اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مدار ساعت با سون سگمنت

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مدار ساعت با سون سگمنت

با سلام
    من مدار ساعت میخواستم که یا سون سگمنت 6 تایی باشه که ثانیه شمار هم داشته باشد اکثر مدار هایی که توی انجمن یا سایت های دیگه هست ثانیه شمار ندارند(سون سگمنت 4 تایی هستند) !! بعضی از سایت ها ساعت با سون سگمنت 6تایی دارند که اصلا پیدا نمیشه سون سگمنت 6 تایی !! میخواستم بدونم کسی مدار ساعت با 3 تا سون سگمنت 2 تایی به صورت جدا داره ! که قابلیت تنظیم ساعت و دقیقه و ثانیه را داشته باشد و همچنین با ای سی ds1307 یاشه!
    سپاس

پاسخ : مدار ساعت با سون سگمنت

سلام

دوست عزیز مداری که می خوای چیزی نداره و همون ساعت با چهار سون سگمنت رو میشه راحت برای 6 سگمنت هم تعمیم داد و کاری نداره.
    سعی کنید به جای جستجو برای مدار مورد نظر خودتون برای ساختنش قدم بردارین...

کمکی هم خواستین در حد توان در خدمتم...
    چرا ناراحتی پاتریک!
    + امروز ی بچه دیدم سرچهارراه گل میفروخت
    - از دیدنش ناراحت شدی؟
    + نه
    پس چی ناراحتت کرده
    + اینکه دیدن اینجور بچه ها انقدر واسم عادی شده که دیگه ناراحتم نمیکنه
    ------------------------------------------------------------------------------------------------------
    تاحالا فکر کردی بیسواد کیه؟- بی سواد یعنی کسی که نمیتونه ذهنیاتش رو عملی کنه!
    ------------------------------------------------------------------------------------------------------
    محصولات

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سوران آراسته
      سلام

دوست عزیز مداری که می خوای چیزی نداره و همون ساعت با چهار سون سگمنت رو میشه راحت برای 6 سگمنت هم تعمیم داد و کاری نداره.
      سعی کنید به جای جستجو برای مدار مورد نظر خودتون برای ساختنش قدم بردارین...

کمکی هم خواستین در حد توان در خدمتم...
      دوست عزیز: من با سون سگمنت کار نکردم و بلد نیستم و... ولی با ای سی ds1307 ساعت راه انداختم !! چند تا تابع داره : gettime و settime و ...
      الان چطور می توانم اطلاعات دریافتی را روی سون سگمنت نمایش داد !! حالا سون سگمنت ها 3 تا 2 تایی باشند یا 6 تا تکتایی و...
      شما و یا هرکس دیگه که می تواند لطفا راهنمایی کند!! یا یک نمونه پروژه به زبان سی لطفا معرفی کنید!
      سپاس

دیدگاه

سلام بر شما.
        --
        کاری بخصوصی نداره.
        سون سگمنت از از 7 ال ای دی و یک ال ای دی نقطه . (جمعا 8 led تشکیل شده)
        سون سگمنت در دو نمونه کلی پایه مشترک منفی(کاتد) و پایه مشترک مثبت (آند) تشکیل شده(که کاتد مشترک تا حدودی بهتر می باشد)

ال ای دی ها سون سگمنت به ترتیب از بالا بدین شکل نام گذاری میشوند.

a.b.c.d.e.f.g دو پایه هم که در تصویر می بینید com نوشته شده،مشترک می باشد،که براساس نوع سون سگمنت ،هر دو پایه به مثبت یا منفی وصل میشود
        خوب شما پایه که به حروف نوشته را به ترتیب به میکروکنترولر وصل می کنید، و پایه مشترکشون رو جداگانه وصل کنید . و در برنامه نویسی پورت رو خروجی تعرف می کنید.
        اکنون اگر هر خروجی را 1 کنید led ان قسمت روشن میشود .
        اما کار از این هم راحت تر است،مثلا شما می خواهید عدد دو را بر روی سون سگمنت بنویسید. می توانید به کمک این نرم افزار ساده کد رو تولید کنید و جلوی پورت بنویسید
        به عنوان مثال کد عدد 2 میشود 0x5B
        شما اینطور می نویسید
        PORTB=0x5B

