اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

افزایش پاور فکتور و راندمان ای سی های TOP

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

افزایش پاور فکتور و راندمان ای سی های TOP

با سلام خدمت دوستان عزیز :wow: :wow: :wow:
    این مدار 24ولت 1.5امپر هست که با ای سی TOPبه کمک نرم افزار ساخته شده :nerd:
    حالا تا اونجایی که از اقای منتظری پرسیدم گفتن راندمان ای ای سی ها 70تا80%هست؟؟نمی شه راندمانشو افزایش داد؟؟؟من راندمانی در حدود 95%به بالا نیاز دارم :cry2:
    پاور فکتور تو این مدار باید بیشتر از 0.95%باشه ایا می شه بدون PFCپاور فکتور رو تا این حد بالا برد؟؟ :cry2: :cry2: :cry2:
    ممنون از همتون :applause: :applause:
    به جای اینکه جای کسی را بگیرید سعی کنید جای واقعیه خود را بیابید

TABRIZ

پاسخ : افزایش پاور فکتور و راندمان ای سی های TOP

ا سلام خدمت دوستان عزیز :wow: :wow: :wow:
    این مدار 24ولت 1.5امپر هست که با ای سی TOPبه کمک نرم افزار ساخته شده :nerd:
    حالا تا اونجایی که از اقای منتظری پرسیدم گفتن راندمان ای ای سی ها 70تا80%هست؟؟نمی شه راندمانشو افزایش داد؟؟؟من راندمانی در حدود 95%به بالا نیاز دارم :cry2:
    پاور فکتور تو این مدار باید بیشتر از 0.95%باشه ایا می شه بدون PFCپاور فکتور رو تا این حد بالا برد؟؟ :cry2: :cry2: :cry2:
    ممنون از همتون :applause:
    با سلام خدمت دوست عزیز
    من تا حالا با آیسیهای TOP کار نکردم و اطلاعی از راندمانشون ندارم ولی اون راندمانی که شما میخواین واقعا یه چیزی بسیار بزرگیه و تا اونجایی که میدونم باید برین به سمت سیستمهای رزونانسی و یا شبه رزونانسی. در مورد پاور فکتور مدار هم باید بگم که برای اینکه به پاورفکتور 95 درصد و حتی بالا برسی باید از سیستم Active PFC استفاده کنی چون Passive PFC نمیتونه اون چیزی که شما میخواین رو تامین کنه.

موفق باشید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط SA3ID
      با سلام خدمت دوست عزیز
      من تا حالا با آیسیهای TOP کار نکردم و اطلاعی از راندمانشون ندارم ولی اون راندمانی که شما میخواین واقعا یه چیزی بسیار بزرگیه و تا اونجایی که میدونم باید برین به سمت سیستمهای رزونانسی و یا شبه رزونانسی. در مورد پاور فکتور مدار هم باید بگم که برای اینکه به پاورفکتور 95 درصد و حتی بالا برسی باید از سیستم Active PFC استفاده کنی چون Passive PFC نمیتونه اون چیزی که شما میخواین رو تامین کنه.

موفق باشید
      سلام و ممنون بابت جوابتون اقا سعید
      به دلیل افزایش هزینه نمی تونم از pfcاستفاده کنم.یعنی بدون pfcنمی شه به راندمان بالای 0.95%رسید؟؟چه راهکار هایی داره برای رسیدن به پاور فکتور هایی بادرصد بالا؟؟؟
      من تا جایی که اطلاع پیدا کردم topها راندمانی در حده70تا80%دارن :cry2: :cry2:چطوری راندمان رو افزایش می دن؟؟
      با تشکر

TABRIZ

دیدگاه

اقا جون pfc راندمان رو افزایش نمیده هااا!!. بلکه کاهش کم میده
        pfc تصحصح کننده ضریب توانه نه افزایش دهنده. صرفا شکل جریانکشی از شبکه رو شبیه ولتاژش میکنه. به خاطر این استفاده میشه که هارمونیکهای ناشی از یکسوسازی رو کاهش بده. این بخش هیچ ارتباطی با افزایش راندمان نداره.

