اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل با tiny13

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشکل با tiny13

دوستان سلام :nerd:
    داشتم فیوز بیت فرکانس tiny13 رو تنظیم میکردم دردم یکی از کزینه ها زده 128k اونو انتخاب کردم دیگه آیسی پروگرام نشد کسی چاره کار را میداند :redface: :redface:
    عجب روزگاریست...! هیچکس به سکوت آدم نمیرسد،همه منتظرند به داد آدم برسند...!

پاسخ : مشکل با tiny13

در پروگرامرهای معمولی این مشکل وجود دارد و راه حل خاصی نیز جز کاهش سرعت پروگرام ندارید.
    در صورتیکه کاهش سرعت پروگرامر جواب نداد. یا باید از پروگرامر سانا استفاده کنید و یا از دکتر فیوزبیت.

نکات بسیار مهم در تهیه پروگرامر که متاسفانه فراموش میشود!

دیدگاه

از stk 200-300 استفاده میکنم و تا حالا مشکلی نداشتم ولی از روی کنجکاویفیوز بیت 128 رو زدم اینطوری شد برا رفع اشکال از چه طریقی میشه اقدام کرد ؟؟ با j tag میشه برگردوندش ؟؟

دیدگاه

به تصویر زیر دقت کنید :

در تصویر فوق بنده یک ATtiny13 را بر روی RC اسیلاتور داخلی 128 کیلو قرار دادم و حتی گزینه تقسیم بر 8 را نیز در فیوزبیت ها فعال کردم که عملا فرکانس کاری میکرو برابر با 16 کیلو هرتز شده است ولی با توجه به اینکه فرکانس پروگرامر سانا (4 کیلوهرتز) را بر روی یک چهارم فرکانس میکرو (16 کیلوهرتز) قرار دادم به خوبی در حال کار است. و همانطور که در تصویر مشاهده می کنید میکرو توسط پروگرامر سانا در محیط بسکام شناسایی شده است.

حتی در تست دیگری گزینه تقسیم بر 8 را غیر فعال کردم که در این حالت فرکانس میکرو بر روی همان 128 کیلوهرتز قرار گرفت که بر طبق آن فرکانس پروگرامر سانا را بر روی 32 کیلوهرتز قرار دادم که یک چهارم مقدار فرکانس داخلی میکرو بود و باز هم میکرو بخوبی شناسایی شد.

متاسفانه ظاهر STK200/300 امکان تغییر فرکانس ندارد و در نتیجه شما باید از یک پروگرامر دیگر استفاده کنید.

دیدگاه

ممنون از پاسختون آقای لاچینی

بصورت سختافزاری فرکانس پروگرامر رو عوض میکنید یه با همین برنامه بسکام در ضمن قیمت پروگرامر سانا حدودا چنده ؟
          من یه دونه هاتل از دوستان بهم رسیده اما معیوبه
          سیستم سخت افزار رو شناسایی میکنه ولی قطعه رو که متصل شده شناسایی نمیکنه داخلش یه دونه رابطusb و یه دونه مگا8 داره به نظرتون ارزش تعمیر داره ؟ و پشتیبانی میشه :rolleyes:

دیدگاه

برای پروگرامر سانا تنظیمات سخت افزاری وجود ندارد و فقط کافیست از طریق نرم افزای که پروگرام را انجام میدهید اقدام به تنظیم سرعت کنید. مثلا در بسکام در بخش تنظیمات پروگرامر بعد از انتخاب پروگرامر سانا میتوانید سرعت را نیز تنظیم کنید.
            قیمت این پروگرامر در حال حاضر 45 هزار تومان است. که قابلیت درج تمامی قطعات از پین یک بر روی زیف سوکت و تامین کلاک برای پوشش تمامی حالات فیوز بیت CKSEL و برنامه ریزی میکروهای سری 89S5X و حافظه های EEPROM سری 24CXXX را دارد.

در مورد هاتل باید عرض کنم که اگر منظور شما این است که درون برنامه شرکت هاتل پروگرامر شناسایی شده ولی نوع میکرو درج شده را تشخیص نمی دهد باید گزینه تنظیم سرعت اتوماتیک را غیر فعال کنید و دستی آنرا بر روی حداقل قرار دهید شاید مشکل حل شد.
            همانطور که اشاره کردید هاتل از یک مبدل USB به سریال استفاده میکند ولی پروگرامر سانا USB خالص بوده و بدون واسطه کار میکند. تعمییرات آنرا به شما توصیه نمیکنم و بهتر است با پشتیبانی هاتل تماس بگیرید.

دیدگاه

سانا به صورت spi یا jtag پروگرام میکنه ؟
              قدیما که دانشگاه میرفتیم یه پروگرامر 2000 داشتیم که هر avr رو که پروگرام نمیشد رو بهش وصل میکردم میدیدم رابط spi غیر فعال شده و اونو فعال میکردم و دوباره قابل استفاده با stk200-300 میشد در صورتی که خیلیها فکر میکنند میکرو سوخته و اونو دور می اندازند
              ممکن هست که این ic هم همون مشکل براش پیش اومده باشه و پروگرامر سانا میتونه برگردونتش؟؟

دیدگاه

پروگرامر سانا فقط در حال حاضر روش SPI و TPI را ساپورت میکند. در نتیجه اگر مشکل شما غیر فعال شدن پایه ریست و یا برنامه ریزی سریال باشد، نخواهید توانست میکروی خود را بازیابی کنید. و در این حالت به پروگرامرهای ولتاژ بالا نیاز دارید و حتی JTAG نیز در TINY13 جوابگو نخواهد بود.

ارزان ترین روش استفاده از دکتر فیوز بیت است که صرفا فیوز بیت های میکروی شما را بازیابی میکند.
                در عین حال پروگرامر TNM نیز میتواند به روش ولتاژ بالا فیوز بیت میکرو را بازیابی کرده و آنرا پروگرام کند.

مشخصات پروگرامر سانا را میتوانید در سایت www.elewiz.com مشاهده کنید. همچنین ویدئوهای آن در کانال این پروگرامر در سایت پارات قابل مشاهده است :
                http://www.aparat.com/elewiz

دیدگاه

از طریق خود کدویژن هم مینونین فرکانس پروگرامر رو کم کنین .
                  از قسمت setting --> programmer برید . در پنجره باز شده مقدار delaymultiplier رو افزایش دهید .(هرچی بیشتر فرکانس پایین تر و سرعت پروگرام هم به مراتب پایین تر میشه )
                  که با اين درد اگر دربند درمانند درمانند
                  فاميل دور : اشاره داره به درهايي که واقعا در نيستن ، مثل نقاشي در روي ديوار. يعني اين دردها مارو شبيه اون درها ميکنه .

دیدگاه

سلام دوستان خسته نباشین... من میخوام یه tiny 13 رو با فرکانس 128 کیلو داخلی راه اندازی کنم ولی موقع پراگرام کردن دوباره به مشکل بر میخوره از چه پروگرامر استفاده کنم.؟ ممنون

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                    X