ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

جهت تبلیغ در وب سایت ECA کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 12
    2015/08/04
    10
    0

سوال در مورد ترازيستور

سلام.
    اول معذرت خواهي مي کنم که اينجا تاپيک ايجاد کردم. توي انجمن گشتم متوجه نشدم تاپيک مناسب اين سوالم کجا هست. يا کدوم بخش بايد ايجام ميکردم.
    من از الکترونيک چيز زيادي ياد ندارم و سوالم رو به زبان عاميانه ميپرسم. و اگه امکانش هست به زبان خيلي ساده جوابم رو بديد. ممنون.

من ميخام که از يه ولتاژ کم. که من نميدونم چقدر هست، ولتاژي که براي ويبره گوشي ميره. استفاده کنم و يه ولتاژ 12 ولت رو قطع و وصل کنم.
    اين سواان رو جايه ديگه اي پرسيدم و پاسخم رو دادن و گفتن از ترازيستور tip42 براي اين کار استفاده کنم.
    من از ترانزيستور استفاده کردم و به پايه وسطي ولتاژ پايينم رو وصل کردم، که دو تا پايه کناري ترانزيستور اتصال برقرار کنن و ولتاژ 12 ولتم رو از خودشون عبور بدن. اما همچين اتفاقي نيفتاد و اتصال همچنان قطع بود.
    ترازيستور رو برعکس وصل کردم، يعنيجايدو تا پايه کناري رو با هم جابجا کردم. اتصال به صورت دائم وصل بود و نميتونستم با استفاده از ولتاژ کم، اون ولتاژ 12 ولت رو کنترل کنم و قطع و وصلش کنم.
    البته توي هر دو حالت که آزمايش کردم قطب منفي ولتاژ پايينم رو به جايي وصل نکردم و آزاد گذاشتم.

لطفا اگه ميشه راهنمايي کنيد که بايد به چه صورت عمل کنم.
    کاري که ميخام انجام بشه اينه که از ولتاژه کمي که براي ويبره گوشي ميره استفاده کنم و يه ولتاژ 12 ولت رو قطع و وصل کنم.
    به صورتي که وقتي ولتاژ پايين من قطع هست، ولتاژ 12 ولت هم قطع باشه. و زماني که ولتاژ پايين وصا هسن، 12 ولت هم وصل باشه.
    اگه بايد از قطعه ديگه لي لستفاده کنم. اسمش و مشخصه اي که داره رو بگيد و اين که چطوري ازش استفاده کنم.
    اگه هم با همين ترانزيستور tip42 ميتونم همچين کاري رو انجامبدم لطفا راهنماييم کنيد.
    ممنون
    و باز هم عذر خواهي مي کنم که اينجا تاپيک ايجاد کردم.
    2014/06/28
    آ.ش-شهرستان اسکو
    536
    124

پاسخ : سوال در مورد ترازيستور

با سلام
    به انجمنECA خوش اومدي :nice:
    دوست عزيز اول بفرمايين اون ولتاژ کم ويبره و ولتاژ 12 ولتي که ميخواين قطع و وصل بشه هر دو از منبع جدا از هم هستند يا خير؟
    يعني مثلا سيم منفي يا مثبتشون مشترک هست يا نه؟
    اگه از دو منبع جدا باشند نميشه از اين روشي که بهتون پيشنهاد دادن استفاده کرد
    ميتوني از اين مدار استفاده کني که با استفاده از اپتوکوپلر دو منبع جدا از هم رو کنترل ميکنه مدار کاملا گويا هستش بازم هرکجاش متوجه نشدي بگو توضيح بدم
    موفق باشي
    اينم لينک اپتوکوپلر
    http://eshop.eca.ir/%D8%A7%D9%BE%D8%AA%D9%88%DA%A9%D9%88%D9%BE%D9%84%D 8%B1-%D8%A7%D9%BE%D8%AA%D9%88%DA%A9%D8%A7%D9%86%D8%AA%D 8%B1/1201-PC817-EL817.html
    [move] :-? @};- @};- @};- زندگی مثل یک پیانوست.همان چیزی را میشنوی که مینوازی @};- @};- @};- :-? [/move]
    2015/08/04
    10
    0

