اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوال در مورد ترازیستور

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سوال در مورد ترازیستور

سلام.
    اول معذرت خواهی می کنم که اینجا تاپیک ایجاد کردم. توی انجمن گشتم متوجه نشدم تاپیک مناسب این سوالم کجا هست. یا کدوم بخش باید ایجام میکردم.
    من از الکترونیک چیز زیادی یاد ندارم و سوالم رو به زبان عامیانه میپرسم. و اگه امکانش هست به زبان خیلی ساده جوابم رو بدید. ممنون.

من میخام که از یه ولتاژ کم. که من نمیدونم چقدر هست، ولتاژی که برای ویبره گوشی میره. استفاده کنم و یه ولتاژ 12 ولت رو قطع و وصل کنم.
    این سواان رو جایه دیگه ای پرسیدم و پاسخم رو دادن و گفتن از ترازیستور tip42 برای این کار استفاده کنم.
    من از ترانزیستور استفاده کردم و به پایه وسطی ولتاژ پایینم رو وصل کردم، که دو تا پایه کناری ترانزیستور اتصال برقرار کنن و ولتاژ 12 ولتم رو از خودشون عبور بدن. اما همچین اتفاقی نیفتاد و اتصال همچنان قطع بود.
    ترازیستور رو برعکس وصل کردم، یعنیجایدو تا پایه کناری رو با هم جابجا کردم. اتصال به صورت دائم وصل بود و نمیتونستم با استفاده از ولتاژ کم، اون ولتاژ 12 ولت رو کنترل کنم و قطع و وصلش کنم.
    البته توی هر دو حالت که آزمایش کردم قطب منفی ولتاژ پایینم رو به جایی وصل نکردم و آزاد گذاشتم.

لطفا اگه میشه راهنمایی کنید که باید به چه صورت عمل کنم.
    کاری که میخام انجام بشه اینه که از ولتاژه کمی که برای ویبره گوشی میره استفاده کنم و یه ولتاژ 12 ولت رو قطع و وصل کنم.
    به صورتی که وقتی ولتاژ پایین من قطع هست، ولتاژ 12 ولت هم قطع باشه. و زمانی که ولتاژ پایین وصا هسن، 12 ولت هم وصل باشه.
    اگه باید از قطعه دیگه لی لستفاده کنم. اسمش و مشخصه ای که داره رو بگید و این که چطوری ازش استفاده کنم.
    اگه هم با همین ترانزیستور tip42 میتونم همچین کاری رو انجامبدم لطفا راهنماییم کنید.
    ممنون
    و باز هم عذر خواهی می کنم که اینجا تاپیک ایجاد کردم.

پاسخ : سوال در مورد ترازیستور

با سلام
    به انجمنECA خوش اومدی :nice:
    دوست عزیز اول بفرمایین اون ولتاژ کم ویبره و ولتاژ 12 ولتی که میخواین قطع و وصل بشه هر دو از منبع جدا از هم هستند یا خیر؟
    یعنی مثلا سیم منفی یا مثبتشون مشترک هست یا نه؟
    اگه از دو منبع جدا باشند نمیشه از این روشی که بهتون پیشنهاد دادن استفاده کرد
    میتونی از این مدار استفاده کنی که با استفاده از اپتوکوپلر دو منبع جدا از هم رو کنترل میکنه مدار کاملا گویا هستش بازم هرکجاش متوجه نشدی بگو توضیح بدم
    موفق باشی
    اینم لینک اپتوکوپلر
    http://eshop.eca.ir/%D8%A7%D9%BE%D8%AA%D9%88%DA%A9%D9%88%D9%BE%D9%84%D 8%B1-%D8%A7%D9%BE%D8%AA%D9%88%DA%A9%D8%A7%D9%86%D8%AA%D 8%B1/1201-PC817-EL817.html

