اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

راهنمایی درمورد مبدل ولتاژ dc

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

راهنمایی درمورد مبدل ولتاژ dc

با سلام.
    من در یک قسمت از مدارم به دو ولتاژ 15 و 20 ولت ایزوله احتیاج دارم. من قصد دارم این ولتاژ را توسط یک ترانس فرکانس بالا از ولتاژ 5 ولت موجود در مدارم بسازم. برای این منظور اومدم و از اساس کار توپولوژی فوروارد (تصویر زیر) استفاده کردم، و البته بدون فیدبک گرفتن از خروجی و به منظور رگوله کردن ولتاژ خروجی از رگولاتور های خطی استفاده می کنم. به این معنی که من با ترانس میام و ولتاژ 30 ولت را می سازم و سپس میدمش به رگولاتور تا به سطوح 15 و 20 برسم.
    حالا مشکل اینجا است که هرکاری می کنم توان ترانسم پایینه. یعنی وقتی یک مقاوت 330 اهم را با خروجی مدار مبدل ولتاژم (با ولتاژ 30 ولت) موازی می کنم، ولتاژ 30 تا سطح 15.5 ولت افت می کنه (در دیوتی سایکل 45%) که ناشی از عدم توانایی ترانس در جریان دهی است. در حالت افت ولتاژ، همچنان ولتاژ ورودی به مدارم 5v و جریان ورودی 430mA است.
    من باید چه کار کنم که توان افزایش پیدا کند و افت ولتاژی خیلی کمتری داشته باشم؟ درضمن بازده مبدل من در حدود 33% است. چرا اینقدر پایینه؟؟

اطلاعات اضافه:
    تعداد دور اولیه ی ترانس (N1 و 'N1) = 20
    تعداد دور ثانویه ترانس (N2)= 120
    ضخامت سیم های اولیه و ثانویه =0.25
    دیوتی سایکل=45%
    فرکانس PWM=15k

اضافه کنم که من PWM را توسط میکرو تولید می کنم و با یک مدار گیت درایور اصولی میام و ماسفت IFRZ44 را به عنوان سوئیچ روشن و خاموش می کنم.
    ولتاژ 5 ولت ورودی به مدارم هم از پاور کامپیوتر تامین میشه که توان آمپر دهی بالایی بدون افت ولتاژ را دارد.
    من ترانس مورد نظر را با سیمی به ضخامت 0.5 هم بستم و همچنین با هسته های EE کوچک و بزرگ، ولی نتیجه تقریبا همان است.
    با تشکر

پاسخ : راهنمایی درمورد مبدل ولتاژ dc

خودت تو صورت مساله جوابو دادی دیگه تک سوییچ دیوتی 45 درصد ولتاژ موثرش میشه نصف مضرب ترانست

دیدگاه

پاسخ : راهنمایی درمورد مبدل ولتاژ dc

نوشته اصلی توسط bigbomber
      با سلام.
      من در یک قسمت از مدارم به دو ولتاژ 15 و 20 ولت ایزوله احتیاج دارم. من قصد دارم این ولتاژ را توسط یک ترانس فرکانس بالا از ولتاژ 5 ولت موجود در مدارم بسازم. برای این منظور اومدم و از اساس کار توپولوژی فوروارد (تصویر زیر) استفاده کردم، و البته بدون فیدبک گرفتن از خروجی و به منظور رگوله کردن ولتاژ خروجی از رگولاتور های خطی استفاده می کنم. به این معنی که من با ترانس میام و ولتاژ 30 ولت را می سازم و سپس میدمش به رگولاتور تا به سطوح 15 و 20 برسم.
      حالا مشکل اینجا است که هرکاری می کنم توان ترانسم پایینه. یعنی وقتی یک مقاوت 330 اهم را با خروجی مدار مبدل ولتاژم (با ولتاژ 30 ولت) موازی می کنم، ولتاژ 30 تا سطح 15.5 ولت افت می کنه (در دیوتی سایکل 45%) که ناشی از عدم توانایی ترانس در جریان دهی است. در حالت افت ولتاژ، همچنان ولتاژ ورودی به مدارم 5v و جریان ورودی 430mA است.
      من باید چه کار کنم که توان افزایش پیدا کند و افت ولتاژی خیلی کمتری داشته باشم؟ درضمن بازده مبدل من در حدود 33% است. چرا اینقدر پایینه؟؟

اطلاعات اضافه:
      تعداد دور اولیه ی ترانس (N1 و 'N1) = 20
      تعداد دور ثانویه ترانس (N2)= 120
      ضخامت سیم های اولیه و ثانویه =0.25
      دیوتی سایکل=45%
      فرکانس PWM=15k