اما شما اگر قرار باشد دستی هر عدد رو بنویسید کلی طول می کشید،برای همین از ارایه استفاده می کنند .
        کدهای 0 تا 9 رو مینویسن و بعد ارایه رو 11 ستونی تعرف می کنند..(اون 1 ستون اضافه رو فعلا کاری نداشته باشید)
        اینطور
        [code=cpp]flash unsigned char s[11]= //معرفی 0 تا 9
        {0x3f,0x06,0x5b,0x4f,0x66,0x6d,0x7d,0x07,0x7f,0x6f ,0x77};[/code]
        در کدبالا به ترتیب عدد 0 تا 9 معرفی شده در ارایه به نام S معرفی شده
        حالا کارمان راحت تر شده،و می توانیم به ترتیب اعداد را بشماریم و دیگر از کدها استفاده نکنیم
        به عنوان مثال ما اینطور می نویسیم
        (PORTB=~s(0
        اکنون کد 0 برای سون سگمنت فرستاده میشود.
        اگر کد درون پرانتز را 1 کنیم،1 فرستاده میشود و ...
        شما می توانید بین دو پرانتز یک متغییر بنویسید و جداگانه ان را افزایش دهید(فرمولی که می توانید با ان ساعت و ... درست کنید)
        ---
        خوب این تا اینجایی کار. سون سگمنت 1 قطعه ای ، بصورت معمولی روشن میشود،اما سون سگمنت 4 قطعه چسبیده بهم،بصورت مولتی پلاکس روشن میشود.
        یعنی از خطایی دید انسانی استفاده می کند .
        شما ابتدا قطعه 1 روشن می کنید و از چند میلی ثانی قطعه 2 و بعدچند میلی ثانیه قطعه 3 و ... 4 . اینطور چشم انسان 4 قطعه led را روشن می ببینید.دلیل مولتی پلاکس هم،کم کردن پایه ها سون سگمنت می باشد .
        تمام پایه ها a.b.c.d.e.f.g.dot در 4 قطعه مشترک می باشد،ولی پایه مشترک چهار قطعه از هم جدا می باشند .

بنابرین به کمک چهار پایه غیر مشترک.ابتدا سون سگمنت 1 را روشن می کنید و عددتون رو می نویسید،سپس سون سگمنت دو رو روشن می کنید و عدد خودتون رو می نویسید و بعد ... (همه این ها در فواصل چند میلی ثانیه ای انجام میشود)
        [code=cpp] while(1) //نشان دادن عدد 0 1 2 3 به روی سون سگمنت دات ماتریکس
        {
        PORTB=1; //پایه مشترک اول روشن
        PORTD=~s[0]; //عدد 0 را نشان بده
        delay_ms(2); //دو میلی ثانیه صبر کن
        PORTB=2; //پایه مشترک دوم روشن
        PORTD=~s[1]; //عدد 1 را نشان بده
        delay_ms(2); //دو میلی ثانیه صبر کن
        PORTB=4; //پایه 3 را روشن کن
        PORTD=~s[2]; //عدد 2 را نشان بده
        delay_ms(2); //به مدت 2 میلی ثانیه صبر کن
        PORTB=8; //پایه شماره 4 را روشن کن
        PORTD=~s[3]; //عدد 3 را نشان بده
        delay_ms(2); //به مد 2 میلی ثانیه صبر کن
        } [/code]
        کد بالا،عدد 0 تا 3 را به ترتیت بر روی 4 قطعه سون سگمنت مولتی پلاکس نشان میدهد(البته چون خطایی چشم انسانی وجود دارد،ما همه ان چهار عدد را یک جا و زنده می ببینیم)
        اگر دیدید سون سگمنت چشمک میزند و اهسته است،زمان تاخیر را کمتر می کنید .
        نکته:portb در واقعی جایست که 4 پایه مشترک سگمنت ها به ترتیب به ان وصل است

دیگر ساخت ساعت برای شما که ساعت ساختید..فکر می کنم اسان شده باشد.
        امیدوارم راهنمایی بدردتان خورده باشد
        باتشکر.

