اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سری کردن دو ترانزیستور فوری

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سری کردن دو ترانزیستور فوری

با سلام.من میخوام دو ترانزیستور BDX53وBDX54رو بهم وصل کنم تا قدرت افزایش یابد ایا ممکن هس چینین کاری.درضمن در این مدار قرار میگیر
    Just God

پاسخ : سری کردن دو ترانزیستور فوری

آرایش دارلینگتون
    --------------------------- --------------------------

دیدگاه

درود بر شما،

«سری کردن» ترانزیستورها خیلی معنی مشخصی ندارد و به طور کلی برای مقصود شما مفید نیست.

برای بالا بردن جریان در مداری که داده اید، شما می توانید دو یا چند ترانزیستور کاملاٌ مشابه را با هم «موازی» ببندید. یعنی بیس به بیس، کلکتور به کلکتور و امیتر به امیتر. چنین روشی را بیشتر در منبع تغذیه ها برای بالا بردن جریان و به تبع آن توان خروجی به کار می برند.
      اما به یاد داشته باشید که خروجی طبقه ی پیش از آن (در اینجا خروجی 555) باید قادر به تامین جریان بیس دو یا چند ترانزیستور قدرتی باشد. مراقب گرم شدن 555 و بهم خوردن فرکانس خروجی آن باشید.

پیروز باشید

دیدگاه

البته از آنجایی که پیدا کردن دو یا چند ترانزیستور با مشخصات کاملاً یکسان امکان ندارد
        حتی ترانزیستورهایی که از مواد اولیه یکسان و ویفر یکسان و خط تولید یکسان بیرون آمده اند
        برای توزیع یکنواخت جریان بین آنها باید در امیترهای ترازیستورها از مقاومت های کم اهم توان بالا استفاده کنید
        البته ترانزیستورهای با مشخصات کاملا یکسان یا در اصطلاح فنی Matched Pairs وجود دارند که داخل یک پکیج هستند (6 پایه دارند)
        ولی نه برای کاربردهای توان بالان و جریان کشی بلکه در کاربردهای اینسترومنت و ابزار دقیق و اندازه گیری استفاده می شوند

دیدگاه

شما اگه دو تا ترانزیستور از یه مدل داشته باشید میتونید با هم موازیش کنید.فقط تنها مشکلی که هست پدیده رانش حرارتیه.یعنی مثلا از یه ترانزیستور یه کم جریان بیشتر رد میشه گرم میشه وقتی گرم میشه دوباره جریان بیشتر میکشه و ... تا بسوزه.این مشکل را باید کوپل گرمایی بین دو ترانزیستور حل کرد.یعنی اگه به فرض از یکی هم جریان بیشتر گذاشت باعث گرم شدن هر دو ترانزیستور میشه و اون ترانزیستور هم جریان بیشتری میکشه و یه جور به تعادل نزدیک میشه.
          آیا جهالت نیست که آدمی ساعات شیرین امروز را فدای روزهای آینده کند؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط pooyan-shafiei
            شما اگه دو تا ترانزیستور از یه مدل داشته باشید میتونید با هم موازیش کنید.فقط تنها مشکلی که هست پدیده رانش حرارتیه.یعنی مثلا از یه ترانزیستور یه کم جریان بیشتر رد میشه گرم میشه وقتی گرم میشه دوباره جریان بیشتر میکشه و ... تا بسوزه.این مشکل را باید کوپل گرمایی بین دو ترانزیستور حل کرد.یعنی اگه به فرض از یکی هم جریان بیشتر گذاشت باعث گرم شدن هر دو ترانزیستور میشه و اون ترانزیستور هم جریان بیشتری میکشه و یه جور به تعادل نزدیک میشه.
            ببخشید منظور من اینه که یه ترانزیستور npnوpnpرو بهم وصل کنم.
            Just God

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
            X