اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مدولاسیون ID بیسیم

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مدولاسیون ID بیسیم

سلام دوستان . یک سوال :
    توی دستگاه های بیسیم وقتی که دکمه ی PTT رو فشار می دیم ، یه سری داده توی دستگاه تولید می شه که معرف ID (کد چهار رقمی ) بیسیم فرستنده است که حالا این داده ها مدوله میشن و بعد به سمت گیرنده ارسال میشن . درست ؟
    خوب حالا سوالم اینه که این داده ها (قبل از مدوله شدن) چه مدلی هستن .یعنی مثلا به ازای هر عدد از اون 4 عدد یک پالس تولید میشه؟ یا اینجوری بگم که مثلا اگه ID فرستنده 2311 باشه وقتی PTT رو زدیم، اول یک پالس با پهنای 2T بعد یه پالس با پهنای 3T و بعد دوتا پالس با پهنای T فرستاده میشن و بعد مجموع این 4 پالس میشه یک عدد 4 رقمی که مدوله میشه و برای گیرنده ارسال میشه ؟؟ (یا کلن بی خود گفتم )
    قضیه اینه که من خروجی یک فرستنده رو دارم ، یک قسمتی از طیفش سیگنال مدوله شده ی ID داره ارسال میشه که من دارم میبینمش . می خوام ببینم چه مدولاسیونی رو این ID انجام شده !!!! فکر میکنم اولین قسمت برای فهمیدن مدولاسیونش همین سوالی بود که بالا پرسیدم .
    ممنون میشم اگه تا حد امکان کمک کنید ...هر چی واضح تر اجرش بیشتر :rolleyes:

پاسخ : مدولاسیون ID بیسیم

نوشته اصلی توسط optical illusion
    سلام دوستان . یک سوال :
    توی دستگاه های بیسیم وقتی که دکمه ی PTT رو فشار می دیم ، یه سری داده توی دستگاه تولید می شه که معرف ID (کد چهار رقمی ) بیسیم فرستنده است که حالا این داده ها مدوله میشن و بعد به سمت گیرنده ارسال میشن . درست ؟
    خوب حالا سوالم اینه که این داده ها (قبل از مدوله شدن) چه مدلی هستن .یعنی مثلا به ازای هر عدد از اون 4 عدد یک پالس تولید میشه؟ یا اینجوری بگم که مثلا اگه ID فرستنده 2311 باشه وقتی PTT رو زدیم، اول یک پالس با پهنای 2T بعد یه پالس با پهنای 3T و بعد دوتا پالس با پهنای T فرستاده میشن و بعد مجموع این 4 پالس میشه یک عدد 4 رقمی که مدوله میشه و برای گیرنده ارسال میشه ؟؟ (یا کلن بی خود گفتم )
    قضیه اینه که من خروجی یک فرستنده رو دارم ، یک قسمتی از طیفش سیگنال مدوله شده ی ID داره ارسال میشه که من دارم میبینمش . می خوام ببینم چه مدولاسیونی رو این ID انجام شده !!!! فکر میکنم اولین قسمت برای فهمیدن مدولاسیونش همین سوالی بود که بالا پرسیدم .
    ممنون میشم اگه تا حد امکان کمک کنید ...هر چی واضح تر اجرش بیشتر :rolleyes:
    خوب همه چیز بستگی به نوع شبکه رادیوئی و برند سازنده دستگاه دارد. معمولا در مستندات شرکت سازنده، پروتوکل مربوطه ذکر می شود.
    اما در مورد ایستگاههای رادیوآماتوری VHF، هر فرستنده برای فعال کردن گیرنده Repeater (ایستگاه تقویت و تکرار امواج)، از Call Sign یا سیگنال اعلان استانداردی استفاده می کند که شامل یک موج صوتی آنالوگ سینوسی 1750Hz بدون هارمونیک است.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مهندس نوآور
      خوب همه چیز بستگی به نوع شبکه رادیوئی و برند سازنده دستگاه دارد. معمولا در مستندات شرکت سازنده، پروتوکل مربوطه ذکر می شود.
      اما در مورد ایستگاههای رادیوآماتوری VHF، هر فرستنده برای فعال کردن گیرنده Repeater (ایستگاه تقویت و تکرار امواج)، از Call Sign یا سیگنال اعلان استانداردی استفاده می کند که شامل یک موج صوتی آنالوگ سینوسی 1750Hz بدون هارمونیک است.
      خیلی ممنون که جواب دادین
      شرکت معروف توی دستگاه های بیسیم (Walkie talkie) همون موتورلاست که پروتکلش هم MDC1200 .

دیدگاه

سلام.
        از دوستان کسی اطلاع داره که داده های ID در یک بیسیم چطور ارسال میشن و گیرنده چطور اونها رو شناسایی میکنه ؟؟ آخه با نگاه کردن به سیگنال ID های متفاوت ، فرق زیادی بین اونها دیده نمیشه !!!! oo:
        لطفا هر اطلاعاتی که فکر میکنین به این سوال ممکنه مربوط باشه دریغ نکنید. :read:
        خیلی متشکر... :redface:

دیدگاه

سلام
          یه سوالی دارم
          چرا تو بیسیم ها دست به آنتنش که میزنی برق میگیره آدمو
          شک میده
          میتونید راهنماییم کنید ؟ ممنون
          عظمت را در چشم کسانی دیدم که بی توقع مهربانند .

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
          X