دیدگاه

ممنون دوست عزیز از راهنمایی تان: من از بیس مشکل دارم ! الان این توضیحاتی که دادید در مورد راه اندازی سون سگمنت بود !! من ثانیه شمار هم میخوام باشه ! یعنی 2 تای دیگه باید باشه در کل 6 تا !!
          لطفا مثال جامع تر بزنید ! این مثال ساده بود و متوجه نشدم!
          اساتید اگر سورس دارید لطفا قرار بدهید!
          من یک چیزی میخوام شبیه به این باشه! این مدار سالم هست ولی سون سگمنت اش 6 تایی هست و گیر نمیاد !!!
          http://s3.picofile.com/file/8204179734/saat.zip.html
          سپاس

دیدگاه

سون سگمنت 6تایی هم هست از پاساژ امجد.طبقه همکف انتهای سالن میتونی تهیه کنی.اگر هم گیرت نیومد یدونه 4تایی با یه دوتایی بگیر و به هم متصل کن. فقط بایستی هردو کاتد مشترک یا هردو آند مشترک باشد که البته شما توی شکلت کاتد مشترک استفاده کردی.
            اما در مورد استفاده از DS1307.... من از این آی سی استفاده کردم و کار باهاش خیلی ساده است.اما اگر میخوای دقیق باشه یکم باید در اتصالات و نویز دقت کنی.ضمن اینکه بهتره کمی هم تغییر توی مدار و برنامه بدی.
            پایه SQW/OUT رو به اینتراپت خارجی میکرو وصل کن.SQW را برای فرکانس 1Hz تنظیم کن. اینطوری هر یک ثانیه یک وقفه به میکرو داده میشه و در این وقفه زمان را رفرش میکنی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hamy89
              سون سگمنت 6تایی هم هست از پاساژ امجد.طبقه همکف انتهای سالن میتونی تهیه کنی.اگر هم گیرت نیومد یدونه 4تایی با یه دوتایی بگیر و به هم متصل کن. فقط بایستی هردو کاتد مشترک یا هردو آند مشترک باشد که البته شما توی شکلت کاتد مشترک استفاده کردی.
              اما در مورد استفاده از DS1307.... من از این آی سی استفاده کردم و کار باهاش خیلی ساده است.اما اگر میخوای دقیق باشه یکم باید در اتصالات و نویز دقت کنی.ضمن اینکه بهتره کمی هم تغییر توی مدار و برنامه بدی.
              پایه SQW/OUT رو به اینتراپت خارجی میکرو وصل کن.SQW را برای فرکانس 1Hz تنظیم کن. اینطوری هر یک ثانیه یک وقفه به میکرو داده میشه و در این وقفه زمان را رفرش میکنی
              ممنون دوست عزیز: همانطور که گفتم زیاد به مبحث سون سگمنت مسلط نیستم !!! و... و در مورد امجد بگم که من توی شهرستان هستم و گیر نمیاد سون سگمنت 6 تایی حتی توی سایت های مطرح هم گیر نمیاد!!! مثل eca و roboq و...
              میگم برای ساعت با سون سگمنت بزرگ کدام یک از اینها مناسب هست از نظر ابعاد!! و کدام قشنگ تر در میاد !!؟ چه رنگی؟ چون میخوام pcb بزنم !!
              http://www.roboeq.ir/products/category/166/order/desc/by/snum/p_p/1/t_p/26/
              سپاس

