اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

شارژر بیسیم

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

شارژر بیسیم

سلام. :smile:
    چند وقت پیش به فکر ساختن یه شارژر بیسیم افتادم. اولین چیزی که به فکرم رسید این بود که فرکانس رو افزایش بدم تا کل سیستمم شبیه به یه ترانسفورمر با هسته ی هوا کار کنه. به همین خاطر یه اسیلاتور با فرکانس یک مگا هرتز ساختم و به یه سیم پیچ دو حلقه ای با قطر 3 سانت وصل کردم اما با ولتاژ 12 ولت جریان خیلی خیلی کمی از سیم پیچ عبور میکرد :NO:
    واسه همین یه اسیلاتور 100 کیلو با مدار مجتمع 555 ساختم و با استفاده از یه ماسفت دادم به یه سیم پیچ 25 میکرو هانری با قطر 3 سانت و یه سیم پیچ 200 میکرو رو بهش چسبوندم. جریان سیم پیچ اول 200 میلی آمپر شد و تو سیم پیچ خروجی ولتاژ حلقه باز 30 ولت و جریان اتصال کوتاه 5 میلی آمپر رو بهم میداد. البته این ولتاژ و جریان برای هدف من کم نبود :biggrin: اما مشکل من داغ شدن بیش از حد ماسفت بود. oo: حالا به این فکر افتادم که شاید بهتر باشه با فرکانس 1 مگ و ولتاژ 220 کار کنم. یا اینکه شاید بهتر باشه به جای سیم پیچ و ترانسفورمر از آنتن و فرکانس رادیویی استفاده کنم.
    تو پروتئوس دیوتی سایکل من 52 درصد میزد. مدار زیر مداری بود که بستم. اگه میشه لطفاً نظر بدید...
    من آن آشفته ماشینم که تایر زیر تن دارم
    و از اسرار بازارم همان قدر زیر و بم دارم
    چنان خسته شدم از گردش چرخان چرخانم
    که امروزه تمنای دویدن بر دو پا دارم

پاسخ : شارژر بیسیم

:read: چیز جیدیدی که فهمیدم اینکه اگه تو بخش گیرنده ی انرژی با استفاده از خازن مناسب برای ساخت یه رزوناتور با فرکانس همسان با بخش فرستنده استفاده بشه علاوه بر اینکه قبل از یکسو سازی یه ولتاژ کاملاً سینوسی خواهیم داشت. توان بیشتری نیز به یکسوساز و خروجی گیرنده داده می شود...
    اما بازم تلفات زیاده... کسی میتونه کمک کنه؟

دیدگاه

با سلام
      دوست عزیز به بخش منابع تغذیه همین سایت مراجعه نمایید ابتدا باید یک منبع تغذیه سویچینگ خوب و بدون اشکال بسازید و سپس بدنبال بیسیم کردن آن باشید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط nimdar
        با سلام
        دوست عزیز به بخش منابع تغذیه همین سایت مراجعه نمایید ابتدا باید یک منبع تغذیه سویچینگ خوب و بدون اشکال بسازید و سپس بدنبال بیسیم کردن آن باشید.
        ممنون از نظرتون اما خب این خیلی با منبع سوئیچینگ فرق داره، کوپلینگ فاکتور خیلی کمه و احتمالاً باید فرکانس رو بالا تر ببرم ، پس نمیشه گفت یه مدار تغذیه ی معمولی یا سوئیچینگه...
        دوستان من اسیلوسکوپ ندارم اما حدس زدم شیب تغییرات سیگنال خروجی کم باشه به همین خاطر از یه گیت NAND با خاصیت اشمیت تریگر استفاده کردم تا هم کنترل بیشتری رو مدار داشته باشم و هم ترانزیستور کمتر داغ بشه. حالا ماسفت بهتر جواب میده و میشه بدون هیت سینک ازش استفاده کرد. اما هنوزم کمی بیشتر از حدی که باید داغ میشه و نمیشه بجاش از یه ترانزیستور SMD کوچیک استفاده کرد.

شاید بهتر باشه از فرکانس بالا تر استفاده کنم اما نگران اثر پوسته تو سیم پیچ هستم کسی میدونه از چه فرکانسی این اثر خودشو نشون میده؟

دیدگاه

من یادم خانوم سمیرا ا درست کرده بودن تا 20 سانت اینا راحت جواب میداد فیلمشو دیدم
          از ایشون بپرس
          فرکانس بیشتر 1 مگ فکر کنم مشکلاتی برای سلول های بدن به وجود میاد وقتی توان بیشتر 1 وات بشه سرطان زا میشه و سلول ها میشکنن

یادم نیست کجا خوندم ولی نوشته شده بود علت اصلی اینکه دستشون بستس تو افزایش برد این سیستم ها افزایش توان و خطر بیولوژیکیش رو آدمه

خانوم سمیراا با فرکانس 1 مگ و ی درایور IGBT تا 20 30 سانت ی لامپ 200 میلی آمپری رو روشن کرده بودن
          اشک هایی که پس از هر شکست ریخته میشوند همان عرق هاییست که برای پیروزی ریخته نشده است

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mehran901
            من یادم خانوم سمیرا ا درست کرده بودن تا 20 سانت اینا راحت جواب میداد فیلمشو دیدم
            از ایشون بپرس
            فرکانس بیشتر 1 مگ فکر کنم مشکلاتی برای سلول های بدن به وجود میاد وقتی توان بیشتر 1 وات بشه سرطان زا میشه و سلول ها میشکنن

