصرفی اونا هست. یادمه آقای بسطام بیرامی یک نمونه رو معرفی کرده بودند که برای شرکت TI بود. تو قسمت منابع تغذیه بگردید پیدا میکنید.
              ---------
              .
              .
              ...........

دیدگاه

سلام
                میتونید از TPS63030 استفاده کنید(یه مبدل باک/بوست هست).
                البته تنها مشکلش پکیج اون هست که یکم لحیم کاری رو سخت میکنه
                .

-میتونید به جوان سفارش بدید تا بیاره.(آخرین بار حدود 6500 تومان قیمت داد)-
                نمايندگي رسمي فروش محصولات ECA در اردبیل

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محمد نوری
                  سلام
                  میتونید از TPS63030 استفاده کنید(یه مبدل باک/بوست هست).
                  البته تنها مشکلش پکیج اون هست که یکم لحیم کاری رو سخت میکنه
                  .

-میتونید به جوان سفارش بدید تا بیاره.(آخرین بار حدود 6500 تومان قیمت داد)-
                  ممنون بابت پاسخ تمامی دوستان
                  نتیجه :
                  قطعه ای که توی پست دوم و آخر معرفی کردن برای این کار ساخته شدن و عالی هستن
                  عیبشون قیمت بالاشون حدود 7 تومن بدلیل واردات کمه
                  جریان خروجی هر دوشون 800 میلی که برای جریان بیشتر باید از قطعات دیگه همین خانواده استفاده بشه
                  قطعه معرفی شده توی پست آخر tps63030 :
                  اگر ولتاژ ورودیش کم یا زیاد بشه خروجی ثابتی که خودمون براش تعریف میکنیم بهمون میده مثلا اگر ورودیش بین 1.8v تا 5.5v باشه اون خروجی ثابت 3.3v رو بهمون میده که عالیه
                  شهيد دکتر مصطفي چمران
                  ; C is not for children

دیدگاه

LM3478 که من گرفتم 15 تومن بابتش پول دادم و کاملا اصل و بازدهش با توجه به مدار من حدود 90 درصد بود.
                    این آی سی از سری آی سی های Sepic هست که شما محدوده ولتاژ خروجی رو تعیین میکنی و آی سی به طور خودکار به حالت افزاینده و کاهنده میره در حالتی که ولتاژ باطری شما تغییر میکنه واقعا آی سی خوبیه.
                    برای استفاده از رگولاتور خطی هم من از adj-MIC5219 استفاده کردم که ULDO هست و ولتاژ Drop اون در جریان 50 میلی آمپر حدوده 175 میلی ولته و در جریان 501 میلی آمپر حدوده 300 میلی ولته و در جریان 500 میلی آمپر حدوده 500 میلی ولته
                    قیمتش 8 تومن بود.

دیدگاه

سلام
                      بچه ها پیشنهاد من اینه که از آی سی مخصوص شارژ باطریهای لیتیوم استفاده کنید، چونکه اولا همه پارامترهای شارژ دست خودتون هست، ثانیا همه محافظتهای مورد نظر روی ای سی در نظر گرفته شده، پیشنهاد من استفاده از BQ24160RGET از شرکت TI هست. علاوه بر همه این موارد این ای سی فوق العاده Power Path Management هم داره، این خاصیت باعث میشه که بتونید از چندین منبع مختلف مدارتون رو تغذیه کنید، مثلا می تونید با USB مدار رو تغذیه کنید و باطری رو هم شارژ کنید و یا اینکه با آداپتور 12 ولت مدار و باطری رو تغذیه و شارژ کنید و یا اینکه از ترکیب همه موارد فوق استفده کنید! :nice: شخصا خودم از این آی سی توی مدارام استفاده می کنم و موجود هم دارم. قیمت اش هم فقط 13500 هست.

دیدگاه

من دوسال پیش یه طرح مشابه داشتم
                        یه آی سی mcp1727 رو انتخاب کردم نهایتا
                        ۱.۵ آمپر هست و تا ۲۰۰ میلی آمپر که جریان کار من بود .۰۵ ولت تا نهایتا .۱ ولت افت داشت که عالی بود این انتخاب باعث شد که از ولتاژ ۴.۲ تا ۳ ولت رو بتونم با راندمان عالی از باطری استفاده کنم
                        و باعث شد طول زمان کار دستگاه با باطری تا ۱۲ ساعت کار مداوم بدون مشگل کار کنه
                        اون موقع ۱۰۰ تا از چین سفارش دادم حدود ۱ تومن شد
                        هميشه به ياد خدا باش !

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                        X