ممنون دوست عزيز.
    نه منبعشون مشترک نيست. ولتاژ پاين ويبره رو واقعا از ويبره گوشي ميگيرم. و براي 12 ولت از پاور کامپيوتر به عنوان منبع تغذيه استفاده ميکنم..
    راه حل من چيه؟ از چي ميتونم استفاده کنم که با ولتاژ ويبره بتونم 12 ولت رو کنترل کنم و قطع و وصل کنم؟
    2014/06/28
    آ.ش-شهرستان اسکو
    536
    124

نقل قول نوشته اصلی توسط shahram.69
    ممنون دوست عزيز.
    نه منبعشون مشترک نيست. ولتاژ پاين ويبره رو واقعا از ويبره گوشي ميگيرم. و براي 12 ولت از پاور کامپيوتر به عنوان منبع تغذيه استفاده ميکنم..
    راه حل من چيه؟ از چي ميتونم استفاده کنم که با ولتاژ ويبره بتونم 12 ولت رو کنترل کنم و قطع و وصل کنم؟
    دوست من پس شما بايد از مداري که قرار دادم استفاده کنيد ولتاژ ويبره گوشي رو با يه مقاومت به اپتوکوپلر ميدين و از اونطرف منبع12 ولت رو کنترل ميکنين به گونه اي که با قطع ولتاژ ويبره .ولتاژ 12 ولت هم قطع ميشه به مداري که گذاشتم توجه کنين هرکجاش متوجه نميشين بگين تا نوضيح بدم
    [move] :-? @};- @};- @};- زندگی مثل یک پیانوست.همان چیزی را میشنوی که مینوازی @};- @};- @};- :-? [/move]
    2015/08/04
    10
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط امير کريمي
    دوست من پس شما بايد از مداري که قرار دادم استفاده کنيد ولتاژ ويبره گوشي رو با يه مقاومت به اپتوکوپلر ميدين و از اونطرف منبع12 ولت رو کنترل ميکنين به گونه اي که با قطع ولتاژ ويبره .ولتاژ 12 ولت هم قطع ميشه به مداري که گذاشتم توجه کنين هرکجاش متوجه نميشين بگين تا نوضيح بدم
    متشکرم بابت راهنمايي خوبتون.
    اينجا پايه 6 اپتوکوپلر رو آزاد بگذارم؟
    اپتوکوپلر با چه مشخصه اي بايد بخرم؟ منظورم اينه که مثل مثلا مقاومت ها که با اهم هاي مختلفي هستن، اپتوکوپلر هم با مشخصه هاي متفاوتي هست؟
    آيا نيازه که بعد از اپتوکوپلر از ترانزيستور tip42 هم استفاده کنم؟ يا بدون اون هم ميشه؟
    از اين مدار بالا.، تا چقدر جريان ميتونم بگيرم؟ يعني تا چه اندازه اي اين قطعات توانايي عبور جريان رو دارن که نسوزن؟
    لينکي که دادين براي من باز نشد!

ميشه يه همچين اپتوکوپلري رو توي مادربرد پيدا کرد؟ :دي
    ببخشيدسوالام زياد شدن.
    2014/06/28
    آ.ش-شهرستان اسکو
    536
    124

متشکرم بابت راهنمايي خوبتون.
    اينجا پايه 6 اپتوکوپلر رو آزاد بگذارم؟
    اپتوکوپلر با چه مشخصه اي بايد بخرم؟ منظورم اينه که مثل مثلا مقاومت ها که با اهم هاي مختلفي هستن، اپتوکوپلر هم با مشخصه هاي متفاوتي هست؟
    آيا نيازه که بعد از اپتوکوپلر از ترانزيستور tip42 هم استفاده کنم؟ يا بدون اون هم ميشه؟
    از اين مدار بالا.، تا چقدر جريان ميتونم بگيرم؟ يعني تا چه اندازه اي اين قطعات توانايي عبور جريان رو دارن که نسوزن؟
    لينکي که دادين براي من باز نشد!

