اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تغذیه ی خازنی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تغذیه ی خازنی

سلام بر دوستان گل میخواستم یه فتوسل درست کنم که مدارش مشکل نداشت و درست کار میکرد که شماتیکش هست
    و همچنین این تغذیه ی خازنی رو من همیشه استفاده کردم جواب داده

اما الان این مدار فتوسلو به این تغذیه میزنم هیچ
    عکس العملی نشون نمیده فقط رله وصل میشه و وسلام
    بعد از اون باید ldr رو در درمحیط تاریک قرار بدی رله قطع بشه که نمیشه . گفتم شما یه کمکی کنید :cry2: :cry2: :cry2:

اضافه شده در تاریخ :
    راستی اگه مدار بهتری هم دارید ممنون میشم شماتیکشو بدید

اضافه شده در تاریخ :
    چقدر با مرامید ممنون از این همه مدار و راهنمایی :cry2:
    در نا امیدی بسی امید است پایان شب سیه سپید است

پاسخ : تغذیه ی خازنی

با سلام
    وصل شدن رله به معنی داشتن خروجی روی پایه 6 پ امپ است و عدم قطع آن یعنی اینکه این خروجی دائمی است پس یا پ امپ اتصال کوتاه شده (سوخته) و یا ورودی بگونه است که همواره خروجی دارد و لذا باید بایاس پ امپ تغییر کند با پتانسیومتر و یا با تغییر مقاومتها همچنین دقت کنید که مدار تغذیه خروجی درستی داشته باشد.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط nimdar
      با سلام
      وصل شدن رله به معنی داشتن خروجی روی پایه 6 پ امپ است و عدم قطع آن یعنی اینکه این خروجی دائمی است پس یا پ امپ اتصال کوتاه شده (سوخته) و یا ورودی بگونه است که همواره خروجی دارد و لذا باید بایاس پ امپ تغییر کند با پتانسیومتر و یا با تغییر مقاومتها همچنین دقت کنید که مدار تغذیه خروجی درستی داشته باشد.
      سلام ممنون از راهنمایید اما این مدار به طوریه که هوا روشن باشه رله وصله هوا تاریک بشه رله قطع میشه با منبع تغذیه ی ازمایشگاهی مشکلی نداره اما با تغذیه ی خازنی بیش از ده تا ترانزیستورم سوخت یا اصلا موقع ای که تاریک میشه رله قطع نمیشه
      در نا امیدی بسی امید است پایان شب سیه سپید است

دیدگاه

با سلام
        پس مشکل مربوط به تغذیه است برای شروع یک مقاومت حدود 10 کیلو اهم در پایه بیس ترانزیستور اضافه کنید.همچنین جریان گذرنده از کلکتور به امیتر را اندازه بگیرید اگر زیاد باشد باید با تغییر مقاومت کلکتور آنرا کم کرد تا در نهایت ولتاژ حدود 12 ولت روی کلکتور ترانزیستور تثبیت گردد.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط yaser karami
          سلام ممنون از راهنمایید اما این مدار به طوریه که هوا روشن باشه رله وصله هوا تاریک بشه رله قطع میشه با منبع تغذیه ی ازمایشگاهی مشکلی نداره اما با تغذیه ی خازنی بیش از ده تا ترانزیستورم سوخت یا اصلا موقع ای که تاریک میشه رله قطع نمیشه
          درود بر شما،

ایرادی که ذکر کرده اید خیلی عچیب است. اینکه مدار شما با منبع تغذیه ی آزمایشگاهی کار می کند، اما با مدار خازنی خیر، به معنی این است که مشکلی در مدار تغذیه ی خازنی شما وجود دارد.

به نظر من تنها مشکلی که می تواند وجود داشته باشد و تا حدودی علت سوختن ترانزیستورهای شما را نیز توضیح می دهد این است که ولتاژ تغذیه شما خیلی زیاد است. این باعث اختلال در کار 741 می شود و آن را از خاموش شدن عاجز می کند و باقی ماندن ترانزیستور زیر ولتاژ بالا و بار رله، در مدت کوتاهی باعث سوختن آن می شود.

خوب است شما ولتاژ خروجی منبع تغذیه ی خود را اندازه گیری کنید. شاید لازم باشد آن را با اسکوپ ببینید که مبادا در مدار تغذیه ایراد و اشکالی وجود نداشته باشد. اگر ولتاژ از 15 ولت بیشتر بود، خازن بی پلار را از یک میکروفاراد به 470 نانوفاراد تقلیل دهید.

امیدوارم این توضیح کمی شما را به حل مساله نزدیک تر کند.

پیروز باشید

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
          X