معمولا از سیستمای ایزوله 95 درصد نمیشه گرفت. ول شما تلاش کن ببندش و ببین کجاها بیشتر توان تلف میشه. هر جا بیشتر تلفات داشتی برو ایده هاتو روش پیاده کن. مثلا دیدی دیود گرم میکنه سنکرونش کن جاش ماسفت بذار. دیدی ماسفت زیاد گرم میکنه کلمپر رو بهینه کن. دیدی کلمپر گرم میکنه vنسبت سیمپیچی رو دستکاری کن. چه بدونم باید باهاش ور بری ولی فکر میکنم بتونی به 95 برسی.
        حیف از من خسته- حیف از همین چن خط
        به اصل و به ذات و- به باعثت لعنت

K.Show

دیدگاه

نوشته اصلی توسط TABASOOMTZ
          سلام و ممنون بابت جوابتون اقا سعید
          به دلیل افزایش هزینه نمی تونم از pfcاستفاده کنم.یعنی بدون pfcنمی شه به راندمان بالای 0.95%رسید؟؟چه راهکار هایی داره برای رسیدن به پاور فکتور هایی بادرصد بالا؟؟؟
          من تا جایی که اطلاع پیدا کردم topها راندمانی در حده70تا80%دارن :cry2: :cry2:چطوری راندمان رو افزایش می دن؟؟
          با تشکر
          همونطوری که دوستمون آقای وزیری گفتن مدار پاورفکتور یا همون مدار PFC باعث افزایش راندمان نمیشه بلکه باعث افزایش ضریب اصلاح توان و یا افزایش کسینوس فی میشه.
          همونطوری که میدونی آیسیهای که ضریب توان رو اصلاح میکنند با آرایش بوست در مدارات سوئیچینگ ظاهر میشن که ولتاژ ورودی رو به 380 یا 400 ولت DC میرسونند و از خروجی مدار بوست برای تغذیه توپولوژیهای مختلف ( فلایبک، فوروارد، نیم پل و تمام پل) استفاده میکنند. این گفته ها یعنی اینکه اگه بخوایم ضریب توان رو اصلاح کنیم باید دو تا توپولوژی رو همزمان تو مدار استفاده کنیم. این کار برای مدارات توان بالا از لحاظ اقتصادی باصرفه هست ولی برای مدارات زیر 100 وات به هیچ وجه توجیه اقتصادی نداره! پس چاره کار چیه!!!! چاره کار اینکه برای توانهای پایین اون مدار بوست رو که برای اصلاح ضریب توان استفاده میشه رو به توپولوژیه فلایبک تبدیل کنیم. با این کار تا توان 150 وات میتونیم از خروجی بگیریم که پاورفکتورمون هم از 95 درصد کم نشه. من برای پروژکتورهای LED از این توپولوژی استفاده کردم که نتیجه دو تا درایور 100 و 50 با پاورفکتور بیشتر از 95 درصد و راندمان بیشتر از 89 درصد شد. برای بدست آوردن اطلاعات بیشتر در مورد این جمله تو اینترنت سرچ کن. Single-Stage Single-Switch High Power Factor

موفق باشید

دیدگاه

اقایون داداشام واقعا ازتون معذرت می خوام :cry2: :cry2: :cry2: :cry2: باور کنید این دوروز اونقدر راندمان و ضریب توان کردم که اینجا قاطیشون کردم oo: oo: oo:
            بله منم می دونم pfcبه راندمان تاثیر نداره اما اشتباه تایپی شد
            پس شما پیشنهاد می کنین که مدار رو بسازم بعد تمام تغییرات رو روش بدم؟؟؟
            از روی تجربه نمی شه گفت مثلا این المان ها بیشتر توان مصرف می کنن اینا رو اینجوری کنی یکم درست تر می شه مدارت!!! :read: :read: :read:
            راهکاری هم داره که بدون pfcضریب توان رو بالا برد؟؟اگه بشه تا چه حدی بالا می ره؟؟
            ممنون

