اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

حزف توان راکتیو

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

حزف توان راکتیو

با سلام.جایی خوندم که خازن الکترولیتی دو سر لامپ کم مصرف جهت کاهش توان راکتیو دریافتی از شبکه هست؟نظر دوستان چیه؟

پاسخ : حزف توان راکتیو

سلام
    چون مدارات داخلی لامپ کم مصرف با ولتاژ dc کار میکنه
    اون خازن الکترولیتی و پل دیودش برای تامین این ولتاژه

خازنهایی که برای جبران توان راکتیو مورد استفاده قرار میگیرند
    از نوع ac هستند

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mojtaba1319
      با سلام.جایی خوندم که خازن الکترولیتی دو سر لامپ کم مصرف جهت کاهش توان راکتیو دریافتی از شبکه هست؟نظر دوستان چیه؟
      از اونجایی که لامپ کم مصرف بار خازنی کلا محسوب میشه اگه هم این جور موردی ک شما گفتینو فرض کنیم ، برای جبران سازیش از سلف استفاده میکردن نه خازن
      برای بار های سلفی در جبران سازی توان راکتیو از خازن استفاده میکردن از اونجایی ک خازن و سلف lead و lag هستن اثر همو خنثی میکنن و اختلاف فاز ولتاژ جریان کم میشه پس پاور فاکتور هم کم میشه
      اشک هایی که پس از هر شکست ریخته میشوند همان عرق هاییست که برای پیروزی ریخته نشده است

دیدگاه

با سلام
        استفاده از المانهای پسیو ( سلف و خازن ) برای اصلاح ضریب توان کاره بسیار باصرفه، ساده و کم حجمیه که تو اکثر مدارات ازشون استفاده میکنند ولی قادر به اصلاح کامل ضریب توان نیستند. اما با استفاده از مدارات اصلاح ضریب توان که در اصطلاح به Active PFC مشهورند مقدار پاورفکتور مدار با این مدارات حداقل 95 درصد و حداکثر 99 درصد میشود. لامپهای کم مصرف شرکتهای بزرگی چون فیلیپس از آیسیهای مخصوصی برای لامپهای کم مصرف استفاده میکنند که هم ضریب توان را اصلاح میکنند و هم کنترلی برای سوئیچهای قدرت بلوک نورشنایی دارند.

موفق باشید

دیدگاه

از پاسخ دوستان استفاده کردم.اما در پاسخ دوست عزیز(smf121)باید بگم حرف شما کاملا به جاست که ولتاژ کار این لامپ ها dcهست و این وظیفه به عهده پل دیود و خازن هست.اما به نظر من خازن وظیفه دیگری هم داره که با یک آزمایش ساده میتونم حرفم رو اثبات کنم.تو مبحث یکسو سازی میدونیم که هر چی خازن صافی ظرفیتش بالا تر از اون طرف خروجی صافتر (نزدیک به dc)حالا من میگم یکسو ساز ببند خازن صافی رو با ظرفیت 4.7uیا حداکثر 22uبذار بعد شکل موجت رو ببین....ایا dcقابل قبولی هست؟باقی دوستان هم نظر بدن ...

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
          X