ميشه يه همچين اپتوکوپلري رو توي مادربرد پيدا کرد؟ :دي
    ببخشيدسوالام زياد شدن.
    با سلام
    جواب سوالاتتون به ترتیب
    1-بله اون پایه ازاد هستش
    2-طبق نام قطعه باید بخری بنده خودم Pc817 استفاده میکنم تو فروشگاه سایت هم موجود هستش لینکش گذاشته بودم نمیدونم چرا براتون باز نشد
    لینک زیر توضیحاتی رو درمورد اپتوکوپلر داده
    http://dmf313.ir/%D8%A7%D9%BE%D8%AA%D9%88%DA%A9%D9%88%D9%BE%D9%84%D 8%B1-%DA%86%DB%8C%D8%B3%D8%AA-%D9%88-%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D8%A8%D8%B1%D8%AF-%D9%88-%D8%A7%D9%86%D9%88%D8%A7%D8%B9-%D8%A2%D9%86/
    3-بله استفاده از ترانزیستور جهت افزایش جریان الزامی هست اپتوکوپلر به تنهایی قابلیت جریان دهی بیشتر از چند میلی امپر رو نداره
    4-بستگی به ترانزیستوری که استفاده میکنین داره اگه tip42 استفاده کنین تا 6 امپر(با هیت سینک مناسب) میتونه جریان دهی کنه
    5-فکر نکنم رو مادر بورد استفاده شده باشه من چنتا مادربورد دارم نگا کردم نداشتن
    تو منابع تغذیه سوچینگ و مدارات تغذیه میتونی پیدا کنی

2015/08/04
    10
    0

سلام مجدد.
    ممنون که خوب و ساده راهنمایی میکنی.
    من شهرستانم و نمیشه که از فروشگاه اینجا خرید کنم، یعنی بصرفه نیست واسه یه اپتوکوپلر پول پست بدم!
    اینجا یکم گشتم pc 817 گیرم نیامد، چه پیشنهادی برای جایگزینش داری؟ چیزی که یکم راحت تر گیر بیاد.

جوری که گفتی، این مدار تا ۶ آمپر جریان دهی میکنه، اگه بخام جریانش بیشتر کنم مثلا تا ۲۰ آمپر، باید ترانزیستور به مدار اضافه کنم؟ تا چند تا ترانزیستور باید اضافه کنم که به ۲۰ آمپر برسه؟ و این که همه ترانزیستور ها باید یه شماره باشن؟ یعنی مثلا همه tip42 باشن؟ اگه زحمتی نیست مدارش رو بگذارید برام. ممنون.

یه چیز دیگه! اون منبع تغذیه ۱۲ ولتی که پاور کامپیوتر بود به انفجار رسوندمش خخخخخخ. الان یه منبع تغذیه دیگه استفاده میکنم که سیمهای مثبت و منفی نمیتونم تشخیص بدم! اگه توی این مدار جابجا وصل بشه چه اتفاقی میآ*افته؟
    همون ولتاژ پایین هم مثبت و منفی رو نمیدونم کدومه. ولت متر و آمپر متر و از این چیزا ندارم...

این مدار رو میخام روی درب باز کن آیفون خونه نصبش کنم! که با تماس گرفتن در باز بشه. اگه پیشنهاد دیگه ای داری خوشحال میشم بدونم.
    2015/08/04
    10
    0

لطفاً اگه امکانش هست کمک کنید.
    گفتی توی مدارهای تغذیه میشه این اپتوکوپلر رو پیدا کنم اما توی همین پاور کامپیوتر هم نتونستم پیدا کنم!
    یه چیز مشابه که راحت تر بشه گیر آورد و مصرفش بالا باشه توب مدارات بهم معرفی کنین!
    2014/06/28
    آ.ش-شهرستان اسکو
    536
    124

سلام مجدد.
    ممنون که خوب و ساده راهنمایی میکنی.
    من شهرستانم و نمیشه که از فروشگاه اینجا خرید کنم، یعنی بصرفه نیست واسه یه اپتوکوپلر پول پست بدم!
    اینجا یکم گشتم pc 817 گیرم نیامد، چه پیشنهادی برای جایگزینش داری؟ چیزی که یکم راحت تر گیر بیاد.

جوری که گفتی، این مدار تا ۶ آمپر جریان دهی میکنه، اگه بخام جریانش بیشتر کنم مثلا تا ۲۰ آمپر، باید ترانزیستور به مدار اضافه کنم؟ تا چند تا ترانزیستور باید اضافه کنم که به ۲۰ آمپر برسه؟ و این که همه ترانزیستور ها باید یه شماره باشن؟ یعنی مثلا همه tip42 باشن؟ اگه زحمتی نیست مدارش رو بگذارید برام. ممنون.

یه چیز دیگه! اون منبع تغذیه ۱۲ ولتی که پاور کامپیوتر بود به انفجار رسوندمش خخخخخخ. الان یه منبع تغذیه دیگه استفاده میکنم که سیمهای مثبت و منفی نمیتونم تشخیص بدم! اگه توی این مدار جابجا وصل بشه چه اتفاقی میآ*افته؟
    همون ولتاژ پایین هم مثبت و منفی رو نمیدونم کدومه. ولت متر و آمپر متر و از این چیزا ندارم...