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : مدار ساعت با سون سگمنت

نوشته اصلی توسط ircaspianhero
                ممنون دوست عزیز از راهنمایی تان: من از بیس مشکل دارم ! الان این توضیحاتی که دادید در مورد راه اندازی سون سگمنت بود !! من ثانیه شمار هم میخوام باشه ! یعنی 2 تای دیگه باید باشه در کل 6 تا !!
                لطفا مثال جامع تر بزنید ! این مثال ساده بود و متوجه نشدم!
                اساتید اگر سورس دارید لطفا قرار بدهید!
                من یک چیزی میخوام شبیه به این باشه! این مدار سالم هست ولی سون سگمنت اش 6 تایی هست و گیر نمیاد !!!
                http://s3.picofile.com/file/8204179734/saat.zip.html
                سپاس
                سلام بر شما..
                دقیقا کجاهاش رو مشکل دارید تا براتون توضیح بدم .
                --
                همانجور که کاربر محترم گفتن. شما علاوه به سون سگمنت 4 تای .. یک 2 دوتایی دیگر بخرید .. بعد پایه ها ABCDEFG dot رو با همان پایه ها دیگر مشترک قرار بدید ، و دو پایه مشترک منفی را به میکرو بدهید (بعد از پایه مشترک قبلی)
                بعدم با همان توابع DS1307 که گفتید کار کنید و ثانیه و دقیقه وساعت رو به 6 سون سگمنت بدید ...
                --
                اگر خودتون برنامه ساعت با سون سگمنت دارید و با زبان سی هستش،بدید تا ثانیه شمار رو بهش اضافه کنم .
                باتشکر.

دیدگاه

اینایی که سایت روبک داره همه سایز کوچک هستن. از این سایت میتونی سایز بزرگ پیدا کنی
                  http://nikushop.com/eshop/lcd-7-segm.../seven-segment
                  اما اگر میخوای ساعت بزرگ باشه خب داستان فرق میکنه کلا. چون معمولا سون سگمنتهای بزرگ مالتی پلکس ندارن.یعنی همون چندتایی... وباید تکی بخری.بعد به بافر هم نیاز داری چون میکرو نمیتونه جریانش رو تامین کنه.
                  به نظر من قبل از PCB زدن شما ساعت رو روی سون سگمنت کوچیک جواب بگیر. بعد بزرگ رو تست کن و در آخر PCB بزن تا هم مشکلی پیش نیاد و هم سایز و نحوه اتصال قطعات دستت بیاد. چون سون سگمنت های مختلفی توی بازار هست و ممکنه چیزی که بعدا میخری با طرح PCB شما جور در نیاد

دیدگاه

دوست عزیز: من با سون سگمنت کار نکردم و بلد نیستم و... ولی با ای سی ds1307 ساعت راه انداختم !! چند تا تابع داره : gettime و settime و ...
                    الان چطور می توانم اطلاعات دریافتی را روی سون سگمنت نمایش داد !! حالا سون سگمنت ها 3 تا 2 تایی باشند یا 6 تا تکتایی و...
                    شما و یا هرکس دیگه که می تواند لطفا راهنمایی کند!! یا یک نمونه پروژه به زبان سی لطفا معرفی کنید!
                    سپاس

خب پس اول برین سراغ آموزش های موجود در سایت و سعی کنید خودتون اولین گام رو برای انجام و به اتمام رساندن پروژه هاتون بردارید...

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=64441.0
                    چرا ناراحتی پاتریک!
                    + امروز ی بچه دیدم سرچهارراه گل میفروخت
                    - از دیدنش ناراحت شدی؟
                    + نه
                    پس چی ناراحتت کرده
                    + اینکه دیدن اینجور بچه ها انقدر واسم عادی شده که دیگه ناراحتم نمیکنه
                    تاحالا فکر کردی بیسواد کیه؟- بی سواد یعنی کسی که نمیتونه ذهنیاتش رو عملی کنه!
                    محصولات

