اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

برنامه نویسی avr یا سیستم های دیگر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

برنامه نویسی avr یا سیستم های دیگر

سلام
    من لیسانس برق قدرت دارم و الان به این فکر افتادم که توی بحث avr شروع به فعالیت کنم چونکه یه پیش زمینه ی کلی هم دارم اما یکی از دوستام میگفت روی fpga سرمایه گذاری کنم و وقت بزارم بیشتر آینده داره البته خیلی سخت تر از avr هست
    حالا اگه میشه راهنماییم کنید که کدوم یکی رو انتخاب کنم اصلا گزینه ی دیگری هم هست یا همین دوتاس لطفا از سر دلسوزی راهنمایی کنید
    ممنون

پاسخ : برنامه نویسی avr یا سیستم های دیگر

نوشته اصلی توسط miladeng98
    سلام
    من لیسانس برق قدرت دارم و الان به این فکر افتادم که توی بحث avr شروع به فعالیت کنم چونکه یه پیش زمینه ی کلی هم دارم اما یکی از دوستام میگفت روی fpga سرمایه گذاری کنم و وقت بزارم بیشتر آینده داره البته خیلی سخت تر از avr هست
    حالا اگه میشه راهنماییم کنید که کدوم یکی رو انتخاب کنم اصلا گزینه ی دیگری هم هست یا همین دوتاس لطفا از سر دلسوزی راهنمایی کنید
    ممنون
    دوست عزیز fpga مخفف field programmable gate array هست و یک پروسسور خام محسوب میشه در صورتی که avr میکروکنترلر هست
    فرقشون رو خیلی کلی عرض میکنم

در میکروکنترلر ها دستوران به شکل سری اجرا میشن ولی در fpga دستوران به صورت موازی و این امر سبب میشه ک برای کارهایی با پردازش بسیار سریع از fpga استفاده بشه
    چون fpga در هنگام پروگرام شدن در واقع سنتزی از کدی ک مینویسید رو به صورت گیت های منطقی در سطح تراشه ایجاد میکنه انگار شما ی مداری درست کردین متشکل از کلی گیت منطقی که درجا اطلاعات پردازش میشن ولی تو میکروکنترلر برنامه شما در مراحل مختلف خط به خط توسط میکرو پردازش میشه واکشی میشه و ... پس خیلی واضحه چرا fpga سرعت بسیار زیادی داره

مثلا از کاربرد های دیگش اینه که وقتی شخصی بخواد ی آیسی خاصی رو برای اولین بار بسازه ولی ی میلیارد دلار نمیتونه برای تست هزینه کنه ، میاد اون آیسی رو با fpga شبیه سازی میکنه و بعد از بررسی و تست های مکرر میده براش رو سطح سیلیکون پیاده کنن به عنوان آیسی !

ولی اگه تعداد کم از اون آیسی مورد نیاز باشه بجای تولید اون آیسی ک گرون میشه ، از fpga استفاده میکنه تا در تعداد مورد نیاز و کم یا انحصاری بسازتش

در کنار fpga شما باید اجزای دیگه ای هم استفاده کنین در صورتی که میکروکنترلر ها در کنار خودشون ابزارهای مورد نیازو دارن e2prom timer counter adc d/a ......

پس اصلا این دو مقوله جدا هستن نمیشه بگیم این بهتره یا اون ! کاربرد خودشونو دارن
    اشک هایی که پس از هر شکست ریخته میشوند همان عرق هاییست که برای پیروزی ریخته نشده است

دیدگاه

یادگیری میکرو (مخصوصا AVR) ساده تر هست. پروژه های بیشتری به شما معرفی میشه ولی بطور کلی درآمدش شاید کمتر باشه
      FPGA دقیقا عکس حالت بالاست
      * من فقط با AVR و برنامه نویسی کاربردی (مثل سی شارپ) تقریبا همه کارهایی که بهم معرفی شده رو تونستم انجام بدم!

دیدگاه

افراد زیادی avr کار میکنن ولی افرادی که fpga کارن تعدادشون کمتره. اگه از این نظر حساب کنید شاید حق با دوستتون باشه ولی اینو هم در نظر بگیرید که پروژه های میکرو کنترلری هم بیش از پروژه های fpga هستش.
        اگه میخواید میکرو کنترلر بصورت حرفه ای کار کنید ARM کار کنید نه AVR. البته avr برای شروع خوبه.
        در کل اگه توی هر کدوم از این دو شاخه قوی باشید میتونید فرد موفقی باشید.
        www.gam-co.blogsky.com

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
        X