دیدگاه

ممنون دوست عزیز.
      نه منبعشون مشترک نیست. ولتاژ پاین ویبره رو واقعا از ویبره گوشی میگیرم. و برای 12 ولت از پاور کامپیوتر به عنوان منبع تغذیه استفاده میکنم..
      راه حل من چیه؟ از چی میتونم استفاده کنم که با ولتاژ ویبره بتونم 12 ولت رو کنترل کنم و قطع و وصل کنم؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط shahram.69
        ممنون دوست عزیز.
        نه منبعشون مشترک نیست. ولتاژ پاین ویبره رو واقعا از ویبره گوشی میگیرم. و برای 12 ولت از پاور کامپیوتر به عنوان منبع تغذیه استفاده میکنم..
        راه حل من چیه؟ از چی میتونم استفاده کنم که با ولتاژ ویبره بتونم 12 ولت رو کنترل کنم و قطع و وصل کنم؟
        دوست من پس شما باید از مداری که قرار دادم استفاده کنید ولتاژ ویبره گوشی رو با یه مقاومت به اپتوکوپلر میدین و از اونطرف منبع12 ولت رو کنترل میکنین به گونه ای که با قطع ولتاژ ویبره .ولتاژ 12 ولت هم قطع میشه به مداری که گذاشتم توجه کنین هرکجاش متوجه نمیشین بگین تا نوضیح بدم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط امیر کریمی
          دوست من پس شما باید از مداری که قرار دادم استفاده کنید ولتاژ ویبره گوشی رو با یه مقاومت به اپتوکوپلر میدین و از اونطرف منبع12 ولت رو کنترل میکنین به گونه ای که با قطع ولتاژ ویبره .ولتاژ 12 ولت هم قطع میشه به مداری که گذاشتم توجه کنین هرکجاش متوجه نمیشین بگین تا نوضیح بدم
          متشکرم بابت راهنمایی خوبتون.
          اینجا پایه 6 اپتوکوپلر رو آزاد بگذارم؟
          اپتوکوپلر با چه مشخصه ای باید بخرم؟ منظورم اینه که مثل مثلا مقاومت ها که با اهم های مختلفی هستن، اپتوکوپلر هم با مشخصه های متفاوتی هست؟
          آیا نیازه که بعد از اپتوکوپلر از ترانزیستور tip42 هم استفاده کنم؟ یا بدون اون هم میشه؟
          از این مدار بالا.، تا چقدر جریان میتونم بگیرم؟ یعنی تا چه اندازه ای این قطعات توانایی عبور جریان رو دارن که نسوزن؟
          لینکی که دادین برای من باز نشد!

میشه یه همچین اپتوکوپلری رو توی مادربرد پیدا کرد؟ :دی
          ببخشیدسوالام زیاد شدن.

دیدگاه

متشکرم بابت راهنمایی خوبتون.
            اینجا پایه 6 اپتوکوپلر رو آزاد بگذارم؟
            اپتوکوپلر با چه مشخصه ای باید بخرم؟ منظورم اینه که مثل مثلا مقاومت ها که با اهم های مختلفی هستن، اپتوکوپلر هم با مشخصه های متفاوتی هست؟
            آیا نیازه که بعد از اپتوکوپلر از ترانزیستور tip42 هم استفاده کنم؟ یا بدون اون هم میشه؟
            از این مدار بالا.، تا چقدر جریان میتونم بگیرم؟ یعنی تا چه اندازه ای این قطعات توانایی عبور جریان رو دارن که نسوزن؟
            لینکی که دادین برای من باز نشد!

میشه یه همچین اپتوکوپلری رو توی مادربرد پیدا کرد؟ :دی
            ببخشیدسوالام زیاد شدن.
            با سلام
            جواب سوالاتتون به ترتیب
            1-بله اون پایه ازاد هستش
            2-طبق نام قطعه باید بخری بنده خودم Pc817 استفاده میکنم تو فروشگاه سایت هم موجود هستش لینکش گذاشته بودم نمیدونم چرا براتون باز نشد
            لینک زیر توضیحاتی رو درمورد اپتوکوپلر داده
            http://dmf313.ir/%D8%A7%D9%BE%D8%AA%D9%88%DA%A9%D9%88%D9%BE%D9%84%D 8%B1-%DA%86%DB%8C%D8%B3%D8%AA-%D9%88-%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D8%A8%D8%B1%D8%AF-%D9%88-%D8%A7%D9%86%D9%88%D8%A7%D8%B9-%D8%A2%D9%86/
            3-بله استفاده از ترانزیستور جهت افزایش جریان الزامی هست اپتوکوپلر به تنهایی قابلیت جریان دهی بیشتر از چند میلی امپر رو نداره
            4-بستگی به ترانزیستوری که استفاده میکنین داره اگه tip42 استفاده کنین تا 6 امپر(با هیت سینک مناسب) میتونه جریان دهی کنه
            5-فکر نکنم رو مادر بورد استفاده شده باشه من چنتا مادربورد دارم نگا کردم نداشتن
            تو منابع تغذیه سوچینگ و مدارات تغذیه میتونی پیدا کنی