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : مدار ساعت با سون سگمنت

نوشته اصلی توسط SINASET
                      سلام بر شما..
                      دقیقا کجاهاش رو مشکل دارید تا براتون توضیح بدم .
                      --
                      همانجور که کاربر محترم گفتن. شما علاوه به سون سگمنت 4 تای .. یک 2 دوتایی دیگر بخرید .. بعد پایه ها ABCDEFG dot رو با همان پایه ها دیگر مشترک قرار بدید ، و دو پایه مشترک منفی را به میکرو بدهید (بعد از پایه مشترک قبلی)
                      بعدم با همان توابع DS1307 که گفتید کار کنید و ثانیه و دقیقه وساعت رو به 6 سون سگمنت بدید ...
                      --
                      اگر خودتون برنامه ساعت با سون سگمنت دارید و با زبان سی هستش،بدید تا ثانیه شمار رو بهش اضافه کنم .
                      باتشکر.
                      ممنون دوست عزیز : والا اکثر پروژه هایی که توی اینترنت هست یا وقفه هستند (سون سگمنت 4 تایی)!! از دیروز تا حالا چند تا سایت را گشتم ولی نتونستم با ds1307 پیدا کنم!!
                      کلا با برنامه نویسی میکرو مشکل دارم :mrgreen: یک چیز هایی بلدم ولی.....
                      خلاصه اگر پیدا کردم مدار را قرار می دهم!!
                      ممنون از لطفتان

اضافه شده در تاریخ :
                      نوشته اصلی توسط hamy89
                      اینایی که سایت روبک داره همه سایز کوچک هستن. از این سایت میتونی سایز بزرگ پیدا کنی
                      http://nikushop.com/eshop/lcd-7-segm.../seven-segment
                      اما اگر میخوای ساعت بزرگ باشه خب داستان فرق میکنه کلا. چون معمولا سون سگمنتهای بزرگ مالتی پلکس ندارن.یعنی همون چندتایی... وباید تکی بخری.بعد به بافر هم نیاز داری چون میکرو نمیتونه جریانش رو تامین کنه.
                      به نظر من قبل از PCB زدن شما ساعت رو روی سون سگمنت کوچیک جواب بگیر. بعد بزرگ رو تست کن و در آخر PCB بزن تا هم مشکلی پیش نیاد و هم سایز و نحوه اتصال قطعات دستت بیاد. چون سون سگمنت های مختلفی توی بازار هست و ممکنه چیزی که بعدا میخری با طرح PCB شما جور در نیاد
                      ممنون دوست عزیز: پس سون سگمنت بزرگ مشکل هست کار باهاش !! پس فعلا با همین کوچک ها سر ور کله بزنیم :mrgreen: ببینیم چی میشه!!
                      سپاس

اضافه شده در تاریخ :
                      نوشته اصلی توسط سوران آراسته
                      خب پس اول برین سراغ آموزش های موجود در سایت و سعی کنید خودتون اولین گام رو برای انجام و به اتمام رساندن پروژه هاتون بردارید...

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=64441.0
                      ممنون دوست عزیز: ولی اصلا با بیسیک حال نمی کنم :mrgreen: اگر زبان سی اموزش درست و حسابی سراغ دارید به من بدهید!
                      سپاس

دیدگاه

سلام دوباره
                        ---
                        یه مدل ساعت پیدا کردم که ثانیه شماره داره و کد ویژه هستش. اما ds1307 بهش وصل نیست . در پرتئوس بهش وصلش کردم و پایه هاش رو هم هماهنگ کردم ..
                        دیگه باقی کارها با خودتون ...
                        ازینجا می تونید فایل وایریش شده را دانلود کنید.

از این منبع هم می تونید کمک بگیرید.
                        باتشکر.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط SINASET
                          سلام دوباره
                          ---
                          یه مدل ساعت پیدا کردم که ثانیه شماره داره و کد ویژه هستش. اما ds1307 بهش وصل نیست . در پرتئوس بهش وصلش کردم و پایه هاش رو هم هماهنگ کردم ..
                          دیگه باقی کارها با خودتون ...
                          ازینجا می تونید فایل وایریش شده را دانلود کنید.

از این منبع هم می تونید کمک بگیرید.
                          باتشکر.
                          ممنون دوست عزیز: ولی این سایت قبلا دیده بودم !! مشکل من سخت افزاری نیست بلکه نرم افزاری هست و با سبک کدنویسی برای سون سگمنت مشکل دارم!!!

