اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تشخیص لاین ممتد و منقطع جاده ها با پردازش تصویر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تشخیص لاین ممتد و منقطع جاده ها با پردازش تصویر

سلام به همه دوستان
    واسه پایان نامم باید یه الگوریتم یا راه حلی ارائه بدم که خطوط ممتد و منقطع سطح جاده ها رو با استفاده از پردازش تصویر و با استفاده از نرم افزار matlab تشخیص بده. از تبدیل هاف استفاده کردم و کدهای زیر رو نوشتم.

[code=matlab]function [ k ] = HS2( a )

I=rgb2gray(a);
    rn = wiener2(I,[1.1 1.1]);
    d = graythresh(rn);
    e = im2bw(rn,d);
    BW = edge(e,'canny',[0.475,0.575],0.2);
    BW(1:100, :, =0;
    [H,theta,rho] = hough(BW,'Theta',-80:1:80);
    P = houghpeaks(H,30,'threshold',ceil(0.3*max (H()));
    lines = houghlines(BW,theta,rho,P,'FillGap',50,& #039;MinLength',1);
    imshow(a), hold on
    for k = 1:length(lines)
    xy = [lines(k).point1; lines(k).point2];
    plot(xy(:,1),xy(:,2),'LineWidth',3,&#039 ;Color','green'
    end

end[/code]

مشکلی اصلی من اینه که اولا یه الگوریتم واسه همه تصاویر یه جور جواب نمیده تو بعضی از تصاویر می تونه تشخیص بده و تو بعضی دیگه باید پارامترها و اعداد الگوریتم رو تغییر بدم تا جواب بده. دوم اینکه بیشتر خطوط ممتد رو میتونه تشخیص بده و خطوط منقطع رو نمیتونه.
    لطفا اگه کسی تو این زمینه تجربه داره کمکم کنه یا اگه کدی دارید که جواب پس داده بهم معرفی کنید.

چند تا از آزمایش هایی رو که با پارامترهای یکسان به دست آوردم براتون گذاشتم همونطور که می بینید روی هر تصویر یک نتیجه ای می ده. اگه خواستید عکس های خامشم می ذارم.

ممنون
    آدم ها را بدون اینکه به وجودشان نیاز داشته باشی دوست بدار همانند کاری که خدا در حق تو انجام میدهد...

پاسخ : تشخیص لاین ممتد و منقطع جاده ها با پردازش تصویر

(خب تا اونجاییکه یادمه ) تو الگوریتم هاف شما میتونستی شکاف موجود در خطوط رو تا اندازه ای لحاظ کنی ؛آ‌ که اگه از یه مقداری کمتر بود اون خط رو خط ممتد فرض میکرد. شما بایستی رو اون عدد بتونی مانور بدی تا به یه شرایط مطلوب برسی

دیدگاه

خب اون عدد کدومه؟ پارامتراش نسبتا زیاده
      آدم ها را بدون اینکه به وجودشان نیاز داشته باشی دوست بدار همانند کاری که خدا در حق تو انجام میدهد...

دیدگاه

ضخامت خطوط و فاصله بین خطوط در خطوط منقطع تقریباً استاندارد هستن. از این خاصیت میتونی استفاده کنی.
        لطفاً برای انجام پروژه های دانشجویی پیام خصوصی نفرستید.
        لطفاً سؤالاتی که در انجمن قابل طرح شدن هستند پیام خصوصی نکنید.
        با تمام وجود گناه کرديم اما نه نعمتش را از ما گرفت نه گناهان ما را فاش کرد اطاعتش کنيم چه مي کند؟"دکتر شريعتي"
        اگر جايي که ايستاده ايد را نمي پسنديد، عوضش کنيد شما درخت نيستيد!! "پاسكال"
        يا به اندازه ي آرزوهايت تلاش کن يا به اندازه تلاشت آرزو کن. "شکسپير"

دیدگاه

خب این قضیه وابسته میشه به زاویه و فاصله دوربین از سطح جاده و کار رو سختتر می کنه.
          مشکل من اینه که نمیتونم از تبدیل هاف درست استفاده کنم و باهاش تموم لاین ها رو تشخیص بدم. چند تا ویدئو دیدم که با این تبدیل تونسته بودن لاین ها رو دقیقا تشخیص بدن و شما حتی یه خط اضافه تو تصویر نمی دیدین. نمیدونم چرا جواب نمیده. نمیدونم باید فیلتر واسه حذف نویز بذارم یا کار دیگه ای انجام بدم.

دیدگاه

سلام
            این جا رو بینید:
            http://www.vision.caltech.edu/malaa/publications/aly08realtime.pdf
            http://sdiwc.net/digital-library/web-admin/upload-pdf/00000634.pdf
            همین کار رو انجام داده
            زندگي يعني لذت ياد گرفتن و ياد دادن

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مهندس ص
              سلام
              این جا رو بینید:
              http://www.vision.caltech.edu/malaa/publications/aly08realtime.pdf
              http://sdiwc.net/digital-library/web-admin/upload-pdf/00000634.pdf
              همین کار رو انجام داده
              دوست عزیز خیلی ممنونم از راهنماییتون
              مقاله REAL-TIME LANE DETECTION FOR DRIVING SYSTEM USING... رو قبلا خونده بودم مقاله Real time Detection of Lane Markers in Urban Streets هم خوب بود و به نتایج خوبی رسیده بود ولی طبیعتا مثل بقیه مقاله ها کدهای نوشته شده رو نذاشته بود و مشکل من اینه که دقیقا همون کدها رو می خوام. چجوری می تونم کدهای matlab این الگوریتم ها رو پیدا کنم؟

دیدگاه

یعنی کد اماده میخوای؟ oo: :eek:
                زندگي يعني لذت ياد گرفتن و ياد دادن

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مهندس ص
                  یعنی کد اماده میخوای؟ oo: :eek:
                  اگه بشه که خیلی خوبه اگه هم کامل نبود یه کد باشه که حداقل تبدیل رو درست انجام بده

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                  X