TABRIZ

دیدگاه

اقایون داداشام واقعا ازتون معذرت می خوام :cry2: :cry2: :cry2: :cry2: باور کنید این دوروز اونقدر راندمان و ضریب توان کردم که اینجا قاطیشون کردم oo: oo: oo:
              بله منم می دونم pfcبه راندمان تاثیر نداره اما اشتباه تایپی شد
              پس شما پیشنهاد می کنین که مدار رو بسازم بعد تمام تغییرات رو روش بدم؟؟؟
              از روی تجربه نمی شه گفت مثلا این المان ها بیشتر توان مصرف می کنن اینا رو اینجوری کنی یکم درست تر می شه مدارت!!! :read: :read: :read:
              راهکاری هم داره که بدون pfcضریب توان رو بالا برد؟؟اگه بشه تا چه حدی بالا می ره؟؟
              ممنون
              معمولا یکسوساز خروجی و سوییچ بیشتر گرم میشن. سوییچ رو کاری نمیتونی بکنی مگر اینکه با انتخاب کلمپپر مناسب تلفات دینامیک رو کاهش بدی و یه جورایی شرایط zvs رو در خاموش شدنش مهیا بکنی که باعث بیشتر گرم شدن کلمچر میشه که اونم با کم کردن نسبت تبدیل کمتر میشه.

معمولا تو روشی که اقا سعید گفتن خازن یکسوساز ورودی حذف و یا مقدار کمی قرار داده میشه و بازه ولتاژ ورودی تو طراحی افزایش پیدا میکنه طوری که سیستم بتونه مثلا از 40 ولت تا 300 ولت خروجی رو تامین بکنه. در اینصورت با قرار دادن خازنی که فقط اجازه نده ولتاژ ورودی کمتر از 40 بشه کار مورد نظر انجام میشه.

K.Show

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Mahdi_Vaziri
                معمولا تو روشی که اقا سعید گفتن خازن یکسوساز ورودی حذف و یا مقدار کمی قرار داده میشه و بازه ولتاژ ورودی تو طراحی افزایش پیدا میکنه طوری که سیستم بتونه مثلا از 40 ولت تا 300 ولت خروجی رو تامین بکنه. در اینصورت با قرار دادن خازنی که فقط اجازه نده ولتاژ ورودی کمتر از 40 بشه کار مورد نظر انجام میشه.
                سلام
                ممنون از شما اقای وزیری و اقا سعید
                منظور از خازن ورودی همون خازن بالک می شه درسته؟؟مگه خازن بالک برای حذف ریپل گذاشته نمی شه؟؟؟چوری خودش کنترل می کنه که مثلا ورودی کمتر از 40ولت نشه؟؟
                سنکرون کردن دیود هم همون که درین رو به گیت می زنن همون درسته؟؟ :nice: :nice:

TABRIZ

دیدگاه

بله منظور همون خازن بالکه. گاهی دیده شده (البته یه جاهایی مث شارژر باطری که خیلی مهم نیست ریپل خروجی) که کلا خازن نمیذارن تو ورودی.
                  خب ریپل زیاد بشه حداقل ولتاژ ورودی هم کم میشه دیگه!!! این کجاش ابهام داره؟
                  نه گیت و درین رو به هم بچسبونی ماسفت روشن نمیشه که. تا میخواد روشن بشه اختلاف درین سورس کم میشه و درینم کهبه گیت چسبیده پس ماسفت روشن نمیشه. فرمامن گیتو باید از یه جایی جفت و جور کنی.

K.Show

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Mahdi_Vaziri
                    بله منظور همون خازن بالکه. گاهی دیده شده (البته یه جاهایی مث شارژر باطری که خیلی مهم نیست ریپل خروجی) که کلا خازن نمیذارن تو ورودی.
                    خب ریپل زیاد بشه حداقل ولتاژ ورودی هم کم میشه دیگه!!! این کجاش ابهام داره؟
                    نه گیت و درین رو به هم بچسبونی ماسفت روشن نمیشه که. تا میخواد روشن بشه اختلاف درین سورس کم میشه و درینم کهبه گیت چسبیده پس ماسفت روشن نمیشه. فرمامن گیتو باید از یه جایی جفت و جور کنی.
                    ممنون اقای وزیری
                    یه سوال دیگه به نظرتون از مدار بالا که گذاشتم استفاده کنم بهتره یا برم سراغ یه مدار دیگه برا کار ؟؟؟

TABRIZ

دیدگاه

من خودم uc رو بیشتر میپسندم. همه چیزش دست خودته خیلی مانور میتونی روش بدی.