سپاس

دیدگاه

ممنون دوست عزیز: ولی این سایت قبلا دیده بودم !! مشکل من سخت افزاری نیست بلکه نرم افزاری هست و با سبک کدنویسی برای سون سگمنت مشکل دارم!!!
                            سپاس
                            سلام دوباره

ببینید،من می تونم چیزی که فرمودید رو انجام بدم،ولی کلی از وقتم رو می گیره.و اگر می تونستم انجام میدادم .
                            اما چه بهتر انکه شما شروع کنید،تلاشتون رو بکنید،هرجاش رو که متوجه نشدید،تویه این تاپیک بفرمایید ما راهنمایتون می کنیم ... (اینطوری ماهیگیری یاد می گیرید)

امیدوارم موفق باشید.
                            باتشکر.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط SINASET
                              سلام دوباره

ببینید،من می تونم چیزی که فرمودید رو انجام بدم،ولی کلی از وقتم رو می گیره.و اگر می تونستم انجام میدادم .
                              اما چه بهتر انکه شما شروع کنید،تلاشتون رو بکنید،هرجاش رو که متوجه نشدید،تویه این تاپیک بفرمایید ما راهنمایتون می کنیم ... (اینطوری ماهیگیری یاد می گیرید)

امیدوارم موفق باشید.
                              باتشکر.
                              ممنون دوست عزیز: حداقل یک قسمت اش را توضیح بدهید مثلا انداختن ساعت بر روی سون سگمنت تا من بدونم چی به چی هست!! چون هیچ منبعی وجود نداره!! به زبان سی !!
                              مثلا داریم از 3تا سون سگمنت کاتد مشترک استفاده می کنیم که میشه 3 تا سون سگمنت 2 تایی !! روی 2 تا سون سگمنت اولی چطور میشه ساعت را انداخت !!

مثلا اینجا از دستور sprintf استفاده شده است !! که باعث نمایش اطلاعات روی lcd می شود که باید روی سون سگمنت این قسمت نمایش داده بشه ! که اینها را متوجه نمی شوم!!
                              کد:
                              /* include the DS1307 functions for bit-banged I2C
                                The I2C bus connections and bit rate must be specified in the
                                Project|Configure|C Compiler|Libraries|I2C menu */
                              #include <ds1307.h>

/* include the LCD Functions
                                The connections must be specified in the
                                Project|Configure|C Compiler|Libraries|Alphanumeric LCD menu */
                              #include <alcd.h>

/* include the prototype for sprintf */
                              #include <stdio.h>

/* include the prototypes for the delay functions */
                              #include <delay.h>

char display_buffer[17]; /* LCD display buffer for 1 line */

void main(void)
                              {
                              unsigned char hour,min,sec,week_day,day,month,year;

/* initialize the LCD, 2 rows by 16 columns */
                              lcd_init(16);

/* initialize the bit-banged I2C functions */
                              i2c_init();

/* initialize the RTC
                                square wave output is disabled
                                SQW/OUT has logic state 0 */
                              rtc_init(0,0,0);

rtc_set_time(12,0,0); /* set time 12:00:00 */

rtc_set_date(2,1,2,11); /* set date Tuesday 1/02/2013 */

/* display the time and date continuously */
                              while (1)
                                 {
                                 /* read the time from the RTC */
                                 rtc_get_time(&hour,&min,&sec);

/* read the date from the RTC */
                                 rtc_get_date(&week_day,&day,&month,&year);

/* display the time on the LCD */
                                 sprintf(display_buffer,"Time: %2d:%02d:%02d\n",hour,min,sec);
                                 lcd_clear();
                                 lcd_puts(display_buffer);

/* display the date on the LCD */
                                 sprintf(display_buffer,"Date: %2d/%02d/%d",day,month,
                                     2000+year);
                                 lcd_puts(display_buffer);

delay_ms(500); /* 0.5 second delay */
                                 }
                              }
                              سپاس

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X