اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مقاومت با ثبات در برابر دما

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مقاومت با ثبات در برابر دما

سلام
    من به یه نوع مقاومت احتیاج دارم که با افزایش دمای اون،مقدار مقاومتش تغییری نکنه(یا در واقع ضریب حرارتیش خیلی پایین باشه).آیا این این نوع مقاومت اصلا هست؟اگه هست اسم بازاریش چیه ؟ممنون میشم کمک کنید.

پاسخ : مقاومت با ثبات در برابر دما

ضریب تغییرات حرارتی یا همون Temperature Coefficient یا به اختصار TempCo یا TC!! یه عددیه که تغییرات نسبی مقاومت بر حسب یک درجه سانتیگراد افزایش/کاهش دما مشخص می کنه و معمولاً بر حسب ppm مشخص میشه که نسبتش یک میلیونه. مثلاً مقاومت 1000 اهم با 200ppm، پس از افزایش 25 درجه سانتیگراد دما، مقدارش می شه 1005 اهم (5 اهم اضافه می شه).
    این عدد با دقت ساخت مقاومت کاملاً متفاوت و مجزاست. مثلاً یه مقاومت داریم که TCش 100ppm هست و دقتش 10%. یا یه مقاومتِ دیگه که TCش 100ppm و دقتش 0.1%
    مقاومت های توی بازار اعم از SMD و معمولی برای کار الکترونیک معمولاً TCشون 200ppm هست. و دقتشون معمولاً بهتر از 1% نیست. پایا الکترونیک یه سری مقاومت به اسم نظامی داره که همیناس. KA هم یه سری SMD خوب داره. شما باید از فروشنده TC یا ppmش رو بپرسید. در 95% مواقع فروشنده ها نمی دونن! چونکه تخصصشون فرو کردنه، نه فروش تخصصی! در 5% مواقع هم که می دونن به نظرم 4% شون بهتون نمی گن که شما رو سرِ کار بذارن، یا دروغ می گن که جنسشون رو بفروشن. می مونه 1% فروشنده ها که باید شانس بیارید به پستِ شما بخورند.
    فراموش نکنید که قیمت این مقاومت ها معمولاً 10 برابر گرون تر از مقاومت های معمولیه.
    من معمولاً از سایتهای خارجی انتخاب می کنم و سفارش خرید می دم. اینجوری مطمئن تره. برعکسِ ما ایرانی ها، چینی ها معمولاً دروغ نمی گن...
    بیایید با Google آشتی کنیم!

دیدگاه

پاسخ : مقاومت با ثبات در برابر دما

نوشته اصلی توسط محمد رستمی
      ضریب تغییرات حرارتی یا همون Temperature Coefficient یا به اختصار TempCo یا TC!! یه عددیه که تغییرات نسبی مقاومت بر حسب یک درجه سانتیگراد افزایش/کاهش دما مشخص می کنه و معمولاً بر حسب ppm مشخص میشه که نسبتش یک میلیونه. مثلاً مقاومت 1000 اهم با 200ppm، پس از افزایش 25 درجه سانتیگراد دما، مقدارش می شه 1005 اهم (5 اهم اضافه می شه).
      این عدد با دقت ساخت مقاومت کاملاً متفاوت و مجزاست. مثلاً یه مقاومت داریم که TCش 100ppm هست و دقتش 10%. یا یه مقاومتِ دیگه که TCش 100ppm و دقتش 0.1%
      مقاومت های توی بازار اعم از SMD و معمولی برای کار الکترونیک معمولاً TCشون 200ppm هست. و دقتشون معمولاً بهتر از 1% نیست. پایا الکترونیک یه سری مقاومت به اسم نظامی داره که همیناس. KA هم یه سری SMD خوب داره. شما باید از فروشنده TC یا ppmش رو بپرسید. در 95% مواقع فروشنده ها نمی دونن! چونکه تخصصشون فرو کردنه، نه فروش تخصصی! در 5% مواقع هم که می دونن به نظرم 4% شون بهتون نمی گن که شما رو سرِ کار بذارن، یا دروغ می گن که جنسشون رو بفروشن. می مونه 1% فروشنده ها که باید شانس بیارید به پستِ شما بخورند.
      فراموش نکنید که قیمت این مقاومت ها معمولاً 10 برابر گرون تر از مقاومت های معمولیه.
      من معمولاً از سایتهای خارجی انتخاب می کنم و سفارش خرید می دم. اینجوری مطمئن تره. برعکسِ ما ایرانی ها، چینی ها معمولاً دروغ نمی گن...
      ممنون از پاسختون،راستش من خیلی وقت پیش یه سری مقاومت 220 کیلو که عکسش رو گذاشتم،گرفتم و حالا از اون برای تقسیم کننده ولتاژ بالا برای adc میکرو استفاده کردم خیلی برام جالبه که این مقاومت که حدود 320 ولت روش هست با وجود این که داغ میشه ولی مقاومتش فقط حدود 100 اهم تغییر میکنه وقتی دیدم واقعا بدرد این کار میخوره رفتم دوباره بگیرم تموم کرده بود و فقط از این مقاومت های معمولی که کد رنگی دارن داشت و با اونا هم امتحان کردم حدود3 تا 4 کیلواهم مقاومتشون تو همون بازه دمایی تغییر میکرد.مشکل اینجاست که چون مقدار گرما در ولتاژ های پایین تر کم تره نمیشه مقدار خونده شده رو با یک عدد ثابت تصحیح کرد.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
      X