ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

جهت تبلیغ در وب سایت ECA کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

نمایش نتایج: از 1 به 5 از 5
    2015/04/06
    15
    0

فتوديود و اپ امپ

سلام
    دوستان راجع به اين عکس چندتا سوال داشتم.
    1- توي بعضي از مدارها يه خازن هم با مقاومت فيدبک موازي ميکنن.دليلش چيه؟
    2- تغيير ولتاژ تغذيه اپ امپ روي خروجي تاثير ميذاره؟
    3- يه نوع مدار ديگه هم هست که فتوديود رو زمين نکرده بلکه به يه ولتاژ منفي 10 ولت وصل کرده.دليلش چيه؟
    و در آخر چه مداري پيشنهاد ميکنين براي اينکه با حساسيت دقيقي نسبت به نور خروجي بگيرم؟
    (از اپ امپ lm741 يا op 07 استفاده ميکنم)

خيلي ممنون ميشم راهنماييم کنيد چون هنوز الکترونيک 2 پاس نکردم ولي به اپ امپ واسه تبديل جريان به ولتاژ نياز دارم.بخاطر همين گيج شدم که چه مداري ببندم :cry:

2015/04/06
    15
    0

پاسخ : فتوديود و اپ امپ

دوستان يعني هيچکس نميتونه منو راهنمايي کنه؟؟؟؟
    خواهش ميکنم حتي اگه يکي از سوالام رو بتونيد برطرف کنيد يا حداقل يه منبع يه نقشه کتاب يا هرچيزي راجع به اپ امپ و فتوديود ميتونيد بهم معرفي کنيد ممنون ميشم
    2012/07/21
    834
    23

نقل قول نوشته اصلی توسط mohammad_786
    سلام
    دوستان راجع به اين عکس چندتا سوال داشتم.
    1- توي بعضي از مدارها يه خازن هم با مقاومت فيدبک موازي ميکنن.دليلش چيه؟
    2- تغيير ولتاژ تغذيه اپ امپ روي خروجي تاثير ميذاره؟
    3- يه نوع مدار ديگه هم هست که فتوديود رو زمين نکرده بلکه به يه ولتاژ منفي 10 ولت وصل کرده.دليلش چيه؟
    و در آخر چه مداري پيشنهاد ميکنين براي اينکه با حساسيت دقيقي نسبت به نور خروجي بگيرم؟
    (از اپ امپ lm741 يا op 07 استفاده ميکنم)
    این مدار مبدل جریان به ولتاژه. به علامت منفی خروجی نسبت به جریان دقت کنید. بهتره مدار پ امپ تغذیه دوبل (مثبت و منفی) داشته باشه.
    1) خازن برای اینه که یه فیلتر پایین گذر درست بشه. معمولاً نویز رو کم می کنه و کارایی مدار رو افزایش میده.
    2) معمولاً تغییر ولتاژ تغذیه پ امپ ربطی به خروجی نداره. دقت کنید که نباید ولتاژ تغذیه پ امپ خیلی کم بشه که خروجی اشباع بشه. تغذیه دوبل فراموش نشه.
    3) بایاس منفی برای اینه که از لحاظ فیزیکی حساسیت فتودیودها جوریه که با ولتاژ صفر ولت زود اشباع می شن و جریان های زیاد رو نمی تونن حس کنن. اگه بایاس منفی بدین، این اشباع رو به تعویق میندازه و جریان های زیاد رو در ناحیه کاری فتودیود عبور می ده.
    مثلاً فتودیود حداقل جریانش 10 نانوآمپره و حداکثر جریان خروجیش 10 میکروآمپره، با استفاده از بایاس منفی می تونید تا 50 میکروآمپر هم جریان خروجی بگیرید.
    بیایید با Google آشتی کنیم!
    2015/04/06
    15
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط محمد رستمي
    اين مدار مبدل جريان به ولتاژه. به علامت منفي خروجي نسبت به جريان دقت کنيد. بهتره مدار پ امپ تغذيه دوبل (مثبت و منفي) داشته باشه.
    اقا محمد خيلي خيليييي ممنونم بابت راهنمايي کاملت موضوع کاملا روشن شد واسم
    فقط من الان مدار رو واسه ي تست با يک منبع تغذيه 9 ولت بستم اما وقتي فتوديود رو طبق نقشه بالا ميبندم ولتاژ خروجي 7.9 ولت ميشه و با نور هيچ تغييري نميکنه.اما وقتي فتوديود رو برعکس ميبندم(کاتد به زمين و اند به ورودي منفي اپ امپ) خروجي 1.8 ولت ميشه و مدار درست کار ميکنه و درحالتي که نور کامل دريافت ميکنه ولتاژ 7.9 ولت خروجي ميده.

دليل اين چيه؟ جايي از کار اشتباه کردم يا دارم درست جواب ميگيرم؟
    2012/07/21
    834
    23

خواهش می کنم.
    همه چی درسته، چیزی ایراد نداره. به علامتِ منفی توی فرمول ولتاژ خروجی دقت کنید...
    اگه می خواید درست بفهمید قضیه چیه، گین مدار (مقدارِ مقاومتِ فیدبک تقویت کننده) رو کم کنید تا متوجه تغییرات بشید.
    ضمناً، پایه مثبتِ پ امپ که به فتودیود وصله، به صفر ولت نزنیدش. با یه تقسیم مقاومتی اونجا رو بکنید 2-3 ولت تا 5 ولت. اون وقت می بینید که خروجی حولِ این ولتاژ تغییر می کنه و در هر دو جهت اتصال فتودیود مدار درست کار می کنه.
    بیایید با Google آشتی کنیم!
نمایش نتایج: از 1 به 5 از 5

کلمات کلیدی این موضوع

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)