دیدگاه

سلام مجدد.
              ممنون که خوب و ساده راهنمایی میکنی.
              من شهرستانم و نمیشه که از فروشگاه اینجا خرید کنم، یعنی بصرفه نیست واسه یه اپتوکوپلر پول پست بدم!
              اینجا یکم گشتم pc 817 گیرم نیامد، چه پیشنهادی برای جایگزینش داری؟ چیزی که یکم راحت تر گیر بیاد.

جوری که گفتی، این مدار تا ۶ آمپر جریان دهی میکنه، اگه بخام جریانش بیشتر کنم مثلا تا ۲۰ آمپر، باید ترانزیستور به مدار اضافه کنم؟ تا چند تا ترانزیستور باید اضافه کنم که به ۲۰ آمپر برسه؟ و این که همه ترانزیستور ها باید یه شماره باشن؟ یعنی مثلا همه tip42 باشن؟ اگه زحمتی نیست مدارش رو بگذارید برام. ممنون.

یه چیز دیگه! اون منبع تغذیه ۱۲ ولتی که پاور کامپیوتر بود به انفجار رسوندمش خخخخخخ. الان یه منبع تغذیه دیگه استفاده میکنم که سیمهای مثبت و منفی نمیتونم تشخیص بدم! اگه توی این مدار جابجا وصل بشه چه اتفاقی میآ‌افته؟
              همون ولتاژ پایین هم مثبت و منفی رو نمیدونم کدومه. ولت متر و آمپر متر و از این چیزا ندارم...

این مدار رو میخام روی درب باز کن آیفون خونه نصبش کنم! که با تماس گرفتن در باز بشه. اگه پیشنهاد دیگه ای داری خوشحال میشم بدونم.

دیدگاه

لطفاً اگه امکانش هست کمک کنید.
                گفتی توی مدارهای تغذیه میشه این اپتوکوپلر رو پیدا کنم اما توی همین پاور کامپیوتر هم نتونستم پیدا کنم!
                یه چیز مشابه که راحت تر بشه گیر آورد و مصرفش بالا باشه توب مدارات بهم معرفی کنین!

دیدگاه

سلام مجدد.
                  ممنون که خوب و ساده راهنمایی میکنی.
                  من شهرستانم و نمیشه که از فروشگاه اینجا خرید کنم، یعنی بصرفه نیست واسه یه اپتوکوپلر پول پست بدم!
                  اینجا یکم گشتم pc 817 گیرم نیامد، چه پیشنهادی برای جایگزینش داری؟ چیزی که یکم راحت تر گیر بیاد.

جوری که گفتی، این مدار تا ۶ آمپر جریان دهی میکنه، اگه بخام جریانش بیشتر کنم مثلا تا ۲۰ آمپر، باید ترانزیستور به مدار اضافه کنم؟ تا چند تا ترانزیستور باید اضافه کنم که به ۲۰ آمپر برسه؟ و این که همه ترانزیستور ها باید یه شماره باشن؟ یعنی مثلا همه tip42 باشن؟ اگه زحمتی نیست مدارش رو بگذارید برام. ممنون.

