اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مدار ساده منبع تغذیه سوئیچینگ(؟)

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مدار ساده منبع تغذیه سوئیچینگ(؟)

دوستان برای پروژه دانشجوی باید یه منبع تغذیه سوئیچینگ بسازم ، استاد گفت 14 ولت ، حالا از دوستان کسی مدار منبع تغذیه سوئیچینگ نداره "؟

اگه pcb هم کشیده باشه خیلی خوبه.

با تشکر.
    به سمت نور خورشيد حرکت کن،تو ميتوني تابش خورشيد رو حس کني ،حتي اگه کور باشي.
    (پيش به سوي هدف)

پاسخ : مدار ساده منبع تغذیه سوئیچینگ(؟)

دوست گرامی

اگر استادتان توضیح دیگری در مورد پروژه نداده باشه این ساده ترین طرح برای ساخت منبع تغذیه سوویچینگ 14 ولت میباشد

پاره ای از رویکردهای دفاعی

دیدگاه

ممنون دوسته عزیز.
      فقط باید براش یه ترانس 6 ولتی داشته باشیم تا این تغذیه بشه؟

چرا نمیشه مستقیما زدش به برق، مثل شارژرهای موبایل؟!

با تشکر.
      به سمت نور خورشيد حرکت کن،تو ميتوني تابش خورشيد رو حس کني ،حتي اگه کور باشي.
      (پيش به سوي هدف)

دیدگاه

دوست گرامی

آداپتورهایی که مستقیما به 220 وصل میشوند ( مثل شارژر موبایل ) در اکثر موارد منبع تغذیه سویچینگ واقعی نیستند بلکه اساس کار آنها بر پایه یک نوسان ساز فرکانس بالا استواره .... به این ترتیب که ابتدا 220 ولت به طور خیلی ساده با یک یا چند دیود یکسو میگردد و سپس از ولتاژ بالا یکسو شده برای تغذیه یک نوسان ساز فرکانس بالا ( معمولا نزدیک 40 کیلوهرتز ) استفاده میگردد و در نهایت خروجی نوسان ساز به یک ترانس کوچک متصل گردیده و ولتاژ خروجی را ایجاد مینماید .... مزیت این روش تنها استفاده از ترانس بسیار کوچکتر و اندکی تلفات حرارتی کمتر میباشد ( که این روش در سالهای اخیر به برکت ارزان شدن ترانزیستورهای ولتاژ بالا امکانپذیر گردیده است ) ... در این روش از کنترل قدرت بر پایه تنظیم پهنا پالس استفاده نشده است و مطابق تعریف منبع تغذیه سوویچینگ محسوب نمیگردند .... البته آداپتور سووچینگ کوچک هم وجود دارد که قاعدتا دارای قیمت بیشتری میباشد

اگر استاد شما صرف خروجی 14 ولت را ملاک پروژه شما قرار داده است مدار فوق کاملا مناسب است ولی اگر منبع تغذیه 220 به 14 را مورد نظر داشته است میتوایند از یکی از طرحهای ساده 12 ولت یا بیشتر با تغییراتی استفاده فرمایید

http://s3.picofile.com/file/8206470968/12v_5_amp_transformerless_battery_charger_circuit. png

http://s6.picofile.com/file/8206471218/MC33374_switching_power_supply.jpg

بسیار بعید به نظر میاید که ساده تر اینها در اینترنت پیدا بشود
        پاره ای از رویکردهای دفاعی

دیدگاه

سلام من کسی میدونه برای ورودی 110 ولت برای اینکه رله بالای 85 ولت کار کنه و زیر 45 قطع باشه چه مداری باید طراحی کرد؟

دیدگاه

با سلام خدمت اساتید . من یه آداپتور 12 ولت 6 آمپر از دست فروش خریدم . وقتی با مولتی متر اون رو تست می کنم در خروجی 12 ولت ثابت و پایدار میده ولی جریان خروجی به صورت لحظه ای دائم در حال تغییر هست بین 1 تا 1.5 آمپر . لطفا بگید آیا آداپتور مشکلی دارد یا خیر و اگر مشکل دارد ممنون میشم منو کمک کنید . با تشکر فراوان

دیدگاه

با سلام
              شما جریان اتصال کوتاه را با مولتی متر اندازه میگیرید ؟ اگر اینگونه است این ملاک دقیقی برای مشکل دار بودن و یا نبودن آداپتور نیست چون معمولا آداپتورها منبع ولتاژ تقریباً ثابتی هستند ، نه منبع جریان ثابت . اما اگر زیر بار اندازه گیری میکنید آنهمه بسته نوع به بار ، بارشما ممکن است جریان کشی ثابتی نداشته باشد مگر از یک بار اهمی ساده مثل لامپ آن هم در محدوده جریان نامی آداپتور استفاده نمایید تا بتوان گفت اندازه گیری دقیقی داشته اید و سپس راجع به اداپتور قضاوت کرد .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط nimdar نمایش پست ها
                با سلام
                شما جریان اتصال کوتاه را با مولتی متر اندازه میگیرید ؟ اگر اینگونه است این ملاک دقیقی برای مشکل دار بودن و یا نبودن آداپتور نیست چون معمولا آداپتورها منبع ولتاژ تقریباً ثابتی هستند ، نه منبع جریان ثابت . اما اگر زیر بار اندازه گیری میکنید آنهمه بسته نوع به بار ، بارشما ممکن است جریان کشی ثابتی نداشته باشد مگر از یک بار اهمی ساده مثل لامپ آن هم در محدوده جریان نامی آداپتور استفاده نمایید تا بتوان گفت اندازه گیری دقیقی داشته اید و سپس راجع به اداپتور قضاوت کرد .
                ممنون از پاسخ ، بله من مولتی متر رو به صورت موازی به آداپتور وصل کردم . نکته قابل اشاره این هست که وقتی اداپتور رو به یه موتور که 12 ولت و 4 آمپر نیاز دارد می زنم موتور راه اندازی نمی شود و فقط تکون های ریز می خورد . در این مورد چه می توان گفت ؟ با تشکر

دیدگاه

نوشته اصلی توسط m9310 نمایش پست ها
                  ممنون از پاسخ ، بله من مولتی متر رو به صورت موازی به آداپتور وصل کردم . نکته قابل اشاره این هست که وقتی اداپتور رو به یه موتور که 12 ولت و 4 آمپر نیاز دارد می زنم موتور راه اندازی نمی شود و فقط تکون های ریز می خورد . در این مورد چه می توان گفت ؟ با تشکر
                  سلام مجدد . البته فکر می کنم مشکل از آداپتور باشه چون وقتی سیم های خروجی رو به صورت مماس به کانکتورهای موتور وصل می کنم بعضی اوقات خیلی عالی جریان 6 رو به موتور میده و موتور با سرعت کار میکنه ولی بعضی اوقات موتور هی نیم دور نیم دور کار میکنه . زیاد مطمئن نیستم ولی فکر کنم از خازن های آداپتور باشه . اگر کسی از دوستان در این مورد نظری داره ممنون میشم بشنوم و از کمکتون پیشاپیش سپاسگزارم .

دیدگاه

سلام. از دید ورودی مدار ؛ یک منبع تغذیه سوئیچینگ خودش یک بار سلفی محسوب میشه؟؟ ؟ (از دید شبکه برق شهر منظورمه)

دیدگاه

سلام
                      چه طور میشه یک منبع تغذیه سوییچینگ ساخت که روش کارش اعمال پالس pwm به ترانزیستور باشه ؟
                      برای جریان بالا میخوام مثلا ۱۲ ولت ۹۰ آمپر

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                      X