اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

نمونه برداری و پنجره گذاری سیگنال ECG

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

نمونه برداری و پنجره گذاری سیگنال ECG

سلام دوستان
    پروژه پایانی کارشناسی بنده پیرامون ECG هست، تمام مراحل الگوریتم تشخیصی و نقاط بحرانی رو خودم انجام دادم فقط چون الگوریتم باید real time و online عمل کنه توی بحث نمونه برداری و پنجره گذاریش به مشکل برخوردم. در واقع من میخام سیگنال به محض ثبت وارد پنجره هایی به طول 8-10 ثانیه بشه و بعد وارد الگوریتم تشخیصی که نوشتم بشه. فرکانس نمونه برداری رو همینطوری 360 در نظر گرفتم. خیلی توی نت سرج کردم و پنجره ها و کدهای مختلفی امتحان کردم ولی چون اصلا با مبجث پنجره گذاری و نمونه برداری آشنایی ندارم کاملا گیج شدم. فرصت من کمه و مابقی مراحل پروژه هم مونده.خواهش میکنم اگه کسی اطلاعات و یا کدی داره کمکم کنه که انجامش بدم.
    سپاس فراوان....
    People will let u down.GOD never will...

پاسخ : نمونه برداری و پنجره گذاری سیگنال ECG

دوست گرامی

تشخیص شما در حد عادی و غیر عادی بودنه یا باید بیماری را هم تشخیص بدهید ؟
    از چه میکرویی استفاده میکنید ؟
    پاره ای از رویکردهای دفاعی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط emitor
      دوست گرامی

تشخیص شما در حد عادی و غیر عادی بودنه یا باید بیماری را هم تشخیص بدهید ؟
      از چه میکرویی استفاده میکنید ؟
      فقط استخراج ویژگی یعنی نقاط P,QRS,T. گفتم که اون الگوریتم که بتونه اینا رو تشخیص بده نوشتم. مسلما باید بتونه اگر تغییر غیر عادی توی این نقاط دید تشخیص بده مثه برعکس شدن T. ولی سایر بیماری ها و آریتمی ها رو فعلا نیاز ندارم. فعلا هم تصمیم دارم با میکروی ARM یعنی LPC1768 کار کنم.

دیدگاه

دوست عزیز

از جایی ریتم ضربان قلب HR میتواند در گشتره وسیعی از 40 تا 180 متغیر باشد شاید تعریف یک ویندوز داینامیک برای آندکی دشوار باشد پیشنهاد میگردد در صورتی که صرفا طبیعی بودن نقاط PQRST مورد نظر شما میباشد از یک شبکه عصبی مصنوعی یک لایه ساده جهت تشخیص استفاده فرمایید
        علت سوال در مورد میکرو میزان دسترسی به حافظه جهت تعریف یک آرایه از عناصر دو بایتی گراف میباشد که باید منحنی شما بر آن منطبق گردد
        پاره ای از رویکردهای دفاعی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط emitor
          دوست عزیز

از جایی ریتم ضربان قلب HR میتواند در گشتره وسیعی از 40 تا 180 متغیر باشد شاید تعریف یک ویندوز داینامیک برای آندکی دشوار باشد پیشنهاد میگردد در صورتی که صرفا طبیعی بودن نقاط PQRST مورد نظر شما میباشد از یک شبکه عصبی مصنوعی یک لایه ساده جهت تشخیص استفاده فرمایید
          علت سوال در مورد میکرو میزان دسترسی به حافظه جهت تعریف یک آرایه از عناصر دو بایتی گراف میباشد که باید منحنی شما بر آن منطبق گردد
          'گفتم خدمتتون الگوریتم نوشته شده و برای سیگنال آفلاین کاملا دقیق عمل میکنه الان فقط مشکل من اینه که وقتی الگوریتم آنلاین میشه چطوری پنجره گذاری و نمونه برداری کنم. مشکل الان در نرم افزار متلب هست نه در میکرو. من قصد دارم متلب رو به میکرو متصل کنم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط engineer.am
            'گفتم خدمتتون الگوریتم نوشته شده و برای سیگنال آفلاین کاملا دقیق عمل میکنه الان فقط مشکل من اینه که وقتی الگوریتم آنلاین میشه چطوری پنجره گذاری و نمونه برداری کنم. مشکل الان در نرم افزار متلب هست نه در میکرو. من قصد دارم متلب رو به میکرو متصل کنم.
            سیگنال رو چطوری به متلب میدید؟
            انجمن پرسش و پاسخ مهندسی پزشکی
            http://biomedeng.ir/forum_per/
            +++++++++++++++++++++++++++++++++
            سایت مهندسی پزشکی
            http://biomedeng.ir/

دیدگاه

نوشته اصلی توسط bme653
              سیگنال رو چطوری به متلب میدید؟
              فعلا چون به صورت افلاین با داده های فیزیونت کار میکنم از دستورهای مربوطه ی load استفاده میکنم. اون قسمتی که سیگنال باید مستقیم از مدار ثبت و از طریق ADC وارد میکرو بشه توی زمینه کاری من نیس. فرض رو گذاشتم که سیگنال با فرکانس 360 نمونه برداری شده و وارد متلب شده حالا وظیفه من انتقال اون به میکرو برای پردازش هست.

دیدگاه

دوست عزیز با توجه به اینکه فرکانس معنی دار سیگنال ecg تا 500 هرتز هم می رسه در نمونه های تجاری پایین ترین نرخ نمونه برداری 1000 نمونه در ثانیه هست ( با توجه به قضیه نایکوییست )
                حالا شما اگه کار تشخیصی نمی خواین انجام بدین می تونین پایین تر هم در نظر بگیرین اما نه خیلی پایین
                الان نمونه برداری 360 نوک شکل موج رو کمی گرد می کنه و کلا کمه
                پنجره گذاری هم خیلی به الگوریتم مورد استفاده شما بستگی داره و همینجوری نمی شه در موردش نظر داد

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X