اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

آهنربای الکتریکی ؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

آهنربای الکتریکی ؟

من یه آهنربای الکتریکی لازم داره که قوی باشه. هر کاری می کنم، به زور یه میخ رو بلند می کنه. در ضمن داغ هم میشه و.
    کنکوری 90 ديروز،آ‌دانشجو مهندسي نرم افزار پلي تكنيك امروز!

پاسخ : آهنربای الکتریکی ؟

هسته رو چی انتخاب میکنی ؟

دیدگاه

می خوام 5 ولت باشه که خروجی میکرو رو با یه BC 107 تقویت و آهنربا راه بیفته. هسته فکر کنم آهنی . خودتون پیشنهاد بدید بهتره.

دیدگاه

یه نکته ای هم که مهمه ، وقتی جریان قطع شد، کاملا یا تا حد صفر خاصیتش رو از دست بده.
        البته یه توضیح جداگونه در مورد یه آهنربای الکتریکی خوب ، با ویژگی های عالی بدید ، ممنون می شم.

دیدگاه

من نمیدونم چقدر جریان میکشه ... کسی اطلاعاتی داره ؟ شاید لازم باشه بافر بزاری !

دیدگاه

سلام
            برای هسته فکر کنم همین آهنی خوب باشه. البته اگه می خوای قدرتش بیشتر بشه ، میله یا میخ یا ... آهنی رو به شکل U در بیار. یعنی شکل آهنربای نعلی. از ترانزیسور هم به عنوان سوئیچ استفاده کن. فقط می مونه کنترل جریان که به منبع تغذیه آسیب نزنه!

دیدگاه

من هسته رو میخ گذاشتم. باشه شکل U رو هم امتحان می کنم. تو آهنربا ، ولتاژ مهمه یا جریان؟
              یه راه حلی نشون بدید لطفا :cry2:

دیدگاه

خوب حالا مشکل کجاست؟ شما یه میخ آهنی ( تا جایی که می تونی بلند انتخاب کن ) رو سرتاسر سیم لاکی بپیچ. البته میخ آهنی زود اشباع میشه اگه میخ فولادی باشه قدرتش بیشتر میشه . اما فکر کنم خاصیت مغناطیسیش باقی بمونه ( مطمئن نیستم امتحان کن ) و ضمناً خم کردنش هم کار آسونی نیست! فکر کنم بشکنه!

تو آهنربا ، ولتاژ مهمه یا جریان؟
                جریانه که میدان مغناطیسی رو تولید می کنه. وقتی یه منبع ولتاژ رو به یه سیم پیچ ( که مقاومت خیلی کمی داره ) وصل می کنی ، مشخصه که یه جریان زیاد تو سیم پیچ جاری میشه.
                منبع تغذیه رو طوری انتخاب کن که مثلاً بتونه 2 آمپر رو تامین کنه ( باتری نباشه! )

دیدگاه

نوشته اصلی توسط وحید
                  من هسته رو میخ گذاشتم. باشه شکل U رو هم امتحان می کنم. تو آهنربا ، ولتاژ مهمه یا جریان؟
                  یه راه حلی نشون بدید لطفا :cry2:
                  آره همونطور که دوستمون فرمودند حرکت یار های الکتریکی (جریان) در یک رسانا هست که باعث به وجود آمدن میدان مغناطیسی میشه.
                  کلاً علاوه بر جنس(آهن نرم اگه باشه بهتره) ،شکل و ابعاد هسته، تعداد دور سیم پیچ در واحد طول و میزان جریان عبوری از سیم پیچ دو پارامتر اساسی در قدرت یک آهنربای الکتریکی هستند. توی این یکی دو خط یک نکته وجود داره که اگه خودتون بهش فکر کنید متوجه اون میشید .(نهضت تولید علم )

خوب شما دقیقاً بفرمایید جه کاری قصد دارید انجام بدید؟
                  چرا یک رله رو اوراق نمی کنید و از سیم پیچش استفاده نمی کنید
                  Knowledge is Power

دیدگاه

نوشته اصلی توسط احسان محمودی
                    سلام
                    برای هسته فکر کنم همین آهنی خوب باشه. البته اگه می خوای قدرتش بیشتر بشه ، میله یا میخ یا ... آهنی رو به شکل U در بیار. یعنی شکل آهنربای نعلی. از ترانزیسور هم به عنوان سوئیچ استفاده کن. فقط می مونه کنترل جریان که به منبع تغذیه آسیب نزنه!
                    آره اگه هسته U شکل باشه بهتره.

گه قرار باشه به منبع تغذیه آسیب برسه اول به اون ترانزیستور بیچاره BC107 که حداکثر جریان عبوری ازش 200 میلی آمپر هست آسیب میرسه! :rolleyes:
                    Knowledge is Power

دیدگاه

1 - تعداد دور سیم پیچ را زیاد کن تا میدان و مقاومت آن زیاد شود
                      2 - به جای BC 107 با جریان 0.1A میتوانی از c 8050 باجریان 1A استفاده کنی
                      3 - R= مقاومت سیم پیچ I=V/R
                      4 - پس ترانزیستور باید بتواند جریان را تحمل کند

دیدگاه

http://hyperphysics.phy-astr.gsu.edu/hbase/emcon.html#emcon

http://en.wikipedia.org/wiki/Magnetic_core
                        Knowledge is Power

دیدگاه

باطری خودش 83 اهم مقاومت داره. پس I = 9/83=0.1 A . می شه از آداپتور چیزی استفاده کرد.
                          مگه سیم پیچ رله چقدر قویه؟ ( باشه یکی رو له می کنم ببینم چی سالم بیرون می آد. )
                          خیلی نمی خواد قوی باشه، ولی باید یه میخ رو از 1 سانتی متری به راحتی جذب کنه.
                          منتظر راهنمایی هاتون هستم ( البته به زبان فارسی :mrgreen: )

دیدگاه

گه قرار باشه به منبع تغذیه آسیب برسه اول به اون ترانزیستور بیچاره BC107 که حداکثر جریان عبوری ازش 200 میلی آمپر هست آسیب میرسه! icon_rolleyes
                            آره راست میگی! حواسم به ترانزیستور بیچاره نبود!

مگه سیم پیچ رله چقدر قویه؟ ( باشه یکی رو له می کنم ببینم چی سالم بیرون می آد. )
                            خوب شد گفتی رله! به جای اون ترانزیستور بیچاره که قراره بسوزه، یه رله بذار.

دیدگاه

دوست عزیر برای کاهش جریان سیم پیچ می تونی قطر سیمی رو که دور هسته میپیچی کمتر کنی .در ضمن اگه بتونی هسته سیم پیچ رو هم ورقه شکل انتخاب کنی تا حدی در داغ شدن سیم پیچ و هسته تاثیر داره (کمتر داغ میشن )
                              روزی که درک کردیم همه چیز به خدا تعلق دارد . آن روز .روز طلوع دانش است

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X