اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوال مبتدیانه در مورد ترانزیستور

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سوال مبتدیانه در مورد ترانزیستور

سلام.ببخشید من در عکس متوجه میشم که خروجی رگولاتور توسط ترانزیستور باعت تقویت جریان میشه اما نمیفهمم چرا ولتاژی که قبل از رگولاتور هست از طریق ترانزیستور وارد مدار نمیشه؟؟؟؟؟؟و اینکه مگه نباید پیوند بیس امیتر به صورت مستقیم بایاس بشه و ولتاز بیس از امیتر بیشتر باشه پس چرا اینطوری نیست؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

پاسخ : سوال مبتدیانه در مورد ترانزیستور

سلام.
    جریان خروجی برابر با مجموع جریان 3 عدد ترانزیستور هستش. به قول شما برای تقویت جریان استفاده شده.
    و امّا در مورد اینکه چرا ولتاژ قبل از رگولاتور به مدار وارد نمیشه دلیلش اینه که ترانزیستور در ناحیه فعال یا active بایاس میشن و ولتاژ کلکتور ترانزیستور ها وارد مدار نمیشه. اگر اونها به ناحیه اشباع یا saturation برن اونوقت ولتاژ ورودی رگولاتور وارد خروجی میشه ولی به دلیل اینکه ترانزیستور ها در ناحیه فعال بایاس میشن پس خروجی مدار که از امیتر ترانزیستور ها گرفته شده با بیس ترانزیستور ها رابطه خواهد داشت و از اونجا ولتاژش رو میگیره. بیس ترانزیستور ها هم از خروجی رگولاتور ولتاژ میگیرن و ...

دیدگاه

سللام لطفا توضیح بدین کودمشون حالت active هست و کودوم حالت اشباع اگه این شکل یه ترانزیستروه npn باشه
      شماره 1 و 2 رو لطفا توضیح بدین .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط bigest
        سلام.ببخشید من در عکس متوجه میشم که خروجی رگولاتور توسط ترانزیستور باعت تقویت جریان میشه اما نمیفهمم چرا ولتاژی که قبل از رگولاتور هست از طریق ترانزیستور وارد مدار نمیشه؟؟؟؟؟؟و اینکه مگه نباید پیوند بیس امیتر به صورت مستقیم بایاس بشه و ولتاز بیس از امیتر بیشتر باشه پس چرا اینطوری نیست؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
        توضیحاتی رو دوستمون دادن منم به نظرم رسید اینو اشاره کنم

ببینید خیلی ساده ورودی ترانزیستور بیس و خروجیش امیتر هست پس کلکتور مشترک در نظر گرفته میشه کلکتور مشترک ایده آل گین جریان بی نهایت ( تقویت جریان ) و گین ولتاژ 1 داره ( ولتاژ رو بیس از ولتاژ تری شولد کم میشه و تو امیتر ظاهر میشه و بافر هست یعنی در حالت ایده آل ولتاژ روی بیس که مثلا 5 ولت هست تو خروجی امیتر هم، به خاطر " بهره 1 ولتاژ کلکتور مشترک " ، ظاهر میشه !

دوستمون گفتن تو ناحیه فعال هست علتش همینه چون در این وضعیت اختلاف ولتاژ کلکتور و بیس ( البته + ولتاژ تری شولد ) روی کلکتور امیتر میوفته و چون این ولتاژ اینجا بیشتر 0.2 هست پس فعال میشه ترانزیستور

اضافه شده در تاریخ :
        نوشته اصلی توسط bigest

سللام لطفا توضیح بدین کودمشون حالت active هست و کودوم حالت اشباع اگه این شکل یه ترانزیستروه npn باشه
        شماره 1 و 2 رو لطفا توضیح بدین .
        هرچی اختلاف ولتاژ بیس و ایمتر از 0.65 ولت بیشتر بشه ترانزیستور از ناحیه اشباع به ناحیه فعال سوق پیدا میکنه و فعال تر میشه

این مدار از لحاظ بایاس اشتباس برای اینکه متوجه بشین اشباع هست یا فعال در حلقه خروجی ی معادله KVL بنویسید که از پیوند کلکتور و امیتر بگذره در صورتی که ولتاژ کلکتور امیتر بیشتر از 0.2 بدست اومد در ناحیه فعال هست
        اشک هایی که پس از هر شکست ریخته میشوند همان عرق هاییست که برای پیروزی ریخته نشده است

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mehran901
          هرچی اختلاف ولتاژ بیس و ایمتر از 0.65 ولت بیشتر بشه ترانزیستور از ناحیه اشباع به ناحیه فعال سوق پیدا میکنه و فعال تر میشه

این مدار از لحاظ بایاس اشتباس برای اینکه متوجه بشین اشباع هست یا فعال در حلقه خروجی ی معادله KVL بنویسید که از پیوند کلکتور و امیتر بگذره در صورتی که ولتاژ کلکتور امیتر بیشتر از 0.2 بدست اومد در ناحیه فعال هست

دوست گرامی من مبتدی ای بیش نیستم لطفا ساده تر توضیح بدین .ممنون از وقتی که میزارین

دیدگاه

نوشته اصلی توسط bigest

دوست گرامی من مبتدی ای بیش نیستم لطفا ساده تر توضیح بدین .ممنون از وقتی که میزارین
            خواهش میکنم ، اگه توی عمل مدارو بستین مولتی متر بذارید بین کلکتور و امیتر اگه بیشتر 0.2 بود فعاله و 0.2 یا 0.1 اشباع هست

تو تئوری درواقع تو مداراتی ک رسم کردین ترانزیستور قاعدتا باید وارد بخشی از ناحیه فعال بشه
            اشک هایی که پس از هر شکست ریخته میشوند همان عرق هاییست که برای پیروزی ریخته نشده است

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
            X