اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل مبدل انالوگ به دیجیتال

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشکل مبدل انالوگ به دیجیتال

سلام دوستان.یه برنامه جهت تبدیل یه مقدار 0- 5 ولت به مقدار دیجیتال و نمایش روی ال سی دی نوشتم .با ای سی 876 و کمپایلر mikrobasic. حالا مشکل اینجاست که وقتی صفر اعمال میکنید صفر رو نشون میده ولی وقتی 1 روی اعمال میکنید 35 وقتی 2 ، 81 وقتی 3 حدود ، 181 وقتی 4 اعمال میشه 255 .یعنی خیلی زودتر از رسیدن به 5 ولت مقدار متغیر سر ریز میشه.اسکیلش هم بهم ریخته است همونطور که گفتم صفر ولت رو خوب نشون میده ولی بقیه رو بالاتر. البته بصورت 10 بیتی هم تعریف کردم بازم به همین نسبت مشکل داریم یعنی وقتی 4 ولت رو اعمال میکنید 1023 رو نشون میده.
    ای سی عوض کردم..متغیر رو تغیر دادم..ورودی های دیگه رو هم امتحان کردم ولی...(.البته فکر میکنم ورودی انالوگ ام یه مقدار زیاد جریان میکنه)..مقاومت بین ورودی و زمین 4.7 کیلو گذاشتم
    ثبات adcon1 رو هر چی فکرشو بکنین در نظر گرفتم ..ولی بازم فایده نداره
    تنظیماتی هم که شما باید بدونین گذاشتم:
    ADCON1=%00001110
    TRISA=%00000010
    () ADC_Init
    ( analog = ADC_Read(1
    (bytetostr(analog,txt1

پاسخ : مشکل مبدل انالوگ به دیجیتال

با سلام
    منظورتون از اعمال 1 و 2و 3و ... ولتاژ هست؟
    این ولتاژ رو مستقیم به پایه میدین یا با مقاومت؟ ورودی آنالوگ نباید جریان بکشه.
    کمترین توقع از یک فرد تحصیلکرده، دانستن املای صحیح کلمات است.

دیدگاه

منظورم همون 0 تا 5 ولته.. چون وقتی تغدیه میکرو رو هنوز وصل نکردم و ولتاژ 5 ولت به ورودی انالوگ میدم .حدود 2 ولت دو سر تغذیه میکرو دارم.
      ولتاژ رو هم مستقیم به ورودی انالوگ میدم .فقط یه مقاومت 4.7 کبلو نسبت به زمین وصل کردم (البته ولتاژ از طریق یه بافر lm741 به میکرو اعمال میشه)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط zahra-meh
        منظورم همون 0 تا 5 ولته.. چون وقتی تغدیه میکرو رو هنوز وصل نکردم و ولتاژ 5 ولت به ورودی انالوگ میدم .حدود 2 ولت دو سر تغذیه میکرو دارم.
        ولتاژ رو هم مستقیم به ورودی انالوگ میدم .فقط یه مقاومت 4.7 کبلو نسبت به زمین وصل کردم (البته ولتاژ از طریق یه بافر lm741 به میکرو اعمال میشه)
        حتما تا وقتی میکرو تغذیه نداره به ورودیش ولتاز ندین. چون دیودهای محافظ ورودی تو جهت مستقیم بایاس میشن و احتمال سوختن پورت هست.
        برای 741 تغذیه منفی گذاشتین؟
        میکرو ولتاژی که به پایه ش میرسه میخونه. ولتاژ پایه ورودی آنالوگ رو با مولتیمتر اندازه بگیرین و با مقدار خونده شده میکرو مقایسه کنین. دقت کنین که ورودی آنالوگ نباید جریان کشی داشته باشه.

دیدگاه

ممنون.من الان کلا اپ امپ رو جدا کردم ولی بازم مشکل هست و با یه پاور دارم 0 تا 5 بهش میدم .البته پاورم وقتی به ولتاژ 4 میرسم اور کارنت میزنه .نه اینکه تغذیه رو قطع کنه ولتاژ خودشو میده و لی الارم هم میده .جریانش رو اندازه نگرفتم هنوز.حالا تصمیم دارم با 877 کار کنم شایداون جواب بده.ولی خب من که ای سی رو عوض کردم چرا دوباره این مشکل پیش میاد؟؟؟؟؟؟؟؟

دیدگاه

منبع تغذیه رو چه جریانی آلارم میده؟ احیانا میکرو هنگام آلارم داغ نمیکنه؟
            این آزمایشها روی بردبرده یا تو مدار؟ به این جهت میپرسم که شاید تو مدار اتصالی. ولتاژ منفی یا بزرگتر از مرجع یا غیره پیش بیاد و آسیب برسونه یا اختلال وارد کنه
            اگر تاحالا ADC تنظیم نکردید بهتره رو بردبرد راش بندازید تا با تنظیمات نرم افزاری و سخت افزاری ADC آشنا بشید
            درضمن به رجیسترها دسترسی ندارم و چکش نکردم
            و یک مساله دیگه اینکه پایه های آنالوگ اون میکرو رو بصورت ورودی و خروجی دیجیتال تعریف و تست کنید و ببینید آیا سالمن؟
            به هرحال آلارم اور کارنت پاور برای ورودی ADC معنای خوبی نداره oo:

دیدگاه

اون ADCON1 که شما مقدار دهی کردین همه بیتها رو دیجیتال تعریف میکنه. بصورت زیر اصلاحش کنین.
              البته به شرطی که میکرو نسوخته باشه. ADCON1 = %00000101 با این مقدار، شما از ورودیهای صفر و یک میتونین به عنوان ورودی آنالوگ استفاده کنین.

دیدگاه

ممنون ولی داخل جدول که نگاه کردم این کد ولتاژ رفرنس مثبت رو پین A3 قرار میده . اون کدی هم که من گذاشتم 1110 همه رو دیجیتال نمیکنه .پین A0 رو انالوگ میکنه .نکنه جدول من اشتباه بوده!

دیدگاه

بله من اشتباه کردم.جدول شما درست بوده.
                  جدولی که من از روش نگاه کردم مربوط به میکرو های با adc هشت بیتی بود.
                  حالا با مقدار adcon1 شما، باید کانال 0 رو بخونین. ولی تو برنامه کانال 1 رو میخونین.
                  ( analog = ADC_Read(1

دیدگاه

ممنونم از اقای نو رسیده و بقیه دوستان. کل مدار رو صفر وصد دوباره انجام دادم البته اینبار با 877 و خوشبختانه ج داد. در مورد اون مشکلی که اول گفتم :
                    با بالا بردن ولتاژ وردی انالوگ، ولتاژ تغذیه مدار دچار افت ولتاژ میشده و از ان اونجا که ولتاژ رفرنس ما همون ولتاژیه که داره افت پیدا میکنه بنابراین هر چی ولتاژ ورودیانالوگ بالا میرفته ولتاژ تغذیه پایین اومده و به همدیگه نزدیک میشدن .بخاطر همین موضوع روی ولتاژ 4 ولت که به وردی انالوگ اعمال میکردم خروجی دیجیتال به 1024 یا 255 مرسید!

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                    X