اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

رله در دستگاه های مهندسی پزشکی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

رله در دستگاه های مهندسی پزشکی

سلام
    یک دستگاه تحریک کننده می خواهم بسازم . می خواهم قطعه ای بگذارم که سوئیچ باشد و با میکرو کنترل شود و زمانی که تحریک نمیدهم سوئیچ بسته باشد.بین رله و آنالوگ سوئیچ مردد هستم.
    اگر رله بگذارم آیا ایجاد نویز الکترومغناطیس میکنه؟ رله ی 3 ولت می خواهم بگذارم.
    آیا این نویز الکترومغناطیسش روی ثبت سیگنال مغز اثر میگذاره؟
    آنالوگ سوییچ سیگنال را یک کم اعوجاج میده

پاسخ : رله در دستگاه های مهندسی پزشکی

مگه میخوای برق شهر رو سوییچ کنی که نویز بندازه؟ اگر برق شهره بحثش جداست.
    اگر سیگنال جریان کشی نداره و ولتاژت پایینه دلیلی نداره رله استفاده کنی.
    بستگی به نوع آناوگ سوییچت داره تو دیتاشیتشون میگن اطلاعات کامل رو.

دیدگاه

ممنون از پاسختان
      سیگنالم اصلا جریان الکتریکی با دامنه حداکثر 5 میلی آمپر هست

دیدگاه

رله با بوبین کار میی کنه و قطعا نویز می ندازه
        بفرمایید سیگنالتون چی هست و می خواین چیکار کنین که راحت تر بشه همفکری کرد

دیدگاه

یکم در مورد ترایاک یا تریستور اطلاعات بگیرید ، کارشون شبیه به رلست ، ولی بوبین و اینا نداره ، الکترونیکیه ،شاید به کارتون اومد.
          به سمت نور خورشيد حرکت کن،تو ميتوني تابش خورشيد رو حس کني ،حتي اگه کور باشي.
          (پيش به سوي هدف)

دیدگاه

با توجه به این موضوع که در مسائل پزشکی با سیگنالهای کوچک سروکار داریم بهتره از رله استفاده نشه

دیدگاه

از هر دو میتونید استفاده کنید
              هستند رله هایی که نویز ندارند چون داخل شیلد هستند
              از سوئیچ انالوگ هم میتونید استفاده کنید که مقاومت کمتری داشته باشند

دیدگاه

نوشته اصلی توسط voyager2020 نمایش پست ها
                از هر دو میتونید استفاده کنید
                هستند رله هایی که نویز ندارند چون داخل شیلد هستند
                از سوئیچ انالوگ هم میتونید استفاده کنید که مقاومت کمتری داشته باشند
                رله ها حتی اگه شیلد داشته باشند باز هم از طریق پایه های بوبین توی مدار نویز می ندازن
                در عمل هیچ رله ای وجود نداره که بوبین داشته باشه و مطلقا نویز نداشته باشه

دیدگاه

در قسمت انالوگ اسکوپ ها یا اسپکتروم انالایزر هایی که تا -130 dbm هم اندازه گیری میکنند در داخل کن شیلد قسمت انالوگ ورودی میتونید این رله ها رو پیدا کنید

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

یا رله هایی که فرکانسهای rf تا فرکانسهای چند گیگ و بالاتر رو با توانهایی پایین سوئیچ میکنند
                  -----

پایه های تحریک بوبین میتونه هیچ ارتباطی به پایه های سیگنال بوبین نداشته باشه در صورت طراحی اصولی مدار
                  جدیدترین ویرایش توسط voyager2020; ۰۹:۵۹ ۱۳۹۵/۰۷/۱۹.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط voyager2020 نمایش پست ها
                    در قسمت انالوگ اسکوپ ها یا اسپکتروم انالایزر هایی که تا -130 dbm هم اندازه گیری میکنند در داخل کن شیلد قسمت انالوگ ورودی میتونید این رله ها رو پیدا کنید

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

یا رله هایی که فرکانسهای rf تا فرکانسهای چند گیگ و بالاتر رو با توانهایی پایین سوئیچ میکنند
                    -----

پایه های تحریک بوبین میتونه هیچ ارتباطی به پایه های سیگنال بوبین نداشته باشه در صورت طراحی اصولی مدار
                    ممنون از اطلاعاتتون
                    اما من توی تجهیزات ثبت سیگنالهای حیاتی از سال 2000 به بعد حتی یک مورد هم ندیدم که از رله الکترومکانیکی استفاده شده باشه. شاید عدد 130 دسی بل بزرگ به نظر برسه اما شما یک بار امتحان کنید و ببینید می تونید بدون مدار واسط شکل موج ECG خودتون رو روی اسیلسکوپ ببینید؟ تجهیزات پزشکی برای بازه فرکانسی محدود و مشخص طراحی می شن و با تجهیزات اندازه گیری جنرال مثل اسیلسکوپ و اسپکتروم آنالیزر فرق دارند.
                    در باره جمله آخرتون هم فکر می کنم که بوبین دوم رو به اشتباه به جای کلمه رله نوشتین.
                    که باز هم هر چقدر طراحی اصولی و ایزولاسیون عالی باشه انتشار نویز به صفر نمی رسه.
                    به همین علت هم هست که در حال حاضر در تجهیزات پزشکی مخصوص ثبت سیگنال حیاتی دیگه از هیچ نوع رله الکترومکانیکالی استفاده نمی شه.
                    ضمنا باید ببینیم در کاری که دوستمون می خوان انجام بدن استفاده از رله گرون قیمت و بعد ایزوله کردن قسمت فرمان و سیگنال چقدر عملی یا به صرفه هست.
                    البته نمی خوام بگم که در هیچ کدوم از تجهیزات پزشکی از رله استفاده نمی شه
                    اما در ثبت سیگنالهای حیاتی راه حل های بهتری وجود داره