این مدار رو میخام روی درب باز کن آیفون خونه نصبش کنم! که با تماس گرفتن در باز بشه. اگه پیشنهاد دیگه ای داری خوشحال میشم بدونم.
    با سلام دوست عزيز
    1-پس در اين صورت بهترين کار اينه مراجعه کني به تعميرکار صوتي و تصويري شهرتون و از اونا بگيري تو برد هاي اوراقي که دارن حتما اپتوکوپلر هم پيدا ميشه (تو اداپتور هاي سويچينگ و برد تغذيه رسيور حتما وجود داره)
    2-واسه افزايش جريان دهي دو راه وجود داره يا بايد از ماسفت استفاده بشه يا رله.موازي کردن چند ترانزيستور کار اصولي نيست و باعث افزايش تلفات ميشه
    3-چجوري منفجرش کردي پاور کامپيوتر که در مقابل اتصال کوتاه محافظت شده هستش؟ :mrgreen:
    خب با يه led+مقاومت مثبت منفي سيم هات پيدا کن و علامت گذاري کن يا اگه به هر دليلي امکان همچين کاري رو نداشتي بگو راه ديگه اي پيشنهاد بدم اين ساده ترينش بود
    و اينکه فرمودي واسه درب بازکن منزل ميخواي اين مدار رو ؟
    پس به اين نکاتي که ميگم توجه کن
    اين مداري که بنده با ترانزيستور براتون رسم کردم قابليت سويچ برق درب بازکن رو نداره چرا؟ چون ولتاژ سيم پيچ درب بازکن AC هستش پس در اينصورت نميشه با ترانزيستور يا ماسفت سويچش کرد
    و اينکه براي کنترل درب منزل راه هاي به مراتب اصولي تر و اسان تري وجود داره مثلا ميتونين از ريموت کنترل هاي راديويي استفاده کنيد يا از ماژول هاي مخابراتي مانند sim900 که از طريق شبکهgsm فرمان پذير هستن و ... که خواستين مفصل در مورد کارکردشون بحث ميکنيم
    کلام اخر اينکه اگه در فکر اين هستيد که ويبره گوشي رو به عنوان فرمان دهنده جهت باز شدن درب استفاده کنيد (البته اگه منظورتون درست متوجه شده باشم) بايد عرض کنم که اين کار از لحاظ فني و ... دچار اشکال هستش و يجورايي ناکارامد و غير اصولي
    موفق باشي
    2015/08/04
    10
    0

سلام مجدد.
    با استفاده از رله، میشه ac و dc رو از هم جدا کرد و میشه که جریان بیشتری که برای درب باز کن لازمه رو هم داشته باشم. درسته؟
    چه رله ای برای این کار مناسبه؟ و اینکه مقاومتهای که توی مدار بالا برام مشخص کردید رو با چه مقاومتهایی جایگزین کنم که رله به کار بیفته؟
    Pc 817 هم تونستم گیر بیارم، حالا برای به کار انداختن اپتوکوپلر حداقل و حداکثر ولتاژ لازم چقدر هست؟

پیشنهاداتی که برای درب باز کن دادین کامل خوب هستن، اما من همچنان اصرار دارم از همین روش استفاده کنم...!
    پاور بردش باز بود و بین دو تا بزرگترین خازنهاش یه تیکه فلز از دستم افتاد و منفجر شد.
    بوبین درب باز کن با dc هم خیلی خوب عمل میکنه و مشکلی نداره! هر چند که میخام از رله استفاده کنم.

چند سال قبل همین رو عملی کردم ولی خیلی خیلی غیر اصولی بود، اما عملی شد.
    کاری که قبلاً کرده بودم این بود، خروجی صوتی گوشی موبایل رو به آمپلی فایر وصل کردم. و خروجی آمپلی فایر رو به یه رله وصل کردم و رله رو توی مدار آیفون وصل کردم. کار میکرد. اما چون از صوت استفاده کرده بودم، رله خیلی سریع در حال قطع و وصل شدن بود. اون موقع از چی میتونستم استفاده کنم که رله ای که خیلی سریع داشت سویچ میکرد و قطع و وصل میشد رو برای مثلا 1 ثانیه یا کمتر در حالت وصل میموند؟
صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 12