یادم نیست کجا خوندم ولی نوشته شده بود علت اصلی اینکه دستشون بستس تو افزایش برد این سیستم ها افزایش توان و خطر بیولوژیکیش رو آدمه

خانوم سمیراا با فرکانس 1 مگ و ی درایور IGBT تا 20 30 سانت ی لامپ 200 میلی آمپری رو روشن کرده بودن
            :applause:
            ایشون احتمالاً از ولتاژ 220 استفاده کردن. من خودم با استفاده از ماسفت و ولتاژ 220 فقط تونستم حدود دو وات رو تا تا چند سانتی متر انتقال بدم اما تلفات زیادی داشت. جوری که نمیشد حتی تا چند ثانیه بعد از خاموش کردن به سیم پیچ دست زد.اما حالا هدف اصلیم کار با 12 ولت و مداری با توان تلفاتی پایینه فاصله هم بیش از دو سه سانت نیست.
            امروز دیدم 555 اضافیه واسه همین حذفش کردم با فرکانس 140 کیلو و مدار زیر تونستم 12 ولت 10 میلی آمپر رو انتقال بدم و تمام قطعاتم دمای قابل قبولی داشته باشن:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط dideh
              :applause:
              ایشون احتمالاً از ولتاژ 220 استفاده کردن. من خودم با استفاده از ماسفت و ولتاژ 220 فقط تونستم حدود دو وات رو تا تا چند سانتی متر انتقال بدم اما تلفات زیادی داشت. جوری که نمیشد حتی تا چند ثانیه بعد از خاموش کردن به سیم پیچ دست زد.اما حالا هدف اصلیم کار با 12 ولت و مداری با توان تلفاتی پایینه فاصله هم بیش از دو سه سانت نیست.
              امروز دیدم 555 اضافیه واسه همین حذفش کردم با فرکانس 140 کیلو و مدار زیر تونستم 12 ولت 10 میلی آمپر رو انتقال بدم و تمام قطعاتم دمای قابل قبولی داشته باشن:
              به نظر من مدار شما به درستی طراحی نشده
              اگه من بودم اون چوک 10 میکرو هانری رو روی امیتر میبستم
              آرایش ترانزیستور رو بجای کلکتور مشترک بستن امیتر مشترک ببندین تا بیشترین توان به چوکتون منتقل بشه ( چرا ؟ )
              به دلیلش فکر کنین
              اشک هایی که پس از هر شکست ریخته میشوند همان عرق هاییست که برای پیروزی ریخته نشده است

دیدگاه

پیشنهاد شما تاپیک ساعت گردون رو بخون خیلی جالبه برای تغذیه هم از این روش استفاده کرده ولی باعث میشه میکرو ریست بسه
                برای تلفاتم کم میشه کردش ولی میتونی راندمان رو به بهترین حالت ممکن برسونی
                [img width=176 height=100]http://s6.picofile.com/file/8219555100/y1n8mde2ggfr.gif[/img]

http://s6.picofile.com/file/8249184400/yas_and_aligator.mp3.html
                -----------------------------------------------------------------------

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mehran901
                  به نظر من مدار شما به درستی طراحی نشده
                  اگه من بودم اون چوک 10 میکرو هانری رو روی امیتر میبستم
                  آرایش ترانزیستور رو بجای کلکتور مشترک بستن امیتر مشترک ببندین تا بیشترین توان به چوکتون منتقل بشه ( چرا ؟ )
                  به دلیلش فکر کنین
                  در مورد امیتر مشترک فکر نکنم لازم باشه. چون ولتاژ من بیشترین مقدارش رو داره و فقط تقویت جریان میخوام و دیگه اینکه امپدانس خروجی کم لازم داریم. اما در مورد طراحی مدار حق با شما بود جریان بیس رو زیاد بالا گرفته بودم و اینکه جریان DC رو که انداخته بودم رو اینداکتور لحظه ی اول جریان خروجی رو افزایش میداد اما خیلی زود باعث اشباع شدن سلف و پایین اومدن بازده میشد.
                  نوشته اصلی توسط Milad Rasuli
                  پیشنهاد شما تاپیک ساعت گردون رو بخون خیلی جالبه برای تغذیه هم از این روش استفاده کرده ولی باعث میشه میکرو ریست بسه
                  برای تلفاتم کم میشه کردش ولی میتونی راندمان رو به بهترین حالت ممکن برسونی
                  ممنون میلاد جان تو فروم سرچ کردم تاپیک گفته شده رو ندیدم...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط dideh
                    :read: چیز جیدیدی که فهمیدم اینکه اگه تو بخش گیرنده ی انرژی با استفاده از خازن مناسب برای ساخت یه رزوناتور با فرکانس همسان با بخش فرستنده استفاده بشه علاوه بر اینکه قبل از یکسو سازی یه ولتاژ کاملاً سینوسی خواهیم داشت. توان بیشتری نیز به یکسوساز و خروجی گیرنده داده می شود...
                    اما بازم تلفات زیاده... کسی میتونه کمک کنه؟
                    درود بر شما،

طرح های خود را با این مدار مقایسه کنید:

http://etesalkootah.blog.ir/1394/03/26/Inductive_Power_Supply

قطعاً به مقصود شما کمک خواهد کرد.

پیروز باشید

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                    X