دیدگاه

خواهش میکنم
                      رله ها یا سوئیچ ها معمولا در تجهیزات اندازه گیری لابراتواری برای رنج گسترده ای از سیگنالها و پهنای باندها استفاده میشوند نه تجهیزات تجاری مثل ecg که فقط با یک سطح سیگنال مشخص! مطمئن باشید هیچ مشکلی در استفاده درست و اصولی از رله نیست فقط هر مورد مزایا و معایب خودش رو داره و باید موردی بحث بشه! حتی سلیقه و اشنایی طراح و سطح دسترسی تولید کننده به قطعات و قیمت هم مطرحه! تجهیزات مانیتورینگ پزشکی تجاری توسط همین تجهیزات اندازه گیری جنرال کالیبره و ساخته و تست میشوند
                      باز هم عرض میکنم تکنولوژی اسپتکروم یا نتورک انالایزر ها و اسیلوسکوپها و تجهیزات اندازه گیری بالاتر از یه دستگاه ecg هست چون سطوح نویز پایینتری رو انالیز میکنند علت اینکه سیگنال ecg روی اسکوپ خوب دیده نمیشه دلائل دیگری داره مثل نبود لید رفرنس و فیلتر ها! یکی از مشکلات معمول هم نزدیکی فرکانس ecg به فرکانس برق شهر هست و... شما تو همون دستگاه ecg هم اگر کمی تکون بخورید موج درست و حسابی ثبت نمیشه!
                      بله اون مورد منظور پین های سیگنال رله بود که اشتباه هر دو بار بوبین نوشتم! ممنون
                      قیمت رله هایی که عرض کردم به غیر از مورد rf در حد 10 - 15 هزار تومنه تکی- برای ساخت تجهیزات تجاری نیازی به استفاده از قطعات دقیق و گرانقیمت نیست فقط کافیست شما تجهیزات ازمایشگاهی جنرال! دقیقی داشته باشید چون در پایان کار در خط تولید دستگاه رو کالیبره میکنید! به صورت کلی شما دستگاهتون رو با قطعات ارزان تر میسازید ولی برای دقت های بالاتر اون رو کالیبره میکنید و یک ضریب تصحیحی رو وارد معادله یا مدار میکنید! حرف شما صحیحه که تجهیزات پزشکی استاندارد های سخت تری دارند مخصوصا در مورد قابل اعتماد بودن در شرایط مختلف! ولی این مسئله ربطی به سطح سیگنال یا نویز و ... نداره
                      -
                      مشکل استارتر هم واقعا معلوم نیست ولی کاملا برعکس کار ecg یا اندازه گیری هست ایشون قصد تحریک دارند نه اندازه گیری در حال حاضر!

دیدگاه

ممنون از توضیحات
                        باید عرض کنم با خیلی از حرفهاتون موافق نیستم. حرفتون درباره اینکه تکنولوژی تجهیزات اندازه گیری بالاتر از یک دستگاه ecg هست رو قبول ندارم. ضمنا ecg ساده ترین دستگاه ثبت علایم حیاتی هست.
                        در ساخت هر دستگاهی طبعا از دستگاههای دیگه استفاده می شه که به هیچ وجه دلیل بر پیچیده تر بودن یکی از دستگاه ها نیست. اون دلایلی هم که فرمودید برای اینکه با اسکوپ نمی شه ecg رو دید درستند ولی کل دلایل نیستند.
                        قیمت یک دستگاه EMG یا EEG بسیار بالاتر از خیلی از اسپکتروم هاست. و اینکه توی یک بازه خاص کار می کنند دلیل نمی شه که ساده تر باشند یا حساسیتشون به نویز کمتر باشه.
                        درباره دستگاههای تجاری که فرمودید نیازی به قطعات دقیق و گران قیمت نیست که کاملا مخالفم. چون تا حالا بیشتر از 500 تا ecg و emg و مانیتورینگ و دفیبریلاتور مختلف باز کردم و تعمیر کردم و بهتون اطمینان می دم قطعات کاملا گران قیمت و دقیق هستند. حتی مقاومتها و این ضریب تصحیح در تجهیزات پزشکی که در ثبت علایم حیاتی به کار می رند به این صورتی که شما می فرمایید کلا مصداق نداره.
                        فرمودید استانداردهای سخت گیرانه تجهیزات پزشکی ربطی به نویز و سطح سیگنال نداره.
                        بنده عرض می کنم که داره. من توی یک شرکت تولیدی کار می کنم. خیلی از این استانداردها رو مطالعه کردم.
                        شما وقتی دارید روی مد سینک به بیمار شوک میدید و همزمان دستگاه داره سیگنال ecg رو هم می خونه و ناگهان چند هزار ولت برق به بدن بیمار می دید چطور می تونید بگید ربطی به نویز نداره؟
                        البته نمی دونم اسپکتروم یا اسکوپ چنین استانداردهایی رو پاس می کنند یا نه.
                        استارتر هم که یک جا پرسیدند این سوییچ کردن رله روی EEG تاثیر میذاره یا نه. همین باعث شد شک کنم شاید مساله ثبت سیگنال هم در کاره.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                        X