اضافه کنم که من PWM را توسط میکرو تولید می کنم و با یک مدار گیت درایور اصولی میام و ماسفت IFRZ44 را به عنوان سوئیچ روشن و خاموش می کنم.
      ولتاژ 5 ولت ورودی به مدارم هم از پاور کامپیوتر تامین میشه که توان آمپر دهی بالایی بدون افت ولتاژ را دارد.
      من ترانس مورد نظر را با سیمی به ضخامت 0.5 هم بستم و همچنین با هسته های EE کوچک و بزرگ، ولی نتیجه تقریبا همان است.
      با تشکر

سلام
      دوست عزیز با ولتاژ 5 ولت نمیشه فرمان به گیت داد......چون کامل درایو نمیشه.....
      دوم اینکه شما نقشه کامل نزاشتی تا مشخص بشه درایور ماسفت چی هست......
      استفاده از میکرو بعنوان کنترلر توصیه نمیشه.......
      مدار پوش پول برای این کار توصیه میشه....اگر اسرار دارین از 5 ولت استفاده کنید برای قسمت درایور حدالقل 12 ولت باید استفاده کنید.......فرکانس هم بهتره از محدوده شنوایی بالاتر باشه مثلا 25 کیلو هرتز..

اگر شاد بودی آرام بخند تا غم بیدار نشود

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : راهنمایی درمورد مبدل ولتاژ dc

نوشته اصلی توسط Ghasede del
        سلام
        دوست عزیز با ولتاژ 5 ولت نمیشه فرمان به گیت داد......چون کامل درایو نمیشه.....
        دوم اینکه شما نقشه کامل نزاشتی تا مشخص بشه درایور ماسفت چی هست......
        استفاده از میکرو بعنوان کنترلر توصیه نمیشه.......
        مدار پوش پول برای این کار توصیه میشه....اگر اسرار دارین از 5 ولت استفاده کنید برای قسمت درایور حدالقل 12 ولت باید استفاده کنید.......فرکانس هم بهتره از محدوده شنوایی بالاتر باشه مثلا 25 کیلو هرتز..
        با سلام خدمت شما

فکر میکنم اگر مشکل فرمان گیت با 5 ولت هست
        میشود از ماسفت لاجیک استفاده کرد نظیر irl1404

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : راهنمایی درمورد مبدل ولتاژ dc

نوشته اصلی توسط H03in.r
          با سلام خدمت شما

استاد اگر مشکل فرمان گیت با 5 ولت هست نمیشود از ماسفت لاجیک استفاده کرد irl ها نظیر irl1404
          ؟
          سلام
          چرا میشه استفاده کرد...اما چون مخالف استفاده avr برای ساخت منبع تغذیه هستم
          کنترلر 5 ولت هم نمیشناسم...چون لازم نداشتم ببینم هس یا نه...
          درنهایت اگر از کنترلرهای موجود قراره استفاده ولتاژ 12 برای کنترل نیاز به ماسفت لاجیک
          منتفی هست.......

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : پاسخ : راهنمایی درمورد مبدل ولتاژ dc

نوشته اصلی توسط Ghasede del
            سلام
            چرا میشه استفاده کرد...اما چون مخالف استفاده avr برای ساخت منبع تقذیه هستم
            کنترلر 5 ولت هم نمیشناسم...چون لازم نداشتم ببینم هس یا نه...
            درنهایت اگر از کنترلرهای موجود قراره استفاده ولتاژ 12 برای کنترل نیاز به ماسفت لاجیک
            منتفی هست.......
            بله کاملا درست است بیش از 80 درصد دستگاههای اینورتر جوش که دیدم با ای سی های اسیلاتور نظیر 3525 و غیره طراحی شده
            اگر قرار باشه از ای سی های برنامه پذیر استفاده بشه بهترین گزینه آی سی های PIC صنعتی است که در چندین مورد مشاهده شده

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : پاسخ : راهنمایی درمورد مبدل ولتاژ dc

نوشته اصلی توسط H03in.r
              بله کاملا درست است بیش از 80 درصد دستگاههای اینورتر جوش که دیدم با ای سی های اسیلاتور نظیر 3525 و غیره طراحی شده
              اگر قرار باشه از ای سی های برنامه پذیر استفاده بشه بهترین گزینه آی سی های PIC صنعتی است که در چندین مورد مشاهده شده
              اول اینکه سرعت عکس العمل کنترلر بسیار بالاتر از میکرو هست....
              و گاهی اصلآ نباید استفاده بشه ......تو همین تغذیه فوروارد و پوش پول میکرو هنگ کنه .....
              فاتحه مدار خونده شده........

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
              X