اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

فتودیود و اپ امپ

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

فتودیود و اپ امپ

سلام
    دوستان راجع به این عکس چندتا سوال داشتم.
    1- توی بعضی از مدارها یه خازن هم با مقاومت فیدبک موازی میکنن.دلیلش چیه؟
    2- تغییر ولتاژ تغذیه اپ امپ روی خروجی تاثیر میذاره؟
    3- یه نوع مدار دیگه هم هست که فتودیود رو زمین نکرده بلکه به یه ولتاژ منفی 10 ولت وصل کرده.دلیلش چیه؟
    و در آخر چه مداری پیشنهاد میکنین برای اینکه با حساسیت دقیقی نسبت به نور خروجی بگیرم؟
    (از اپ امپ lm741 یا op 07 استفاده میکنم)

خیلی ممنون میشم راهنماییم کنید چون هنوز الکترونیک 2 پاس نکردم ولی به اپ امپ واسه تبدیل جریان به ولتاژ نیاز دارم.بخاطر همین گیج شدم که چه مداری ببندم :cry:

پاسخ : فتودیود و اپ امپ

دوستان یعنی هیچکس نمیتونه منو راهنمایی کنه؟؟؟؟
    خواهش میکنم حتی اگه یکی از سوالام رو بتونید برطرف کنید یا حداقل یه منبع یه نقشه کتاب یا هرچیزی راجع به اپ امپ و فتودیود میتونید بهم معرفی کنید ممنون میشم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mohammad_786
      سلام
      دوستان راجع به این عکس چندتا سوال داشتم.
      1- توی بعضی از مدارها یه خازن هم با مقاومت فیدبک موازی میکنن.دلیلش چیه؟
      2- تغییر ولتاژ تغذیه اپ امپ روی خروجی تاثیر میذاره؟
      3- یه نوع مدار دیگه هم هست که فتودیود رو زمین نکرده بلکه به یه ولتاژ منفی 10 ولت وصل کرده.دلیلش چیه؟
      و در آخر چه مداری پیشنهاد میکنین برای اینکه با حساسیت دقیقی نسبت به نور خروجی بگیرم؟
      (از اپ امپ lm741 یا op 07 استفاده میکنم)
      این مدار مبدل جریان به ولتاژه. به علامت منفی خروجی نسبت به جریان دقت کنید. بهتره مدار پ امپ تغذیه دوبل (مثبت و منفی) داشته باشه.
      1) خازن برای اینه که یه فیلتر پایین گذر درست بشه. معمولاً نویز رو کم می کنه و کارایی مدار رو افزایش میده.
      2) معمولاً تغییر ولتاژ تغذیه پ امپ ربطی به خروجی نداره. دقت کنید که نباید ولتاژ تغذیه پ امپ خیلی کم بشه که خروجی اشباع بشه. تغذیه دوبل فراموش نشه.
      3) بایاس منفی برای اینه که از لحاظ فیزیکی حساسیت فتودیودها جوریه که با ولتاژ صفر ولت زود اشباع می شن و جریان های زیاد رو نمی تونن حس کنن. اگه بایاس منفی بدین، این اشباع رو به تعویق میندازه و جریان های زیاد رو در ناحیه کاری فتودیود عبور می ده.
      مثلاً فتودیود حداقل جریانش 10 نانوآمپره و حداکثر جریان خروجیش 10 میکروآمپره، با استفاده از بایاس منفی می تونید تا 50 میکروآمپر هم جریان خروجی بگیرید.
      بیایید با Google آشتی کنیم!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محمد رستمی
        این مدار مبدل جریان به ولتاژه. به علامت منفی خروجی نسبت به جریان دقت کنید. بهتره مدار پ امپ تغذیه دوبل (مثبت و منفی) داشته باشه.
        اقا محمد خیلی خیلیییی ممنونم بابت راهنمایی کاملت موضوع کاملا روشن شد واسم
        فقط من الان مدار رو واسه ی تست با یک منبع تغذیه 9 ولت بستم اما وقتی فتودیود رو طبق نقشه بالا میبندم ولتاژ خروجی 7.9 ولت میشه و با نور هیچ تغییری نمیکنه.اما وقتی فتودیود رو برعکس میبندم(کاتد به زمین و اند به ورودی منفی اپ امپ) خروجی 1.8 ولت میشه و مدار درست کار میکنه و درحالتی که نور کامل دریافت میکنه ولتاژ 7.9 ولت خروجی میده.

دلیل این چیه؟ جایی از کار اشتباه کردم یا دارم درست جواب میگیرم؟

دیدگاه

خواهش می کنم.
          همه چی درسته، چیزی ایراد نداره. به علامتِ منفی توی فرمول ولتاژ خروجی دقت کنید...
          اگه می خواید درست بفهمید قضیه چیه، گین مدار (مقدارِ مقاومتِ فیدبک تقویت کننده) رو کم کنید تا متوجه تغییرات بشید.
          ضمناً، پایه مثبتِ پ امپ که به فتودیود وصله، به صفر ولت نزنیدش. با یه تقسیم مقاومتی اونجا رو بکنید 2-3 ولت تا 5 ولت. اون وقت می بینید که خروجی حولِ این ولتاژ تغییر می کنه و در هر دو جهت اتصال فتودیود مدار درست کار می کنه.
          بیایید با Google آشتی کنیم!

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
          X