اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

پیشنهاد مدار

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پیشنهاد مدار

با سلام.
    من یه مداری شبیه رله محافظ جان میخوام .البته برای ولتاژ DC(رله محافظ جان بر اساس جریان رفت و برگشتی و در اثر بوجود امدن این اختلاف جریان عمل میکنه .ولی برای جراین متناوب عمل میکنه)
    ایا اینجور مداری برای منبع ولتاژ مستقیم نیز وجود داره(جریان عبور هم تقریبا 5 امپر هستش

پاسخ : پیشنهاد مدار

در سیستم برق شهر چون نول به زمین وصل میشه اگه اتصال فاز به بدن رخ بده چون شخص رو زمین ایستاده و نول از اون طریق به بدنش وصله باعث برق گرفتگی میشه و کلید محافظ جان این خطا را میبینه و قطع میکنه.در dc معمولا هیچکدوم از قطبها به زمین وصل نیست .پس در صورت اتصال یک قطب به فرد باعث برق گرفتگی نخواهد شد.
    الهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط shahpoori
      در سیستم برق شهر چون نول به زمین وصل میشه اگه اتصال فاز به بدن رخ بده چون شخص رو زمین ایستاده و نول از اون طریق به بدنش وصله باعث برق گرفتگی میشه و کلید محافظ جان این خطا را میبینه و قطع میکنه.در dc معمولا هیچکدوم از قطبها به زمین وصل نیست .پس در صورت اتصال یک قطب به فرد باعث برق گرفتگی نخواهد شد.
      منظور من برق گرفتگی نبود .صرفا مداری میخوام .زمانیکه اتصالی به زمین رخ داد.مشخص کنم از کدوم مسیر هستش
      فرض کنید شما یه باتری داری و ده تا بار که با هم موازی و به اون باتری متصل هستند .حالا اگر هرکدام از این بارها اتصال زمین بشن.عملا نمیتوان متوجه شد کدام بار اتصالی داره.مگر اینکه تک تک اونها را باز کنیم تا ببینیم کدوم اتصالی داره.حالا میخوام بدون جدا کردن بارها متوجه اتصالی بشم و بدونم مال کدوم بار است

دیدگاه

دوتا مقاومت باهم سری کن و سر وسط را به زمین بده و دو سر دیگه را به -و+ بده.هر وقت هر قطب به زمین اتصال کنه ولتاژ دو سر اون مقاومت که بهش وصله نسبت به زمین صفر میشه و میتونی بفهمی کدومه.

دیدگاه

دوتا مقاومت باهم سری کن و سر وسط را به زمین بده و دو سر دیگه را به -و+ بده.هر وقت هر قطب به زمین اتصال کنه ولتاژ دو سر اون مقاومت که بهش وصله نسبت به زمین صفر میشه و میتونی بفهمی کدومه.
          ممنون.ولی این مدار را خودم بستم واین مدار فقط نشون میده که کدوم خط از مثبت یا منفی ما زمین شده.ولی اینکه کدوم یکی از مسیرها که با هم موازی هستند مشخص نمیکنه.مثلا فرض کن دو تا بار داریم که هر دو بصورت موازی هستند و به یه باتری متصل هستند حالا اگر یکی از این بارها زمین بشه .(بار دومی مسیرش سالمه ولی چون اولی زمین شده عملا دومی هم در حقیقت زمین شده/حالا میخوام مداری داشته باشم که این زمین شدن دو مسیر را بطور مجزا برام مشخص کنه)
          و در اخر از اینکه پیگیر سوالم بودی ممنونم

دیدگاه

خواهش میکنم.به قول دوستان زکات علم بود. :read:
            نه واسه اون مشکل نمیشه کاری کرد.فقط موقع عیب یابی باید مسیرها را یکی یکی باز کرد تا هروقت انصال زمین برداشته شد دیگه مشخص میشه از کدوم مسیر بوده.

دیدگاه

خواهش میکنم.به قول دوستان زکات علم بود. :read:
              نه واسه اون مشکل نمیشه کاری کرد.فقط موقع عیب یابی باید مسیرها را یکی یکی باز کرد تا هروقت انصال زمین برداشته شد دیگه مشخص میشه از کدوم مسیر بوده.
              این کار شدنی هستش .چون یکی از دوستان دیده بودم که اینکار را کرده بود.ولی چه جوری نمیدونم؟؟؟؟

دیدگاه

کی؟اگه پیدا کردی منم میخام لطفا.منظورم این بود براحتی نمیشه .
                من همچین چیزی که میگی تو صنعت ندیدم.فقط یه سیستم مثل همون مقاومت که گفتم واسه تشخیص dc گراند استفاده میشه ولی دیگه معلوم نمیکنه از کدوم مسیرهاست.
                شاید رو هرمسیر جداگانه یه چیزی درست کرده که امپدانس اون مسیر نسبت به زمین را اندازه بگیره ونشون بده.

دیدگاه

کی؟اگه پیدا کردی منم میخام لطفا.منظورم این بود براحتی نمیشه .
                  من همچین چیزی که میگی تو صنعت ندیدم.فقط یه سیستم مثل همون مقاومت که گفتم واسه تشخیص dc گراند استفاده میشه ولی دیگه معلوم نمیکنه از کدوم مسیرهاست.
                  شاید رو هرمسیر جداگانه یه چیزی درست کرده که امپدانس اون مسیر نسبت به زمین را اندازه بگیره ونشون بده.
                  منم تو صنعت همون جوری که شما گفتین استفاده کردند وفقط خط مثبت و منفی را نشون میده
                  حالا یه سوال دیگه.چیزی شبیه رله وجود داره که استفاده کنیم فقط کارکردش مثل رله باشه ولی مکانیکی نباشه.یعنی یه سوئیچ الکترونیکی میخوام.از ترانزیستور و ماسفت هم نمیشه چون زمانیکه سوئیچ میکنه حدود 2 الی 3 ولت دوسر خودش میافته ایا چیزی سراغ داری زمانیکه سوئیچ مکنه مثل رله عمل کنه

دیدگاه

ماسفتهای سریع با اهم بسیار کم وجود داره.مثلا در حد 10 میلی اهم.فکر کنم اهمش حتی کمتر از رله باشه.

دیدگاه

ماسفتهای سریع با اهم بسیار کم وجود داره.مثلا در حد 10 میلی اهم.فکر کنم اهمش حتی کمتر از رله باشه.
                      ایا شماره خاصی سراغ دارین که بتونه جریان تقریبا 10 امپر را هم تحمل کنه؟؟؟
                      یا اینکه چه جوری باید فهمید که افت ولتاژش در زمان سوئیچ چنده .ایا تو کاتالوگش مشخص کرده

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mostafa6369
                        ایا شماره خاصی سراغ دارین که بتونه جریان تقریبا 10 امپر را هم تحمل کنه؟؟؟
                        یا اینکه چه جوری باید فهمید که افت ولتاژش در زمان سوئیچ چنده .ایا تو کاتالوگش مشخص کرده
                        واسه چه ولتاژی میخوای؟تو سایت alldatasheet عبارت lo rds mosfet را سرچ کن ببین چیچی بدردت میخوره.
                        تو کاتالوگ اهمش را گفته.جریان را هم که داری پس افت ولتاژ هم بدست میاد دیکه.
                        مثلا 2SK3573 دارای 4میلی اهمه.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                        X