یه چیز دیگه! اون منبع تغذیه ۱۲ ولتی که پاور کامپیوتر بود به انفجار رسوندمش خخخخخخ. الان یه منبع تغذیه دیگه استفاده میکنم که سیمهای مثبت و منفی نمیتونم تشخیص بدم! اگه توی این مدار جابجا وصل بشه چه اتفاقی میآ‌افته؟
                  همون ولتاژ پایین هم مثبت و منفی رو نمیدونم کدومه. ولت متر و آمپر متر و از این چیزا ندارم...

این مدار رو میخام روی درب باز کن آیفون خونه نصبش کنم! که با تماس گرفتن در باز بشه. اگه پیشنهاد دیگه ای داری خوشحال میشم بدونم.
                  با سلام دوست عزیز
                  1-پس در این صورت بهترین کار اینه مراجعه کنی به تعمیرکار صوتی و تصویری شهرتون و از اونا بگیری تو برد های اوراقی که دارن حتما اپتوکوپلر هم پیدا میشه (تو اداپتور های سویچینگ و برد تغذیه رسیور حتما وجود داره)
                  2-واسه افزایش جریان دهی دو راه وجود داره یا باید از ماسفت استفاده بشه یا رله.موازی کردن چند ترانزیستور کار اصولی نیست و باعث افزایش تلفات میشه
                  3-چجوری منفجرش کردی پاور کامپیوتر که در مقابل اتصال کوتاه محافظت شده هستش؟ :mrgreen:
                  خب با یه led+مقاومت مثبت منفی سیم هات پیدا کن و علامت گذاری کن یا اگه به هر دلیلی امکان همچین کاری رو نداشتی بگو راه دیگه ای پیشنهاد بدم این ساده ترینش بود
                  و اینکه فرمودی واسه درب بازکن منزل میخوای این مدار رو ؟
                  پس به این نکاتی که میگم توجه کن
                  این مداری که بنده با ترانزیستور براتون رسم کردم قابلیت سویچ برق درب بازکن رو نداره چرا؟ چون ولتاژ سیم پیچ درب بازکن AC هستش پس در اینصورت نمیشه با ترانزیستور یا ماسفت سویچش کرد
                  و اینکه برای کنترل درب منزل راه های به مراتب اصولی تر و اسان تری وجود داره مثلا میتونین از ریموت کنترل های رادیویی استفاده کنید یا از ماژول های مخابراتی مانند sim900 که از طریق شبکهgsm فرمان پذیر هستن و ... که خواستین مفصل در مورد کارکردشون بحث میکنیم
                  کلام اخر اینکه اگه در فکر این هستید که ویبره گوشی رو به عنوان فرمان دهنده جهت باز شدن درب استفاده کنید (البته اگه منظورتون درست متوجه شده باشم) باید عرض کنم که این کار از لحاظ فنی و ... دچار اشکال هستش و یجورایی ناکارامد و غیر اصولی
                  موفق باشی

دیدگاه

سلام مجدد.
                    با استفاده از رله، میشه ac و dc رو از هم جدا کرد و میشه که جریان بیشتری که برای درب باز کن لازمه رو هم داشته باشم. درسته؟
                    چه رله ای برای این کار مناسبه؟ و اینکه مقاومتهای که توی مدار بالا برام مشخص کردید رو با چه مقاومتهایی جایگزین کنم که رله به کار بیفته؟
                    Pc 817 هم تونستم گیر بیارم، حالا برای به کار انداختن اپتوکوپلر حداقل و حداکثر ولتاژ لازم چقدر هست؟

پیشنهاداتی که برای درب باز کن دادین کامل خوب هستن، اما من همچنان اصرار دارم از همین روش استفاده کنم...!
                    پاور بردش باز بود و بین دو تا بزرگترین خازنهاش یه تیکه فلز از دستم افتاد و منفجر شد.
                    بوبین درب باز کن با dc هم خیلی خوب عمل میکنه و مشکلی نداره! هر چند که میخام از رله استفاده کنم.