K.Show

دیدگاه

از دوستان کسی با LM3450ویاFL7701کار کرده؟؟
                        اینا تقریبا به درد من می خورن می خواستم بگم ببینم کسی با اینا کار کرده؟؟

TABRIZ

دیدگاه

از دوستان کسی با LM3450ویاFL7701کار کرده؟؟
                          اینا تقریبا به درد من می خورن می خواستم بگم ببینم کسی با اینا کار کرده؟؟
                          دوستم بگو میخوام یه LED درایور درست کنم دیگه!!!!! :mrgreen: :mrgreen:
                          پیشنهاد من به شما اینکه برین سراغ آیسیهای پاورفکتوری چون L6561 یا L6562 یا اگه تونستی پیدا کنی که تکمیل شده ی این دو تا آیسیه L6562A.
                          خوب الان میگی اینا رو پیدا کردم حالا چطوری بسازم!!!!
                          شرکت ST با این آیسیها اونقدر LED درایور و منبع تغذیه سوئیچینگ ساخته و Application Note هاشونو گذاشته تو اینترنت که به راحتی میتونی تا توان 150 وات با این آیسی خروجی بگیری. من پیشنهاد میکنم اول از همه این فایل رو بخونی ( AN1059 - DESIGN EQUATIONS OF HIGH-POWER-FACTOR FLYBACK CONVERTERS BASED ON THE L6561 ). چون هم توضیحات خوبی داده و هم آخرش یه مثال 30 واتی ( 15 ولت 2 آمپر) زده که میتونی ازش استفاده کنی.

موفق باشید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط SA3ID
                            دوستم بگو میخوام یه LED درایور درست کنم دیگه!!!!! :mrgreen: :mrgreen:
                            پیشنهاد من به شما اینکه برین سراغ آیسیهای پاورفکتوری چون L6561 یا L6562 یا اگه تونستی پیدا کنی که تکمیل شده ی این دو تا آیسیه L6562A.
                            خوب الان میگی اینا رو پیدا کردم حالا چطوری بسازم!!!!
                            شرکت ST با این آیسیها اونقدر LED درایور و منبع تغذیه سوئیچینگ ساخته و Application Note هاشونو گذاشته تو اینترنت که به راحتی میتونی تا توان 150 وات با این آیسی خروجی بگیری. من پیشنهاد میکنم اول از همه این فایل رو بخونی ( AN1059 - DESIGN EQUATIONS OF HIGH-POWER-FACTOR FLYBACK CONVERTERS BASED ON THE L6561 ). چون هم توضیحات خوبی داده و هم آخرش یه مثال 30 واتی ( 15 ولت 2 آمپر) زده که میتونی ازش استفاده کنی.

موفق باشید
                            سلام
                            بله ال ای دی درایور می خوام اما این ای سی هایی که گذاشتین ایا فقط مخصوص PFCنیست؟؟؟

TABRIZ

دیدگاه

سلام
                              بله ال ای دی درایور می خوام اما این ای سی هایی که گذاشتین ایا فقط مخصوص PFCنیست؟؟؟
                              دوست من حرف شما درسته ولی آیا اون Application Note که براتون گذاشته بود رو بررسی کردین!؟! تو اون فایل نحوه استفاده و طراحی مدار فلایبک توسط آیسیهای PFC رو توضیح داده و اگه هم یه خورده بیشتر تو اینترنت بگردی به راحتی میتونی LED درایور با همون آیسیها و توپولوژی فلایبک پیدا کنی.

موفق باشید

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X