چند سال قبل همین رو عملی کردم ولی خیلی خیلی غیر اصولی بود، اما عملی شد.
                    کاری که قبلاً کرده بودم این بود، خروجی صوتی گوشی موبایل رو به آمپلی فایر وصل کردم. و خروجی آمپلی فایر رو به یه رله وصل کردم و رله رو توی مدار آیفون وصل کردم. کار میکرد. اما چون از صوت استفاده کرده بودم، رله خیلی سریع در حال قطع و وصل شدن بود. اون موقع از چی میتونستم استفاده کنم که رله ای که خیلی سریع داشت سویچ میکرد و قطع و وصل میشد رو برای مثلا 1 ثانیه یا کمتر در حالت وصل میموند؟

دیدگاه

سلام مجدد.
                      با استفاده از رله، میشه ac و dc رو از هم جدا کرد و میشه که جریان بیشتری که برای درب باز کن لازمه رو هم داشته باشم. درسته؟
                      چه رله ای برای این کار مناسبه؟ و اینکه مقاومتهای که توی مدار بالا برام مشخص کردید رو با چه مقاومتهایی جایگزین کنم که رله به کار بیفته؟
                      Pc 817 هم تونستم گیر بیارم، حالا برای به کار انداختن اپتوکوپلر حداقل و حداکثر ولتاژ لازم چقدر هست؟

پیشنهاداتی که برای درب باز کن دادین کامل خوب هستن، اما من همچنان اصرار دارم از همین روش استفاده کنم...!
                      پاور بردش باز بود و بین دو تا بزرگترین خازنهاش یه تیکه فلز از دستم افتاد و منفجر شد.
                      بوبین درب باز کن با dc هم خیلی خوب عمل میکنه و مشکلی نداره! هر چند که میخام از رله استفاده کنم.

چند سال قبل همین رو عملی کردم ولی خیلی خیلی غیر اصولی بود، اما عملی شد.
                      کاری که قبلاً کرده بودم این بود، خروجی صوتی گوشی موبایل رو به آمپلی فایر وصل کردم. و خروجی آمپلی فایر رو به یه رله وصل کردم و رله رو توی مدار آیفون وصل کردم. کار میکرد. اما چون از صوت استفاده کرده بودم، رله خیلی سریع در حال قطع و وصل شدن بود. اون موقع از چی میتونستم استفاده کنم که رله ای که خیلی سریع داشت سویچ میکرد و قطع و وصل میشد رو برای مثلا 1 ثانیه یا کمتر در حالت وصل میموند؟
                      سلام دوست عزیز
                      بله با این حساب باید از رله استفاده بشه
                      این رله واسه اینکار مناسب هستش
                      http://eshop.eca.ir/%D8%A7%D9%86%D9%88%D8%A7%D8%B9-%D8%B1%D9%84%D9%87/2353-%D8%B1%D9%84%D9%87-12-%D9%88%D9%84%D8%AA-%D9%BE%D8%A7%D9%8A%D9%87-%D9%85%D9%8A%D9%84%D9%88%D9%86-%D9%83%D9%88%DA%86%D9%83-t78-12v.html
                      مقاومتها تغییر نمیکنن فقط ترازیستور دیگه لازم نیست tip42 باشه همون bc327 واسه راه اندازی رله کفایت میکنه یدونه دیود هرزگرد هم به صورت بایاس معکوس دوسر رله گذاشته میشه جهت محافظت ترانزیستور
                      وحداکثر ولتاِژ برای فتودیود اپتو کوپلر 2.2 ولت هست بهترینش 1.8 ولت
                      خب میتونستین مثلا رله ای که موقع زنگ زدن فعال میشد رو به عنوان استارت یک تایمر چند ثانیه ای به کار بگیرید با این کار هر وقت رله متصل میشد (حتی چند ثانیه)اونوقت تایمر واسه مدت زمان مشخص یک رله رو در خروجیش روشن میکرد واسه باز کردن درب(البته این راه اصولی نیست اما کار میکنه :mrgreen

دیدگاه

سلام.
                        از pc718 نتونستم استفاده بکنم! عمل نمیکرد!
                        احتمالش هست چون ترانزیستوری که توی اپتوکوپلر هست با ترانزیستوری که استفاده کردم فرق میکنه و یکیشون pnp هست و یکیش npn هست، مدارم عمل نکرده؟؟؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                        X